Jump to content


Usviravanje kablova?


ivanp

Recommended Posts

Ujedno bi hteo da povežem moja dva komentara.

Ako neko želi da dođe do svog konačnog zvuka, postoji dva načina da se to ostvari. Oba načina sam izvukao iz dosadašnjih prepucavanja.

1. Čovek kupi uređaje i to poveže kablovima. Vremenom shvati da nije pogodio ono pravo i počne da menja uređaje dok kablove ne. Sve u nadi da će jednog dana potrefiti.

2. Čovek kupi uređaje i to poveže kablovima. Vremenom shvati da nije pogodio ono pravo i počne da menja kablove dok uređaje ne. Sve u nadi da će jednog dana potrefiti.

Pitanje - koje od ove dve varijante bi vlasnici foruma želeli da bude dominantna mantra u diskusijama?

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, siroma said:

I treći slučaj

3. Kupiš komplet sistem jednog proizvodjača. Sa sve kablovima i svime. I slušaš muziku, ne posećuješ vorume, ne gubiš vreme, i novac i živce.

A ima ih raznih takvih. Od Sonashi preko B&O, pa nadalje.

 

 

:thumbsup2:klanjanje

Ne mora ni biti komplet od jednog proizvodjaca.Ljudi kupe sto misle da je dobro, sto mogu da priuste, slusaju muziku, ne obaziru se na forume.

Meni se dopada "inicijativa" zflazara, jer kao neko ko je bio dosta posvecen nauci tokom skolovanja, smatram da se ako ne sve velika vecina stvari moze naucno dokazati i izmeriti. Verujem da kablovi unose razliku, usviravanje nisam licno nikad cuo, mozda zato sto nisam nikad obracao paznju, niti se trudio da cujem. Uostalom kad kupim novi kabl, ne trudim se da svaki dan pustam muziku koju najbolje znam ne bi li cuo efekte novog kabla.

A sto se tice ovoga "verujem u usviravanje" vs "ne verujem u usviravanje" , ima tu ljudi koji bi voleli da se nesto i izmeri kako bi drugima "natrljali na nos", i rekli "Eto vam ga sad". Ja bih voleo da znam da li postoji ili ne, ne da bih sebi nesto dokazao, jer nisam ni u jednom taboru.

Kada bi se i izmerilo da recimo da usviravanje (ne) postoji, nista to ne bi promenilo, HiFi je takav, ima tu dosta vudu-a, oni koji veruju bi i dalje pricali da to cuju. I to treba postovati, i ne truditi se da se ubede u suprotno.

Ali ne volim ni da vidim, kad se nesto izmeri i dokaze, one koji kazu ne valja merna oprema, nisu dobri uslovi, ovo, ono. To su oni kojima smeta to sto je izmereno, i u suprotnosti je sa njihovim stavovima, te im lakse da napadaju drugu stranu. Ili cak napadi na one koji bi nesto da izmere...

 

 

Link to comment
Share on other sites

I treći slučaj

3. Kupiš komplet sistem jednog proizvodjača. Sa sve kablovima i svime. I slušaš muziku, ne posećuješ vorume, ne gubiš vreme, i novac i živce.

A ima ih raznih takvih. Od Sonashi preko B&O, pa nadalje.

 

 

Međutim, kupovina sistema ne znači i kupovinu zvuka.

 

Za zvuk (na nivou) je potrebno pozabaviti se kupljenim.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Pa i ja ne verujem u usviravanje ali nisam toliko odbojan da tražim egzaktna merenja da bih poverovao. Dovoljno je da čujem da ima (signifikantne) razlike u usviranom i neusviranom pa ću poverovati. Naravno u pravilno odradjenom testiranju ( u nekom od prethodnih postova sam napisao kako bi to trebalo da se izvede. Uglavnom nikako sa mesec dana razmaka na istom kablu i sa uporedjivanjem trenutnog iskustva sa iskustvom  od pre mesec dana).  Insistiranje na merenim razlikama mi je malo preterano pogotovo od ovako amaterskih što merne opreme što mernog osoblja. ( bar većina).

