Jump to content


Zagadjenje vazduha u Srbiji


nesone

Recommended Posts

9 sati ranije, Srecko said:


Nadam se da se nećete ljutiti ali su elektrane ipak jedini zajednicki imenitelj u ovome i ja sam pratio zagađenje cele godine tako da znate da je i letos bilo jako veliko.
Zimi definitivno jeste veće zagađenje zbog drugačijih klimatskih uslova; niže temperature vazduha i naravno polja pritiska pa i ruže vetrova u odnosu na leto.
Već sam pomenuo da je neoficijelno jedan drugar analizirao čestice i naravno najveći broj potiče od uglja elektrana (da li iz samih elektrana ili sa pepelista nije od značaja).

 Zasto bi se ljutio da kazete ono sto je tacno? :)

6 sati ranije, Srecko said:

Ne ne zalažem se za izgradnju nuklearnih elektrana. Kada su one problem za Japan da li treba da elaboriram kakav bi to bio problem u Srbiji!!!

Zalažem se da i naša država napravi plan na koji način da se izborimo sa ovim problemom, ne sutra nego u narednih 10 godina; kako su to normalne zemlje već uradile.

Naprimer:

1. Od sutra, par-nepar.

2. Od 2021, sve ispod euro5 ne može biti registrovano.

3. Od 2022. zabrana za dizele u gradovima.

4. Odmah subvencionisati kupovinu električnih automobila.

5. Obezbediti sredstva sa minimalnooooooom kamatom za priključivanje individualnih objekata na toplovode a da se država odrekne enormnih taksi koje je uvela.

6. Da se sredstva EPS troše na remont elektrana a ne na neefikasnu strukturu EPS od juče...

7. Povecati odmah cenu struje jer neznam od čega bi država ovo mogla da uradi. Ako ceo BG ima novca da napuni ogroman broj kafica onda ga ima i za skuplji kilovat sat.

......

101. Zalažem se da nam rešenje ovog problema ne bude više KOŠAVA!!!

Nadam se da sam Vam uspeo da razjasnim svoju poziciju.

 Mislim da se mi 99% slazemo. Ja bi samo da vidim i posumljavanje u celoj prici i to je to, bar sto se planova tice. Za nuklearke... mislim da je @NShappy u pravu... Torijumski reaktori bi bili dosta bezbeniji... (u teoriji).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 ... Ja bi samo da vidim i posumljavanje u celoj prici i to je to, bar sto se planova tice. Za nuklearke... mislim da je @NShappy u pravu... Torijumski reaktori bi bili dosta bezbeniji... (u teoriji).

Upravo tako. Ne postoji trenutno bolja, lakša, jeftinija....stvar od pošumljavanja.

Jesenas sam zasadio pola hektara šume, sadnice (bagrem) i naknada ljudima da urade sve što treba koštali su me manje od kablaže u hifi sistemu (zemljište je moje).

Za sledeću jesen planiram da zasadim još pola hektara kanadske topole, kupovina adekvatnog zemljišta, sadnice i ''ruke'' bi trebalo da me koštaju manje od cene (novog) pojačala koje imam.

Posle toga planiram dalje i više...

Stepen pošumljenosti Srbije je jako loš, naročito u Vojvodini je stanje katastrofalno (imao sam ideju da tamo pošto imam svoje zemljište zasadim 10 tak hektara šume ali se bojim birokratskih zavrzlama...prenamena zemljišta i sl.).

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Srecko said:

Ne ne zalažem se za izgradnju nuklearnih elektrana. Kada su one problem za Japan da li treba da elaboriram kakav bi to bio problem u Srbiji!!!

Zalažem se da i naša država napravi plan

 

4. Odmah subvencionisati kupovinu električnih automobila.

 

Nadam se da sam Vam uspeo da razjasnim svoju poziciju.

Električni automobili su prevara i slepo crevo u razvoju autoindustrije

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zflazar said:

a leteći? 

 Samo ako za pogon koriste svinjske papke, a voze ih hologrami. /s

 Ajmo ponovo, tema je zagadjenje. Ako mislite da je nesto lose resenje, slobodno dajte argumente. Kako su elektricni automobili (autobusi, tramvaji, sta god) losi za zagadjenje vazduha?

