Jump to content


Linearno Napajanje - Split from Stereo @ InSides


InSides

Recommended Posts

Пре скоро једну деценију, заносио сам се идејом око израде потпуно линеарног напајања које би пратило ATX стандард. Чак сам нашироко проучавао стандарде.

Напустио сам ту идеју због пар ствари:

  1. Било би велико / гломазно - неколико великих трафоа, пригушнице, кондензатори итд:
  2. Било би прилично скупо (види #1);
  3. Било би проблематично за рад са различитим плочама (ATX стандард прописује прецизан тајминг укључивања различитих rail-а);
  4. Најважније, морао бих веома пазити на могућности даље регулације напона саме плоче, зато што џаба добра струја до плоче ако је даља регулација лоша.

На крају крајева, купио сам појачало које има SMPS у напајању. :) Seasonic је довољно добар.

П.С. Неко време сам размишљао о набавци (1) плоче која има DC input или (2) само mini ATX напајања типа nanoATX, па онда урадити робусно линеарно напајање са једним rail-ом које не мора задовољавати ATX стандарде. Али и то је килава ствар - у оба случаја то линеарно напајање даље прате switching модули.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I ja sam razmišljao na temu linearnog za PC. Drugar mi reče da je nailazio po forumima da su se ljudi žalili da su imali problema raznih i kod takvih firmiranih. I to u varijanti PC+lin.napajanje njihovo.

Očigledno da je ovo klizav teren, nedovoljno još ispeglan. Za sada je jedino pouzdano za laptop.

Link to comment
Share on other sites

У вези овога:

7 minuta ranije, vdzele said:

Za sada je jedino pouzdano za laptop.

Слично ономе што сам раније писао:

2 sati ranije, InSides said:

Али и то је килава ствар - у оба случаја то линеарно напајање даље прате switching модули.

Преносни рачунари опет морају разложивати тај примарни напон на неколико различитих rail-а. Како је то урађено унутар рачунара је већ друга ствар и зависи од модела до модела.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, InSides said:

Пре скоро једну деценију, заносио сам се идејом око израде потпуно линеарног напајања које би пратило ATX стандард. Чак сам нашироко проучавао стандарде.

Напустио сам ту идеју због пар ствари:

  1. Било би велико / гломазно - неколико великих трафоа, пригушнице, кондензатори итд:
  2. Било би прилично скупо (види #1);
  3. Било би проблематично за рад са различитим плочама (ATX стандард прописује прецизан тајминг укључивања различитих rail-а);
  4. Најважније, морао бих веома пазити на могућности даље регулације напона саме плоче, зато што џаба добра струја до плоче ако је даља регулација лоша.

На крају крајева, купио сам појачало које има SMPS у напајању. :) Seasonic је довољно добар.

П.С. Неко време сам размишљао о набавци (1) плоче која има DC input или (2) само mini ATX напајања типа nanoATX, па онда урадити робусно линеарно напајање са једним rail-ом које не мора задовољавати ATX стандарде. Али и то је килава ствар - у оба случаја то линеарно напајање даље прате switching модули.

Чека се @garson да напокон истестира свој историјски diy примерак комплетног LPS за његов HTPC, требало би да је то и можда једини примерак на форуму (не мислим само на његов јер је заиста израђен само један такав комад), па да будемо упознати са бенефитима или промашајима таквог концепта. 

Искрено, велики посао и скупа за ебанција.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, ab said:

Чека се @garson да напокон истестира свој историјски diy примерак комплетног LPS за његов HTPC, требало би да је то и можда једини примерак на форуму (не мислим само на његов јер је заиста израђен само један такав комад), па да будемо упознати са бенефитима или промашајима таквог концепта. 

Искрено, велики посао и скупа за ебанција.

Vracam se u cetvrtak pa se bacam na izradu kablova. Malo je tu zezancija jer trebaju spec krimp klesta (za molex konektore). Imam u radionici krimp klesta za nylon konektore, mislim da ce moci da se iskoriste za atx i molex kablove. Inace su originalna molex krimp klesta skupa (preko 50e).