Jeste i malo iritantno  zapenušano ubedjivanje jednih i drugih da razlike ima ili nema.  Toga doduše više ima kad se  raspravlja o uticaju kablova ( ne samo usviranosti kablova).

PS Ne znam da li je za novu temu ili da postavim ovde.

Da li ste primetili da isti sistem rašličito svira ( recimo u različitim danima)? Nekada je sve super, milozvučno . verno, utegnuto, definisano, ...šta već. A drugi dan je bljak, tanko,  šuplje,...šta već.

Ja sam imao takva iskustva. Sve pokušavaš i zvuk nikakav, Jedini jek da zahebeš za taj dan slušanje i radiš nešto drugo.

E sad šta je uzrok? Loša struja iz mreže? (Šta to znači? Loš napon, stabilnost frequence, zaprljanost analognim, kompresori, usisivači,...ili  digitalnim šumom, swičeri,...).

Ili je uzrok na drugom mestu. Uši, mozak, stres, premor, razdraženost...

 

Link to comment
Share on other sites

I najzad da se dotaknem same teme, usviravanja.

Opet moram da iznesem svoju teoriju koju ne mogu da dokažem već je intuitivna. Ona se opet bazira na mojoj većoj teoriji zašto su čisti kablovi bitni. Nju sam izneo ovde.

https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/27281-akustika-prostorija-pozicioniranje-zv-kutija-i-sl/&do=findComment&comment=720905

U linku sam izneo da je bitno da kablovi imaju dve bitne komponente.

1. Čistoću. Što manje drugih primesa, metala i nemetala.

2. Žica bude (termički) obradjena tako da kristalne rešetke nemaju svoju prirodnu haotičnu konfiguraciju, već da zauzmu neku pravilnu geometrijsku formu - nazovimo je linijsku, ili slojevitu,....nevažno. U linku imate kako to japanci rade.

U linku sam spominjao mehaniku fluida. E pa i ovde se pozivam na analogiju, gde vidim da struja prolaskom kroz provodnik vremenom "trasira" putanju kojom će najbrže da prođe. Kao što reka trasira svoj put kroz zemlju i stene.

Kad prođe neko određeno vreme i trasa se uspostavi, struja više neće biti toliko uzburkana jer je usekla sebi put sa najmanjim otporom. Ovo znači da struja donosi i mikro promene u strukturi kabla, nemojmo zaboraviti da je struja ujedno i energija sposobna za tako nešto. Kad joj značajno pojačamo snagu - mi se tek tada setimo te sposobnosti struje.

Verujem da bi neki elektronski mikroskop uočio mikro promene prolaskom malih struja / signala. Kad nema signala dugo u kablu, predhodne promene se vraćaju na staro.

Opet da napomenem da sam laik u ovoj oblasti, ali sam dobro upamtio predavanja iz mehanike fluida.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, siroma said:

Pa i ja ne verujem u usviravanje ali nisam toliko odbojan da tražim egzaktna merenja da bih poverovao. Dovoljno je da čujem da ima (signifikantne) razlike u usviranom i neusviranom pa ću poverovati. Naravno u pravilno odradjenom testiranju ( u nekom od prethodnih postova sam napisao kako bi to trebalo da se izvede. Uglavnom nikako sa mesec dana razmaka na istom kablu i sa uporedjivanjem trenutnog iskustva sa iskustvom  od pre mesec dana).  Insistiranje na merenim razlikama mi je malo preterano pogotovo od ovako amaterskih što merne opreme što mernog osoblja. ( bar većina).

Jeste i malo iritantno  zapenušano ubedjivanje jednih i drugih da razlike ima ili nema.  Toga doduše više ima kad se  raspravlja o uticaju kablova ( ne samo usviranosti kablova).

PS Ne znam da li je za novu temu ili da postavim ovde.

