Jump to content


upgrade sa hifi na 5.1


montenegrino

Recommended Posts

Ovaj naslov je pogrešan.

5.1 sistemi nikako nisu bolji od stereo (daleko su ispod), te ne može biti reči o nekakvom upgrade-u. Ovo pišem ne toliko zbog domaćina teme, već zbog novih neiskusnih koje bi eventualno ovaj naslov mogao da zavede.

Po meni, tačniji naslov mogao bi da bude Prelazak sa hifi na 5.1

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, vdzele said:

Ovaj naslov je pogrešan.

5.1 sistemi nikako nisu bolji od stereo (daleko su ispod), te ne može biti reči o nekakvom upgrade-u. Ovo pišem ne toliko zbog domaćina teme, već zbog novih neiskusnih koje bi eventualno ovaj naslov mogao da zavede.

Po meni, tačniji naslov mogao bi da bude Prelazak sa hifi na 5.1

Da je zelja prelazak sa hifi na 5.1 sva ova prica uopste ne bi stajala, u tom slucaju se proda ili zamijeni hifi pojacalo i kupi av risiver za iznos koliko se mozes pruziti, takodje i zvucnici. Upravo je suprotno, zelja mi je da ni milimetar ne izgubim na kvalitetu sterea,zato je i prica otisla u smjeru da je najbolje iskombinovati oba sistema. Mozda umjesto upgrade se moze staviti termin dopuna hifi sistema visekanalnim, ali sad je to vec cjepidlacenje, Koga zanima tema, procitace je, a nece donositi odluke na osnovu naslova. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nesone said:

IvanP,

nista tu nije pipavo.

Nije bas tu toliko kablova.

Nasim drugarima zelim da to urade kako valja. Pre out-i se koriste namenski.

Za prednje, centralni, surround  i surround back.

Na svakom AVR postoje lepo oznaceni pre out-i.

 

 

Bože svašta.
Ti me baš ništa nisi razumeo!:huh:
Naravno da je sve obeleženo....... ccccc , nisam na to mislio. Uh, uh, uh.
Ili sam bio knfuzan?

Dakle mislim da je podešavanje AVR pipav posao! Lutanje po ne baš uvek logičnim lavrintima raznih menija..... setovanje parametara.
Imao sam Yamahu, Sony ja, i Denona. Ako čovek nije koristio AVR, može da se obeshrabri. Naravno kod većine postoji i automatski setup pomoću odgovarajućeg mikrofona.

Toliko!
Što bi reko onaj čudni poslanik Skupštine iz '90 tih.

PS. Samo Frontove želimo PRE OUT, da bismo imali i stereo i višekanalnu priču u isto vreme na istom mestu.

 

Link to comment
Share on other sites

@montenegrino izvini što se kasno uključujem, možeš li samo još jednom da napišeš koliki si budžet planirao za ovu akciju?

Mislim da dobar AVR može veoma dobro da se pokaže i kada je stereo reprodukcija u pitanju. Sa druge strane, moderni AVR-ovi imaju gomilu dodatnih funkcioalnosti koje su jako korisne i zanimljive. MIslim da je ključno da odrediš koliko novca želiš da potrošiš.

Bilo bi korisno i zanimljivo da se i @Delija uključi u temu, imajući u vidu njegovo odlično poznavanje AVR sistema, jer je meni jako puno pomogao.

Pozdrav!

NL.

Link to comment
Share on other sites

Predlažem ti Denon AVR-X2500H , u Player-u je novi oko 650eur, a vidim da ga na KupujemProdajem ima već za 470 eur (takođe novi).

Treba da poneseš svoje zvučnike i tažiš da ti ih prodavac poveže, a da ti ih nakon toga poveže na neko stereo pojačalo, pa da neposredno uporediš - to je po mom mišljenju bez premca najbolje da bi imao pravo poređenje. Meni se Denonov zvuk dopao više od Marantza, dosta je detaljniji, baš je nekako HD, ali mu je malo mekši bas. AVR-X2500H, kao i većina drugih AVR-ova radi i kao mrežni streamer, ima u sebi razumese i DAC, reprodukuje sve moguće formate, direktno se na njega povezuju svi Android i Apple uređaji, napucan je svim živim gadget-ima ... i pri tome jako lepo reprodukuje i stereo. Iznenadićeš se koliko to pristojno zvuči kao stereo!

https://www.whathifi.com/denon/avr-x2500h/review 

Podiže i kvalitet svakodnevnog gledanja tv-a, jer se automaski uključi čim uključiš TV, tako da zvuk sa TV-a više nikada nećeš slušati preko zvučnika integrisanih u TV...

