Jump to content


da li je u srbiji bilo velikih horni iz 70-tih


anubisgrau

Recommended Posts

Pozdrav,

nesto prebiram po glavi sta je sve u Srbiji krajem 70-tih i pocetkom 80-tih moglo da se cuje, i da budem iskren ne mogu da se setim da sam sem AR-9 i par firmi tipa infinity i dahlquist bilo nekih bas bas velikih kutija. JBL se u velikoj formi najcesce sretao sa L-150, sto je prilicno sitno za njihove standarde

Pa cisto da proverim da li je neko ovde imao prilike da vidi cuje nesto tipa onog velikog Technicsovog zvucnika sa 15" i hornom gore, ne secam se modela (da li je nesto tipa NS10000), onda Tannoy FSM ili pre toga Autograph/Memory GRF, onda Altec A7 ili Voice of the Theatre ili Valencia, velikih JBL-ova, 4338, 4343, Everest, Onkyo GS-1, itd.

Sta znate da od ovoga i ovome slicnog postoji u Srbiji (ili da je ne daj boze na prodaju:)?

Link to comment
Share on other sites

Ka mladog hifistu su me negde krajem '70ih vodili kod jednog tipa sto je imao Altec 15(ili je mozda bila cak 17-ka),koristio je to sa tadasnjim "JVC Laboratory Series" izlaz/pretpojacalo.Kad ih je u ono vreme prodao zbog gradnje kuce,dobio je za njih takvu lovu da se mogle kupiti 2 para novih JBL L150,ili 3 para novih L112.

U mom tadasnjem omiljenom diskacu su koristili tada JBL 4320,vlasnik je bio JBL fanatik,tako da je cak i garderoberima koji su bili u nekoj manjoj odvojenoj prostoriji pustao muziku sa L112..

L220(L222) mi je imao drugar sa MAC-om i imam neki utisak da ovi danasnji modeli ovog renomiranog proizvodjaca nemaju bas mnogo dodirnih tacaka mimo imena..(sorry) Ja sam imao L112,L90..

Sa Tannoy 10,12 i 15 sam se sretao dosta u ono vreme,sta u fabrickoj sta u onim DIY varijantama koje su se radile po fabrickim nacrtima.U nekom prijatnom secanju mi je neki Classic Monitor+Sansui au 717/719(ili 919?) iz jedne prodavnice ploca u Trstu,i jedan GRF Memory ganjan Mission 776/777 iz jedne prodavnice hifija+ploca iz Minhena.U skorije vreme sam imao tu "srecu" da se sretnem sa par novijim i jos zivim+funkcionalnim 15" kama,polako sam se vec poceo "ostriti" na te danasnje DC 10"HE...

Jedan Arden je skoro tamo prodat do vas za 1200eura,i prodaje se jedan par JBL 4320 isto tamo negde u tom okruzenju..za ovaj zadnji se trazi navodno 2000eura...

ACR/Klipsch Eckhorn je bio tu isto svirao na nekom hajendsou,svirao je vrlo otvoreno,leprsavo.Ovdasnji jedan vlasnik Avangarde Trio-a prica u hvalospevima o svom nekadasnjem Klipschevima koje je koristio 5-6 godina sa nekim cevnim integralcem 2x35W...

Rekao bih stvari ukusa,nekome se mogu svideti,a nekome ne...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau, ja se isto ne secam jako velikih kutija. Vidjao sam Tannoy Arden, Wharfedale E70, Yamaha NS1000, AR9, AR90, KEF105 (fabricki i DIY)

Pajo, da li mozes da mi pomognes ? Da li si slusao JBL-112 ili neke druge sa Sansui AU-919, ? Ja sam slusao jako davno i ostalo mi je u lepoj uspomeni, cini mi se da je bio bas L-112. Na americkom ebay-u su cene dzejbielova vrlo razlicite, nekad bolji manje poznati modeli odu za mnogo manje para u odnosu na poznatije losije (recimo L-166 za manje para nego L-100 Century) pa me je uhvatila neka nervoza, hteo bih da probam. Sada imam 103.2 i to svira jako dobro sa Sansuijem.

