Jump to content


upgrade sa hifi na 5.1


montenegrino

Recommended Posts

Pozdrav,

trenutno imam stereo sistem za muziku: pojacalo Pioneer A30, zvucnike Q Acoustics 3020, Google Chromecast Audio kao glavni izvor i CD player Harman Kardon hd970. Najvise slusam stream sa Tidal HIFI platforme. Razmisljao sam da  sve to zamijenim jednim AV  risiverom i na njega spojim TV, android TV box i uzivam kako u stereo tako i u 5.1 zvuku. U tom slucaju bi prodao  pojacalo, Google CCA,CD i tuner, a kolekciju CD-a prebacio u FLAC. Najvise mi se dopala serija Marantza NR1509-1510, ali citajuci forume svi su saglasni da sa AV risiverima nema dobrog sterea.

Sada sam pri ideji da ne prodajem pojacalo vec,ako bi se odlucio za kupovinu ovog Marantza (ili nekog slicnog), da ih spojim u cjelinu, pri cemu bi mi Pioneer gurao stereo zvucnike, a AV risiver ostatak za 5.1. Znaci AV risiver kao predpojacalo, a Pioneer da ostane kao snagas u sistemu za stereo muziku. (ako sam ja to dobro sve pohvatao). 

Da li je ovo razmisljanje ispravno, imajuci u vidu budzet, namjenu (muzika mi je na prvom mjestu, ali bi se sigurno koristilo i 5.1 ako bi to sve dobro zvucalo), i na kraju, posto bi zvucnike nadogradjivao u hodu, prvo 2.1, pa posle neke satelite, sta da gledam da bi se ti zvucnici slagali sa ovim koje imam i koje ne namjeravam da mijenjam? Da li je vazno da zvucnici budu istog otpora...ili neke druge karakteristike? O ovome nemam pojma, pa zato i trazim pomoc

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako je muzika na 1. mestu, kako i sam kazes, onda ostani na sistemu koji imas. Klasican stereo i uzivaj. 

I njega unapredjuj, kada budes mogao.

5.1 nije za slusanje muzike. Doduse, lepo zvuce koncerti, koji su lepo snimljeni  na DVD ili BD.

AV risiver i sistemi od 5.1..... pa do 11.2  iskljucivo za filmove.

AV risiver mora da je jako kvalitetan( citaj bar 2 do 3 x skuplji) , da moze da parira stereo pojacivacu.

U sustini jako skupo sve. Ako krenes u tom pravcu.

Predlazem ti samo unapredjuj stereo sistem.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako ti se sviđa kako ti radi sustav , a malo bi si "popravio" tv zvuk imaš jednostavno riješenje - tako sam si ja složio- . Recording out spojiš na tzv 5.1 karticu , ima jeftinih kineskih. Ja nisam spajao zadnje zvučnike , nego samo centar i sub pa mi je dosta stereo isto kinesko pojačalo , jedan kanal centar jedan sub , glasnoču reguliraš na njemu . Znači tv spojiš na aux i sve radi , kad slušaš glazbu isključiš . Time izbjegavaš često loša predpojačala u av reciverima. Malo gubiš od komocije , al da se i to srediti. 

Link to comment
Share on other sites

Postoje AVR ovi sa pre aut izlazima pa možeš da iskombinuješ AVR sa stereo pojačalom a samo sa jednim parom front zvučnika. Ostali se vežu za AVR.
Da, upravo sam to i mislio, mozda se nisam dovoljno precizno izrazio.. Ovaj marantz 1509/1510 ima pre out a moje pojacalo ima power amp direct, kako to pioneer naziva. Mislim da mi je to najbolja opcija, malo skuplja ali sigurno vrijedi.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Iz ideje koju si izneo, dolazim do zaključka da tebi zapravo treba samo neki solidan DAC.

Predpostavimo da si kupio DAC. U  njega možeš da zakačiš, Računar (USB, Coax Spdif), CD (Coax Spdif) ako ima digital izlaz, ako nema onda u pojačalo kao i dosada. Google Chromecast Audio vežeš optikom (Spdif). TV i onako u poslednje vreme radi preko nekih kutijica koje imaju digitalne izlaze pa ako baš i nema mesta da njega spojiš na Optički ulaz onda može i analogno u pojačalo. Kod TV-a, priznajem nije sve tako čisto, ali ako puštaš sa kompa na TV neki film Komp-DAC veza daje zvuk. Ako direktno koristiš unutrašnji player TV-a onda ti je potreban ili scart-rca audio aut koji bi analogno vezao na pojačalo , ili optikom u DAC ... Nekako je potreba za optičkim ulazima na DAC-u nešto što se nameće kod kućnih aparata.

