Jump to content


Zagadjenje vazduha u Srbiji


nesone

Recommended Posts

Dobro, nego da se vratimo na zagađenje. Ja i dalje ne znam tačne odgovore na pitanja:

Da li je zagađenje vazduha ili nije?
Da li je zagađenje veće nego ranije - prethodnih godina ili unazad 20-30?
Ako jeste, šta su uzroci?
Ako nije, zašto baš sada tolika horska drama medija i aplikacija?

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Willi Studer said:

Dobro, nego da se vratimo na zagađenje. Ja i dalje ne znam tačne odgovore na pitanja:

Da li je zagađenje vazduha ili nije?
Da li je zagađenje veće nego ranije - prethodnih godina ili unazad 20-30?
Ako jeste, šta su uzroci?
Ako nije, zašto baš sada tolika horska drama medija i aplikacija?

Horska drama jer su sad ti podaci veoma lako dostupni svakome. 

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, Willi Studer said:

Da li je zagađenje veće nego ranije - prethodnih godina ili unazad 20-30?

Zagađenje vazduha se uvek merilo, i u Beogradu su odavno poznate crne tačke po tom pitanju.Bivša 29. novembra, današnji Bulevar Despota Stefana, Bulevar vojvode Mišića, kao i Slavija.U međuvremenu se broj tih tačaka rapidno uvećao, tako da je svaka veća raskrsnica postala potencijana crna tačka dimne zavese.Naravno, uvek se kao univerzalni lek smatrala košava, ali su ranije i ti udari košave tokom zime bili i jači, i duže su trajali.Ali sad je nešto nema, i ona je digla vetar od nas.

Link to comment
Share on other sites

Dobro, nego da se vratimo na zagađenje. Ja i dalje ne znam tačne odgovore na pitanja:
Da li je zagađenje vazduha ili nije?
Da li je zagađenje veće nego ranije - prethodnih godina ili unazad 20-30?
Ako jeste, šta su uzroci?
Ako nije, zašto baš sada tolika horska drama medija i aplikacija?

1. Da zagadjenje vazduha je ogromno.
2. Da znatno je veće nego ranije (Termoelektrane su starije znatno i nikada u njih nije ulagano manje. Kada ste poslednji put čuli da je na nekoj od njih urađen kapitalni remont sto je ranije rađeno i objavljivano na sva zvona jer su to cifre u stotinama miliona USD-prethodne vlasti su se normalno hvalile time).
Takođe tokom cele karijere udisao sam produkte sagorevanja raketnih motora tokom testova i mogu Vam reći da mi je to izgledalo kao korektna atmosfera u odnosu na ovo. U tom ograničenom prostoru sam bez problema provodio i par desetina minuta. Problem je sto ovo traje danima i kontaminacija je kumulativna).
3. Termoelektrane
Evropska unija je među 10 najvećih zagađivača Evrope identifikovala da su prvih 7 termoelektrane Srbije, BIH i Kosova (po sećanju: Nikola Tesla A i B, Kostolac-valjda obe, Ugljevik kod Tuzle i valjda Kosovske 2).
Uostalom i Vi pamtite parne lokomotive, izađite i pomirišite i videćete da je to miris izgorelog uglja. Kakva crna individualna ložišta kad ih na NBG nema svi imamo centralno a toplana je na gas ili dizel motori. Naravno ni dizel motori i individualna ložišta nisu lekoviti ali je njihov udeo u ovome jako mali. Uostalom zašto indek ne pada ni noću nego je gotovo konstantan tokom 24 časa.
4. Apsolutno nije drama nego je izuzetno ozbiljna situacija. Neki dan je neki pulmolog iz Sarajeva (tamo je još gore nego i BG) izjavila da je udisanje takvog vazduha ekvivalentno kao da ste popusili 50 cigareta tog dana.
Mi matori manje više ali zamislite decu već sa visenedeljnom ekspozicijom, koliko će se razviti hroničnih bronhitisa, koliko će njih završiti da astmom da ne pominjem ozbiljnije probleme.
5. Zašto drama, zato sto kad je “pukao” Černobil niste ni imali predstava koliko je milisiverta “popio” svako od nas jer nas je vlast “čuvala” da ne panicimo.
Hvala bogu sada se takve stvari mogu meriti daleko lakše (aparature su jeftine malte ne pristupačne svakome) te su Vam informacije na izvolte.
Teško je danas sakriti da “car Trajan ima kozje uši”.
Link to comment
Share on other sites

Verujem i da su u BG stvarni rezultati gori. Koliko sam shvatio kompletna merenja se vrše samo na dve pozicije u BG (neznam gde).
Ne bi me iznenadilo da su stanice u centru nekih parkova (kao one za merenje temperature koje mere uvek oko 5-7 nizu temp. leti).
Lepo bi bilo znati koliko je zagađenje u ul. Despota Stevana ili u Omladinskih Brigada na NBG.
Po analogiji kada bismo znali pravu cifru verovatno bi se smrzli, kao i ovi jadni ljudi u Valjevu.
Ovo više nije za nano maske (za ovo izgleda trebaju one prave zaštitne maske).
Samo paziti decu!!!

Link to comment
Share on other sites

I dalje tvrdim da je ovakvo zagađenje vazduha prisutno decenijama!!! Ovog puta su se baš poklopili i neki nepovoljni meteo uslovi. Ono baš se namestilo. Sad su nam podaci na dva klika mišem (mišom?:huh:), to je razlika.
Ne znam kako zaštiti decu. Možda razmišljati malo dugoročnije.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ako su TE toliko dominantan uzrok zagađenja (NE SPORIM da užasno zagađuju), meni ostaje nejasno odakle toliko zagađenje npr. u Kosjeriću  (pa i Valjevo je 70km udaljeno od TE). 

Svi loze na sta stignu + VA je u “rupi”.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Ako su TE toliko dominantan uzrok zagađenja (NE SPORIM da užasno zagađuju), meni ostaje nejasno odakle toliko zagađenje npr. u Kosjeriću  (pa i Valjevo je 70km udaljeno od TE). 

Tu je skoro kompletno zagađenje od loženja po kućama, malo je zgrada na centralnom grejanju na gas. Isto je u Užicu, odnosno još je gore jer je okruženo planinama. U Beogradu ima dosta loženja po kućama, ali ipak dominira TE Obrenovac.

 Vremenski uslovi su užasni, nama vetra danima i zagađenje samo raste, nema kud da ode.

 

 

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, srdjan_c said:

Da, ove godine je košava neuobičajeno slaba, tj. nema je. Ima li neko logično objašnjenje? Koliko znam spušta se sa Karpata, preko Banata, ali ove godine cvrc, nema vetra ni od korova.

Промена климе утиче на промену руже ветрова као и на правац морских струја, тиме на падавине итд.
Више угљендиоксида у атмосфери утиче на промену киселости океана, веће загревање утиче на промену количине раствореног кисеоника у води, који утиче на количину кисеоника у ваздуху и редом. Све је повезано. Задњи пут је овако било крајем Перма. Било је сличних догађаја и  касније али не са сличним сценаријом.

Link to comment
Share on other sites

Kako?

Nažalost u BG nema nano maski da se kupi bar be u dovoljnom broju.
Da to bar uvezise preko noći iz bratske nam Kine.
Dok se neko ne sti i uveze maske decu držati u zatvorenom prostoru. Na putu do škole reče neki nas pulmolog da vuneni šal zadržava do 80% čestica pa im verujte salove preko usta i nosa.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...