Sta bi bila tvoja preporuka?

Link to comment
Share on other sites

Evo da i ja proceprkam po memoriji koju drzim u glavi. Pre nekoliko godina, dakle negde 2001. ili 2002. sam sa prijateljem bio kod jednog starijeg gospodina u Brankovoj ulici i tamo slusao JBL 220 sa najvecim Luxman izlazom iz godista oko 1980. Poznavaoci ce sigurno znati o cemu je rec, a samo bih dodao da je ova kutija imala dve verzije, standardnu - koju sam slusao i "disco" koja je bila veoma slicna, ali valjda robusnije napravljena. Inace, je cetvorosistemska kutija sa supertweeter-om i petnaesticom na basu. Bili su u dosta losem stanju, a vlasnik ih je prodavao za par hiljada evra, sto meni nije bilo previse zanimljivo. Pricao je da ih je nekada davno, kada je imao vise para, uzeo novog u Nemackoj.

Mnogo godina ranije sam se naslusao velikih KEF-ova 105, u originalnim i DIY verzijama, kao i AR9, Wharfedale E90, B&W 801 itd. Zaista mislim da je AR 9 bio nesto posebno mada sam i ja tada bio klinac od 14-15 godina. Cuo sam da je neki covek u Jagodini uradio svoju DIY varijantu velikog Voice of the Theatre, video jednom i sliku, ali nista vise od toga.

Inace, kod nas je jos bilo i velikih Apogee zvucnika, zatim velikih Magneplanar-a i mnogo Tannoy-a 15" DC. Kasnije su se u firmi Radix (druga polovina 90-tih) potrudili da nabave velike Martin Logan elektrostatike koji su lepo radili sa Audio Research i Jeff Rowland pojacalima, a posebno su zanimljvi bili JBL sa asimetricnim hornama i basovima od 12 i 15 cola. Na kraju tog perioda je u BGD zavrsio i jedan JBL K2 sa dve 15-ice i hornom. U isto vreme je projekat sa proizvodnjom, tj. sklapanjem, Nestorovicevih zvucnika u Pancevu neslavno zavrsio. Danas se toga slabo ko seca.

Nesto sto nisam slusao, ali verujem da je interesantno i vredno pomena su ogromni ProAc, kao i model kanadskog Totem-a po imenu Shaman. Od ove dve poslednje firme sam slusao samo manje i srednje kutije, a najveci modeli su dolazili kod nas samo po narudzbini kod ljudi koje nisam poznavao. Interesantno je pomenuti i nekoliko nemackih Avangarde zvucnika iz perioda oko 2000.

Danas ima u Srbiji i nekoliko nasih ljudi koji proizvode kutije velikih gabarita, i to u svetskim razmerama. Naravno, o njima tek treba da se cuje.

Link to comment
Share on other sites

Re PrekoBare: Ja sam moje L 112 uzeo second hand bas iz onog diskaca o kojem sam pisao malopre.Ja sam i koristio sa HK 660/onaj model s pocetka '80.Imao sam prilike da ih cujem jos sa onim velikim Technics pre/power od 2x200W iz tog doba,sa Hitachi HMA 7500Mk2,(Am)Crown DC150..

1 technics 2x200

2 crown

3 HK 660

4 hitachi

Na jednom mestu u to vreme,kupovao sam neki magnetofon,pa sam vise bio zaokupljen spravom koju ja hocu da kupim,covek je imao SansuiAUG90(?,serija posle 919) uparenu sa jednom L100,ali ih je slusao tako da su basovi i visoki bili u "+" do panja,ali je on muziku slusao tiho...

Generalno treba ih panjiti da bi svirali,ako ih covek slusa tiho ili malo tise,nisu bas naj,naj..moze se uzivati u tome,ali covek kad ih slusa posle duzeg vremena ima osecaj manjkavosti detalja (audiofilizam?)Ovdasnji fan klub preporucuje suva pojacala za njih/ML,Crown/ i Siltech kablove...