Zapravo, dobro prebroji digitalne izlaze i njihove tipove i pokušaj na najracionalniji način da iskombinuješ, dobijajući na taj način zahtev za tip i njihov broj na poleđini DAC-a. Optimizaciju, izvrši i tako  što ćeš neki audio da pošalješ analogno u pojačalo, prema sopstvenim prioritetima. Ništa ne moraš da prodaješ i cimaš se, samo se počastiš adekvatnim uređajem sa dovoljno digitalnih ulaza.

Na neki način sve ostaje ne promenjeno, ali si modernizovao i ujednačio reprodukciju više uređaja prolaskom kroz jedinstveni DAC.

Imaš dve važne nepoznate koje trebaš da rešiš u ovom predlogu. Jedna je DAC sa dovoljnim brojem i tipovima ulaza, a druga je da kao takav solidno zvuči. I ajde da ne klasifikujemo još jednu kao bitnu "nepoznatu"  i prihvatljivost cene, tako odgovarajućeg uređaja.

Nekako uvek ispadne da je tegla sa džemom na najvišoj polici, do koje moramo ozbiljno da se propnemo. Ako je dohvatimo, siti će mo se nasladiti.

Druga strana medalje je da AVR poseduje nekoliko coax i optičkih digitalnih ulaza i taj veliki problem rešava bez velikog cimanja. Ako se na njemu ozbiljnije propneš i iskeširaš, oslobodićeš se gomile kutijica, adaptera, strujnih letvi..., sa kojih svake dve nedelje brižno skidaš audiofilsku prašinicu da se ne nagomila i ućebuje zvučnu sliku. :lol:

Vidi, neki bi ti pozavideli na takvim mukama, jer upravo ovakve raskrsnice daju "reanimacione impulse" da se pasija produbi sve dublje. :D

 

Svu sreću želim u predstojećim slatkim mukama ... :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Iz ideje koju si izneo, dolazim do zaključka da tebi zapravo treba samo neki solidan DAC.
Predpostavimo da si kupio DAC. U  njega možeš da zakačiš, Računar (USB, Coax Spdif), CD (Coax Spdif) ako ima digital izlaz, ako nema onda u pojačalo kao i dosada. Google Chromecast Audio vežeš optikom (Spdif). TV i onako u poslednje vreme radi preko nekih kutijica koje imaju digitalne izlaze pa ako baš i nema mesta da njega spojiš na Optički ulaz onda može i analogno u pojačalo. Kod TV-a, priznajem nije sve tako čisto, ali ako puštaš sa kompa na TV neki film Komp-DAC veza daje zvuk. Ako direktno koristiš unutrašnji player TV-a onda ti je potreban ili scart-rca audio aut koji bi analogno vezao na pojačalo , ili optikom u DAC ... Nekako je potreba za optičkim ulazima na DAC-u nešto što se nameće kod kućnih aparata.
Zapravo, dobro prebroji digitalne izlaze i njihove tipove i pokušaj na najracionalniji način da iskombinuješ, dobijajući na taj način zahtev za tip i njihov broj na poleđini DAC-a. Optimizaciju, izvrši i tako  što ćeš neki audio da pošalješ analogno u pojačalo, prema sopstvenim prioritetima. Ništa ne moraš da prodaješ i cimaš se, samo se počastiš adekvatnim uređajem sa dovoljno digitalnih ulaza.
Na neki način sve ostaje ne promenjeno, ali si modernizovao i ujednačio reprodukciju više uređaja prolaskom kroz jedinstveni DAC.
Imaš dve važne nepoznate koje trebaš da rešiš u ovom predlogu. Jedna je DAC sa dovoljnim brojem i tipovima ulaza, a druga je da kao takav solidno zvuči. I ajde da ne klasifikujemo još jednu kao bitnu "nepoznatu"  i prihvatljivost cene, tako odgovarajućeg uređaja.
Nekako uvek ispadne da je tegla sa džemom na najvišoj polici, do koje moramo ozbiljno da se propnemo. Ako je dohvatimo, siti će mo se nasladiti.
Druga strana medalje je da AVR poseduje nekoliko coax i optičkih digitalnih ulaza i taj veliki problem rešava bez velikog cimanja. Ako se na njemu ozbiljnije propneš i iskeširaš, oslobodićeš se gomile kutijica, adaptera, strujnih letvi..., sa kojih svake dve nedelje brižno skidaš audiofilsku prašinicu da se ne nagomila i ućebuje zvučnu sliku. 
Vidi, neki bi ti pozavideli na takvim mukama, jer upravo ovakve raskrsnice daju "reanimacione impulse" da se pasija produbi sve dublje. 
 
