Jump to content


Zagadjenje vazduha u Srbiji


nesone

Recommended Posts

Zašto je bitan motiv ako je delovanje ispravno???

Pa i zaštitnika građana je postavila nova vlast. Prethodni, Šabić (da kažemo iz opozicionog vremena) je smenjen ili je ne reizabran; nebitno.

Šta to znači zaštitnik građana je u kampanji. “Napada” loš rad jednog Ministra-ministarstva i odmah je u kampanji.

Za koga?

Za opoziciju?

Jel stvarno verujete u to?

Pre će biti da su ljudi, pa i zaštitnik građana, kojeg god da su političkog opredeljenja shvatili konačno da ovo nije ni malo naivno i počeli da “deluju” koliko ko sa svog mesta može.

Kancer ne gleda partijske knjižice.

Link to comment
Share on other sites

Zašto je bitan motiv ako je delovanje ispravno???
Pa i zaštitnika građana je postavila nova vlast. Prethodni, Šabić (da kažemo iz opozicionog vremena) je smenjen ili je ne reizabran; nebitno.
Šta to znači zaštitnik građana je u kampanji. “Napada” loš rad jednog Ministra-ministarstva i odmah je u kampanji.
Za koga?
Za opoziciju?
Jel stvarno verujete u to?
Pre će biti da su ljudi, pa i zaštitnik građana, kojeg god da su političkog opredeljenja shvatili konačno da ovo nije ni malo naivno i počeli da “deluju” koliko ko sa svog mesta može.
Kancer ne gleda partijske knjižice.
Šabić je bio poverenik za informacije od javnog značaja, Pašalić je nasledio Sašu Jankovića i bilo je dosta problematike oko njegovog izbora i njegovih kvalifikacija.

Šabiću je istekao mandat nedavno, a Pašalić vrši dužnost zaštitnika građana od 2017. godine i sve ovo vreme je malte ne nevidljiv, pa je malo sumljivo što se javio 3-4 meseca pre izbora, na stranu to što je bio predložen od strane vladajuće stranke, to dodatno čini ovaj istup sumnjivim.

No, iskreno se nadam i voleo bih da ste Vi u pravu, mada na bazi afera i dosadašnjeg iskustva sa aktuelnom vlašću, ne znam šta da kažem...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se sto pomenuh g. Śabića umesto Saše Jankovića.

Moja greška.

Hteo sam da kažem da uopšte nije bitno ko je postavio Ombudsmana i koje je političke opcije već da li radi svoj posao. Pogotovo su nebitni njegovi motivi ako su mu odluke u skladu sa zakonom, profesionalno i pravovremeno donete.

OVO STO SE DEŠAVA SA ENORMNOM ZAGAĐENOŠĆU VAZDUHA NE BI TREBALO DA BUDE PITANJE NA KOME ĆEMO ISTICATI SVOJE POLITIČKE BOJE.

Link to comment
Share on other sites

Koja genijalna stvar, naveli su sve komunalne usluge koje nam inače naplaćuju.

Dakle, komunalna preduzeća koja se time bave nisu u stanju da vode računa o uticaju na životnu sredinu prilikom pružanja svojih usluga nego će sada to građani da finansiraju.
@Srecko

U pravu ste, nebi trebalo biti politički obojeno...



Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ja sam penzioner.

Rekao bih nezakonito, sadasnja vlast mi je uzimala deo penzije nekoliko godina (upoznati ste sa odlukom premijera AV, po kojoj je to činjeno, i da je ta odluka na sudu).

Tokom karijere po ugovorima o delu zaradio sam dodatno oko 200.000,USD (nažalost samo u nekoliko “dobrih” godina) pri čemu su regularno plaćeni svi penzioni doprinosi.

Zbog načina obračuna penzija (penziju je kod nas država pretvorila u socijalnu kategoriju iako ona zvanično ne ulaze u penzioni fond) penzija mi je po osnovu tih 200.000,00 USD veća nego sto bi bila normalno za oko 9.000 RSD mesecno.

