Jump to content


Zagadjenje vazduha u Srbiji


nesone

Recommended Posts

Miris vazduha u NBG neverovatno podseća na blizinu parne lokomotive (nažalost sam jako mator pa ga dobro pamtim).
Miris izduva dizel automobila potpuno je drugaciji. Živim u blizini najzagadenije raskrsnice u BG pa sam i za taj miris “stručan”.
Posto na NBG gotovo da nema individualnih ložišta, šta god da pričaju oficijelne sluzbe, zagađenje na NBG je od elektrana daleko najvećim delom.
Posledice ne ulaganja u elektroprivredu sada udisemo.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, Srecko said:

Miris vazduha u NBG neverovatno podseća na blizinu parne lokomotive (nažalost sam jako mator pa ga dobro pamtim).
Miris izduva dizel automobila potpuno je drugaciji. Živim u blizini najzagadenije raskrsnice u BG pa sam i za taj miris “stručan”.
Posto na NBG gotovo da nema individualnih ložišta, šta god da pričaju oficijelne sluzbe, zagađenje na NBG je od elektrana daleko najvećim delom.
Posledice ne ulaganja u elektroprivredu sada udisemo.

Pretpostavljam da Vaše toplane rade na ugalj i da zbog toga imate toliko problema.

U Zrenjaninu glavna toplana radi na gas. To fino dimi ali ne smrdi. Postoji i Termoelektrana -Toplana koja se uključuje samo kad je jako hladno jer nije rentabilna. Mi u gradu nemamo problema. Po neki individualni korisnik zasmrdi ugljem ali da je u Zrenjaninu vazduh zagađen od toplana ili automobila-nije.

Davnih dana sam odlazio u Kostolac i sećam se kako je tamo vazduh zagađen i leti i zimi ! Žao mi je uvek bilo tih ljudi u i oko Kostolca. Ne bih tamo živeo nikada. Ni da mi sve daju džabe !!!

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, somilenko said:

nego će sada to građani da finansiraju.

Sve finansiraju obični siroti građani, nema ko drugi. Nije to samo kod nas tako, vidim i po zapadu da ovi neobični i bogati uglavnom imaju velike poreske olakšice.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Srecko said:

Posto na NBG gotovo da nema individualnih ložišta, šta god da pričaju oficijelne sluzbe, zagađenje na NBG je od elektrana daleko najvećim delom.
Posledice ne ulaganja u elektroprivredu sada udisemo.

U Bgd mislim da su sve elektrane za grejanje na gas. Zagađenje stiže uglavnom iz Obrenovca, lepo se vidi kako se širi  i pada dole ka nama kad se novim autoputem voziš ka Bgd. Ostalo je od loženja svega i svačega po kućama, najviše uglja. Lepo se oseća da je ugalj u pitanju. A ponekad se nešto otrova dobija i iz Pančeva, zavisi od atmosferskih prilika, mada to se slabo oseća.

Automobili isto puno zagađuju da se ne lažemo, a svakodnevne gužve to pojačavaju. Samo to nije presudno u našem slučaju, već zagađenje od uglja iz TE i lokalnih ložišta. 

Osim toga automobilska industrija je u krizi, sad će da zabrane sve živo samo da poraste prodaja.

Link to comment
Share on other sites

Nixie je odgovorio.

Obrenovac, termoelektrane Nikola Tesla A i B su te koje nas “truju” jer su na 20-30 km vazdušne linije a sagorevaju enormne količine najnekvalitetnijeg lignita; pri čemu u njih se ulaze samo ako dođe do neke havarije tako da verujem da je sve u katastrofalnom stanju od ložišta do filterskih uređaja ako su isti uopšte u funkciji.

Otud smrad kao iz parne lokomotive ba ugalj.

Link to comment
Share on other sites

O tome koliko se ulaže,ne bih. Znam da su poslednjih godina rađeni remonti i jeste ulagano ali šta ,koliko i kako,ne vredi da polemišemo. Nismo stručni.

Ono što je problem,je sirovina. To Vam je ,verovatno ,ugalj iz naših površinskih kopova. Lazarevački i Kostolački.Kad se u Obrenovcu "založi",smrad dođe do Bg.A,kako li je onim ljudima u Obrenovcu   ili u Pančevu ??? Nemojmo samo o Beogradu.

Da ipak nije sve tako crno,budimo ljudi i priznajmo da trošimo (i pri tom se bahatimo) najjeftiniju struju u Evropi.Na nama je da biramo :-hoćemo li jeftinu struju od uglja ili da je plaćamo mnogo,mnogo skuplje a da imamo čistiji vazduh.

Kada je zrenjaninska toplana prešla na gas,odmah su se našli razni dušebrižnici i kritikovali lokalnu samoupravu kako ZR ima grejanje koje je među par najskupljih u Srbiji i stvarajući teorije zavere,tvrdili da se tu neko ugradio,uzeo % i slične budalaštine a zapravo je stvar potpuno drugačija.

SKUPLJE JE NA GAS NEGO NA UGALJ !

Dogodine će proraditi Turski tok. Možda se preorijentišu na zemni gas. I vreme nam je. Mađari su ga koristili još u XIX veku ! Ja ga koristim od 1984....

Link to comment
Share on other sites

Jbg,kad niste navikli... :D

Mi u Zrenjaninu (popularmo krštenom u SMRDOGRAD ) imamo "Matijević"-evu kafileriju . Postoji još jedna u Srbiji,neznam čija je i mislim da je u Jagodini. Sva crknuta stoka ,koja crkne u bilo kojem delu Srbije,dođe u naša dva grada i tu se spaljuje.Kad crkne slon u BG ZOO vrtu ili terijer u Subotici,donesu ga u Zrenjanin i tu ga SPALE !