Svu sreću želim u predstojećim slatkim mukama ... :thumbsup2
Nije mi to bas ideja, tj.nismo se najbolje razumjeli. Sto se tice chromecast audio streamera, njega kacim direktno u pojacalo sa rca kablom, a tv spajam na opticki ulaz u cd player harman kardon (malo je gimnastika kad se prebacuje ali radi). Namjera mi je bila da smanjim broj uredjaja i kablova, i pojednostavim i poboljsam kvalitet streama sa tidala, zato mi je av risiver djelovao kao optimalno rjesenje, cak bi izbacio i cd plejer jer bi cd kolekciju prebacio u flac i sa fleske pustao, izbacio bi tuner i chromecast audio. E sad je ostao zakljucak da je bolje zadrzati pojacalo i ostaviti ga da gura prednje zvucnike za muziku, a av risiver za 5.1.
Ili, kao jos jedna opcija se namece par risivera koji su se skoro pojavili.. U osnovi su stereo, ali imaju hdmi ulaze i izlaz (sto mi je bitno da spojim tv, android box i extra tv),imaju sve stream platforme.. Ostao bi ogranicen na 2.1 varijantu za filmove ali s obzirom da mi je mala dnevna soba mozda i i to zadovoljilo.
To su marantz nr1200 i Denon dra-800h
P. S.. I da, racunar mi nije u dnevnoj tako da otpadaju te kombinacije

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Razumem, u svakom slučaju moraš da uspostaviš ideju povezivanja budućih komponenti i pronađeš adekvatan "sabirni centar" za sve emitere zvuka i slike. Ne bih išao na dva pojačala nikada, malo zbog sinhronizacije, malo zbog potrošnje, a najviše zbog grejanja i žičurdi.

HDMI je dobar oslonac za povezivanje, ali možda ne dovoljno istražen u zvučećem smislu. Ima tu i podešavanja oko sinhronizacije zvuka i slike, ali verujem da se sve to rešava nekim podešavanjima za svaki HDMI ulaz posebno na AVR-u.

 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, montenegrino said:

Sada sam pri ideji da ne prodajem pojacalo vec,ako bi se odlucio za kupovinu ovog Marantza (ili nekog slicnog), da ih spojim u cjelinu, pri cemu bi mi Pioneer gurao stereo zvucnike, a AV risiver ostatak za 5.1. Znaci AV risiver kao predpojacalo, a Pioneer da ostane kao snagas u sistemu za stereo muziku. (ako sam ja to dobro sve pohvatao).

Mislim da ces na ovaj nacin da dobijes kasnjenje izmedju front i back/centralog/subwofera, posto predpostavljam da front zvucnike zelis da nakacis na stereo pojacalo, a ostale na surrround ? Ako je tako nece to valjati, sem jedino ako nekako ne moze da se kompezuje to kasnjenje ali nisam siguran. Najbolje bi bilo da ne diras taj tvoj stereo, nego jednostavno da dodas 5.1 pored toga (ako naravno imas para za sve to)

