Jump to content


Usviravanje kablova?


ivanp

Recommended Posts

Nije da sam neki vernik, ali više 'nako ko agnostik. Do pre deset godina nisam verovo ni u kablove, a onda sam ukapiro da se i dva pijačna čuju različito.
Pitanje glasi da li kad se kablovi usviravaju mora da se pušta glasno ili može i tiho? Recimo zvučnički ili RCA između DAC a i pojačala.
Mislim da je ovde pravo mesto za ovakvo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ivanp said:

Nije da sam neki vernik, ali više 'nako ko agnostik. Do pre deset godina nisam verovo ni u kablove, a onda sam ukapiro da se i dva pijačna čuju različito.
Pitanje glasi da li kad se kablovi usviravaju mora da se pušta glasno ili može i tiho? Recimo zvučnički ili RCA između DAC a i pojačala.
Mislim da je ovde pravo mesto za ovakvo pitanje.

uf al ce da bidne vatreno,tema ratstegljiva ko kondom :D

po meni je svejedno da li glasno ili ne, bitno da je kabel "pod opterecenjem" .

Link to comment
Share on other sites

Најболше је пуштати нешто намењено за усвиравање, пошто уобичајена музика обично непотпуним фреквентним опсегом није у стању, бар не брзо да "усвира" кабел. Постоје и уређаји који то раде боље него што аудио компоненте то уопште могу. Нпр:

http://www.bluehorizonideas.com/products/system-enhancing-accessories/proburn/

Када се на овом чуду усвира сребро, нема даље :).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam za glasno, kada se muzika pušta kao sredstvo za usviravanje. Kada puštam raznorazne "pištalice" namenski producirane za tu namenu, onda obavezno ispratiti preporuku, jer umeju da poseduju iznenadne glasne tonove koji mogu oštetiti prvenstveno zvučnike.

Usviravanje je fenomen, uglavnom nepriznat, kod većine HiFi uživalaca, bar kad je reč o kablovima. Poštovaoci značaja kablova, kao što sam i ja, daleko više pažnje posvećuju tom fenomenu. Da li je naučno dokazano da kablovi nešto ipak "gibaju" u tom procesu, nije mi poznato, ali da je meni audiobilan taj proces, priznajem da jeste i ume u prvih 3h da bude poprilično hirovit, sa tendencijom manjih ili većih promena u narednih par dana.

Rekao bih da je 7 dana uz nekoliko paljenja i gašenja celog lanca dovoljan period da se steknu adekvatni utisci.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, gnu said:


 


Ovo je valjda samo po sebi jasno. Ovaj kabl je pre pojačala, što znači da mu je svejedno koliko je pojačano :D


Poslato sa AGS-W09 pomoću Tapatoka
 

A da li može pojačalo da bude isključeno? A? Tu sam te čeko.:)
Zaključujem da nije sve jedno da li se radi o zvučničkim ili RCA kablovima.
Ajmo dalje.....

Link to comment
Share on other sites

Iz mog pristojnog iskustva koje uključuje moje i tuđe sisteme sve do onih sa 6 cifara, usvirava se samo jedna stvar a to je uvo. 

Sve ostalo je bullsh!t koji gura salesforce ili snake oil što kažu Ameri. Vrhunac mi je - usmereni kabl. Zaista, puno posla za bihejvirističke nauke i psihiloge. 

ABX testiranje je pokazalo toliko puta da nema ničega osim igre brojeva i percepcije. Jedina stvar koju sam primetio je da se novi zvučnici malo opuste posle nekoliko sati rada i to je to a možda je i moj trip u pitanju. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, Sloba said:

Iz mog pristojnog iskustva koje uključuje moje i tuđe sisteme sve do onih sa 6 cifara, usvirava se samo jedna stvar a to je uvo. 

Sve ostalo je bullsh!t koji gura salesforce ili snake oil što kažu Ameri. Vrhunac mi je - usmereni kabl. Zaista, puno posla za bihejvirističke nauke i psihiloge. 