Posle toga proba na nekoj staroj ploci da ne spalim svoju opremu. :D

Ako bude promasaj bice skup promasaj.:wacko:

Inace cena jeste povisoka, ali opet skoro upola cene npr HDPlex 400W LPS ili slicnih.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, InSides said:

У вези овога:

Слично ономе што сам раније писао:

Преносни рачунари опет морају разложивати тај примарни напон на неколико различитих rail-а. Како је то урађено унутар рачунара је већ друга ствар и зависи од модела до модела.

Regulatorima. Nema switching DC/DC konvertora u lap topovima. Barem ne u MBP modelima. Skidao plocu zbog nekih drugih stvari (ugradnja ssd-a, dopune memorije, cicscenja) i video... A i prilicno su veliki ti DC/DC moduli za lap top prostor. I nisu sva switch napajanja losa apriori. Na osnovu konkretnih merenja za pojedine spojeve se utvrdilo da su vrlo OK. Ali to nisu ta koja se ugradjuju u racunarska centralna napajanja...

Mislim da si u pravu mnogo je teze izraditi napajanje za desktop.

Ja sbi uradio pre nekoliko meseci klasicno napajanje za mac-mini i opciono i za MBP - evo stoji na polici, testirao ali nisam prikljucio da slusam... :(

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, garson said:

Vracam se u cetvrtak pa se bacam na izradu kablova. Malo je tu zezancija jer trebaju spec krimp klesta (za molex konektore). Imam u radionici krimp klesta za nylon konektore, mislim da ce moci da se iskoriste za atx i molex kablove. Inace su originalna molex krimp klesta skupa (preko 50e).

Posle toga proba na nekoj staroj ploci da ne spalim svoju opremu. :D

Ako bude promasaj bice skup promasaj.:wacko:

Inace cena jeste povisoka, ali opet skoro upola cene npr HDPlex 400W LPS ili slicnih.

Планираш тему? :) Ако не, постоје ли неке информације / фотографије / историја? :)

38 minuta ranije, Majda said:

Regulatorima.

I stand corrected. :)

38 minuta ranije, Majda said:

Nema switching DC/DC konvertora u lap topovima. Barem ne u MBP modelima.

Ово је кључно, чини ми се. MBP је ипак врхунски модел. :(

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Планираш тему? :) Ако не, постоје ли неке информације / фотографије / историја? :)

Nije mi problem otvoriti temu, imam solidno slika (iznutrica) koje mi je konstruktor slao dok je radjeno.

Ali za ostale informacije @ab bi morao da se ukljuci jer je ucestvovao u izradi. Mogu da kazem da je odradjeno pedantno (subjektivno misljenje naravno), alu kutija je lepa, negde oko 10kg je sve djuture. :order

Inicijalna ideja je bila, posto ima ciglu 19V/6.5A+DC-DC plocicu, da uradimo linearno napajanje umesto cigle (nekih 100ak W), pa smo onda dosli do full atx napajanje od 200W i na kraju ispalo (zbog male razlike u ceni i delovima) 400W (realno nepotrebno za moju audio masinu).:D

Link to comment
Share on other sites

Pa sada nemam pojma kakvi su ovi novi? (Probao sam neke novije OSX-ove i mogu reci da losije zvuce isti playeri. ). Moji su svi stari modeli jedan ima cak i 10g i radi baterija jos uvek. (moja zena sahranila 4 win PC lap topa sa sve baterijamaza to vreme. Poslednji cim je izvadila iz kutije klinac nokticem otkinuo taster na tastaturi. Crko sam od smeha...) MBP  recimo moze da radi i bez baterije totalno. Na jednom komau 17in uopste nemam baterju. Radi ali sa oko pola snage. Mac mini je isto super ALI nema displej. A to me uzasno nervira. Pokusao sam sa TVom ali nikako ne mogu da se naviknem. Pokusao i preko tableta isto... Nekako mi jos najvise odgovara da pristupim preko drugog lap topa. Plus su mi hajdzekovali sistem - one sony konzole za igre itd, dizu noge na policu, gramofon nesmem ni da sanjam da tu smestim...

Ima jos jedna stvar mislim da HDMI grounding i USB grounding imaju neki konflikt. Kada se prikljuci HDMI i na TVu nesto se cudno desava hoce cak da crnu kontroleri u audio interfejsima ako se USB interfejs napaja iz daca... Mislim da je resenje originalni apple displej i benefit je sto imaju uglavnom i thuderbolt "razvodnik" pozadi?