Link to comment
Share on other sites

Aj probaj na Njuškalo ukucat Audio Gear decoder . Ima 2 optička ulaza ,koaksialni i aux te mogučnost biranja 2.1 ili 5.1 izlaza . Znači spojiš ga na direkt amp izlaz iz "pionira" i to je neovisan dio pa radiš s njim što hočeš , a ovo što imaš ostaje kako je ? .
Pronasao sam, ali mi iskreno nije najjasnije kako se ovo i sa cim sve spaja. Gdje se kace zvucnici za souround i sub? I gdje ulaze rca koji idu iz pojacala? Mada nevezano za sve ovo, ideja mi je kao sto sam rekao i da izbacim tuner,kao i da dobijem kvalitetniji stream za Tidal nego sto je sada preko Chromecasta, zbog cega bi mi trebao risiver.. Ovo bi vjerovatno zavrsavalo posao ako bi htio samo da dodam 5.1 sistem na postojeci, ali kao sto rekoh, bitno mi je da smanjim broj uredjaja, kablova... Da malo pojednostavim sve

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mislim da ces na ovaj nacin da dobijes kasnjenje izmedju front i back/centralog/subwofera, posto predpostavljam da front zvucnike zelis da nakacis na stereo pojacalo, a ostale na surrround ? Ako je tako nece to valjati, sem jedino ako nekako ne moze da se kompezuje to kasnjenje ali nisam siguran. Najbolje bi bilo da ne diras taj tvoj stereo, nego jednostavno da dodas 5.1 pored toga (ako naravno imas para za sve to)
Hm, sad si me zaintrigirao oko ovoga... A siguran sam bio da je na ovaj nacin zamisljeno da radi i da cak negdje u opisima uredjaja postoji ovakvo objasnjenje.. Cak sam negdje nasao da bi i korekcija zvuka preko ugradjenog sistema koji av risiveri imaju u sebi, mogla da se radi iako su frontovi povezani na stereo pojacalo a av risiver na njega preko pre outa.. Ajde ako je neko oko ovoga iskusniji da potvrdi ili demantuje.

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, nesone said:

shoni3i

stereo snagas moze da gura prednje kanale stereo, kada je povezan na AVR.

A AVR risiver da obradjuje ostale kanale. Nema kasnjenja.

Kalibracija AVR risivera obradjuje sve.

Pozdrav.

 

 

Hvala na odgovoru. Moram samo da iskoristim situaciju i da pitam, na koje se tacno izlaze kaci ovakav sistem. Konkeretno imam Pioneer VSX-421-k AVR, gledajuci upustvo on ima pre out za surr/back zvucnike, da li isti mogu da se iskoriste i za front ? Pitam jer mi nije bas najjasnije ovakvo kacenje, a hteo bi da koristim dva sistema (stereo plus surround) kao sto je montenegrino upitao ali da prednje zvucnike koristim i za jedno i za drugo.

Hvala

 

image.thumb.png.8011eaf7e25494b791129b921cf6803f.png

Link to comment
Share on other sites



 
Hvala na odgovoru. Moram samo da iskoristim situaciju i da pitam, na koje se tacno izlaze kaci ovakav sistem. Konkeretno imam Pioneer VSX-421-k AVR, gledajuci upustvo on ima pre out za surr/back zvucnike, da li isti mogu da se iskoriste i za front ? Pitam jer mi nije bas najjasnije ovakvo kacenje, a hteo bi da koristim dva sistema (stereo plus surround) kao sto je montenegrino upitao ali da prednje zvucnike koristim i za jedno i za drugo.
Hvala
 
image.thumb.png.8011eaf7e25494b791129b921cf6803f.png


I moja namjera/ideja je da se prednji zvucnici u takvom sistemu koriste i za stereo i za souround

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, shon3i said:

Mislim da ces na ovaj nacin da dobijes kasnjenje izmedju front i back/centralog/subwofera, posto predpostavljam da front zvucnike zelis da nakacis na stereo pojacalo, a ostale na surrround ? Ako je tako nece to valjati, sem jedino ako nekako ne moze da se kompezuje to kasnjenje ali nisam siguran. Najbolje bi bilo da ne diras taj tvoj stereo, nego jednostavno da dodas 5.1 pored toga (ako naravno imas para za sve to)

Ne nema tu nikakvog kašnjenja. Malo je pipavo da se sve podesi a ima i zmijarnik kablova!

Link to comment
Share on other sites

Naravno frontovi ostaju na Pioniru a ostali u AVR! Iz AVR idu RCA kablovi iz PRE OUT a u Pioneerov Power amp direkt!!!

E sad kad na Pioneeru uključiš dugmence power amp direkt, on je na maksimumu. Jačina se podešava na AVR u ( a i sve ostalo što zna da bude pipavo kod Denona na pr.).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...