Zvucnicki terminali oni fabricki su neki na okretanje koji mogu da prime relativno tanke kablove/i da budu slomljeni!/ ili neke tanke pin-ove,ako se uzme,za danasnje standarde ovo bi trebalo prepraviti,i tonske kontrole sa prednje ploce znaju da "zardjaju".

Za cistu radoznalost ili ih drzati kao rezrva za kucne zurke ako se mogu dobiti za jeftine pare,jbg..ali definitivno im je zvuk kontra KEF-u/Imao sam Kantatu,dugo godina mi je poznanik ziveo sa fabrickim 1o5/2.KEF je neutralan,JBL je vragolast,bezobrazan...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav,

nesto prebiram po glavi sta je sve u Srbiji krajem 70-tih i pocetkom 80-tih moglo da se cuje, i da budem iskren ne mogu da se setim da sam sem AR-9 i par firmi tipa infinity i dahlquist bilo nekih bas bas velikih kutija. JBL se u velikoj formi najcesce sretao sa L-150, sto je prilicno sitno za njihove standarde

Pa cisto da proverim da li je neko ovde imao prilike da vidi cuje nesto tipa onog velikog Technicsovog zvucnika sa 15" i hornom gore, ne secam se modela (da li je nesto tipa NS10000), onda Tannoy FSM ili pre toga Autograph/Memory GRF, onda Altec A7 ili Voice of the Theatre ili Valencia, velikih JBL-ova, 4338, 4343, Everest, Onkyo GS-1, itd.

Sta znate da od ovoga i ovome slicnog postoji u Srbiji (ili da je ne daj boze na prodaju:)?

Link to comment
Share on other sites

"A tek muzika koju smo slušali!!! (i puštali)."

:)

Ha,ova ti je bila prava majstore! Svaka cast ovim danasnjim DJ-ima,makar i bili uzivo:Dorfmeister,Big Bud,Dzihan,LTJ Bukem,uvek mi je prijatnije se prisetiti atmosfere iz 70/80-ih..JBL4320 ganjani neki uzasno ruznim B&O izlazom,beogram 6000,2xtechnics 110+SME 3009/2+ADC XLM dok su sa njih pustali J.Brown,Bar keys,Aretha,Dr.John,O.Redding,W.Picket,Stonse,Them,Doors,Booker T&Mg's,Rare earth"Get ready"..a svako vece za fajront sa Jethro Tull "Stand up"-bourée...I danas drzim te stvari u svojoj zbirci...

pozdrav

paja959

Link to comment
Share on other sites

Heh, dobre, baš dobre muzike je bilo po diskotekama!

Krajem 80ih kada nas je preplavio Italodisco (Modern Talking, CC Catch, Radiorama....), digao sam ruke.

Mnogo dobrog soula, funka, rocka, sve se to puštalo u beogradskim diskotekama. Ovo sada...ne bih da komentarišem.

Da ne zaboravimo In-a-gadda-da-vidd-u, Are You Ready, Tobacco Road...

Odoh ja u offtopic :listen

pozdrav, Ivan

Link to comment
Share on other sites

@PrekoBare

Ne znam kako su RED-ovi proÅ¡li napolju, u Beogradu ih je bilo krajem 70-ih i poÄetkom 80-ih, par desetina komada. U singl i double verziji.

Ne previše, jer im je u ono vreme cena bila jako visoka.

Prvi komplet od 4 mala RED-a je montiran 79-te u InterContinentalu i tu su i radili do zatvaranja diskoteke.

Da kažem i to, za one koji nisu imali prilike da ih vide i Äuju, to su aktivni zvuÄnici sa 2x8" i 2xkalotni tweeter, u kompresionoj kutiji malih dimenzija, aktivna skretnica i chipamps unutra (STK, ako se dobro sećam). Deklarisana elektriÄna snaga 270Watt. Driveri su posebno razvijeni za ove kutije.

