Jump to content


Brijaceva lestvica HiFi kosmara


brijac

Recommended Posts

Isti princip je sa ncf iec i suko konektorima koje furutech pravi. Sa razlogom kroz duzinu kabla ne koriste. Previse necega je lose, premalo necega je lose, nalazi se zlatna sredina. Svakako cini mi se da sam na pravom putu, sad samo vreme, strpljenje i testiranje :) 

Link to comment
Share on other sites

da li bi @brijac bio ljubazan da nam predstavi muzički materijal, izvor muzičkog materijala, sprave, slušaonicu, interkonekt i zvučničke kablove na kojima donosi ovakve zaključke?

zaključci su hrabri i odvažni, očekujem i ostatak sistema da je isti.

Takođe bi me interesovala udaljenost od transformatora do kuće/stana zbog potencijalnih zagađivača.

Da li je mreža nadzemna ili podzemna?

Uf, puno pitanja, nimalo spavanja. Ajd laku noć!

Link to comment
Share on other sites

Izvor, ne tretirani win10, flac i dsd, album player (wasapi), Minority Rev XXII, muzicki materijal obicno semplovi ili izdvojeni mix za lakse preslusavanje pri cestim promenama, b&w audiophile recordings, joakim milder opus3, soundpro lab absolute 1644 sampler, malo licno lepih numera od Igora Presnyakova, Lidije Grey, obavezno Chris Jones Long After Youre Gone u dsd formatu, i od elektronike Daft Punk RAM (Giorgio by Moroder i Get Lucky 99% vremena) i Trentemoller (90% vremena Take Me Into Your Skin). 

Interkonekt je trenutno paklena narandza sa WBT kopijama, kriogenizovani. Uskoro se menja sa 5n srebrom u pamuku sa bullet tipom konektora. Isto narandza sa 4 parice za zvucnicke, uskoro je menja folija sa viborg bananicama. Bice krio takodje. 

Sprave Telefunken TLX 22/4 Professional monitori, Telefunken TA750 integrisano, Khadas Tone Board dac sa aftermarket usb kablom. Soba 3.7m duzina, 2.9m sirina, 2.6m visina. 

Udaljenost trafostanice je oko 1km, mozda manje vazdusnom linijom, mreza je podzemna bar u mom delu. 

Link to comment
Share on other sites

+ jedno desetak WiFi uredjaja u okruzenju, 4-5 antena repetitora za mobilnu telefoniju, 3-4 switch punjaca u zidovima... :(

I mozda najvaznije - danasnji "izvori" daju preveliki izlazni nivo signala. mozda i preko 3V p-p... A muzika je vec i digitalizovana sa prevelikim nivoima u db.

Tako da ulazni deo ili preamp koji prima taj signal utvari vrsi obrnutu funkciju, konstantno smanjuje signal koji isporucuje na pojacavac koji isti ima manji ulazni napon za punu snagu...

To je jedan, ali ne i prvi, sound signature kojie se desava u sistemu. Po mom misljenju (koje je usvojeno, nije od juce...) potrebno je prvo otkloniti konstrukcione nepravilnosti. Sistemske greske?

Izvinjavam se sto se mesam... :(

Link to comment
Share on other sites

Svaki sistem, ma koliko imao prostora za napredovanje (korekcije), može da pokaže zvučne razlike. Oni na nižem nivou svakako manje razlike od onih na višem nivou kvaliteta.

Osim neke laboratorijske ozbiljnosti na kojoj bi se insistiralo, podsećam da se ovde radi o hobističkom istraživanju ličnih interesovanja sa spremnošću da se ova igra podeli sa članstvom koje ima slična interesovanja. Ja sam svakako otvoren da poslušam kod sebe u sistemu ovaj folijski strujaš i iz prve ruke donesem lične zaključke...

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Father said:

Svaki sistem, ma koliko imao prostora za napredovanje (korekcije), može da pokaže zvučne razlike.

a ja, budala, mislio da je cilj da se dobije bolji, prirodniji zvuk, ali eto - dovoljno je čuti razliku.. na bilo čemu.. pogotovu ako je sve to radi ostvarenja ličnog interesovanja, pa još i plemenito, dapače - nesebično podeljeno sa publikumom.. pa ko bi normalan osporio takav grandiozan doprinos razumevanju suštine hifi

Link to comment
Share on other sites

@Majda Nema na sta da se izvinjavas, ja forum percipiram kao mesto gde se moze otvoreno diskutovati i deliti iskustvo i namere, kao i potraziti pomoc. 

