Jump to content


Zagadjenje vazduha u Srbiji


nesone

Recommended Posts

1 sat ranije, Aleksandar75 said:

Jedno možda glupo pitanje: da li mogu veliki vetroparkovi da utiču na vetar?

Pitanje upšte nije glupo. Vetroparkovi smanjuju snagu vetra na područjima gde su instalirani. E sad koliko, složeno je pitanje.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Srecko said:

Teško je danas sakriti da “car Trajan ima kozje uši”.

baš naprotiv. Zadnjih 30 godina se aktivno radilo na tome da se zabuni organ među ušima prosečne koze, ovce i goveda. Privid dostupnosti informacija uz kakofoniju koju pravi informatički kvantitativni, multiplicirani košmar je stvorio idealan milje za zaglupljivanje planetarnih razmera.

Pre 40 godina si imao mrak, ledinu i sveću sa kojom si išao ne bi li na ledini našao drvo sa informacijom. Sada je da izvinete obrnuto. Informatički prostor liči na prašumu osvetljenu stroboskopom. Ako hoćeš da nađeš drvo koje tražiš, trebaju ti naočare za zavarivače, mačeta za lijane i gumene čizme da ne ugaziš u neku gadost.

Ako čitate Autostoperski vodič kroz galaksiju ili Gledate Matrix braće/sestara Wachovski kao metaforu za populizam u Velikoj Britaniji '70-ih i zaslepljenost ljudi sa iluzijom virtuelnog sveta radi poslušnosti i kontrole kao metafora za potpunu anarhiju u internet prostoru koja služi jedino nekolicini Šumara onda dođete otprilike u 2020. godinu.

...koja sugeriše otprilike sledeće:

- @Srecko uz pomoć društvenih mreža dobije podršku da sa interneta skupi informacije o interventnoj kardiologiju.

- @zflazar na istom mestu skupi podršku da na isti način počne da se priprema za raketnu tehnologiju.

- odu u mesnu kancelariju stranke koja je na vlasti (potpuno nebitno koja stranka, bitan je princip) i porazgovaraju sa partijskim drugovima o tome ko bi sve mogao da otvori centar za rakete/hemodinamiku u njihovoj (u svetskim razmerama) vukojebini. U međuvremenu se ukapira da to hej, i nije tako loša opcija jer će zvučati bombastično, doneti nova radna mesta, nova ulaganja, nove stručnjake. Na kraju krajeva ukapiraće i to da treba da se nađu pravi stručnjaci za interventnu kardiologiju i za raketnu tehnologiju što će se i desiti.

Drug Raketaš će sedeti u upravnom odboru medicinskog centra a Drug Doca će sedeti u upravnom odboru raketnog centra.

... šta tu ne valja, pitate se vi? 

Ako ne kapirate šta ne valja, vreme je da nabavite gumene čizme, mačetu i što bolje zaštitne crne naočare...

Bolje vetropark nego Aviv park! :wave2

P.S. može moderacija da prebaci ovaj post u temu Zagađenje Prirode & Društva. Ako je bude.

P.P.S. da li ste primetili da opozicioni građani ovih dana više lože smederevce i kreke sa lignitom i cipelama sa gumenim đonom ne bi li skenjali poziciju i njihovu tezu da je vazduh iste kakvoće kao i za vreme Nasera, Nehrua, Tita i Sirimao Bandaranajke?

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Ljuba said:

Sad rekli na TV... Krušik sprži 50 do 70 tona lignita dnevno... A oni su samo jedan od zagađivača. 

Verovatno na N 1.

Da,treba zatvoriti Krušik.

Ljubo,bar si ti obrazovan čovek. Pa,šta proizvode ti ljudi u Krušiku ako troše 2-3 šlepera uglja DNEVNO  ???

Prave nosače aviona ???

Link to comment
Share on other sites

Verovatno na N 1.
Da,treba zatvoriti Krušik.
Ljubo,bar si ti obrazovan čovek. Pa,šta proizvode ti ljudi u Krušiku ako troše 2-3 šlepera uglja DNEVNO  ???
Prave nosače aviona ???
Tačno N1 laže...

