Jump to content


Brijaceva lestvica HiFi kosmara


brijac

Recommended Posts

neka me neko ispravi ali u tom slučaju ne vidim baš smisao celokupnog pakovanja u papir i teflon pošto silikonska izolacija već povlači sa sobom određeni zvučni "potpis" - po tvrdnjama vernika, naravno.

Bilo bi interesantnije da se goli provodnici prvo umotaju u vazelinom impregnirani papir (vazelin je jedan od pojavnih oblika parafina sa izvanrednim dielektričnim svojstvima), zatim da se svaki takav provodnik umota u teflon.zatim da se pletu po želji i nahođenju.

za lenštine ima i gotova stvar: https://www.indiamart.com/proddetail/paper-insulated-copper-wire-9048234312.html

Naravno, to bi zahtevalo dosta pažljivog rada i angažovanja, no, cilj opravdava sredstva, zar ne?

Link to comment
Share on other sites

Kao sto rekoh, ovo je nesto cime se igram :) Inace vise izolacije, utice na kapacitativnost kabla, te bi trebalo da rade posao po nekoj zamisli koju imam buduci da sam pleo kabal kako sam pleo.

Tako nesto sledi u doglednom periodu, samo ne papir vec pamuk, i zice impregnirane srebrom ne posrebrene. Ne samo naponski vec interconnect, zvucnicki itd. Pa onda pozlaceni provodnici sa pamukom bez impregnacije itd. 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, brijac said:

Kao sto rekoh, ovo je nesto cime se igram :) Inace vise izolacije, utice na kapacitativnost kabla, te bi trebalo da rade posao po nekoj zamisli koju imam buduci da sam pleo kabal kako sam pleo.

Tako nesto sledi u doglednom periodu, samo ne papir vec pamuk, i zice impregnirane srebrom ne posrebrene. Ne samo naponski vec interconnect, zvucnicki itd. Pa onda pozlaceni provodnici sa pamukom bez impregnacije itd. 

brzo ćeš ti, blago meni postići idealan odnos cene komponenti i kablova od 50:50... a možda i prestići...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, brijac said:

80cm. No celokupan kabal (provodnici) je daleko duzi, red velicina 3.5m po provodniku. 

Šta si tu toliko petljao? Sa 3.5m na 80cm :huh:. Baš si se zaigrao. Proveri koliki si kapacitet dobio između faze i neutrala?

Nisam nešto bio srećan kada sam gusto umotavao, dobijao sam agresivnost i nosatost u zvuku. Svakako za probu je bolje sa njim da se steknu iskustva nego da sa zalećeš sa Acrolinkom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Woland said:

@zflazar "(vazelin je jedan od pojavnih oblika parafina sa izvanrednim dielektričnim svojstvima),"

sjajan za tzv proklizavanje elektrona, esencijalno bitno za "baršunaste srednje", ali ako se previše nanese, utiče na brzinu pa se scena pomera bliže slušaocu

Bitan za sprecavanje oksidacije :D. Ali samo farmaceutski, filtrira se vise i ne sadrzi sumpor koji razjeda bakar :). To je problem vecine parafina u industrijskim postrojenjima. 

@Father

Takav je plet, ide oko pamucnog kanapa i ta debljina kanapa dosta uzima na duzini zice. Rekoh ti vodim se time da dosta primera iz prirode moze da se prenese na tehnologiju, pa probacemo videcemo, ne kosta puno da se igra :). Sutra bi trebalo da ga finisiram.  

Zbog kapaciteta sam koristio vise zica manjeg preseka, podebljao izolaciju izmedju. Videcemo. Donece se na probu. 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, brijac said:

Bitan za sprecavanje oksidacije :D. Ali samo farmaceutski, filtrira se vise i ne sadrzi sumpor koji razjeda bakar :). To je problem vecine parafina u industrijskim postrojenjima. 