 

Link to comment
Share on other sites

Predlažem ti Denon AVR-X2500H , u Player-u je novi oko 650eur, a vidim da ga na KupujemProdajem ima već za 470 eur (takođe novi).
Treba da poneseš svoje zvučnike i tažiš da ti ih prodavac poveže, a da ti ih nakon toga poveže na neko stereo pojačalo, pa da neposredno uporediš - to je po mom mišljenju bez premca najbolje da bi imao pravo poređenje. Meni se Denonov zvuk dopao više od Marantza, dosta je detaljniji, baš je nekako HD, ali mu je malo mekši bas. AVR-X2500H, kao i većina drugih AVR-ova radi i kao mrežni streamer, ima u sebi razumese i DAC, reprodukuje sve moguće formate, direktno se na njega povezuju svi Android i Apple uređaji, napucan je svim živim gadget-ima ... i pri tome jako lepo reprodukuje i stereo. Iznenadićeš se koliko to pristojno zvuči kao stereo!
https://www.whathifi.com/denon/avr-x2500h/review 
Podiže i kvalitet svakodnevnog gledanja tv-a, jer se automaski uključi čim uključiš TV, tako da zvuk sa TV-a više nikada nećeš slušati preko zvučnika integrisanih u TV...
 
Hvala na detaljnom prikazu ovog Denona! Znaci da mi i on upada u pricu (pored marantz 1510 koji mi je do sada prvi pik). Samo sto bi u tom slucaju isao sigurno na varijantu bez stereo ampa kao power ampa, jer bi mi ovaj denon i moj pioneer A30napravilo previse guzve i ne znam gdje bi ih stavio.. Sa marantzom bi mogao jer je slim verzija. Znaci mislis da je solidan kao stereo varijanta, ovdje kod nas u CG ga imam za 600 eura u audiodream shopu, mada se ne bi libio ni sa kupujemprodajem jer je osjetna razlika. Zanimljiv mi je detalj oko ovoga sto si rekao da se automatski ukljucuje kad se ukljuci tv.. To sam trazio ali nisam mogao da provalim od silnih spec sta je to.. Kako se zove ta funkcija i da li je ima ovaj marantz o kome takodje razmisljam?

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, montenegrino said:

Hvala na detaljnom prikazu ovog Denona! Znaci da mi i on upada u pricu (pored marantz 1510 koji mi je do sada prvi pik). Samo sto bi u tom slucaju isao sigurno na varijantu bez stereo ampa kao power ampa, jer bi mi ovaj denon i moj pioneer A30napravilo previse guzve i ne znam gdje bi ih stavio.. Sa marantzom bi mogao jer je slim verzija. Znaci mislis da je solidan kao stereo varijanta, ovdje kod nas u CG ga imam za 600 eura u audiodream shopu, mada se ne bi libio ni sa kupujemprodajem jer je osjetna razlika. Zanimljiv mi je detalj oko ovoga sto si rekao da se automatski ukljucuje kad se ukljuci tv.. To sam trazio ali nisam mogao da provalim od silnih spec sta je to.. Kako se zove ta funkcija i da li je ima ovaj marantz o kome takodje razmisljam?