Zagadjenje struje je ogromno, i sto je jos bitnije od hife je to sto utice i na zdravlje. Cim zavrsim ovaj mix da mi se zvucno svidi, ide kutiju sa osiguracima (da se ne brinu ljudi, nece doprineti "zapaljivosti"). 

Da li se na to moze uticati jednostavno poput softverskog smanjivanja signala koji se salje? Za elektronsku konstrukciju uredjaja nemam iskustva ni dovoljnog znanja, tako da je sve dobrodoslo :) 

@Father Tome i sluze forumi i druzenja, ja prvi ovo ne radim iz profita, a novac sam davao i dajem, dapace i vreme, i svako iskustvo i informaciju sam preneo ovde. Koliko mi se ljudi vec javilo samo u vezi galvanizacije.. Ali ljudi kao rasa su takvi da jednostavno vole da nipodastavaju takva javna izlaganja, i jednostavno mi nije jasno i borim se da razumem. Mozda sam naivan, i mozda bih i trebao da prestanem da delim iskustvo ovom segmentu koje sam stekao.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Woland said:

a ja, budala, mislio da je cilj da se dobije bolji, prirodniji zvuk, ali eto - dovoljno je čuti razliku.. na bilo čemu.. pogotovu ako je sve to radi ostvarenja ličnog interesovanja, pa još i plemenito, dapače - nesebično podeljeno sa publikumom.. pa ko bi normalan osporio takav grandiozan doprinos razumevanju suštine hifi

Ironično, i nezrelo razmišljanje kolega.

Naslušao sam se praznih iskustava audifila sa ozbiljnim stažom koji su tvrdili pa i dalje tvrde da je vrhunski sistem imun na promene kablova. E to su budale. Pa i te budale onako po inerciji trpaju Cardas i VDH u svoje sisteme. Zamisli!?

Iskusno uvo sa solidnom referencom izgrađenom u glavi može da uoči promene već na prvoj pesmi i da zna koliko je prezentacija prirodnija ili nije u odnosu na pređašnje stanje.

Gluvi naravno vole da kažu: Čuje se promena, ali ne znam da li je na bolje ili na lošije.

Kada to čujem ili pročitam ovde, znam sa kim imam posla. A prečesto baš na ovu čuvenu rečenicu nailazim.

Link to comment
Share on other sites

55 minuta ranije, Woland said:

a ja, budala, mislio da je cilj da se dobije bolji, prirodniji zvuk, ali eto - dovoljno je čuti razliku.. na bilo čemu.. pogotovu ako je sve to radi ostvarenja ličnog interesovanja, pa još i plemenito, dapače - nesebično podeljeno sa publikumom.. pa ko bi normalan osporio takav grandiozan doprinos razumevanju suštine hifi

Čudna vrsta egzibicionizma

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brijac said:

Da li se na to moze uticati jednostavno poput softverskog smanjivanja signala koji se salje?

Ne verujem. "Poremete" se druge stvari zato sto ide u "real time-u". Mukotrpno resenje je da se "pesma" ubaci u neki program za editing. BEZ ikakvih drugih "podesavanja" samo celokupni nivo za minimum -6db. Kod onih numera, mada su celi albumi uglavnom na istim nivoima, gde signal na digitalnom vu metru prelazi -4db. Digitalno zasicenje nivoa je potpuno drugacije od analognog.... Moze i da se nekim soft encoderom numera obradi na -6db na primer HDCD encoder ako postoji u soft verziji? Inverzni (koji emulira ono sto se desava u integralnom kolu) kao plug in za player postoji za foobar. Probaj na jednoj pesmi, na kojoj su digitalni nivoi u "crvenom" pa ces videti...

,

Medjutim mislim da je bolje krenuti od analognog dela. Na analognoj strani smanjiti pojacanje izlaznog stepena. To su u dacovima u 99% slucajeva OP ampovi sa povratnom spregom lako se utvrdi koji je stepen pojacanja i zameni se uglavnom po jedan otpor (i 1 ili 2 kompenzaciona C) da ce dobije manje pojacanje. Ako je balansirani izlazni deo sa OP ampovima onda na svakoj poluperiodi normalno uraditi isto. To se lako precrta sa plocice a podaci za OP i pojacanje su univerzalni za veliku vecinu OP ampova...