ABX testiranje je pokazalo toliko puta da nema ničega osim igre brojeva i percepcije. Jedina stvar koju sam primetio je da se novi zvučnici malo opuste posle nekoliko sati rada i to je to a možda je i moj trip u pitanju. 

Na početku sam napisao da sam po ovom pitanju agnostik:D. A kasnije je bilo malo i ironije i autoironije.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam uglavnom imao ne_pristojna iskustva sa usviravanjem. Uvek se nešto na prvom sudaru dralo ili muljalo, prštalo, il brundalo, ponekad i napadno strčalo. U svom tom metežu, pristojan sam bio samo ja, pa dozvoljavao gospodinu kablu, ili zvučniku da se dozovu pameti i upristoje svoje izvođenje. Ponekad je nestrpljenje spoticalo pristojnost izazivajući ishitrene zaključke. Nekada su takvi zaključci potvrđivani neotesanošću pojedinih uređaja. Nekada su šapati finih stihova najavljivali da im treba još malkice vremena da konačno zasijaju u punom svetlu.

Ono što je sigurno, zaključci izvedeni nakon "hladnih" par sati druženja nisu dovoljni da se steknu potpuni utisci.

Link to comment
Share on other sites

ima tu nešto ....

Čini mi se  ali nisam siguran,  da kod DIY kablova, zbog nehomogene strukture izolatora traje malo duže, a kod gotovih kablova, gde je struktura izolatora potpuno homogena bez vazdušnih džepova , to traje znatno kraće ...

 

Moja iskustva su da interkonekt  (imam sve Tozine ) pokaže stabilno lice za par dana ... Zvučnički ako se glasnije sluša takođe par dana a ako se sluša jedva čujno onda više ....naponski (takođe Tozini ) su bili  najgori po ovom pitanju ,  razrada je traja skoro dve nedelje  ...

 

 

Link to comment
Share on other sites

@father i ostali

sta je Vas odgovor na moje pitanje?

Ja u sistemu koji koristim, koji je 9.2 za HT i naravno za stereo, imam more kablova.

Ne smem ni da izracunam koja je ukupna duzina...

S vremena na vreme, moraju da se pomere da bi se prasina usisala.

To radim lagano, ali moraju da se pomere, bar malo.

 

Link to comment
Share on other sites

@nesone, samo nemoj da ih oštro savijaš, treskaš i da ti ispadaju.

 

@jagermaister, kad otkačiš pa vratiš kabl, kontaktne tačke se pomere i na tom novom kontaktu se događaju lokalne promene. Drugo, kablovi koji se ne koriste doživljavaju povratni proces, jer okolnosti koje su izazvale usviravanje (strano elektromagnetno polje) više ne deluju.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, TurboMaximus said:

@nesone, samo nemoj da ih oštro savijaš, treskaš i da ti ispadaju.

 

@jagermaister, kad otkačiš pa vratiš kabl, kontaktne tačke se pomere i na tom novom kontaktu se događaju lokalne promene. Drugo, kablovi koji se ne koriste doživljavaju povratni proces, jer okolnosti koje su izazvale usviravanje (strano elektromagnetno polje) više ne deluju.

Čitao sam o tom fenomenu i registrovao ga ;) Srebru treba malo više da se usvira , izgleda da ne voli da bude bez signala ^_^

Link to comment
Share on other sites

... i najbolje je takozvano plitko disanje u prostoriji.Dubokim dolazi do velikog stresa za kablove,unosi im neki nemir i onda to jednostavno vise nije to.443542103_AlanParsons.jpg.d68386ea2acd8d100c3b224f8d8c65c1.jpg

Takođe vetriti prostoriju samo jednom do dvaput godisnje,to naravno ko već nije u mogucnosti da zazida prozore kojim se postize optimalni zivot kablovima i uređajima.Nikad se ne zna kakav je vazduh napolju.Promeni se mikroklima,napada prasina smog i vlaga,pa kablovi otezaju,smeksaju drzaci kablova od wc papira i sve ode u 3pm...a dve godine si postizao nirvanu kablovima,ustajao si i legao sa njima u mislima.Treba sa kablovima rukovati vrlo pazljivo,u rukavicama od iskljucivo od prirodnog materijala,pricati s njima,maziti ih pri cisćenju prasine.