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk
 

Na zadnjoj strani AVR-a se nalazi HDMI izlaz koji je označen kao "Monitor1 ARC". Preko tog izlaza povezuješ svoj TV sa AVR-om. To je posebni kanal za dvosmernu komunikaciju između dva uređja, a ARC znači "audio return channel" Kada se TV uključi ili isključi, šalje signal AVR-u da i on to isto uradi. Kada pojačavaš recimo ton preko daljinca na TV-u ili kablovskom receiveru, automatski to pojačavanje ili smanjivanje ide kao komanda ka AVR-u, pa se zapravo AVR pojačava ili smanjuje. To je veomzgodna stvar kod Denona, mada sam prilično siguran da slično funkcioniše i kod Marantza. Posedujem Denon AVR-X3300w, na kojem to sve sjajno funkcioniše, ali sam ga prosledio supruzi da preko istog u firmi sluša muziku u nekoliko prostorija, pošto ima 7 kanala, a ja sam sebi leotos kupio Arcam AVR550. Recimo na Arcamu taj ARC ne funkcioniše tako lepo i ležerno kao na Denonu. Arcam se uključi kada se uključi TV, ali se ne isključuje. Takođe tonske kontrole ne rade potpuno sinhronizovano.... ali zato mu je svuk mnogo, mnogo lep! :D

 

1 sat ranije, ivanp said:

E pa ne bih ja olako otpisivao Pioneera. Sa Marantzom može da se integriše u jedan sistem sa Denonom ne.

Ako mu je integracija sa Pioneer-om bitna, onda treba da pazari "starijeg brata", a to je  https://www.whathifi.com/reviews/denon-avr-x3500h , a on ima pre out, pa može da se koristi i kao preamp za neke ili sve kanale. Mada nisam siguran koliko mu je to važno... ali ako jeste, to je rešenje.

U svakom slučaju, mislim da je jedino pravo rešenje da ponese svoje zvučnike i posluša ih i sa Marantzom i sa Denonom (naravno i sa ostalom konkurencijom) u stereo modu, pa da odluči koji mu zvuk najviše prija. Ja sam recimo otišao u Player ubeđen da želim da kupim Marantz 7013, pa sam završio sa Arcamom, jer mi se mnogo više dopalo kako svira u stereo modu sa mojim zvučnicima, a od kolega sa ovog i stranih foruma sam pročitao da je Arcam (uz Anthem) superioran za 5.1 zvuk i kalibracije, pa sam i to imao u vidu kada sam odlučivao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ako mu je integracija sa Pioneer-om bitna, onda treba da pazari "starijeg brata", a to je  https://www.whathifi.com/reviews/denon-avr-x3500h , a on ima pre out, pa može da se koristi i kao preamp za neke ili sve kanale. Mada nisam siguran koliko mu je to važno... ali ako jeste, to je rešenje.
U svakom slučaju, mislim da je jedino pravo rešenje da ponese svoje zvučnike i posluša ih i sa Marantzom i sa Denonom (naravno i sa ostalom konkurencijom) u stereo modu, pa da odluči koji mu zvuk najviše prija. Ja sam recimo otišao u Player ubeđen da želim da kupim Marantz 7013, pa sam završio sa Arcamom, jer mi se mnogo više dopalo kako svira u stereo modu sa mojim zvučnicima, a od kolega sa ovog i stranih foruma sam pročitao da je Arcam (uz Anthem) superioran za 5.1 zvuk i kalibracije, pa sam i to imao u vidu kada sam odlučivao.
 
 
Integracija sa Pioneer-om me zanima samo i iskljucivo u kontekstu preovladjujuceg stava da za stereo muziku avr-ovi ne mogu parirati stereo pojacalima.. Ne bi volio da prodam Pioneer a onda se razocaram u stereo mogucnosti avr-a. A naravno da bi najvise volio sve uredjaje svesti na jedan (avr) i uzivati u muzici i filmu.
Imam jos jedno pitanje u vezi gore spomenute seme uvezivanja avr i stereo pojacala.. S obzirom da ce mi jedini izvori muzike biti Tidal HIFI i flac sa fleske, jasno je da to sve prvo prolazi kroz avr pa me zanima da li avr moze taj 'materijal' pokvariti-obojiti ili sta vec drugo, ili je tu samo bitan DAC ugradjen u avr?

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

AVR ima ugrađenu "native Tidal" podršku, a u sebi ima i DAC.

Ova native Tidal podrška znači da je Tidal integrisan u aplikaciju pomoću koje kontrolišeš AVR. To kontrolisanje može da bude preko daljinca, a može i preko aplikacije za mobilni telefon, tablet i računar. Naravno, lakše je preko aplikacije za računar ili mobilni.