Duplo manje naponsko pojacanje je ustvari samo -6db razlike. Sledece duplo manje (1/4 od prethodnog) je -12db. Zvuci neverovatno ali je tako...

.

Preamp (bilo integrisan ili eksterni) izmedju ostalog ima ulogu da pojaca signal a ne da ga smanjuje... Pojacavaci su deklarisani isto sa manjim ulaznim signalom za punu izlaznu snagu. Proveri malo i ove infprmacije u odnosu na tvoje modele...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brijac said:

Zagadjenje struje je ogromno, i sto je jos bitnije od hife je to sto utice i na zdravlje.

Apsolutno tacno i ne samo mreze nego bukvalno svega sto nas okruzuje... Tako nagla izlozenost jakim zracenjima spektra visoke frekvencije nije postojala u covekovom okruzenju do pre 15-20 godina. Veliko je pitanje kako ce se sve to zavrsiti...

Link to comment
Share on other sites

@Woland

Mislim da sam bio potpuno jasan. Ko ne veruje mojim ušima (nema ni razloga da veruje), neka veruje svojima ili tuđim u čije ima poverenja.

Subjektivna je ovo dimenzija univerzuma pa su i iznešena iskustva takva, a meni lično su zanimljiva, bez obzira na izvesne sumnje koje mogu imati. Nisam ironičan prema kolegama koji nešto probaju i smatram to vrlo pozitivnim u celokupnom kontekstu ovog hobija.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, brijac said:

Da li se na to moze uticati jednostavno poput softverskog smanjivanja signala koji se salje?

Smanjenje nivoa glasnoće pesme može da se uradi softverski, ako si mislio na smanjenje preglasnih pesama.

Ali ovaj postupak je isto tako loš kao i njegovo pojačanje. Svi vrhovi pesme bivaju ošišani, tako softveri rade. Ovim se dobija matematički gledano pesma sa manjom glasnoćom.

Ali kad se ovo uradi onda pesma dobija astmatičarski efekat prilikom reprodukcije. Ono što je predhodno bilo uništeno pojačanjem, sad se dodatno skrnavi smanjenjem. Ovaj efekat se ponekad može čuti na nekim radio stanicama kad se ubaci plej lista u neki plejer koji automatski niveliše nivoe. (Naravno, ovo je privilegija onih koji imaju tzv zlatno uvo.)

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se cenjenom auditorijumu ako sam nešto propustio ili pogrešno razumeo.

Pročitao sam ovu temu od početka.

Koliko shvatam, pokretač teme poseduje sistem: Telefunken TLX 22/4 Professional monitore, Telefunken TA750 integrisano pojačalo i Khadas DAC.

U želji da unapredi sistem pristupio je, kako to on definiše, ''eksperimentisanju''. Taj ''eksperiment'' se sastojao od pravljenja strujnog kabla. Kada je napravio strujni kabl isprobao ga je na usisivaču?!?  Razlog: pojačalo nema IEC + stoji tako da kabl ne može da ga dohvati?!?

Nekoliko kolega je zdravorazumski predložilo da je za početak mnogo bolje eksperimentisati sa promenom pozicije zvučnika, kupovinom novijih komponenti, a ako već mora da se igra sa strujom onda promena kondova... 

Što se mene tiče, neka radi ko šta hoće, ali postoji jedan problem inače prisutan u našem društvu a to je shvatanje značaja JAVNOG diskursa. Ovo jeste privatni forum, ali je istovremeno i javni medijum. Krajnje je neodgovorno dopuštati da ljudi pišu besmislice i ne reagovati. Neko neupućen bi mogao da pročita i pomisli da ''to tako treba''.

Link to comment
Share on other sites

@Aleksandar75 prvobitni kabl je bio igrarija, i povezan na usisivac radi testiranja ispravnosti (citaj, da mi ne usere sistem). Toliko o tvom citanju :wave2

Nakon toga plasiran je u sistem. Mogao si procitati da je i stigao furutech ncf iec za modovanje pojacala. Kabl je napravio promenu u sistemu zvucno(i to poprilicno, i za ne istrenirano uho), i odatle je krenula dalja zanimacija sa naponskim kablovima. Pored ostalih zanimacija koje sam usput pravio. Jednostavno mi je fascinantno da sve to ima uticaja na zvuk kao pasivna komponenta u toj meri (krenuo sam sa poimanjem da nema sanse da utice na zvuk).

