Jump to content


upgrade sa hifi na 5.1


montenegrino

Recommended Posts

Ne mogu na žalost tek tako da se koriste digitalni i analogni izlaz, to su za Windows 2 odvojena "uređaja". To je i najveći deo budževine. Na Windows 7 (možda i 8) si imao Stereo Mix koji si mogao da preusmeriš na drugi izlaz. Na Win 10 toga nema, pa sad koristim neki Voicemeeter softer gde imaš malo bolju kontrolu kanala, izlaza, miksovanje, itd. Njega namestiš kao default sound device na nivou Windowsa, pa iz njega mapiraš da prednji kanali idu i na optički izlaz. Mana toga je što tu imaš kašnjenje (to kašnjenje je postojalo i ranije, sa "Stereo mix" modom). Srećom u AC3Filteru možeš da namestiš kašnjenje po kanalima, pa to može da se kompenzuje. Inače, ne znam šta bi to AVR bolje procesirao, ovde tek možeš da se igraš sa svim i svačim, softverski su podržani razni audio kodeci (doduše ne znam da li ima baš sve što i moderni AVR), imaš ekvilajzere, dinamičke kompresore, podešavanje kašnjenje, resamplere, matricu kako se mapiraju izvorni kanali u 4 zvučnika (ili koliko ih već imaš)... Baš velike mogućnosti kontrole. Ali jeste sveukupno pipavo i budženje, nisam nikom preporučivao da se zajebava sa tim. Svakako je lakše da ubodeš AVR i da on završi šta treba.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Gruja said:

Ok, onda raspravljamo da li je 4.0 surround? Meni se čini da mi zvuci dolaze i iz sredine, i od pozadi, a ima i niskih frekvencija.

Nije pravi surr. Zna se sta je. Ako tebi odgovara, onda je odlicno. I sam kazes.

.....

Svakako je lakše da ubodeš AVR i da on završi šta treba....

Link to comment
Share on other sites

Jeste surround i jeste budzevina. Ljudi cesto koriste 7.2 ili 9.2 i to sa dobrim komponentama je ono pravo, ali za to se moraju ispuniti 2 uslova. 1. Fizicki, 2. Finansijski.

Prvo bez cega se moze su ti od 6. do 9. pa onda najmanje krnji izbacivanje subwoofera, a onda je bez surround i bez centralnog zeznuto. Stereo moze da se slusa sa boljim ili losijim zvucnicima, ali ne moze sa jednim.

Ti @Gruja koristis 2 stereo pojacala, sto je ok varijanta, ali kada bi ispred njih koristio recimo Denon AVC-3700 i iz njega preout signal do pojacala. Onda bi pustio kalibraciju, ona odredila udaljenost, jacinu zvuka, da ne kazem i podesio EQ za svaki zvucnik prema prostoriji.

U kombinaciji u kojoj ti koristis, nemas kalibraciju i podesavanja udaljenosti, ali je svakako puuuuuno bolje od samo stereo zvuka (pod uslovom da sam dobro razumeo da na PC-u imas 5.1 zvucnu karticu)

Sto se tice centralnog zvucnika, ako nemas mesta, nemas i to je to. Prednost je sto koristis platno pa ti je razmak izmedju frontova veci, sto znaci da je levi zvucnik zaklonjeniji desnom uvetu i desni levom, pa ces imati bolji efekat centralnog kanala. Ako imas prostora za pomeranje, pusti neki mono signal (na oba zvucnika identican zvuk) i sedi na mesto gde sedis kad gledas film, a neko nek ti pomera zvucnike dok ti zvuk ne ode sto vise ka centru platna i da se sto vise sabere u jednu tacku.

Link to comment
Share on other sites

Можеш без свега, хифи је луксузни хоби. Зна се како је шта прављено, продуцирано, миксовано итд. Хоћеш како треба или колико да ради... стави један звучник испред себе, други иза..

Link to comment
Share on other sites

@gvladaPričaš kao da gledam filmove na mono zvučniku, ne znam zašto toliko karikiraš. 