Pokazali su se jako dobro za tezgarenje, mali gabaritom, kompaktni, dosta pouzdani. Takodje, jako dobri za ozvuÄavanje malih i srednjih prostora (popriliÄan nivo zvuka).

Å to se tiÄe kvaliteta zvuka, najsliÄnije BOSE 901 sa vrlo jakim ampom.

Nažalost, njihova zaista visoka cena ili bolje reÄeno, odnos koliÄina zvuka/cena je onemogućila veću rasprostranjenost ovde.

Sa gdinom Borjanom sam davno pogubio kontakte, kakva je sudbina firme RED, zaista ne znam.

pozdrav, Ivan

Link to comment
Share on other sites

RED zvucnike je drzala i STEPA kafe / diskoteka na Saobracajnom faxu negde 87g. I ja ih se secam :listen

Kad smo kod ovoga: da li ste jos negde po belom svetu sreli diskoteke kao sto su bile u Bgd. u 80-tih ( po kvalitetu zvuka). Ja ih u Holandiji nisam nasao :D Postave 4 kutije na 300 kvm. i osinu srednje i visoke da ti piste usi jos dva dana. Tesko razocarenje. Ocekivao sam da bar ovde gde nisu morali nista da svercuju , muvaji i dovlace naprave nesto kvalitetno ali nista...... :D

Link to comment
Share on other sites

@alex67

Ne znam za Holandiju, krajem 70-ih sam Äesto iÅ¡ao u London, bilo je proseÄnih diskoteka (po tehnici), ali sam se takodje nagledao Äudesa raznoraznih, za Beograd nezamislivih u to vreme.

Prvi put kada sam uÅ¡ao u LaVallbone, trebalo mi je dosta vremena da shvatim da nisam na drugoj planeti. Scensko-muziÄko-svetlosno-zvuÄni Å¡ok!

Kaskali smo i u to vreme za zapadom jako puno.

Ne kažem, trudili smo se, dovlaÄili tehniku, snalazili se kako smo umeli i znali, ali koliÄinu uloženog novca nismo mogli da pobedimo.

Jedino, odgovorno mogu da tvrdim, u Beogradu se slušala najbolja muzika. Svi JAT-ovi stjuardi, stjuardese i kapetani su bili naši najbolji prijatelji. Vinila je bilo k'o blata, dee jay-evi dobri.

Sa tehniÄke strane dee jay-inga prvi smo uveli in-the-beat mixovanje i merenje BPM pristiglog muziÄkog materijala. Godinama kasnije su poÄele da se pojavljuju BPM oznake na US maxi singlovima.

pozdrav, Ivan

Link to comment
Share on other sites

Meni se desila potpuno obrnuta stvar, tamo neke 1977. Zaboravio sam ime diskoteke u Londonu, Papa DJ ce se mozda setiti, u bocnoj ulici od Regent St. sa desne strane kad se od Oxford st. ide prema Piccadiliju. Mala, otmena i dobro ozvucena, DJ-jeva kabina je bila stari Jaguar (!)

Elem, odlicna muzika, pristojne cene pica, ribe da se smrznes a nigde frajera. Nas trojica smo se taman obradovali da smo upali u akvarijum dok ribe nisu pocele da igraju i mi shvatismo tek tada sto nema frajera :-) . Kako su nas pustili unutra, nemam pojma. Nema veze ostalo mi lepo secanje :)

Link to comment
Share on other sites

Ovih dana sam razgledao po gradu sta ima da se kupi od malih desktop zvucnika za moj novi kompjuter i u jednoj radnji prelistao novi katalog Altec Lansing-a. Medju morem jeftinih kompjuterskih sistema video sam i da su ponovo poceli da prave stare, dobre "Voice of the Theatre".

