Jump to content


Usviravanje kablova?


ivanp

Recommended Posts

 Neko je pravio ethernet kabl od srebra, i onda nije uspeo da odrzi bolje od Cat6A? Pri tom je u pitanju solid core konstrukcija koju TIA ne preporucuje za ugradnju van zida/kanalica, vrlo pristojni Telegartner konektori....

 Pri tom, ima JAKO skupih ethernet kablova, tipa Twinaxial DAC ili aktivni opticki na 100Gbit ili tako nesto, ali ni oni nisu blizu ove cene - a oni garantuju BER less than 1E-15 .

 Ja kapiram da mozda jako traljavo i tupavo implemetiran softver moze da bude osetljiv na kabl, u smislu da, ako je protokol UDP i ako autor softvera iz nekog razloga ne ume da stavi buffer pa mu timing paketa pravi problem - ali sam cvrsto ubedjen da su svi problemi tog tipa resivi softverski.

Link to comment
Share on other sites

On 1.11.2019. at 18:59, zflazar said:

za početak pročitaj pažljivije šta sam napisao.

Ni u jednom trenutku nisam napisao ništa posprdno o slušanju kao finalnom činu u oceni usviravanja kablova nego sam se bavio modalitetima razdvajanja fizičkih i psihoakustičkih fenomena. Jedan ozbiljan deo kablovske populacije bi gurnuo uši tamo gde im mesto nije.

Zamislite da ozbiljne firme koje proizvode kablove krenu da izbacuju merne uređaje i da angažuju Srajana i Frejmera da im na uvce i na opip baždare sisteme za metalurgiju i polimerizaciju.

drugo: ovo nije topic zvan Razlika među kablovima nego Usviravanje kablova.

treće: sticajem okolnosti radim sa mernim uređajima tri renomirana svetska proizvođača pejsmejkera sa kojima pri implantaciji između ostalog merim i električne potencijale srca i to iznutra. Ne mogu vam opisati kakvo ***** od kablova po kabloljubnim kriterijumima koristimo za to. Sa sve krokodil- klemama na kraju.

Ta sranja uz sve krv, mast, vezivo i mišić mere bez šuma potencijale reda veličine od 0,25mV pa naviše.

Nakon ugradnje proveravam iste parametre wireless da softverom pejsmejkera i merenja se podudaraju dagajebeš.

Ti kablovi ne vole usviravanje. Vole da su novi. Što i jesu. I nisu kopija sa Aliexpressa.

Eto da i ja ispadnem da nešto merim oko kablova! Sa zadovoljstvom ću proslediti linkove prema edukacionom materijalu kako za antibradikardnu terapiju tako i za elektrofiziologiju ako je neko zainteresovan za smanjenje bullshit faktora u hramu Svetog Kable.

p.s  slika je sa interneta i ne prikazuje vlasništvo nijedne zdravstvene ustanove u Srbiji

REMINGTON_MEDICAL-PRODUCTS-V2-BS-101-97.jpeg

Measured-transient-response-of-the-preamplifier-and-SC-filter-chain-to-a-450-V-solid_Q320.jpg

1-s2.0-S0022073614004919-gr4.jpg

j_bmt-2014-0161_fig_004.jpg

Samo si zaboravio da pomenes jednu bitnu stvar: a to je da se takvi merni uredjaji moraju redovno odrzavati i kalibrisati. Kalibraciju radi ovlasceni serviser koji ima sertifikat za to. Zbog toga ti kablovi ne izgledaju fensi ali i oni moraju da zadovoljavaju odredjene standarde. Prilikom kalibracije se ne vrse merenja i usaglasavanja samo kablova nego celog sistema zajedno sa kablovima.

Kleme nisu losi konektori, pod uslovom da je feder u njima jak. Taj feder stvara jak pritisak na kontaktnu povrsinu, koja nije velika (zapravo je jako mala) ali zbog tog pritiska se stvara dovoljna dodirna povrsina da bi se ostvario zadovoljavajuci kontakt.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, nkrgovic said:

 Neko je pravio ethernet kabl od srebra, i onda nije uspeo da odrzi bolje od Cat6A? Pri tom je u pitanju solid core konstrukcija koju TIA ne preporucuje za ugradnju van zida/kanalica, vrlo pristojni Telegartner konektori....

 Pri tom, ima JAKO skupih ethernet kablova, tipa Twinaxial DAC ili aktivni opticki na 100Gbit ili tako nesto, ali ni oni nisu blizu ove cene - a oni garantuju BER less than 1E-15 .