Da li stvarno posle ovoga sto sam napisao neko može uopšte da pomisli da sam ljubitelj trenutne vlasti ali ponavljam PITANJA ZDRAVLJA I POPULACIONIH RESURSA NISU ONA OKO KOJIH SE TREBA DELITI PO BILO KOM OSNOVU I KORISTITI IH U POLITIKANTSKE SVRHE.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12.1.2020. at 16:38, sondek said:

Onaj "Bratislavski scenario" ce biti i ovde,kasnimo samo par godina 5-6,za hrvatskom jos manje 2-3.Tamo vec ne mozes da prodas stan bez sertifikata energetske efikasnosti.Imamo samo velik problem sa stvaranjem svesti,ali i lopovlukom svake vrste kojoj smo jako skloni.Narocito u politici.Retko kratkovid narod.Zato i jesmo tu gde smo.Treba objasniti nasem coveku daj sad 500evra koje ces vratiti u tri godine,i posle ceo zivot imas jeftinije grejanje i cistiji vazduh...jako smo zaostao i polupismen narod,totalno bez mogucnosti pogleda dalje od tri dana unapred.Gledamo kako da napunimo stomak,zalijemo nekom brljom i da nalozimo neku gumu u furunu...ovde u mom kraju je to hit.Prosetamo kera,a.on smrdi posle dva sata kao iz fabrickog pogona da je izasao.

Zato slazem se.Treba udariti po džepu.

 

Ово по принципу туђе г_вно смрди више? Теби је кер смрдео после два сата заједничке шетње? Пропорцијално томе и ти си керу исто толико смрдео. :)

Link to comment
Share on other sites

Dizeli se voze cele godine, pa nije ovakvo zagadjenje.

Prvo, svaka kuća u Srbiji ima u sebi siromašnog građanina koji zimi sve baca u vatru, sve što mu padne pod ruku - ambalaža, plastika, papir, jer lepo gori, a koga briga za trovanje. I to se neće promeniti samo od sebe, jedino kad nam za dve do dve i po godine porastu plate na 900 evra.

Drugo, sve toplane i fabrike moraju da imaju filtere, a nemaju ih... kao što bi rekao onaj profesor u Černobilu - jeftinije je.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Ljuba said:

Dizeli se voze cele godine, pa nije ovakvo zagadjenje.

Prvo, svaka kuća u Srbiji ima u sebi siromašnog građanina koji zimi sve baca u vatru, sve što mu padne pod ruku - ambalaža, plastika, papir, jer lepo gori, a koga briga za trovanje. I to se neće promeniti samo od sebe, jedino kad nam za dve do dve i po godine porastu plate na 900 evra.

Drugo, sve toplane i fabrike moraju da imaju filtere, a nemaju ih... kao što bi rekao onaj profesor u Černobilu - jeftinije je.

 I elektrane rade cele godine. Takodje magla sigurno ne pomaze, kao ni nedostatak vetra.

 Ali ne mozemo da nateramo vetar da duva, ne mozemo da sprecimo maglu, zimi je vlaznost uvek veca, jer je temperatura niza. Ostaje da se eliminise sta moze - a to su automobili i ovi koji bacaju u vatru sve sto mogu. Da, fabrike i elektrane takodje moraju da budu resene - i bice, ali ako to ne bude dovoljno (ili ako se ne uradi, iz nekog vec razloga), onda je izbor ili da se gusimo, ili da ostavimo neke ljude da umiru od zime, ili da se ne vozi.

 Ne mislim da je fer prema ljudima koji voze, samo mislim da je najhumanije u odnosu na alternative.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Ljuba said:

Dizeli se voze cele godine, pa nije ovakvo zagadjenje.

Prvo, svaka kuća u Srbiji ima u sebi siromašnog građanina koji zimi sve baca u vatru, sve što mu padne pod ruku - ambalaža, plastika, papir, jer lepo gori, a koga briga za trovanje. I to se neće promeniti samo od sebe, jedino kad nam za dve do dve i po godine porastu plate na 900 evra.