Nekako mi je sve lakse sa lap topom otvorim ekran i sve je tu a nema ni dodatnih kablova?

Link to comment
Share on other sites

@garson пројекат LPS for HTPC је пратио додворавање у ходу захтевима датих димензија и уклапања у предвиђени буџет ал.кућишту доступном инвеститору, врло за ебано, што је резултирало једином могућем решењу по питању распореда у датом простору.

Од појединачних конектора и напона предвиђено је све што ће евентуално затребати и више од тренутних захтева:

- ATX 24 Pin Main Power Cable Connector,

- 8 Pin EPS +12 Volt Power Cable Connector,

- 6 Pin PCI Express (PCIe) Power Cable Connector,

- 4 Pin Peripheral Power Cable Connector,

- USB A type,

- IEC.

Чекао @garson ал чекамо зато и ми реч две корисничког виђења.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

@garson пројекат LPS for HTPC је пратио додворавање у ходу захтевима датих димензија и уклапања у предвиђени буџет ал.кућишту доступном инвеститору, врло за ебано, што је резултирало једином могућем решењу по питању распореда у датом простору.

Од појединачних конектора и напона предвиђено је све што ће евентуално затребати и више од тренутних захтева:

- ATX 24 Pin Main Power Cable Connector,

- 8 Pin EPS +12 Volt Power Cable Connector,

- 6 Pin PCI Express (PCIe) Power Cable Connector,

- 4 Pin Peripheral Power Cable Connector,

- USB A type,

- IEC.

Чекао @garson ал чекамо зато и ми реч две корисничког виђења.

Веома интересантно. Нарочито за мене, ако можете дати више информација, је начин како сте решили PWR_OK и PS_ON# сигнале / линије.

Више информација око спецификација овде (стране 16 и 17).

EDIT: Интересантно решење које наводно решава сегментацију и тајминг линија овде са све шемом.

Link to comment
Share on other sites

Zapravo, da bi se predvideo takav režim "stand by i paljenja" za te potrebe treba predvideti dodatni trafo manjeg kapaciteta...
Ukratko i uprosceno:
- mali trafo manjeg kapaciteta je uvek pod naponom koji je dovoljan za osnovi režim rada matične ploče kao kod klasičnog svičerskog ATX napajanja zbog osnovnih procesa na matičnoj ploči i može po potrebi da se totalno ugasi kao kod klasičnih računara na prekidaču sa zadnje strane kucišta, a sa soft starta relejom je regulisano uključivanje drugog glavnog trafoa koji reguliše sve ostale napone nezavisno. Uključivanjem računara relej odredjuje puštanje napona ka velikom trafou, a time računaru su dostupni svi potrebni naponi koji su nezavisni za nesmetan i stabilan rad računara.
Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, ab said:
Uključivanjem računara relej odredjuje puštanje napona ka velikom trafou, a time računaru su dostupni svi potrebni naponi koji su nezavisni za nesmetan i stabilan rad računara.

Више сам циљао према стандардном распореду окидаља сваког од тих напона. Неке су плоче више осетљивије на то, неке мање или уопште. Виђао сам систем где су власници користили неколико различитих линеарних регулатора да дају "чисте" напоне према компјутеру, али је то радило са веома специфичним плочама, а и онда не увек.

Она "supervisor" плочица ми личи на логичку компоненту (glue logic) која може произвести корисно (ATX стандардно) линеарно напајање од прегршт индивидуалних регулатора, а које би радило са свим ATX плочама.

Чини ми се да је аутор користио TPS3511.

У сваком случају, веома сам нестрпљив видети резултате! :D

Link to comment
Share on other sites

Evo specifikacije sekundara korišćenog trafoa većeg kapaciteta sa pripadajućim zasebnim linearnim regulatorima za svaku granu napona:

3,3V, 10A             - sekundar trafoa 6,5V, 10A;  grec 50A, Elektroliti 15.000uF PHILIPS, stabilizator napona ETI 131 sa prekostrujnom zastitom.