Ono što je bitno da razumeš jeste da se sve događa unutar AVR-a. AVR je mrežnim kablom (LAN) ili bežično (WLAN) priključen na kućnu mrežu i internet (moj predlog je da ga konektuješ preko žične mreže, jer je veza brža i stabilnija). Dakle, Tidal stream "dolazi" direktno u AVR, pa se preko unutrašnjeg DAC-a konvertuje u analogni signal, zatim ide u pretpojačalo AVR-a, a odatle inerkonekt kablovima u tvoj Pioneer (levi i desni stereo), a ostali kanali idu direktno u interno pojačalo AVR-a, a zatim preko zvičničkih kablova do zvučnika. Dakle, preko aplikacije za mobilni, ili preko interfejsa koji se prikazuje na TV-u aktiviraš Tidal streaming i odmah dobiješ muziku, sve se dešava u jednoj kutiji (eventualno u 2, ako računaš Pioneer pojačalo snage) :) 

Da dopunim predlog iz svog gornjeg posta - pozovi prodavca i zakaži slušanje AVR-a i najavi da ćeš da doneseš svoje zvučnike i snagaš. Zatim na licu mesta isprobaj sve alternative. Ponesi na USB-u nekoliko za tebe referentnih pesama u FLAC formatu, pomoću kojih ćeš najlakše da oceniš da li ti se zvuk koji proizvodi AVR dopada i da ga uporediš sa svojim stereo pojačalom.

1. Samo AVR, sa tvojim zvučnicima

2. AVR kao preamp, a Pioneer kao power amp, tvoji zvučnici

3. Samo Pioneer, a kao izvor koristi svoj Google Chromecast, tvoji zvučnici (kao što radiš kod kuće)

4. Samo AVR, a kao izvor koristi svoj Google Chromecast, tvoji zvučnici.

5. (možda postoji još neka varijanta koje se nisam setio :) )

 

Na kraju oceni šta ti se najviše dopada, pa tu alternativu izaberi, uzmi u obzir sve aspekte... :order

 

 

  

Link to comment
Share on other sites

Zadržaćeš se 5 sati u prodavnici, ali šta ima veze, i u tome je lepota biranja. :D

Letos sam bio 2 puta u Playeru po nekoliko sati, a zatim i u 4Audio-u (da poslušam Yamahu) i doneo sam odluku iza koje i sada stojim da je ispravna, jer sam izabrao ono što mi se najviše dopada, a poredio sam sa alernativama

Link to comment
Share on other sites

"Ne bi volio da prodam Pioneer a onda se razocaram u stereo mogucnosti avr-a."

Ovo si rekao odlicno.

AVR  mora da bude izuzetno kvalitetan. (skuplji). 

Ako hoces i stereo.

Prvo se opredeli sta zelis, pa polako vremenom unapredjuj sistem.

A,  sta se ukljucuje, i koji uredjaj uz njega, potpuno svejedeno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

"Ne bi volio da prodam Pioneer a onda se razocaram u stereo mogucnosti avr-a."
Ovo si rekao odlicno.
AVR  mora da bude izuzetno kvalitetan. (skuplji). 
Ako hoces i stereo.
Prvo se opredeli sta zelis, pa polako vremenom unapredjuj sistem.
A,  sta se ukljucuje, i koji uredjaj uz njega, potpuno svejedeno.
 
 
Da, ne zuri mi se, a u sve ovo (HIFI) sam usao prije par godina bas zbog muzike. Tako da ne bi da se pokajem.. Vjerovatno cu nisaniti neki avr sa pre out-om,jer me sad kopka i volio bi da probam i souround, a kroz avr dobijam i stream tidala, fm tuner i usb ulaz za flac, i to sve u jednom uredjaju. Zbog pre out-a sam najblizi marantzu nr 1510 ali kako kupovinu ne planiram prije proljeca mozda iskrsne i nesto novo ili padne cijena nekom jacem modelu na zalasku. Pa ako mi se i dopadne kako bi taj avr radio u stereo modu, uvijek mogu prodati pojacalo.. U svakom slucaju bez slusnog testa i uporedjivanja nista, mada kod nas u cg ne znam koliko su prodavci predusretljivi za te varijante

Sent from my Mi MIX 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...