@nikolinoTačno, nemam kalibraciju. Podešavao sam te stvari ručno, da na uvo koliko toliko zadnje zvučnike prilagodim prednjim, a kašnjenje sam morao na i na oko i na uvo, već sam pominjao da imam oko 90ms kašnjenje zbog načina kako vodim prednje kanale na DAC. Budževina, slažem se. Ali opet, jednom kad se nabudži, nije ni tako loše.

Smatram sebe realnim čovekom, svestan sam mana svog sistema. Idem dovoljno često u bioskop da imam referencu. Zadnji kanali kući mi rade prihvatljivo, ali u bioskopu primetim ipak dodatne surround kanale, ono iznad 5.1. To nemam i fali mi. Centralni ne primećujem da mi fali. Subwoofer mi fali uslovno - osetim i kući vibracije u nameštaju, ali ne na tom nivou kao u bioskopu. Tu nema šta. Sa druge strane ni ne slušam na tom nivou glasnoće. Sveukupno, ne osećam da mi fali 5.1 spram 4.0. Ali osetim da mi fali 6.0.

Link to comment
Share on other sites

Ето да прође време веселије, у духу празника.
Занимљиво да се мени звук у нашим биоскопима није допао већ је звучао некалибрисано и без детаља.
Кућни систем је звучао боље, како год то да звучи егоистично... а исти став имају још неки са пристојним суроунд системима. Кући је све звучно поље, звучна полулопта са много детаља, пуно динамике и јасноће. У биоскопу је све било гласније са јачим суб-бас ударима али ни приближно лепо као у неким стрнаим биоскопима.

У комшилуку граде Делта планет са наводно најмодернијим биоскопом па видећемо да ли ће и ту нешто засрати. За сада су само посекли сво зеленило, разна стабла и то на градском земљишту... Ниш је ионако од скоро веома чист град, без загађења (од како су мењали систем вредности) тако да то што смрди и штипа за очи сада можемо да игноришемо, дрвеће није потребно а још мало асфалта и паркинг места за наплаћивање је корисно за одржавање општинског буџета који иде на плате и премије.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Gruja said:

 

Smatram sebe realnim čovekom, svestan sam mana svog sistema. Idem dovoljno često u bioskop da imam referencu. Zadnji kanali kući mi rade prihvatljivo, ali u bioskopu primetim ipak dodatne surround kanale, ono iznad 5.1. To nemam i fali mi. Centralni ne primećujem da mi fali. Subwoofer mi fali uslovno - osetim i kući vibracije u nameštaju, ali ne na tom nivou kao u bioskopu. Tu nema šta. Sa druge strane ni ne slušam na tom nivou glasnoće. Sveukupno, ne osećam da mi fali 5.1 spram 4.0. Ali osetim da mi fali 6.0.

Svaka osnova HT je uslov, centralni i SUB. Javi kako radi 6.0. Jako me interesuje. Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

Ma, ostajem na 4.0 do daljnjeg. Pričamo teoretski. A kad smo kod prakse, vrlo retko gledam nešto sam. Evo sad sa klincima gledali neku akciju "Love and monsters", zapao mi dvosed gde se ne guram ni sa kim, ali tu ne čujem uopšte levi zadnji FX zvučnik. Eto, to je realnost kućnog bioskopa :)
Centralni mi uopšte nije falio, sve je bilo kako treba od napred, ali pozadi, što bi rekao Delija, stativa :D

Link to comment
Share on other sites

Oko postavke zadnjih zvučnika treba mi savjet. Ići će na zid iza ugaone garniture koja je široka tačno koliko i taj zid, 2.85m i prislonjena na njega. Znači zvučnici će biti postavljeni vrlo blizu slušaoca. Moje pitanje je na koju visinu postaviti zvučnike? Imam originalne nosače koji imaju mogućnost podešavanja nagiba zvučnika

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Na visinu od oko 1,5m. Ako su na stalcima za surraund, onda mogu i da se rotiraju, pa ih izrotiraj ka slusaocu (gledaocu) i nagni ka njemu. Nije previse bitno, ali je pozeljno.