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Willi Studer said:

Nikola, električna vozila su u ukupnom bilansu energije i zagađenja neuporedivo lošija od SUS motora. Proizvodnja baterija i struje, pa odlaganje baterija... ljudi radili studije.

 Ja sam video samo jednu, koja je bila dosta sumnjiva. Pretpostavljala je da se baterije prave u jako prljavim fabrikama, pretpostavljala je da traju 100K kilometara (a traju mnogo duze), pretpostavljala je da je ista efikasnot generisanja energije u elektrani iz mazuta i u autu (a nije, napisa @NShappy lepo objasnjenje), pa je ignorisala elektrane koje nisu na ugalj.....

 Za tu jednu studiju znam, kazem, ali ona je dosta odbacena kao biased. Bio je neki mercedes vs tesla. Druge nisam video.

 Vodi racuna da baterije pre 10 ili cak i 5 godina i baterije danas nisu isto, tu ima bas, bas dosta napredka.

 Pri tom, nisam uopste za auto na baterije, samo mislim da tu ima mesta za napredak, mnogo vise nego kod motora SUS te da od toga nesto moze da bude u buducnosti.

Link to comment
Share on other sites

 Ja sam video samo jednu, koja je bila dosta sumnjiva. Pretpostavljala je da se baterije prave u jako prljavim fabrikama, pretpostavljala je da traju 100K kilometara (a traju mnogo duze), pretpostavljala je da je ista efikasnot generisanja energije u elektrani iz mazuta i u autu (a nije, napisa [mention=17469]NShappy[/mention] lepo objasnjenje), pa je ignorisala elektrane koje nisu na ugalj.....  Za tu jednu studiju znam, kazem, ali ona je dosta odbacena kao biased. Bio je neki mercedes vs tesla. Druge nisam video.

 Vodi racuna da baterije pre 10 ili cak i 5 godina i baterije danas nisu isto, tu ima bas, bas dosta napredka.

 Pri tom, nisam uopste za auto na baterije, samo mislim da tu ima mesta za napredak, mnogo vise nego kod motora SUS te da od toga nesto moze da bude u buducnosti.

 

Još kada dođe ovo:

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, siroma said:

Električni automobili su prevara i slepo crevo u razvoju autoindustrije

  

56 minuta ranije, Willi Studer said:

Nikola, električna vozila su u ukupnom bilansu energije i zagađenja neuporedivo lošija od SUS motora. Proizvodnja baterija i struje, pa odlaganje baterija... ljudi radili studije.

 

Otkuda vam ovo? Liči na linkovanu studiju o neisplativosti izolacije na kućama, koja je sjajan primer zamene teza i  nepoznavanja materije. A deluje i da niste čitali već ispričane postove baš na tu temu, ovde u ovoj temi. :(

Ako mislite na litijum i kobalt, baterije mogu da se proizvode iz sirovina koje kopaju deca ašovima, ali postoje i robotizovani i hermetički zatvoreni rudnici za iste sirovine. Najviše litijuma se dobija iz naprednih rudnika po Australiji, Čileu, Kanadi, Portugaliji, Kini... Primeri iz Konga i Ruande su ogledalo uređenja tih država, a ne električnih vozila. I svakako su mizeran procenat ukupne proizvodnje retkih elemnata. U sličnim državama, neka druga deca ručno rudare sumpor, živu, olovo... :(

Savremene fabrike baterija su 100% zatvorenog ciklusa, i najgore što iz njih izlazi od otpada, jeste ono što zaposleni naprave u toaletima.

Litijumske baterije se uspešno recikliraju. Kakvo odlaganje?!? Kina je veoma nepredovala u električnim vozilima, i tamo se sve ostarele baterije vraćaju na reciklažu, uz potpunu iskoristivost retkih elemenata iz njih. U  jednom momentu u (daljoj) budućnosti, količina recikliranog litijuma u  proizvodnji novih baterija će nadmašiti količinu novog iskopanog.