Drugo, sve toplane i fabrike moraju da imaju filtere, a nemaju ih... kao što bi rekao onaj profesor u Černobilu - jeftinije je.

Ако је неко гледао пресинг на Н1, лепо нам је Зеленовић објаснио, свако у Шапцу добија бесплатно грејање на топлану ако има у својој улици топовод, значи постоји решење, само га треба спровести.Са гасом иста ситуација. За решавање оваквих и сличних проблема потребна је јака држава, да субвенционира  радове, тј да да први и најбитниј потез, да покрене ствари.

Сматрма да док приватни предузетник не види свој интерес у овој работи, ништа се дотл неће посебно десити, значи држава - приватник.Па тако 2-3 године за редом.

Технологија и филтери за пречишћавање  штетних гасова постоје, само се треба испрсити и то платити,предизборна је година, па хајте да то искористимо.....

Link to comment
Share on other sites

Ima li neko infomaciju gde bi se mogla odneti (baciti) Li ion baterija nakon njenog radnog veka. Pa i nikl kadmijum ili one obične nepunjive.

Za stare akumulatore postoje radnje koje ih preuzimaju i odnose negde gde se, nadam se recikliraju.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Ima li neko infomaciju gde bi se mogla odneti (baciti) Li ion baterija nakon njenog radnog veka. Pa i nikl kadmijum ili one obične nepunjive.

Tu i tamo po nekim radnjama, viđam kutije za islužene baterije.

U Novom Sadu znam bar 2 radnje gde ih ima, (Lidl i Halogen u Vršačkoj...)

Od kada se prva takva kutija pojavila u Novom Sadu (mislim da je to bilo u velikom Tempu), sve baterije nosim u neke od tih kutija.
Problem je što ih ima samo sporadično, a i tamo gde su bile, sada nema, presele ih na drugo mesto i slične guposti.  :(

Link to comment
Share on other sites

Meni je palo na pamet da odnesem jedno 20 komada Li ion već neupotrebljivih za dopunjavanje i duži rad u neku radnju koja radi uslužni servis baterija kao ona na Kalenić pijaci u Beogradu. Verujem da ako uslužno popravljaju baterije za razne uređaje imaju i neku politiku handlovanja tim tipom otpada na odgovoran način.

Baš ću ih pozvati ovih dana da proverim...

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, damic said:

Tatko, bre :), odavno nisu u mom kraju, otisli.

Gde su sada?

Ja sam skoro remontovao jednu specifičnu bateriju za uređaj za fizikalnu terapiju Compex i tamo sam im nosio. Možda beše to pre 2 godine, hm ala vreme leti.

Link to comment
Share on other sites

 I elektrane rade cele godine. Takodje magla sigurno ne pomaze, kao ni nedostatak vetra.
 Ali ne mozemo da nateramo vetar da duva, ne mozemo da sprecimo maglu, zimi je vlaznost uvek veca, jer je temperatura niza. Ostaje da se eliminise sta moze - a to su automobili i ovi koji bacaju u vatru sve sto mogu. Da, fabrike i elektrane takodje moraju da budu resene - i bice, ali ako to ne bude dovoljno (ili ako se ne uradi, iz nekog vec razloga), onda je izbor ili da se gusimo, ili da ostavimo neke ljude da umiru od zime, ili da se ne vozi.
 Ne mislim da je fer prema ljudima koji voze, samo mislim da je najhumanije u odnosu na alternative.

Gospodin nkrgovic je hvala bogu jedan od retkih sa ličnim iskustvom koliko ovo sve može biti opasno i traumaticno za cele porodice.
Valjda nismo majmuni i možemo izvući korektne zakljucke i iz tuđeg-njegovog iskustva i pokušati da se korigujemo ODMAH (da ne bi zakljucivali daleko bilo iz sopstvenog iskustva).
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...