Sirina je isto bitna, ali za slucaj da zvucnici idu dalje iza slusaoca, ali posto je tebi to vrv. 20-30 cm ne igra preveliku ulogu. Svakako ce sa slusaocem zauzeti ugao veci od 120. Vise zavisi od toga koliko vas ce da gleda. Ako podesavas samo za sebe, onda ne mozes da 'omasis.

Link to comment
Share on other sites

Ако су много близу места за седење неке бипол зидне моделе узети. Висина за сурр спк је око 180цм од пода али ако су близу неких 60цм од висине главе слушаоца.

Link to comment
Share on other sites

Ovo je neka brzinska skica dnevne sobe. Na bocni zid bi mogao lijevi zvucnik ali je opet to sve isto, vrlo blizu. Ne vjerujem da bi se nesto poboljsalo. Jasno mi je da mi je prostor mali i vrlo problematican za ove varijante,ali eto da probam da izvucem maksimum. Nisam napisao na skici, razmak izmedju zidova sa ugaonom i tv policom je 3.5m51a16b5ac64c509b1faf5383bf2a78f8.jpg

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Uh, covece, ti ovde nista ne mozes da uradis. Msm. bezveze je da ti tako kazem, ali skroz tesko. Ne znam kako izgleda tvoj stereo zvuk. Preblizu su zvucnici za tvoju udaljenost.

Za stereo sliku bi trebalo da sedis na stolici pored vrha lenjivca. Surround zvucnik levi iza balkonskih vrata, a desni na stalak gde je verovatno klub sto i to bi bilo za filmove. Ali posto ces sedeti na garnituri, nemoj se mnogo cimati, jer neces mnogo napraviti.

Levi 10tak cm od coska, pa onda pokusaj simetricno sa frontovima da stavis desni. Denon ce kalibracijom da koriguje koliko moze i to je to. Kao gledalac, ne da si blizu linije sa zadnjim zvucnicima, nego su ti oni na metar i nesto od glave. Ali kad pogledam koliko si daleko od frontova, onda je sve drugo zanemarivo. Ti si na gotovo 3m od frontova koji su na malo preko 1m medjusobne udaljenosti (ako je komoda 1,5m i ako si odmakao od zida 10 cm i sirina zvucnika je oko 20tak cm)

Link to comment
Share on other sites

Ništa onda, da tražim drugi stan
Ne kažu džabe da je ovo skup sport!
Šalu na stranu, prostor dnevne sobe mi je katastrofa za bilo kakvo planiranje ozvučenja,ali šta je tu je, za sad sam tu gdje sam pa ću probati da izvučem koliko se može. Još da sam vam kazao kako mi plafon ide
Ravan je iznad ovog dijela gdje je lenjivac od ugaone i tv komoda, a onda počinje da se penje prema kuhinji sve do visine od preko 4 metra u kuhinji.
Večeras sam zakačio zvučnike, sutra ide ožičavanje i kanalisanje kablova pa podešavanje. Mislite da je najbolje da pustim automatsko podešavanje sa Denonovim Audisey ili kako se već zove?

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Verovao ili ne, kad sam pazario stan - dnevna soba pogodna za Hi-Fi / HT i garaza su mi bili "deal-breaker"-i. Bez toga nisam hteo ni da razmatram. @sondek zna :)

Meni je to najnormalnije.Ako vec imas neki hobi,on ti toliko znaci,mora da mu se ugodi.Moram da priznam da nisam imao na umu kako soba snazno moze da utice.Ja sam recimo bio potpuno izlecen od hifi kad sam dosao u ovaj sadasnji stan.Nekih 18g sa istim sistemom,ne znam bas koliko je takvih ovde.Zvucnici su bili svugde do tad u dobrim odnosima sa sobnom akustikom. Medjutim ovde nisu nikako mogli da rade,odvratan je zvuk bio,a moje razocarenje neopisivo...kao da detetu uzmes omiljenu igracku.Morao sam istog momenta da menjam zvucnike za vece.Treba dakle dobro uzeti u obzir pri izboru stana kakav je za hifu,pored svega ostalog naravno...Muzicka soba jeste nesto sto bih voleo da imam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...