SUS motor je posle parne lokomotive, najgori primer za stepen iskorišćenja nekog sagorevanja. Osim za čvrsta goriva (koja ne mogu u SUS motore, jel :P ), svako drugo gorivo je efikasnije sagoreti u TE sa kombinovanim ciklusom, pretvoriti u el.energiju, te puniti baterije da bi se vozali. Na stranu što se procenat struje dobijene iz obnovljivih izvora povećava.

Jedno vreme se verovalo da je vodonik gorivo budućnosti za mobilne potrošače (vozila), ali to je izgubilo smisao nakon pojave litijumskih akumulatora. Vodonik se dobija potrošnjom struje, a efikasnije je istom strujom direktno terati vozila.

...doduše, ovo je sve globalna i dugoročna priča.
Lokalna kratkoročna (Srbija u sledećih 10-ak godina), to je već neka druga dimenzija. :P

...

Studiju koja kaže da su EV loša po okolinu, da nije radio VW pre dizelgejt afere? :D

 

Link to comment
Share on other sites

39 minuta ranije, Willi Studer said:

Odakle struja za sva električna vozila u najavi?

 

Studija iz USA iz 2016. kaže da kada bi hipotetički, sva vozila odjednom postala električna, trebalo bi im povećanje proizvodnje struje od oko 25%. Ali to su studije pojedinaca, kreću se od 25 pa i do 40%, i ne nalazim neke zvanične i  jasno dokumentovane.

U svakom slučaju, decenije će biti potrebne da se broj EA značajno poveća. A proizvodnja struje će pratiti potražnju.

Ali, neke stvari su jasne, globalno gledano (dakle, ne lokalno "u Beogradu")...
Količina nafte je ograničena.
Broj vozila i vozača (populacije) u  svetu će rasti (bez obzira koliko se trudimo da optimizujemo korišćenje vozila (i broj vozača :P)
SUS motor je najneefikasniji sagorevač goriva koji se danas korisiti.
Savremena TE 2-4x efikasnije troši gorivo nego SUS motor isto to gorivo, (koje god bilo).
Procenat proizvodnje el.energije iz obnovljivih izvora rapidno raste iz godine u godinu.

Link to comment
Share on other sites

Подсећа мало на забрану пластичних кеса и замену папирнатим, да би се смањило загађење. Тиме се повећава вишеструко сеча шума ради производње папирнатих кеса. Ко је ту луд?

Нису проблем пластичне кесе већ свест појединца и неспособност државе да закон примени.

Link to comment
Share on other sites

ajd' još jedna stvar možda dosta bolna za naše prilike: 

većina velikih gradova ima rešen javni prevoz sa malim zagađivačima tipa tramvaja i metroa. Prigradska naselja sa fenomenalnim vozovima.

Da živim u Beču, prvo bih prodao auto jer bi mi bio skroz suvišan. Ovako mora da palim prokletinju i za lokal u ZR, tako i za put za NS (50km) i BG (80km) što kod normalne železnice sa vozovima na sat vremena mi ne bi palo na pamet. NS da se pokrije sa tramvajem a Beograd sa metroom, ihaj, samo bi Džiparoši vozili svoje ljubimce iz sebi znanih estradnih razloga a normalan svet bi se vozio vozovima, metroom i tramvajem. Kakav crni auto.

...a ono malo potrebe da pališ auto dal' na struju ili papke od volje ti. 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, gvlada said:

Нису проблем пластичне кесе већ свест појединца и неспособност државе да закон примени.

Apsolutno tačno. Najlonke kese nisu problem ako se pravilno odlažu.

Ali što se tiče kesa, ideja je da se koriste torbe za višekratnu upotrebu, i da jednu koristiš godinama. Mi u kući tako već godinama.

Papir se danas uglavnom proizvodi od poljoprovredom gajenih brzorastićih sorti drveta. Gotovo niko više ne seče prirodne šume da bi proizvodio papir, osim ako šumu već ne seče iz drugi namera, pa drvo završi u papirnoj industriji. Doduše, to dalje povećava potrebu za poljoprivrednim zemljištem, što opet dalje, smanjuje količinu zemljišta pod šumama. :(

Link to comment
Share on other sites

Što se tiče stava da će se nafta zamenuti nečim drugim u dogledno vreme.