Mslm ljudi bre,jel' pročitate vi nekad to sto pisete očima ''normalnog čoveka'' koji nije oboleo od hifilitisa.Neko na nekoj temi vec rece da se jedino mozak usvirava,ja da dodam, a  tek kad prosvira ... 

E moj Alane,uznapredovalo je.Prvo je muzika bila sporedna stvar uredjajima za audiofile,a sad su i uredjaji postali sporedni kablovima.

 

Link to comment
Share on other sites

neće ova tema na dobro izaći.

Kao što napisah u nekom skorijem postu, imamo dva tabora, sa jedne strane one koja je sve sem muzike u sobi čist višak a sa druge strane one kojima je samo muzika višak.

A dopala mi se Sondekova opaska da izgleda da i sprave polako odlaze na smetlište istorije jer su kablovi postali najbitniji.

Mene pomalo u celoj priči nervira isključivost koja je preduslov svakog ekstrema u tim stavovima.

Voleo bih na primer da se navedu bar neka elementarna merenja koja podržavaju tezu koji parametri se menjaju na sâmom kablu tokom usviravanja

Link to comment
Share on other sites

Mene recimo više zanima ljudska priroda da se posećuju teme sa čijom osnovom se neko ne slaže.

Recimo ja kao ateista ne posećujem teme u kojim religiozni ljudi iznose svoje stavove. Ja sam ih davno saslušo i nemam nameru da im menjam mišljenje. Ili recimo političke forume čiji su osnivači ljudi koji imaju drugačije političko mišljenje. Ja mogu te ljude da saslušam, ali ne pada mi napamet da im teram kontru da nisu u pravu.

Tako i ovo. Skeptici su davno utvrdili da je kabl kabl, i da tu nema magije oko usviravanja, da treba imati običan strujni kabl, osigurač, utičnice, podloške su prevara, paloma rolne su glupost .... i tako redom.

Ako ste sve to davno utvrdili, i znate da ne postoje nikakva merenja kojima drugi tabor to može potvrditii - šta vas tera da pišete kontra? Čemu to inaćenje. Niko vas iz ovog tabora ne primorava da stavljate skupe kablove i još da ih usviravate.

Koja je poenta vašeg stalnog smaranja da neko ne čuje to što ima? Ja kad vidim da je neko skeptik okrenem glavu i odem. A vi stalno gurate svoje, pa još podbadate.

EDIT: Ovo nije toliko upućeno Lazaru, on je fin čovek, nego načelno skepticima.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zflazar said:

neće ova tema na dobro izaći.

 . . .

Voleo bih na primer da se navedu bar neka elementarna merenja koja podržavaju tezu koji parametri se menjaju na sâmom kablu tokom usviravanja

jbg ,  moje uvo je ultimativni merni instrument bez mogućnosti  ispisa čitljivog drugim humanoidima ... ne želim da budem isključiv ali nešto , što se može čuti , što nije izrazito do te mere da je merljivo a možda i jeste da imamo stalno povezane instrumente pa da vršimo stalni monitoring a to je preskupo ...

kad sam kupovao Karan integralac imao sam kratak razgovor sa glavnim konstruktorom i idejnim tvorcem na ovu temu ...reče mi čovek ovako , dva dana ga pusti da radi na srednjoj glasnoći i onda ga kritički slušaj ... dakle i on smatra da treba neko vreme .

Kad stavim nove lampe u DAC takođe osetim promene koje se događaju i to traje oko 48 sati i onda prestane ....

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...