Jump to content


Usviravanje kablova?


ivanp

Recommended Posts

10 minuta ranije, siroma said:

Dal mogu da postavim jedno glupo pitanje?

Ako proizvodjači kablova veruju u "usviravanje" i imaju objašnjenje kako se to manifestuje i čime je uzrokovano, zašto lepo ne prodaju usvirane kablove?

Kupiš, ko čovek, usviran kabl , doneseš kući i on radi kako treba. Na onolke pare kolko koštaju pojedini kablovi, ne bi mnogo podiglo cenu ni to usviravanje. A moglo bi da se odradi u regularnim uslovima, da se ne preusvira. Pa posle premeri i certifikuje da je usviran kako treba.

Bas glupo pitanje.Kako ce proizvodjac da zna kad ce neki distributer da proda taj isti kabl.

Ajde probaj ovakav test,kad prvi sledeci put budes van kuce na  recimo 2 nedelje ,pa se vratis i ukljucis sistem, nece ti svirati isto kao pre dve nedelje ali ako sacekas nedelju dana sistem ce se vratiti u normalu.

Link to comment
Share on other sites

Da li da razvrstamo temu po kablovima? Nisu svi kablovi isti , ne provode svi iste signale pa onda ni usviravanje nije jednako.

Mislim ima napojni kabel, pa IC, pa zvučnički.

To od ovih osnovnih.

Pa onda kabel do DACa. SPDIF ili USB.

Pa do strimera UTP.

neki su analogni, neki digitalni neki za slabe signale neki za jake, neki pa samo za struju.

Ne mogu da svima treba isto usviravanje

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

PS Ne znam da li je za novu temu ili da postavim ovde.

Da li ste primetili da isti sistem rašličito svira ( recimo u različitim danima)? Nekada je sve super, milozvučno . verno, utegnuto, definisano, ...šta već. A drugi dan je bljak, tanko,  šuplje,...šta već.

Ja sam imao takva iskustva. Sve pokušavaš i zvuk nikakav, Jedini jek da zahebeš za taj dan slušanje i radiš nešto drugo.

E sad šta je uzrok? Loša struja iz mreže? (Šta to znači? Loš napon, stabilnost frequence, zaprljanost analognim, kompresori, usisivači,...ili  digitalnim šumom, swičeri,...).

Ili je uzrok na drugom mestu. Uši, mozak, stres, premor, razdraženost...

 

Uglavnom je uzrok psihoakustika.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, miletrosak said:

Bas glupo pitanje.Kako ce proizvodjac da zna kad ce neki distributer da proda taj isti kabl.

Ajde probaj ovakav test,kad prvi sledeci put budes van kuce na  recimo 2 nedelje ,pa se vratis i ukljucis sistem, nece ti svirati isto kao pre dve nedelje ali ako sacekas nedelju dana sistem ce se vratiti u normalu.

Kako "kad će ga proda"? pa neće se ubajati valjda to usviravanje od leganja pod tezgu?

A to za dve nedelje neslušanja sam već pisao , dal ovde il tamo. Kad god se vrnem sa puta meni se zvuk mnogo svidja. "Zaželim" ga se.

posle nekoliko dana slušanja nastupaju ona mandžisanja , te ne valja mi ovo , te ne valja mi ono,...

 

 

To što ti posle dve nedelje sistem ne svira isto a da posle nedelju dana se vraća u normalu ...ne mora da ništa znači o promeni zvuka sistema. Već samo o tvojoj percepciji zvuka sistema.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, zflazar said:

Oni se svi mole istom bogu pri tom vas uspavljuju u svakom pokušaju da se probudite i uključite racio.

-da li treba usvirati kablove?

- TREBA

- zašto?

-ZATO!!!

-čiko, ali je ne čujem razliku između neusviranih i usviranih kablova

-to je zato što ti je brat Hrvat a majka prostitutka

-znači nije zato što sam ja gej?

-nije, pod uslovom da čuješ škripu kristalne rešetke kabla u noći punog meseca na plazu Dalmaciji dok te tvoj dečko iz Andore nežno grli pod vedrim hrvatskim nebom pred Oluju...

 

 

áááá, nije loše, a?

To sto necujes to je vec potvrdjeno time sto se i dalje trudis da iz tih TANNOY izvuces nesto sto nisu nikad mogli da odsviraju niti ce moci da se usviraju.

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, zflazar said:

Oni se svi mole istom bogu pri tom vas uspavljuju u svakom pokušaju da se probudite i uključite racio.

-da li treba usvirati kablove?

- TREBA

- zašto?

-ZATO!!!

-čiko, ali je ne čujem razliku između neusviranih i usviranih kablova

-to je zato što ti je brat Hrvat a majka prostitutka

-znači nije zato što sam ja gej?

-nije, pod uslovom da čuješ škripu kristalne rešetke kabla u noći punog meseca na plazu Dalmaciji dok te tvoj dečko iz Andore nežno grli pod vedrim hrvatskim nebom pred Oluju...

 

 

áááá, nije loše, a?

Vr!!!!:D:plakanje:D

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, siroma said:

Kako "kad će ga proda"? pa neće se ubajati valjda to usviravanje od leganja pod tezgu?

A to za dve nedelje neslušanja sam već pisao , dal ovde il tamo. Kad god se vrnem sa puta meni se zvuk mnogo svidja. "Zaželim" ga se.

posle nekoliko dana slušanja nastupaju ona mandžisanja , te ne valja mi ovo , te ne valja mi ono,...

Pa zar to nije psihoakustika.

Link to comment
Share on other sites

100 evra mi jos nisu stigli......proveri te sta se desava.

 

a ekzaktne,premerene i naucno dokazane parametre vec imam i cim pare stignu objavljujem ih.....