 Ja kapiram da mozda jako traljavo i tupavo implemetiran softver moze da bude osetljiv na kabl, u smislu da, ako je protokol UDP i ako autor softvera iz nekog razloga ne ume da stavi buffer pa mu timing paketa pravi problem - ali sam cvrsto ubedjen da su svi problemi tog tipa resivi softverski.

Pre nekoliko godina sam prisustvovao jednom testu LAN kablova i razlike su bile jasno cujne. Lik je jednostavno na istom sistemu menjao LAN kablove i pustao istu muziku i svaki put se culo nesto drugacije. Pri tom, on sam nije bio prodavac LAN kablova niti kablova uopste. Uostalom iste testove sam radio i kod sebe kuci menjajuci razne LAN kablove.

Ja nisam nikada programirao komunikacijske protokole na tako nisko nivou ali jesam na nivou iznad tog (aplikacijskom) i to raznorazne protokole. I moram priznati da mi nije jasno kako bi se softwarski to dalo popraviti jer su APIs jasno definisani. Mislim da je bitno u celoj ovoj prici prvo razumeti kako i zasto nesto funkcionise pa onda traziti resenje i vrsiti merenja: da bi se izvrsilo kvalitetno merenje mora prvo da se zna sta se i zasto se meri. Zato ne tvrdim da nisi u pravu, mozda je stvar zbilja u losoj implementaciji standarda, ali moj problem je sto ne znam kako i zasto bi prenos podataka kroz LAN kabl na bilo koji nacin uticao na kvalitet zvuka. A utice ...

 

Link to comment
Share on other sites

Ко је пажљиво прочитао тест који је Сирома окачио, видео је коментар аутора да у неким случајевима Лан кабел уноси промену чак и када музика не иде преко њега. Он претпоставља да се ради о томе, да преко Лан кабела улази прљавштина у сам плејер и квари му перформансе...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, DejanM said:

Pre nekoliko godina sam prisustvovao jednom testu LAN kablova i razlike su bile jasno cujne. Lik je jednostavno na istom sistemu menjao LAN kablove i pustao istu muziku i svaki put se culo nesto drugacije. Pri tom, on sam nije bio prodavac LAN kablova niti kablova uopste. Uostalom iste testove sam radio i kod sebe kuci menjajuci razne LAN kablove.

Ja nisam nikada programirao komunikacijske protokole na tako nisko nivou ali jesam na nivou iznad tog (aplikacijskom) i to raznorazne protokole. I moram priznati da mi nije jasno kako bi se softwarski to dalo popraviti jer su APIs jasno definisani. Mislim da je bitno u celoj ovoj prici prvo razumeti kako i zasto nesto funkcionise pa onda traziti resenje i vrsiti merenja: da bi se izvrsilo kvalitetno merenje mora prvo da se zna sta se i zasto se meri. Zato ne tvrdim da nisi u pravu, mozda je stvar zbilja u losoj implementaciji standarda, ali moj problem je sto ne znam kako i zasto bi prenos podataka kroz LAN kabl na bilo koji nacin uticao na kvalitet zvuka. A utice ...

 Ja sam radio intenzivan tuning do nivoa TCP-a, pre svega za potrebe raznih sistema gde latencija igra ogromnu ulogu, merljivu vrlo konkretnim parama - na primer iSCSI diskovi koje koriste transakcione relacione baze podataka - gde milisekunde znace puno, jer treba obraditi hiljade (finansijskih) transakcija u minuti.

 Kapiram ja da postoji mnogo ljudi koji ce reci da su razliku culi, ali jedini nacin na koji ja mogu da zamislim cujnu razliku je los timing - greske u prenosu su minimalne. Dodatno, vecina pristojnih mreznih karti ima buffer od bar 8KB sto, kad se ne koriste jumbo frames (a nema ih u kucnoj mrezi) daje 4-5 paketa u baferu, sto je vise nego dovljno da se eliminise i bilo kakav jitter na nivou lokalne mreze. Da se razumemo, jitter na internet protokolu je jako cest, bitan i merljiv ako si internet provajder sa iole duzim (cak i gradskim) linkovima, ali ne i po kablu od 10m... Spojeno cak i sa UPnP-om preko UDP-a ne bi smelo da bude razlike, sa necim boljim kao Roon over TCP ne vidim gde bi je bilo....

 Mrezne karte su godina vec decoulped sa trafoima, to nalaze standard, da bi se podrzao 802.3af i da ne bi spalio pola racunara kad ubodes kartu u PoE switch. Znaci, ne moze da bude curenje napona, jer je decoupled. Nije curenje preko mase, masa se ne spaja na patch kablu, a posebno ne na oba kraja. Nema smisla da je timing, ako je buffer iole funkcionalan - ovo sam mislio pod resiti softverski, ako mora - buffer moze i tu da se doda. Ako postoji nesto cetvrto sto moze da utice, ja bi JAKO voleo da cujem sta. Pricamo o signalu koji se, preko trafoa, raspakuje na kartici pa kroz brdo elektronike salje dalje - a na koji utice kabl.

