Jump to content


Linearno Napajanje - Split from Stereo @ InSides


InSides

Recommended Posts

On 19.10.2019. at 13:56, InSides said:

Више сам циљао према стандардном распореду окидаља сваког од тих напона. Неке су плоче више осетљивије на то, неке мање или уопште. Виђао сам систем где су власници користили неколико различитих линеарних регулатора да дају "чисте" напоне према компјутеру, али је то радило са веома специфичним плочама, а и онда не увек.

Она "supervisor" плочица ми личи на логичку компоненту (glue logic) која може произвести корисно (ATX стандардно) линеарно напајање од прегршт индивидуалних регулатора, а које би радило са свим ATX плочама.

Чини ми се да је аутор користио TPS3511.

У сваком случају, веома сам нестрпљив видети резултате! :D

Узимајући у обзир да свичерско АТХ напајање, као што сам назив каже, мора "свичевати" транзистор како би средњом вредности између отвореног и затвореног обезбедио одговарајућу вредност излазног напона за све засебне гране напона, логично је да мора постојати логичка јединица која прима/шаље сигнал за проверу пре "паљења" - то је та ПОВЕР ОК у спрези са логичком јединицом... ЛПСом добијаш независне гране напона спремне и између њих нема "свичевања" јер свака грана независно има свој линеарни регулатор напона и излазне транзисторе...сада, да ли је ту стварно неопходна логичка јединица као код свичерског АТХ напајања?

Све ми се више чини да се АТХ повер стандард односи само на свичерска напајања.

Тестираћемо и наравно ако буде потребно порадити на предложеним решењима, мени тренутно сумњиво да је поред свих засебних линеарних регулатора потребан осим предложеног TPS3511 и нпр. овај SG6105A Power Supply Supervisor + Regulator + PWM (нашао га Гарсон):

https://www.google.rs/url?q=http://www.mouser.com/ds/2/149/SG6105A-99615.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwirit_o8KrlAhVHJ1AKHYj4A4sQFjAAegQIBhAB&usg=AOvVaw3GLhhN2Fg0R_LsxDdCh9DM

HdPlex за свој LPS 400W тврди "no dc-atx converter needed".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, ab said:

сада, да ли је ту стварно неопходна логичка јединица као код свичерског АТХ напајања?

Не могу бити сигуран. Доста искуства по нету (које, морам да признам, само читао, нисам допринео лично) кажу да само неке плоче могу добро радити са индивидуалним гранама напона, а без централног регулатора типа TPS3511. Зависи, ваљда, од тога колико је строго имплементирана ATX спецификација.

Хтедох рећи, ако је циљ израде напајања то да ради са различитим плочама, чини ми се да овакав тип "supervisor" кола мора постојати.

1 sat ranije, ab said:

мени тренутно сумњиво да је поред свих засебних линеарних регулатора потребан осим предложеног TPS3511 и нпр. овај SG6105A Power Supply Supervisor + Regulator + PWM (нашао га Гарсон):

Зар нису аналогни? И један и други су "power supply supervisor". Овај други можда има још неке додатне функције, али зашто би оба? TPS3511 је дефинитивно новији - ако је то уопште важно.

Ево једног интересантног (надам се) документа од Texas Instruments. Power Management Guide, као генералан водич - има чак и секцију напајања DDR линије. :)

П.С. Можда и није лоше подвојити постове за линеарно напајање у посебној теми, како је @garson предложио - дали је најбоље да пријавимо тему или директно пингати модератора?

Link to comment
Share on other sites

Pisao sam ja na PP moderatoru tako da ocekujem split teme.

A ovaj TI i SG IC rade isti posao, dovoljan je jedan svakako.

A koliko sam video iz pisanija na diyaudio forumu, tu su kriticni PS_ON i PWR_OK pinovi. ICovi takodje obezbedjuju i naponsku zastitu. Nije da mora da se resi sa nekim od tih ICova ali verovatno je najjednostavnije. Meni, laicki, ne deluje komplikovano do te mere da se kaze da je klizav teren. Zapravo mi sama ta plocica deluje jednostavno u odnosu na ostatak LPSa.

Konstruktor kaze da je obezbedio PS_ON i PWR_OK, ne znam na koji nacin, ali ipak kaze da treba da se proba kako bi znali za ponasanje u toku rada racunara (paljenje i gasenje).

Link to comment
Share on other sites

У сваком случају су уграђене преконапонске и поднапонске заштите, а проба ће сигурно показати како се ЛПС понаша у тренуцима "паљење/гашење".

У сваком случају, сви пинови су повезани, а излазни транзистори обављају и део управљачког процеса.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

Да долијем још мало уља на ватру - када сам размишљао о линеарном напајању, надао сам се да "стандардно" fanless кућиште за HTPC може да покрије потребе хлађења регулатора на LPS-у. Осим тога што би решило питање кутије, лепо би изгледало имати и компјутер и напајање у истим кутијама...

...нисам измислио топлу воду, очигледно - Paul Hynes је већ објавио своје SR7 напајање које је (колико могу да видим) монтирано унутар Streacom FC10 кућишта.

То је малтене идеално. FC10 већ има отвор за екстерни конектор где може комотно да се упасује, рецимо, Amphenol MP-41, и то верзија са 37 пина, која би требала бити довољна, нарочито са могућностима од 13 ампера по контакту, ако се користи жица од 1.5mm(AWG 16).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Да долијем још мало уља на ватру - када сам размишљао о линеарном напајању, надао сам се да "стандардно" fanless кућиште за HTPC може да покрије потребе хлађења регулатора на LPS-у. Осим тога што би решило питање кутије, лепо би изгледало имати и компјутер и напајање у истим кутијама...