 

a zf lazar ce do tad da nam da naucne dokaze i merenja da lampe sviraju bolje od tranzistora,sa akcentom da tu psihiakustika nema uticaja.(ja sponzorisem sa 120 evra)

 

 

a tannoy-e nemoj neko da dira,pa sad kad imaju supertweeter,samo im malo dole fali 

 

i da,ovo je hi fi forum,pa clanovi koji vezbaju bonton i diplomatsko oratorstvo (da mrse i ne kazu nista ili sami sebe na startu diskredituju da ne znaju,ne umeju,ne cuju,ne vole i nije ih briga na temu hi fi-ja.....smaraju)

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, nkrgovic said:

2) Teorija releativiteta jeste experimentalno potvrdjena, i to je bio izuzetno bitan deo procesa priznavanja cele teorije. Naime, Ajnstajn je 1915 dao predvidjanja, proistekla iz teorije relativnosti, o ponasanju svetlosti pri pomracenju sunca. Pri tom, ta predvidjanja su bila racunska, bez provere, pa je onda Edington vodio ekspediciju koja je isla da posmatra pomracenje - i merila rezultate. Kad su se rezultati merenja podudarili sa predvidjanjima iz teorije to je smatrano uspesnom potvrdom teorije:

100 godina kasnije. Znaci i mi imamo toliko da izmerimo razlike u neusviranom i usviranom kablu. A za sad ja eto predvidjam da dolazi do promene karakteristika izolacije u kablu

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, impuls said:

100 godina kasnije. Znaci i mi imamo toliko da izmerimo razlike u neusviranom i usviranom kablu. A za sad ja eto predvidjam da dolazi do promene karakteristika izolacije u kablu

Eksperiment je odradjen 1919 godine sto je 4 godine posle teorije relativiteta.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, impuls said:

100 godina kasnije

Edingtonov eksperiment je jedan od prvih dokaza opšte teorije relativnosti kojim je potvrđeno skretanje svetlosti u blizini tela velike mase, upravo onako kako je teorija predviđala. 1919. godina, kada je eksperiment izveden, se teško može svrstati u period "100 godina kasnije"...

Edit: preteče me @garson

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Dal mogu da postavim jedno glupo pitanje?

Ako proizvodjači kablova veruju u "usviravanje" i imaju objašnjenje kako se to manifestuje i čime je uzrokovano, zašto lepo ne prodaju usvirane kablove?

Kupiš, ko čovek, usviran kabl , doneseš kući i on radi kako treba. Na onolke pare kolko koštaju pojedini kablovi, ne bi mnogo podiglo cenu ni to usviravanje. A moglo bi da se odradi u regularnim uslovima, da se ne preusvira. Pa posle premeri i certifikuje da je usviran kako treba.

Ima https://www.futureshop.co.uk/ takvu ponudu

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Zexx said:

Edingtonov eksperiment je jedan od prvih dokaza opšte teorije relativnosti kojim je potvrđeno skretanje svetlosti u blizini tela velike mase, upravo onako kako je terija predviđala. 1919. godina, kada je eksperiment izveden, se teško može svrstati u period "100 godina kasnije"...

Edit: preteče me @garson

Prihvatam ispravke. Al eto bar mogu sad postaviti teoriju za za cetiri godine dokazati :bananaa mozda i neko drugi dokaze da ne moram da se mucim.

Ne brine mene da li kabel prolazi kroz usviravanje ili ne, to sam prihvatio. Muka je sto u Somboru lije kisa pa mi pokvarila subotnji izlazak a i nece biti magle, karakteristicne za Sombor u zimskom periodu

74809468_2425002201072328_6718220254226415616_n.jpg

A za Jagermajstera, necete se usreciti sa duelund srebrom, meni je mundorf srebro mnogo bolje sviralo

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, siroma said:

Kupiš, ko čovek, usviran kabl , doneseš kući i on radi kako treba. Na onolke pare kolko koštaju pojedini kablovi, ne bi mnogo podiglo cenu ni to usviravanje. A moglo bi da se odradi u regularnim uslovima, da se ne preusvira. Pa posle premeri i certifikuje da je usviran kako treba.

Jedino da ga otkače i donesu tebi u savršeno očuvanom položaju u roku od par minuta. Ako bi se i onda zadržale karakteristike.

Period u kom kroz kabl ne prolazi signal vraća polagano njegove karakteristike ka onima zatečenim na početku. To ne znači da kabl koji nije radio godinu dana mora biti smatran novim, ali je svakako moguće da ponekad može.

 

Link to comment
Share on other sites

Aaaaaa, znači kabl kad se odmara se regeneriše na fabričke postavke? Pa to je novi momenat. Što ne kazaste? Nego jel se to onaj gas iz Nordost brošure sad opet vrati u kabl?

Sad moram da se u potpunosti svrstam na ZFLazinu stranu. Hoću tačno pobrojane i premerene  te "karakteristike" koje se ne slušanjem vrate na početne vrednosti.

 

Šta bi sa onim mojim zahtevom da se klasifikuju kablovi? Jel se svi isto usviravaju.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, impuls said:

A za Jagermajstera, necete se usreciti sa duelund srebrom, meni je mundorf srebro mnogo bolje sviralo

Pozdrav Dejane :cheers

Radi se o ovoj žici :

https://www.hificollective.co.uk/catalog/duelund-dca16ga-tinned-multistrand-copper-wire-cotton-oil-insulated.html

sa wireworld silver konektorima radi fenomenalno :wub: Ovaj interkonekt kabel je na gostujućem terenu kod Dejana u M-kabel pokosio zvučno sve babaroge od anzus kablova . Ako ne vjerujete pitajte imenjaka ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...