 Ne pokusavam da pravim problem, tema je o kablovima, stvarno pitam jer mi nije jasno.

30 minuta ranije, InSides said:

Bit Error Rate?

 Da. 1 u 10^15 bita je standard za optiku. Cat6A bakar je manje, koliko se secam 1 u 10^12 ali i dalje mnogo. Cak i najgori Cat6A koji nije datacentar bridging (ili kako se to zove) ima bar 10^-8 - sto je i dalje jedan bit po pesmi max.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Filipescu said:

Ко је пажљиво прочитао тест који је Сирома окачио, видео је коментар аутора да у неким случајевима Лан кабел уноси промену чак и када музика не иде преко њега. Он претпоставља да се ради о томе, да преко Лан кабела улази прљавштина у сам плејер и квари му перформансе...

Ovo je interesantna tvrdnja. Ali nisam siguran da razumem kako se to desava ...

Nadam se da ima nekoga ko bi mogao da unese vise svetla u ovu temu ?

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, nkrgovic said:

Moja dva centa da priložim.

¢1 pre par godina pokušavam upgrade windowsa na nekom običnom desktopu. I ne ide. Isključujem sve nepotrebne periferije, pokušavam ponovo i,...neće. Nikako. Opet sve pregledavam i nailazim na produžni USB kabl ( muški A na ženski A) zaboden pozadi. Verovatno nekom treba česti transfer ili punjenje a spreda nema USB priključka. Na ženskom kraju kabla ništa nema priključeno. Kad uklonim produžni usb kabl, sistem se diže.:huh:

¢2 slučaj od pre par nedelja. Na brand računaru ( babaroga dell) instaliram Word 2007. Prodje sve lepo ali aplikacija zahteva noviji Word. Upgraujem na 2016. Restartujem i PC mrtav. :plakanje

Ni slika ni ton. Šizenje. Cajtnot, PC je potreban odmah ( za juče) a on ni da pisne. Sve pokušavam bez ikakvog uspeha. Na kraju u bezizlazu prespajam tastaturu i miša na druga dva usb priključka. I voila. Sve radi perfektno.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DejanM said:

 

Nadam se da ima nekoga ko bi mogao da unese vise svetla u ovu temu ?

AC/DC - Let There Be Rock

Let there be sound
There was sound
Let there be light
There was light
Let there be drums
There was drums
Let there be guitar
There was guitar
Oh, Let there be rock

 

Mozda "oni" mogu pomoci.....:)

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, DejanM said:

Pre nekoliko godina sam prisustvovao jednom testu LAN kablova i razlike su bile jasno cujne. Lik je jednostavno na istom sistemu menjao LAN kablove i pustao istu muziku i svaki put se culo nesto drugacije. Pri tom, on sam nije bio prodavac LAN kablova niti kablova uopste. Uostalom iste testove sam radio i kod sebe kuci menjajuci razne LAN kablove.

Ti lan kablovi su korisceni kao mrezni kablovi do NASa ili sta vec? Pitam jer neki DACovi imaju I2S ulaz resen preko RJ45. Ili npr Kii Three koriste valjda lan kabl za vezu izmedju 2 zvucnika.

 

Taj test lan kablova, da li je bio ABX ili onako casual test?

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Dodatno, vecina pristojnih mreznih karti ima buffer od bar 8KB sto, kad se ne koriste jumbo frames (a nema ih u kucnoj mrezi) daje 4-5 paketa u baferu, sto je vise nego dovljno da se eliminise i bilo kakav jitter na nivou lokalne mreze.

Ima jumbo frames u kucnoj mrezi, sto ne bi bilo. :)

Link to comment
Share on other sites

@nkrgovic

Koliko sam, dijagonalnim preletom, pohvatao, tip iz linka pouzdanost digitalnog prenosa ne dovodi u pitanje. Problem pripisuje analognom šumu i smetnjama koji se provlače kroz digitalne sisteme i posledično dospevaju u analognu obradu. Odnosno, zvuk kabla zavisi od načina na koji upravlja analognim smetnjama.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, TurboMaximus said:

@nkrgovic

Koliko sam, dijagonalnim preletom, pohvatao, tip iz linka pouzdanost digitalnog prenosa ne dovodi u pitanje. Problem pripisuje analognom šumu i smetnjama koji se provlače kroz digitalne sisteme i posledično dospevaju u analognu obradu. Odnosno, zvuk kabla zavisi od načina na koji upravlja analognim smetnjama.

