Jump to content


Pitanje oko spajanja pojačala


CipexBa

Recommended Posts

Pozdrav,novi sam u svijetu Hi-Fi tehnike i baš sam ono laik

Posjedujem pojačalo Pioner A502r i par zvučnika ne brendiranih 4oma otpor

Eh ja sam to spojio na svoju ruku tj. po nekoj logici što piše pozadi na pojačalu

Jučer sam se pohvalio prijatelju i on reče da sam pogrešno spojio i da postoji mogučnost da se ošteti pojačalo.

Nisam nikada pojačavao preko 50% tj.okretao kolut za pojačavanje volumena preko 50 %

Na pojačalu pozadi piše A,B od 4-16 ohma

i isto pise A plus B  od 8-16 ohma

Zakačio sam sliku kako sam ja to povezao.Opet da kažem pojačalo i dalje funkcioniše normalno bez problema i bez distorzije zvuka.

a5be04fd40e4f18fa0115bc6678d1139.8d34a83990fdbd47e4feeb8caea7e195.jpg?rand=391781042

Link to comment
Share on other sites

Treba da spojis oba zvucnika u jednom horizontalnom redu, recimo na taj donji red jer je oznacen kao "A".  Ovako kako si ti prikazao proizadje da si jedan zvucnik spojio na sektor B a drugi zvucnik na sektor A.

Zasto je donji red obelezen sa A a gornji red nije obelezen sa B... to vec ne znam.

Ovako kako si spojio to radi kao A+B.  S obzirom da su zvucnici 4 Ohm-ski i da se to ne preporucuje... radi ti normalno dok ne budes otpanjio zestoko.

P.S.  Radi ti normalno zato sto je samo jedan par zvucnika prikacen.  Vezi horizontalno, kako sam ti napisao, to ti je po p.s.-u

Edited by Krca44
Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, CipexBa said:

Eh ja sam to spojio na svoju ruku tj. po nekoj logici što piše pozadi na pojačalu

Jučer sam se pohvalio prijatelju i on reče da sam pogrešno spojio i da postoji mogučnost da se ošteti pojačalo.

Koliko sam video sa slika na internetu na tom pojačalu imaju levo dva prekidača za A, B zvučnike, a to znači da  možeš da bodeš kako hoćeš, ovako kako si vezao ili sve u jednom horizontalnom redu, pod uslovom da bude uključeno A i B. Ako je uključeno samo A ili samo B, onda moraju biti priključeni u jednom horizontalnom redu oba zvučnika na A ili B.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, CipexBa said:

pod tim "moraju" mislis moraju biti ukljuceni da bi radila oba zvucnika ili da ne bih nastetio pojacalu?

 

Da bi radila oba zvučnika, ovako kako si vezao, jedan na A drugi na B, a do štete će doći samo ako se preteruje sa jačinom. Ili veži oba zvučnika na A, pa ulkjuči A. Ili veži oba zvučnika na B, pa uključi B.

Vodi računa da maksimum snage pojačala nastupa pre kraja rotacije potenciometra, gde tačno to zavisi od izlaznog napona izvora zvuka, ulazne osetljivosti pojačala i karakteristike potenciometra.

Potenciometar na 50% ne znači da pojačalo radi sa pola snage, potenciometar za jačinu je logaritamski  pa u početku se zvuk pojačava polako, a kako ideš prema kraju sve brže. Snaga je takođe proporcionalna kvadratu napona.

linear-and-log-potentiometer.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tako kako je vezao potpuno je sa strane izlaznih tranzistora jednako kao da je vezano i oba na A ili B. Jer nema drugog para zvucnika koji bi bili u paralelnoj vezi pri uključenju A +B. Ovako jeste bezveze , jer da bi oba radila moraju biti postavljeni selektori na A+B..ali paralelne veze i obaranja otpora nema.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...