@Father

Takav je plet, ide oko pamucnog kanapa i ta debljina kanapa dosta uzima na duzini zice. Rekoh ti vodim se time da dosta primera iz prirode moze da se prenese na tehnologiju, pa probacemo videcemo, ne kosta puno da se igra :). Sutra bi trebalo da ga finisiram.  

farmaceutski naravno, nikako industrijski. I bez silikona. Za silikon nema ni jedan primer iz prirode.

Ja bih naručio onog čistobakarnog provodnika, jedno 100 m solid core i 100 m licnastog u papirnoj izolaciji. Zatim bi išao u farmaceutsko vazelinsku kupku na 80 stepeni u rernu jedno 10-12 sati da dobro upije papir vazelin.

posle toga vađenje, odstranjenje vazelina finom krpom od 100% pamuka. Ili svile. Nikako mikrofibera.

Posle toga nežan preplet svake žice sa teflonom. Ili uvlačenje u pamučni bužir. Pa pletenje uz proveru kapacitivnosti po metru pletenice.

Link to comment
Share on other sites

:)

nisam ti ni računao satnicu pošto se ovo radi u slobodno vreme.

Nego vrednost tvoje Telefunken linije (pretpostavljam da se za nju prave kablovi, što podrazumeva minimum 1 napajački, 1 par zvučničkih kablova i 1 interkonekt kabl). Kad pogledam cenu utičnica i ostale konfekcije koja poboljšava soničnost naših komponenti dosta će se to približiti tome. No, zabava na prvom mestu je neupitna!

1 sat ranije, brijac said:

Sirovi materijali nisu toliko skupi, koliko vreme koje se ulozi u to :). Moja satnica vredi odredjenu sumu novca, al gledam to kao hobi tako da je sve to ok za opravdavanje ^^ 

 

Link to comment
Share on other sites

Sistem se planira da se zameni, samo sto planiram da dam odmah novac za krsteno nesto(ono sto mi se svidi u tom budzetu), ali trenutno budzet nije u tome. Kao sto napomenuh ovo je sve podloga i igra za ozbiljnije komponente kad legnu, zbog cega sam i prvenstveno ovde, druzimo se i dajemo/primamo savete.

Sustinski sica za uzivanje/zadovoljstvo koje mi pruza :). 

Np jager, sve je to korisna informacija ^^

Link to comment
Share on other sites

ma ne sumnjam da je vešmašina bila plemeniti donor svojih pamučnih iznutrica samo me podsetila na neka ranija vremena kada je bila priča za jedno el cheapo lampaško pojačalo Đoke Kenjala (koje sam BTW i video i čuo a nema veze sa pojačalom 211 koje je u vlasništvu cenjenog člana ovog foruma, da odmah stvari budu kristalno jasne).

To pojačalo je očigledno bilo sapeto sa finansijskim okvirom naručioca a ne sa umećem konstruktora pošto sam od istog konstruktora iz istih vremena čuo perfektno pojačalo gorespomenutog člana kog ovom prilikom pozdravljam. I čije pojačalo bih u svako doba dana posjedovao.

Elem da podsetim: to el cheapo pojačalo je izgledalo jadno a tako je i sviralo plus je uz to i zujalo i prduckalo.

U tom pojačalu su se, kaže urbana legenda balkanska, ugrađivali motor run kondenzatori iz rashodovanih vešmašina. Radi uštede. To je posle bilo interpretirano u nekom drugom kontekstu a vremenom je postalo poluga za prejebavanje određene grupe samograditelja na kraju sa epilogom polarizacije u dva tabora u kojima je na jednom mestu ušančena grupa boraca za građanska hifi prava motor run kondova a sa druge strane grupa boraca ljutih protivnika motor run kondova koji bi da ih vrate u vešmašine i mešalice. Dok bi ih drugi turili i u skretnice i u pojačala i u pretpojačala i u majčino mleko i u jafa-keks.

Istina je verovatno negde na pola puta, kao i uvek.

No hajde da se mi vratimo na kablove.

I da pitam, da li ti je ostao možda neki kondenzator iz vešmašine? Pitam za druga...

...šalim se.

:)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...