Na Pinku su rekli da naša industrija kao glavni energent koristi dobru nameru, kao i neiscrpnu inteligenciju sakupljenu u zadruzi, farmi i Mitrovićevim i drugim monolozima, posebno Zmaja od Šipova i drugih ekvivalenata, konzerviranu i dopremljenu na lice mesta specijalnim šleperima iz čijih izduva izlaze latice lala, koja se kasnije spaljuje i kao rezultat iz dimnjaka tih fabrika izlazi kosmička ljubav i blagostanje...

Ne verujete mi? Pitajte Vučićevića i on će Vam isto potvrditi.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nemate vi pojma sta je zagadjenje vazduha. Za vreme komunizma (ili Titoizma - ko kako voli) u Sapcu je radila hemijska industrija Zorka. 15.000 zaposlenih. Gigant. Ceo grad je zavisio od Zorke. Zorka je par puta dnevno pustala gasove u vazduh. Bili su raznih boja i mirisa ali je najgori bio belicasti dim sa mirisom sumpora. Kada Zorka pusti gasove, onda se u celom gradu smanji vidljivost. Secam se kada smo kao klinci igrali tenis (tereni se nalaze uz samu fabriku) i kada se to desi, onda ne vidite igraca sa one strane mreze. Bilo je to super za vezbanje refleksa, jer lopticu vidite tek kada je od vas udaljena par metara.

Onda su dosle demokratske promene i Zorka bi zatvorena. Delovi su prodani stranim firmama a delovi i danas trule. Hiljade ljudi ostalo bez posla. Pocelo masovno iseljavanje. Ali je vazduh odjednom postao cist. Sava mnogo manje zagadjena, jer se i u Hrvatskoj desavao slican proces gasenja fabrika uz Savu. Moglo je cak i da se kupa u reci. Kazu ljudi da su se cak i ribe pojavile.

Danas je vazduh u Sapcu neuporedivo cistiji nego kada sam ja bio klinac. Zuti su i dalje na vlasti a ljudi se i dalje masovno iseljavaju. Ne odlaze samo mladi vec i ljudi starosti 50+. Sada u Sapcu postoje novi teniski tereni, daleko bolji od onih kada sam ja bio klinac, i moze da se igra na njima bez ikakvih problema jer tih "mirisnih" oblaka vise nema.

Ja ne znam sta je pravi uzrok zagadjenja u drugim gradovima Srbije, ali u Sapcu je to definitivno bila industrija. Taj problem je danas resiv (kosta doduse). Jedini problem je sto prave industrije u Sapcu vise nema ... presli smo na ciste tehnologije: motanje kablova (cela Srbija sada mota kablove) za Japance, mlekara za domaceg tajkuna, itd. Ne znam da li je tako bolje, ali zdravije jeste ...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, DejanM said:

Ne znam da li je tako bolje, ali zdravije jeste ...

Istina :) Od kako smo i mi iz Jagodine sve pozatvarali, i prešli na motanje kablova (FKJ) i nove grane industije Palmanizacija vazduh je stvarno čist, ali ljudska kultura i obraz baš i nisu.

Link to comment
Share on other sites

Uživanje je od ranog jutra citati ovako kreativne postove.
Mozda bi trebalo da napravimo izbor za najlepši post?
Ipak malo bi trebali da snizimo doživljaj, da ne napravimo neki problem forumu.
Povod je realan problem i ne mogu da se ne setim kada posle onih poplava, čini mi se, uhapsise neke koji su iznosili mišljenje na drustvenim mrežama u vezi sa brojem stradalih i nesnalazenjem vlasti valjda.
Naravno da niko od nas, koji pišemo ove postove, nema niti bi imao zadrsku zbog takve mogucnosti ali moram da priznam da sam navikao (nedostajalo bi mi) da pratim ovaj forum.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...