Dali možete da zamislite smrad crkotine koja gori ?????

Mi leti spavamo sa zatvorenim prozorima !!!

Dodajte svemu smrad iz petrohemije u Elemiru koja je na 10 km,Uljara na 0 km,Radijator 1 km i slična sr**a ( ne mogu svih da se setim) a i novu kinesku fabriku guma koja će doći sledeće godine....Fabriku stočne hrane,hemijsku industriju,Delhem..... nema kraja... još i vodu koja je 15 -ak godina zabranjena za upotrebu.

Ljudi,Vi stvarno mislite da Vam je životna sredina zatrovana ??? Dođite na vikend u naš lepi Zrenjanin i zavolećete svoje gradove.

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

Mi u Zrenjaninu (popularmo krštenom u SMRDOGRAD ) imamo "Matijević"-evu kafileriju .

U EU bi tužbe građana to zatvorile odmah, i naterale prebogatog vlasnika da ugradi filtere. To je jako skupo, hemijski filteri, ili aktivni ugalj ili biološki itd., pa bi verovatno odmah zatvorio tu spalionicu ili je izmestio negde van civilizacije. Na termoelektranama su vodeni i elektrostatički filteri, to je tek skupa rabota i dosta se kvari, plus treba i tretman otpadnih voda imati. To bi dosta poskupelo proizvodnju struje, a opet u tu računicu ne ide ozbiljno narušeno zdravlje građana, bolovanja, devastiranje prirode itd. ne vidi se to ako se ne želi videti.

Link to comment
Share on other sites

Razloga za povecano zagadjenje je da sumiramo vise Termoelektrane i toplane na cvrsto gorivo i mazut,nesavesno i vrlo inventivno (u negativnom smislu)lozenje svega i svaceg od preradjenog ulja,tekstilnog otpada plastike,gume...,povecan broj automobila (grobnica smo zapadnog auto dizel otpada),gradski saobracaj po gradovima prastarim voznim parkom iskljucivo na dizel,prljava industrija sa jeftinom radnom snagom sve interesantnija,sto ici u kinu po nju kad je ima i ovde.Uostalom i kinezi je vec ovde nalaze i stizu nam njihove prljave fabrike.Narod je jadan bedan i gladan najlakse mu tako uvaliti krš od 10g dizela,polovan pvc,hajend sistem za 300evra,kamione polovnih kompjutera i povrh svega neku prljavu tehnologiju kao spas od nezaposlenosti.Ja sam zavrsio hemijsku tehnologiju,otpadne vode su mi bile diplomski rad.Jos 70-tih se pravdalo totalno unistenje zivotne sredine izrekom "Prljava voda,visok standard".Zrenjanin je imao kolicinu otpadnih voda adekvatnu gradu od 1.5 miliona stanovnika.

Bitno je stvarati ekolosku svest stanovnistvu,ni na zapadu nije bilo lako i kazne su dovele ljude da neunistavaju zivotnu sredinu.Ako mozes deliju da prijavis komunalnoj zbog baseva :P ,sto nebi mogao idiota koji pravi divlju deponiju ili sagoreva svasta za grejanje.

Krece se dosta u tom smeru,bice pranja para od bratskih firmi od ove takse 1200din,ali valjda i nekog efekta.Bitno da postaje tema

https://naslovi.net/2020-01-15/bbc-news/zagadjenje-vazduha-sta-znaci-kad-je-kvalitet-vazduha-u-ljubicastom/24763935

Link to comment
Share on other sites

Prvi rekoh da ova tema ne bi trebala da nas (građane Srbije) polarizuje ali posle istupanja: Predsednika, Premijerke i resornog ministra Trivana izvinjavam se članovima sto sam to rekao, čak taj stav branio-zastupao.

Samo nenormalan i sa kvocijentom idiota može da proguta ovo sto su oni danas rekli.

Naravno da ja a nadam se i niko normalan ne može biti na istoj strani sa troje pomenutih. Zato i treba da se podelimo po ovom pitanju i distanciramo u odnosu na njih (ovo se ne odnosi i na ostale clanove NS, nadam se da ako i oni udisu ovaj vazduh ne mogu deliti mišljenje pomenutih bar u sebi).

Ako moderator misli da sam zbog ovoga zaslužio banovanje, prihvatiću sa zadovoljstvom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Prvi rekoh da ova tema ne bi trebala da nas (građane Srbije) polarizuje ali posle istupanja: Predsednika, Premijerke i resornog ministra Trivana izvinjavam se članovima sto sam to rekao, čak taj stav branio-zastupao.

Samo nenormalan i sa kvocijentom idiota može da proguta ovo sto su oni danas rekli.

Naravno da ja a nadam se i niko normalan ne može biti na istoj strani sa troje pomenutih. Zato i treba da se podelimo po ovom pitanju i distanciramo u odnosu na njih (ovo se ne odnosi i na ostale clanove NS, nadam se da ako i oni udisu ovaj vazduh ne mogu deliti mišljenje pomenutih bar u sebi).

Ako moderator misli da sam zbog ovoga zaslužio banovanje, prihvatiću sa zadovoljstvom.

 

Bravo!

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, Aleksandar75 said:

Mora da mislis na tetka ....................... :rolleyes:

O ima ih još! Nije jedini. Samo se zaklanjaju iza navodnog pozivanja na poštovanje pravila foruma, pitaju - a šta ti je  sa HiFi jem i sl?
O koliko puta sam imao poriv da im odgovorim sa - shta to pa tebe zabole Tukson, ali nisam, na svu sreću.:D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...