Da li ste primetili da isti sistem rašličito svira ( recimo u različitim danima)? Nekada je sve super, milozvučno . verno, utegnuto, definisano, ...šta već. A drugi dan je bljak, tanko,  šuplje,...šta već.

Ja sam imao takva iskustva. Sve pokušavaš i zvuk nikakav, Jedini jek da zahebeš za taj dan slušanje i radiš nešto drugo.

E sad šta je uzrok? Loša struja iz mreže? (Šta to znači? Loš napon, stabilnost frequence, zaprljanost analognim, kompresori, usisivači,...ili  digitalnim šumom, swičeri,...).

Ili je uzrok na drugom mestu. Uši, mozak, stres, premor, razdraženost...

 

Razlika i jeste signifikantna, kao što su i varijacije tokom usviravanja.

 

Primetio sam. Struja, temperatura, vlažnost i čistoća vazduha, sve više i elektromagnetna buka. I naravno, procenat alkohola u krvi.

Link to comment
Share on other sites

I najzad da se dotaknem same teme, usviravanja.
Opet moram da iznesem svoju teoriju koju ne mogu da dokažem već je intuitivna. Ona se opet bazira na mojoj većoj teoriji zašto su čisti kablovi bitni. Nju sam izneo ovde.
https://www.hi-files.com/forum/index.php?/topic/27281-akustika-prostorija-pozicioniranje-zv-kutija-i-sl/&do=findComment&comment=720905
U linku sam izneo da je bitno da kablovi imaju dve bitne komponente.
1. Čistoću. Što manje drugih primesa, metala i nemetala.
2. Žica bude (termički) obradjena tako da kristalne rešetke nemaju svoju prirodnu haotičnu konfiguraciju, već da zauzmu neku pravilnu geometrijsku formu - nazovimo je linijsku, ili slojevitu,....nevažno. U linku imate kako to japanci rade.
U linku sam spominjao mehaniku fluida. E pa i ovde se pozivam na analogiju, gde vidim da struja prolaskom kroz provodnik vremenom "trasira" putanju kojom će najbrže da prođe. Kao što reka trasira svoj put kroz zemlju i stene.
Kad prođe neko određeno vreme i trasa se uspostavi, struja više neće biti toliko uzburkana jer je usekla sebi put sa najmanjim otporom. Ovo znači da struja donosi i mikro promene u strukturi kabla, nemojmo zaboraviti da je struja ujedno i energija sposobna za tako nešto. Kad joj značajno pojačamo snagu - mi se tek tada setimo te sposobnosti struje.
Verujem da bi neki elektronski mikroskop uočio mikro promene prolaskom malih struja / signala. Kad nema signala dugo u kablu, predhodne promene se vraćaju na staro.
Opet da napomenem da sam laik u ovoj oblasti, ali sam dobro upamtio predavanja iz mehanike fluida.

Bez namere da Vam rusim teoriju ali elektron (nosilac naelektrisanja) se u kablu gotovo ni ne pomera te je analogija sa mehanikom fluida čini mi se pogresna.
Link to comment
Share on other sites

https://sr.wikipedia.org/wiki/Електрична_струја
Електрична струја је усмерено кретање наелектрисања под утицајем електричног поља или разлике електричних потенцијала

Da to je definicija ali se nosilac naelektrisanja fizički ne kreće kroz provodnik, sto Vam napisah, da bi Vam analogija sa mehanikom fluida bila valjana.
Link to comment
Share on other sites

Dal mogu da postavim jedno glupo pitanje?

Ako proizvodjači kablova veruju u "usviravanje" i imaju objašnjenje kako se to manifestuje i čime je uzrokovano, zašto lepo ne prodaju usvirane kablove?

