Jump to content


Bookshelf vs Floorstand


Zoks77

Recommended Posts

Blagosloven je onaj covek koji ima usadjenu toleranciju u svojim genima, to je odlika strpljivih i pametnih, onih koji su svesni svog znanja i svog bitisanja.

Na zalost, malo ko to moze.

 

Da citiram velikog Milana Mladenovica :

" Treba mi svet otvoren za poglede
otvoren za trcanje
treba mi soba da primi pet hiljada ljudi
sa dignutim casama
sa dignutim casama "

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

52 minuta ranije, Zexx said:

Još mi nisi oprostio što sam za jedan tvoj post komentarisao da nisam video veću količinu gluposti na jednom mestu...:rolleyes: Ne brini, opet ću, kao i svaki sledeći put kad god za to bude razloga, ali da se ne bi osećao privilegovanim, lepim i druge koji to zasluže, a koje ti, kako vidim, zdušno braniš. Similis simili gaudet...

Dobro si me podsetio.

Ali to nije razlog mog javljanja, tvoji postovi imaju kontinuitet zadirkivanja, saplitanja, omalovažavanja, cinizma, .... jednom rečju podj***anja svih onih koji ti nisu po volji. Primetio sam da to radiš i prema stručnijim ovde. Čak sebi daješ zapravo da budeš i policajac lingivista.

Ali dobro, administracija ćuti tako da je njihovo ćutanjeje znak odobravanja.

Link to comment
Share on other sites

Bookshelf vs Floorstand poređenje ad hoc je besmisleno i glupo.

Ima smisla poređenje samo i isključivo 1:1, kojegod kutije da su u pitanju, u identičnom prostoru, sa identičnim ostatkom sistema. Ovako, generalizacija da floorstand bolje sviraju u velikoj prostoriji, a bookshelf u maloj ima smisla samo ako je u pitanju ista serija kutija, npr. pada mi na pamet Jamo D830 (bookshelf) / 870 (floorstand), pa i onda sa zadrškom.

Link to comment
Share on other sites

Vidim, još uvek se ove 2019. godine ne shvata da nisu svi nepodnostojeći zvučnici, bookshelf.Bookshelf su SAMO one kutije koje su namenjene smeštaju u tkz regale, na mesto pola metra knjiga, i uglavnom su projektovani tako da se smeštaju skroz do zadnje ploče regala, zida ili eventualno nekih visećih držača fiksiranih za zid.

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, vdzele said:

Dobro si me podsetio.

Ali to nije razlog mog javljanja, tvoji postovi imaju kontinuitet zadirkivanja, saplitanja, omalovažavanja, cinizma, .... jednom rečju podj***anja svih onih koji ti nisu po volji. Primetio sam da to radiš i prema stručnijim ovde. Čak sebi daješ zapravo da budeš i policajac lingivista.

Ali dobro, administracija ćuti tako da je njihovo ćutanjeje znak odobravanja.

Ovo je forum, što još od starog Rima podrazumeva javno mesto na kome ljudi razmenjuju mišljenja o različitim temama. Podjednako je nečije pravo da napiše glupost, kao i pravo nekog drugog da izrazi svolje mišljenje o nečijoj gluposti. Isto tako, zašto bi nečije pravo da bude nepismen bilo jače od mog da mu na to skrenem pažnju? Bodu mi oči glupost, nepismenost, skriveni finansijski interesi i štošta drugo, i nemam problem da na to odreagujem ako nešto od toga prepoznam, nema to nikakve veze s tim da li mi je neko po volji ili ne. I slobodno napiši kog sam ti gurua uvredio. Msm, ja znam, nego da drugi ne ostanu uskraćeni za informaciju...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, vdzele said:

Srećom pa imamo eksperte na forumu koji imaju pravo da komentare drugih članova nazivaju glupostima.

Da sam ja vlasnik ovakog foruma, ovakvi članovi bi prvi leteli sa foruma bez obzira na njihovu stručnost. Oni doprinose lošoj atmosferi na forumu svojim netolerantnim i drskim stavovima, članovi koji se manjeg znanja se onda ustručavaju da pišu komentare te se na duže staze smanjuje brojnost foruma.

 

A brate, kad vidis da neko odvali glupost, i drzi se toga ko pijan plota, to vise nije ni misljenje vec idiotluk. Pored toga sto cita sve zivo napisano izmedju redova, i izmislja da je nesto jos dodatno napisano. I opet se drzi toga. To je nivo kad sam sebe lazes, i ubedis se da je to istina. 

Na takve gluposti cu da odreagujem uvek, pogotovu ako sam tog dana posebno tjuniran na glupost. 