 Ako bi mogao neko da nama objasni kakve analogne smetnje postoje kad zakacis kabl na konektor koji je trafoima odvojen na kartici, sve bi nam objasnio.... To se trudimo da shvatimo, sta se to tu tacno desava.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, nkrgovic said:

 Neko je pravio ethernet kabl od srebra, i onda nije uspeo da odrzi bolje od Cat6A? Pri tom je u pitanju solid core konstrukcija koju TIA ne preporucuje za ugradnju van zida/kanalica, vrlo pristojni Telegartner konektori....

Ја сам правио тај кабал и писао о томе али нисам знао да "solid core" није препоручен за ту намену. Могуће због тога, а биће више због прецизног "корака" уплетености самих парица. Мада копирао сам у 90% све то у односу на Драка CAT8 али постоји стандард који мора прецизно да се испоштује, па је и тај део мог кабла упитан. Конектори су били ти које си навео и сањима нема никакве грешке...мада приметио сам на истом каблу када сам га конектором (закључавањем) због саме дебљине кабла више "уштинуо", па потом одпустио показало се да не сме бити превише "уштинут".

Није то тако лоше било али је сам кабал показивао неконзистентност, тј.мењао је карактер у зависности калико је притегнут.

4 sati ranije, nkrgovic said:

Kapiram ja da postoji mnogo ljudi koji ce reci da su razliku culi, ali jedini nacin na koji ja mogu da zamislim cujnu razliku je los timing - greske u prenosu su minimalne. 

Са овим се слажем у потпуности и то опет има везе са прецизним "кораком" проводника у парици, самих парица, ширмова и смера увртања. Тајминг, не само у овом случају, игра огромну улогу у преносу података и код аудио сигнала различитих од оваквих.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

Ima jumbo frames u kucnoj mrezi, sto ne bi bilo. :)

 Ima u smislu da ih ima na switch-u i racunaru, nikad nisam video audio player koji ih podrzava, a iskreno ni razlog da budu podrzani.... Samim tim, buffer od bednih 8KB drzi vise od 2 paketa - u teoriji dovoljno da eliminise jitter, sve dok nema packet loss-a i dok je vreme prenosa beskonacno malo (a na 10m kabla jeste).

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, nkrgovic said:

 Ima u smislu da ih ima na switch-u i racunaru, nikad nisam video audio player koji ih podrzava, a iskreno ni razlog da budu podrzani.... Samim tim, buffer od bednih 8KB drzi vise od 2 paketa - u teoriji dovoljno da eliminise jitter, sve dok nema packet loss-a i dok je vreme prenosa beskonacno malo (a na 10m kabla jeste).

Hm, zasto to ima veze sa audio plejerom? Mislim, pitam. :)

Meni to deluje kao podesavanje na drugom nivou, a ne u samom audio plejeru. Plejer ucitava audio fajl sa diska/mreznog diska, zasto bi se audio plejer bavio time kako je mreza podesena? Ako je u pitanju SMB/CIFS npr, on se bavi time a ne audio plejer.

Mozda gresem, to je neko moje razmisljanje.

Link to comment
Share on other sites

 OK, kratko pojasnjenje:

 Ethernet podrzava frameove do max. velicine 1518 bajta i ova granica je vazila godinama. Prelaskom na gigabitne mreze (a kasnije i druge) ustanovljeno je da je ta velicina premala da se ostvari pun potencijal tehnologije i usvojena je dopuna standarda koja dozvoljava tzv. Jumbo frame-ove do nesto preko 9000 byte-ova, cime je omogucen, pre svega, brzi prenos velikih kolicina podataka, kao i manje opterecenje procesora na serverima.

 Ova tehnologija se izuzetno retko, ako ikad, koristi na desktop racunarima, ima smisla u komunikaciji dva servera pre svega. Da bi se aktivirala mora da bude podrzana od svih uredjaja u lancu (npr. server, klijent i switch) inace nastaju problemi. Dodatno, vecina consumer switcheva je ne podrzava. Realno, nijedan uredjaj koji ja znam je ne aktivira automatski, vec se podesava rucno, dodatno, kad ima smisla.

 Aktiviranje ovako necega na audio plejerima bi moralo da bude na ruke, kroz neki meni, plus bi zahtevalo podrsku sve opreme, plus ne bi donelo nista posebno - jer nijedan audio plejer ne prilazi blizu 1Gbit/s a kamoli brze. Znaci :

- Ima veze sa plejerom, jer bi i on morao da ga podrzi

- Ne bi sluzilo nicemu, jer je protok previse mali.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...