Evo linka: http://www.alteclansing.com/legacy/

Pod nazivom Legacy / A7 prodaju retro dizajn kutija Altec 7, o kojima je bilo price u ovoj temi. Interesantno je da se prodaju na komad, iako americke firme obicno prodaju sisteme u stereo parovima. Dakle, ko zeli moze da kupi ovakav sistem cak i za kucni bioskop (5.1, 7.1, ... ), a verujem da medju Amerima ima dosta takvih, koji su nekada uz ove zvucnike djuskali po diskotekama i onih jos starijih koji su ih slusali u bioskopskim salama pre 60-70 godina. Cena je da se smrznes; skoro 6 hiljada dolara, plus jos uzimaju za transportne troskove i "handling" tricavih 300 zelembaca po kutiji. Tako jedan par izadje preko 12 hiljada u USA, a do Evrope jos vise. Radi poredjenja, to je recimo nesto jeftinije od aktuelnih B&W 801-802.

Secam se da sam jednom prilikom - u hi-fi salonu u Cirihu, gde su se prodavale samo horne, single-ended triode pojacala i gramofoni - slusao slicno dizajnirane kutije sa malim, japanskim pojacalom Shindo. Bilo je to bas lepo iskustvo!

Link to comment
Share on other sites

Auh brate, koja cifra!!!

Ja sam Altec Voice of Theatre zvuÄnika imao na desetine, koristio ih za koncerte i diskoteke. U diy varijanti naravno.

Naravno, kome bi palo na pamet da ih koristi za kućno sluÅ¡anje muzike, te kutije su ogromne, zahtevaju baÅ¡ veliki prostor, na maloj udaljenosti od zvuÄnika ne zvuÄe tako impozantno kao sa >10 metara.

Od Äega li su ih pravili da toliko koÅ¡taju??

Link to comment
Share on other sites

Kada sam ih samo jedanput slusao u hi-fi varijanti (znaci, ne racunajuci diskoteke i tome slicno) bilo je to u sali, odnosno hali, koja je imala oko 200 kvm i sa visinom plafona od bar 4 metara. Ipak, pozicija za sedenje je bila na jedno 7-8 metara od kutija. Posto je covek u tom salonu prodavao i ploce ja sam se vecinom setao i razgledao sta ima da se kupi, a sa ploce je svirao neki dobar dzez trio kao da su bili tu u prostoriji. Kasnije mi je, valjda da bi se bolje prikazao, pustao i veliki sinfonijski orkestar sa orguljama (Zaratrustra), ali je onda pojacalce pocelo da klipuje - bilo je to previse za 5-6W single ended sa triodom WE300B.

Secam se da mi je gazda pominjao neku jezivu cifru od 20000 franaka sto mu dodje oko desetak hiljada evra/dolara, ako se ne varam. Ali i to je bilo pre desetak godina.

Link to comment
Share on other sites

Jos bih za ovaj VotT koji sam imao prilike da vidim i cujem u Cirihu dodao da mi je gazda rekao da je to naveca moguca varijanta, sa 15" basom i hornom koja je bila dugacka mozda oko jedan metar. Mislim da je sve bilo uradjeno od debelog medijapana. Skretnica je bila u posebnoj kutiji koja je stajala iza horne, na bas kutiji, i bila, takodje, od medijapana sa velicinom ogromne kutije za cipele. Sve je delovalo impozantno, cak mnogo vece nego ove kutije koje sada Altec prodaje u fazonu Legacy A7.

Link to comment
Share on other sites

Jos bih za ovaj VotT koji sam imao prilike da vidim i cujem u Cirihu dodao da mi je gazda rekao da je to naveca moguca varijanta, sa 15" basom i hornom koja je bila dugacka mozda oko jedan metar. Mislim da je sve bilo uradjeno od debelog medijapana. Skretnica je bila u posebnoj kutiji koja je stajala iza horne, na bas kutiji, i bila, takodje, od medijapana sa velicinom ogromne kutije za cipele. Sve je delovalo impozantno, cak mnogo vece nego ove kutije koje sada Altec prodaje u fazonu Legacy A7.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...