...нисам измислио топлу воду, очигледно - Paul Hynes је већ објавио своје SR7 напајање које је (колико могу да видим) монтирано унутар Streacom FC10 кућишта.

То је малтене идеално. FC10 већ има отвор за екстерни конектор где може комотно да се упасује, рецимо, Amphenol MP-41, и то верзија са 37 пина, која би требала бити довољна, нарочито са могућностима од 13 ампера по контакту, ако се користи жица од 1.5mm(AWG 16).

Postoji tako nesto upakovano, ali kosta oko 1900e. :wacko:

https://www.coreaudio.eu/en1/products/coreaudio-products/daido-music-server/daido-barebone-entry/

 

fokep%20barebone%20entry3.png

Link to comment
Share on other sites

Napajanje ima na zadnjoj strani USB izlaz (koriscen Super Teddy na slici ispod), pretpostavljam da je povezan na +5V SB te se moze koristiti i dok je ugaseno napajanje. Jacina struje se moze podesavati (doduse zahteva skidanje zadnje stranice), default je cini mi se 500mA. :)

8.thumb.jpg.9c1f604eccc533ab13528caa78edda1f.jpg

2.thumb.jpg.67d6460973ae29dc8d6617af886c6c1f.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, garson said:

Napajanje ima na zadnjoj strani USB izlaz (koriscen Super Teddy na slici ispod), pretpostavljam da je povezan na +5V SB te se moze koristiti i dok je ugaseno napajanje. Jacina struje se moze podesavati (doduse zahteva skidanje zadnje stranice), default je cini mi se 500mA. :)

8.thumb.jpg.9c1f604eccc533ab13528caa78edda1f.jpg

2.thumb.jpg.67d6460973ae29dc8d6617af886c6c1f.jpg

Започео си озбиљно тему, а сада начисто упрскао са фоткама :D

Ово што си у квотованом посту назвао СуперТеди Рег то није - то је само филтерски део издвојен на засебну плочицу и нема никаква подешавања напона и струје, регулаторски део који садржи и филтерски у виду комплетне плочице са тримерима си приказао на трећој фотки од ових које си синоћ кренуо да качиш, тј.прва фотка у твом другом синоћном посту (горњи десни угао).

Закачио си се за ледиоде (волиш све што сја :lol:) те две лево су стандбај и друга се укључује када укључиш комп...ако те пита неко ти се вади да му то дође онај ПВР-ок и ГООД ;)

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, garson said:

Интересантно. Ови су успели да упасирају LPS унутар истог кућишта са HTPC-ом? Значи не требају две кутије?

Пар ствари:

  1. Чини ми се да је напајање на лимиту могућности - не дају спецификације грана, али кажу да користе два трафоа (100VA + 160VA);
  2. Простор у кућишту је веома ограничен - чак и SSD се мора монтирати вертикално;
  3. Алим за цену добијаш кућиште које само по себи кошта 200+Е, смањени су укупни габарити, и делује као елегантно решење.

На крају крајева, за оно што јесте (готово решење, PnP) - није јефтино, али могло би бити и скупље. :(

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, garson said:

Evo nekoliko slika LPSa u toku izrade.

Wow. Just wow. :)

Дали је размишљано ићи на неки јединачни конектор типа оног који сам раније постирао уместо неколико Molex-а? Разумем да се овако можда могу користити стандардни кабли, али један конектор је елегантније решење (мада скупље)...

...и свакако, ради ми OCD. :)

Link to comment
Share on other sites

Док се @garson не пробуди да му се још мало мешам у тему...мустра по његовом узору што се тиче начина конекција тј.конектора био је HDPLEX 400W Linear Power Supply W/400W ATX:

backplate_400W_ATX.thumb.jpg.14cdd6c900a4ac4928f89a910e21b1b2.jpg88.thumb.jpg.8e8c1a653cffb1f481df78dbfb8dd198.jpg

Ова плочица је брзински прављена због одлука у вези накнадног избора конектора по Гарсоновом избору:

2.thumb.jpg.67d6460973ae29dc8d6617af886c6c1f.jpg.c1fb4e3651339fe3c77194eee38f64d9.jpg

Било је неких забуна везано за неколико стандарда на које смо наилазили у току изградње, па нас је Гарсон кориговао, ради тих измена било поменутих измена у ходу:

m.jpg.ae529438321714312e7c2ad8d4924ec0.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 19.10.2019. at 22:30, ab said:

P.S. i u ovoj Intel brošuri se regulišu samo pozitivni naponi. :)

Нисам директно одговорио на ово раније. У праву си - најновија ATX спецификација више не укључује уопште -5V (ISA requirements) а -12V грана је означена како опционална (документ овде, страна 15, табела 3-2, фуснота 4).

И овде да додам око -5V гране:

29 minuta ranije, ab said:

Било је неких забуна везано за неколико стандарда на које смо наилазили у току изградње, па нас је Гарсон кориговао, ради тих измена било поменутих измена у ходу:

Осим тога што је -12V "optional" и пин 14 може бити неповезан, пин 20 (где је историски била -5V грана) је сада обележана као "reserved".

Није вишак она -12V грана коју сте додали, али ако је тесно унутар кутије, чини ми се да би се могла елиминирати.

За будућу референцу, историски (највише да ја не заборавим):

  • -12V грана се користи највише за (1) негативни напон на RS232 портовима, и унутар PCI спецификације за неке звучне карте;
  • -5V грана се користи највише за ISA бус (који се не види на плочама ко зна колико година више.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...