Link to comment
Share on other sites

Evo, da ona persona koja ocigledno ima probleme, nema vise za sta da se hvata. Slusano, popljuvano jos i tad da ne vredi tih para. 

Screenshot_20191025-151328_Viber.thumb.png.3797abb2b27e9f1d39deeb93fee9c2d5.png

Da se ne vatam za poremecaje, i da ne dajem preporuku za iste, tako da se drzim zvuka, slobodno pitaj nekoga u okolini ko ima iole nesto od hifi sistema i idi odslusaj, jer to "naslusavanje" tvojih hifi sistema, duboko pada u vodu. Kao i ostale akcije koje si izgovorio na ovom forumu. 

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta mi treba da pišem u ovoj temi gde je samo prepucavanje, ali ajde. Neko je napisao da ti mali prenosni zvučnici imaju DSP. Naravno da imaju DSP. Za bas mora da se pomeri veća količina vazduha i to se postiže na dva načina - ili velikom membranom, ili manjom, ali sa većim hodom. Ovi mali zvučnici imaju veoma veliki hod membrane za svoje dimenzije.

Dakle sama fizika nema ništa protiv da se iz male membrane dobije solidna količina bas. Naravno postoji limit u apsolutnim vrednostima, ali do srednjih nivoa glasnoće ovo je moguće. Samo mora i elektronika da bude prilagođena da nelinearno pojačava, da na nižim frekvencijama mnogo više gura membranu da bi se postigao ovaj efekat, odatle i potreba za DSP. Prednost aktivnih zvučnika je što DSP može tačno da bude prilagođen zvučnoj jedinici i rezultat može da bude veoma solidan. Ne mora da bude boom box zvuk, to što postoje zvučnici sa predimenzionisanim basom u nekom opsegu ne znači da su svi takvi. 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Koko Bil said:

Logično je da isti drajver pre 'napumpa' manju kutiju. Za veću kutiju traži više snage.

Nije tako, isti drajveri ista efikasnost, čak u većoj kutiji je veća efikasnost na nižim frekvencijama ako su pravilno dizajnirane, a obe kutije su bassreflex. Na srednjim i visokim nema razlike u efikasnosti bez obzira na veličinu kutije. Količina srednjih može se malo smanjiti dodavanjem dampinga u kutije. Ako si siguran da su identični driveri, onda je neobično da veće kutije zvuče tiše. Trebalo bi da budu iste glasnoće za itu snagu, a da veća ide niže u basu. Verovatno nije ista skretnica ili postoji neki drugi problem.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Nixie said:

Nije tako, isti drajveri ista efikasnost, čak u većoj kutiji je veća efikasnost na nižim frekvencijama ako su pravilno dizajnirane, a obe kutije su bassreflex. Na srednjim i visokim nema razlike u efikasnosti bez obzira na veličinu kutije. Količina srednjih može se malo smanjiti dodavanjem dampinga u kutije. Ako si siguran da su identični driveri, onda je neobično da veće kutije zvuče tiše. Trebalo bi da budu iste glasnoće za itu snagu, a da veća ide niže u basu. Verovatno nije ista skretnica ili postoji neki drugi problem.

Verovatno si u pravu.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Koko Bil said:

Verovatno si u pravu.

Pregledaj skretnice na većim zvučnicima , nešto je tu sumnjivo. Elektroliti na prvom mestu. Merenje frekventnog opsega i impedanse bi takođe pokazalo otkuda tako velika razlika. Ono što bih ja očekivao je da manje kutije imaju čvršći ali malo plići bas, a da bas na velikim bude dublji i malo mekši, ništa više od toga ako je sve ostalo odentično. Ako im se skretnice razlikuju, onda je sve moguće. Recimo namerno potiskivanje sredjih i visokih da se dobije subjektivno puniji zvuk sa više basa, dovodi do toga da je veći zvučnik naizgled dosta manje efikasan jer je sluh jako osetljiv na promene jačine u srednjem opsegu recimo od 1-5kHz. Tu se čuje razlika i od 1dB.

Link to comment
Share on other sites

On 25.10.2019. at 12:46, perodeformero said:

Vidim, još uvek se ove 2019. godine ne shvata da nisu svi nepodnostojeći zvučnici, bookshelf.Bookshelf su SAMO one kutije koje su namenjene smeštaju u tkz regale, na mesto pola metra knjiga, i uglavnom su projektovani tako da se smeštaju skroz do zadnje ploče regala, zida ili eventualno nekih visećih držača fiksiranih za zid.

Što su onda standmount ? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...