Kupiš, ko čovek, usviran kabl , doneseš kući i on radi kako treba. Na onolke pare kolko koštaju pojedini kablovi, ne bi mnogo podiglo cenu ni to usviravanje. A moglo bi da se odradi u regularnim uslovima, da se ne preusvira. Pa posle premeri i certifikuje da je usviran kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Just now, jagermaister said:

Nije nordost jedini proizvodjač kablova na svijetu . Gdje god zaviriš svi preporučuju burn in period od najmanje 40 - 100 sati pa i više u zavisnosti od vrste kabela .

Da se samoubediš da je kabl bolje zvučeći od onog razočarenja od zvuka kad si ga kupio.

Link to comment
Share on other sites

Gospodin zflazar, ako sam dobro shvatio, je zeleo samo da stvari postavi na svoje mesto, u okruzenje nezavisno od fenomena da i ostatak zvučnog sistema menja svoj zvuk u vremenu, te da motiviše ucesnike da argumentima za i protiv fenomena iz teme (da kablovi vremenom menjaju svoj zvuk) pomognu da se kvalifikuje i kvantifikuje uloga kablova u opštem fenomenu.
Neko stručan (naglašavam stručan) je već u diskusiji pomenuo da je to izuzetan problem i da on sam ne poseduje trenutno dovoljno znanja da osmisli takav eksperiment.
Ovo je krucijalan stav jer da je to lako odavno bi eksperimentalno bilo potvrđeno ili opovrgnuto.
Kao neko ko je čitav radni vek planirao eksperimente (Design od experiments) samo bih Vam skrenuo pažnju kako planetarno poznati software Mathcad vidi oblast planiranja eksperimenta i koje matematičke metode predlažu u analizi izmerenih podataka (rekao bih rudimentarni pristup).
05125b04b15e330f49786b26626d0f33.jpg

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, impuls said:

edit: spomenuli ste da je Ajnstajn postavio teoriju relativiteta bez merenja i to je priznato, zasto ne bi i da neko cuje razliku u kablovima pa i da ne moze da se dokaze. Ali je evidentno da na ovom forumu postoje ljudi koji cuju razlike.

 Dve stvari:

1) Teorija relativiteta nije "prica" i "objasnjenje" vec matematicka postavka koja neke stvari pokazuje kroz racun. Nije samo "ispricana prica", vec je dat i matematicki dokaz. U ovoj prici bi trebalo dati matematiku koja, na osnovu poznatih osobina dielektrika pokazuje njihovo ponasanje u polju, na primer.

2) Teorija releativiteta jeste experimentalno potvrdjena, i to je bio izuzetno bitan deo procesa priznavanja cele teorije. Naime, Ajnstajn je 1915 dao predvidjanja, proistekla iz teorije relativnosti, o ponasanju svetlosti pri pomracenju sunca. Pri tom, ta predvidjanja su bila racunska, bez provere, pa je onda Edington vodio ekspediciju koja je isla da posmatra pomracenje - i merila rezultate. Kad su se rezultati merenja podudarili sa predvidjanjima iz teorije to je smatrano uspesnom potvrdom teorije:

https://en.wikipedia.org/wiki/Eddington_experiment

 Nemam link na srpskom. U svakom slucaju, prica na bilo kom blogu nije teorija, vec samo, u najboljem slucaju hipoteza, a moze da bude i - samo prica.

 Pri tom ne tvrdim da fenomen ne postoji, samo pojasnjavam naucni metod .

Link to comment
Share on other sites

Oni se svi mole istom bogu pri tom vas uspavljuju u svakom pokušaju da se probudite i uključite racio.

-da li treba usvirati kablove?

- TREBA

- zašto?

-ZATO!!!

-čiko, ali je ne čujem razliku između neusviranih i usviranih kablova

-to je zato što ti je brat Hrvat a majka prostitutka

-znači nije zato što sam ja gej?

-nije, pod uslovom da čuješ škripu kristalne rešetke kabla u noći punog meseca na plazu Dalmaciji dok te tvoj dečko iz Andore nežno grli pod vedrim hrvatskim nebom pred Oluju...

 

 

áááá, nije loše, a?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...