Moć zapadnih demokratija leži u njihovim valutama koje mogu da se štampaju bez pokrića i koje služe kao platežno sredstvo u međunarodnoj trgovini. Svi bitniji resursi i usluge se iskazuju kroz njihove valute. Na ovaj način se podržavaju njihove ekonomije, direktno ili indirektno, jer kad mi kupimo naftu mi moramo da imamo jednu od njihovih valuta kao platežno sredstvo. Na ovaj način se stavlja osnovica ispod njihovih valuta iako oni sami nisu vlasnici izvorišta.

Nafta je roba kojom se najviše trguje u svetu, a za njom slede oružje pa droga. Ovo su tri stuba njihovih valuta. Izmicanjem jednog dovodi do rušenje njihovih ekonomija.

Smisao intervencija zapada u Iraku i Libiji nije bilo u direktnom okupiranju njihovih izvorišta, već da se nastavi prodaja nafte u nekoj od zapadnih valuta. Srušeni režimi su krenuli da prodaju naftu u valuti koje njima nisu odgovarale, čak su bili sklopljeni i barter aranžmani.

Zapad nikad neće dozvoliti da se trenutna konstelacija u medjunarodnoj trgovini poremeti. Zamislimo da se danas trgovina na berzama prebaci na naše dinare. To znači da bi dinar bio veoma tražena roba. Svi bi nagrnuli kod nas da se domognu našeg dinara. To znači da bi oni jeftino prodavali svoju robu nama a mi njima deficitarni dinar. Svo bogatstvo sveta bi počelo da teče ovde.

Dalje, drugi stub njihove ekonomije bi takođe bio uzdrman. Njihovo oružje radi i dalje na naftu - avioni, tenkovi, podmornice, oklopna vozila, .... sve. Treći stub, droga, se i dalje uzgaja uz pomoć tradicionalne energije i istim transportuje nazad u demokratiju.

Prelazak na druge sirovine koje bi zamenule naftu znači da i one takođe moraju biti iskazane u njihovim valutama na berzi. Vodonik ne dolazi u obzir jer ga ima svuda i samim tim ne mogu da ga kontrolišu.

U ovom tranzicionom-probnom periodu traži se resurs koji bi oni kontrolisali na duže staze. Traže načine da lagano i bez stresa monetarnog sistema zamene jedan stub njihovih valuta. Ako se odluče za baterije, onda će gledati da sve oko njih samo oni kontrolišu (rudnike, patente, licence, tehnologije...)

Ovo će dosta dugo trajati, ne kako neki misli u par decenija. Kad u tenkove počnu da ugradjuju baterije - onda ćemo znati definitivni kurs na duže staze.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro vdzele, sve je to tačno. Osim za podmornice. Većina glavnih ide ne uranijum. :P

Poredak danas i funkcionisanje nisu tajna. Sadašnji poredak jeste samo jedna od faza svetskih poredaka do sada. Imali smo i robovlasništvo, pa smo ga prevazišli, prevazići ćemo i sadašni poredak, milom ili silom. Sistem o kojem pričaš je svestan toga, postoje dve strane na tom tasu, druga je sve veća i jača, svesne su obe strane da ovako ne može doveka, i nadajmo se da će se na nešto novo preći bez (previše) mrtvih. :(

Ali ovde ipak pričamo o tehničkoj strani budućeg rešenja problema. Nafta će se tegliti još dugo, ali sa ovakvom potrošnjom, nestaće naglo. Koliko god bili loši, spominjani moćnici nisu glupi (mada, sada uz Trump-a, počinjem da sumnjam... :P). Svesni su da moraju biti spremni za neke prelomne  trenutke, i da totalni slom nikome nije u interesu, čak ni njima.

 

Link to comment
Share on other sites

Nebitno "mnogo" u odnosu na ukupnu potrošnju nafte. A i ako dođe ili do sran*a, ili do potpunog nestanka nafte, ili do nekog srećnog prestanka potrebe za naftom, siguran sam da će poslednje žive bušotine i rafinerije raditi za vojne potrebe.

Ako dođemo u situaciju da vojsci nafta treba a nema je, e onda, kome se j*b* i za HiFi, i za ekologiju, i za Tesla vozila. :(

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...