Tako da eto tu sam gde sam, ideje su tu gde su, iskustvo je tu gde je. 

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, brijac said:

@Aleksandar75 prvobitni kabl je bio igrarija, i povezan na usisivac radi testiranja ispravnosti (citaj, da mi ne usere sistem). Toliko o tvom citanju :wave2

Nakon toga plasiran je u sistem. Mogao si procitati da je i stigao furutech ncf iec za modovanje pojacala. Kabl je napravio promenu u sistemu zvucno(i to poprilicno, i za ne istrenirano uho), i odatle je krenula dalja zanimacija sa naponskim kablovima. Pored ostalih zanimacija koje sam usput pravio. Jednostavno mi je fascinantno da sve to ima uticaja na zvuk kao pasivna komponenta u toj meri (krenuo sam sa poimanjem da nema sanse da utice na zvuk).

Tako da eto tu sam gde sam, ideje su tu gde su, iskustvo je tu gde je. 

Nisi me razumeo, možda zato što se trudim da ne budem previše direktan i izbegavam ad hominem argumentaciju.

Jednostavno: smatram da je to što radiš potpuno pogrešno!

Ne želim da ti kvarim zabavu pa neću dalje polemisati (po principu: ne vredi gluvome šaputati niti slepom namigivati), samo smatram da je neka vrsta moralne obaveze da kažem sledeće: 

Vi koji tek ulazite u HiFi hobi a ovo čitate, nemojte da idete putem kojim je krenuo pokretač ove teme. Put je pogrešan i njime nećete stići nikuda, nećete doći do dobrog zvuka niti ćete uživati u ovom hobiju. Pojedini članovi foruma imaju pogrešnu percepciju ovog hobija, sveli su ga na ludilo raznih tvikeraja i vradžbina, s druge strane su vrlo agresivni pa se ''disonantni tonovi'' sve ređe čuju. Ne dozvolite da vaše bekstvo iz besmislene stvarnosti postane bekstvo u još besmisleniji hobi.

PS pitanje osigurača i strujnih vodova od table do sistema je možda legitimno pitanje za vlasnike sistema koji su došli do ''krajnjih granica'', đavo ne da mira pa bi tu granicu još malo da pomere. Radi se o sistemima miljama daleko od predstavljenog na ovoj temi. 

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, Father said:

Mislim da sam bio potpuno jasan. Ko ne veruje mojim ušima (nema ni razloga da veruje), neka veruje svojima ili tuđim u čije ima poverenja.

Subjektivna je ovo dimenzija univerzuma pa su i iznešena iskustva takva, a meni lično su zanimljiva, bez obzira na izvesne sumnje koje mogu imati. Nisam ironičan prema kolegama koji nešto probaju i smatram to vrlo pozitivnim u celokupnom kontekstu ovog hobija.

Ja lično ee verujem ni jednim ušima, zato sve što me zanima testiram kod sebe i donosim zaključke, uz malu pomoć prijatelja koji participiraju testovima.

Tvojim ušima naročito ne verujem jer su totalno kompromitovane gomilom nebuloza "sažetih" u tričavih pethiljada i nešto totalno beskorisnih i kompromitovanih postova, koji se kreću u rasponu od "dinamike dubina" do "forenzike visina" (termini su citirani iz tvog "audiofilskog novogovora")

U duhu gorenapisanog nisam bio lenj pa sam pozajmio taj "pakleni narandžasti" na probu...........nastavak sledi :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Apsolutno tacno i ne samo mreze nego bukvalno svega sto nas okruzuje... Tako nagla izlozenost jakim zracenjima spektra visoke frekvencije nije postojala u covekovom okruzenju do pre 15-20 godina. Veliko je pitanje kako ce se sve to zavrsiti...

Pa pocelo je.
Neki dan pročitah da je u USA posle mnogo, mnogo godina prosečni vek smanjen (ne sećam se da li je analizirana samo prethodna godina ili je koliko se sećam se analiza odnosila na poslednji desetogodišnji period).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...