5V, 11,5A             - sekundar trafoa 8V, 11,5A;  grec 50A, Elektroliti 15000uF PHILIPS, za 10A stabilizator napona ETI 131, za USB 1,5A stabilizator napona Super Teddy Reg sa 22uF Solid tantal i 10uF Polimer tantal u izlazu.

12v, 16A               - sekundar trafoa 15V, 16A;  grec 50A, Elektroliti 15000uF PHILIPS, stabilizator napona ETI 131 sa prekostrujnom zastitom.

-12V, 0,5A           - sekundar trafoa 15V, 0,5A;  grec 1,5A, Elektrolit 2.200uF stabilizator naponaSuper Teddy Reg.

Ukupno ugrađena banka PHILIPS elektrolita od po 15000uF je 10 komada (elektroliti nabavljeni od člana diyaudii.rs člana Vajs1864 ili tako nekakav nick - mnogi pokupovali te Philips elektrolite koji su stvarno dobri). Pločice napajanja su modifikovane ETI131 sa brzim izlaznim tranzistorima, kao takvo je dobro i kvalitetno napajanje koje radi pouzdano. Takva napajanja su uz izlazne tranzistore pravljena do 27A i radila su takođe pouzdano.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Video sam tvoj link ka diyaudio.com i podatak za TPS, možeš li okačiti ovde sa tog linka priložene šeme jer ih ne mogu pogledati?

Шема је власништво S. G. Kale-а, који се потписује на DIYAudio.com као @SGK:

294326722_ATXPSUmgtpcbcircuit.thumb.png.1e6ec0a7998f8eb9ee677d98c1c9c801.png

Мислим да је у току теме и понудио Гербере за плочице (и ову и за супер регулаторе). Можда га се може замолити?

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, ab said:

Захваљујем, треба порадити на овом сегменту.

Са тиме да, колико видим, његово решење не узима у обзир негативне напоне, него само +12V, +5V и +3V3. Колико је то проблем, не могу да знам - и у шеми, пинови Молекс конектора који одговарају негативним напонима нису повезани (пин 14 и пин 20).

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, InSides said:

Са тиме да, колико видим, његово решење не узима у обзир негативне напоне, него само +12V, +5V и +3V3. Колико је то проблем, не могу да знам - и у шеми, пинови Молекс конектора који одговарају негативним напонима нису повезани (пин 14 и пин 20).

 

Јел ово важи само за Интел "машине" или је универзално?

Приметио сам да у твом линку ка ПДФ фајлу Intel ATX Power Supply Design Guide који је иначе јако стара верзија 0.9 пре 2000-те године још из ере флопи диска приказани параметри су нешто другачији од оних из новије верзије 2.нешто из 2018-године...

S91019-214513.thumb.jpg.e9122399aa59504e993c2492bfeb8518.jpg

S91019-214533.thumb.jpg.9a8ddab4b9c3fb25b3ed2dfac49fb759.jpg

Drugo, uprošćeno tu jeste osnova ona koju smo mi uradili, a to je da osnovni stand by mora biti uključen pre ostalih napona što smo mi relejem na soft startu obezbedili...dalje se dešavaju periodi porasta napona, gubici...sve to po mom mišljenju treba da obezbedi stabilni regulator napona, brzi izlazni tranzistori, a pre svega kvalitetna banka elektrolita koji moraju da imaju hi riple. U tom smislu bi trebalo da takva regulacija napona brzo dovede napon u stanje pogonske spremnosti bez variranja.

Koliko bi izostanak ovog segmenta iz Intel ATX Power Supply Design Guide mogao biti kritičan za stabilan rad?

P.S. i u ovoj Intel brošuri se regulišu samo pozitivni naponi. :)

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Јел ово важи само за Интел "машине" или је универзално?

Приметио сам да у твом линку ка ПДФ фајлу Intel ATX Power Supply Design Guide који је иначе јако стара верзија 0.9 пре 2000-те године још из ере флопи диска приказани параметри су нешто другачији од оних из новије верзије 2.нешто из 2018-године...

Koliko bi izostanak ovog segmenta iz Intel ATX Power Supply Design Guide mogao biti kritičan za stabilan rad?

P.S. i u ovoj Intel brošuri se regulišu samo pozitivni naponi. :)

Приметио и ја, али касно - требало ми бити јасно када сам видео да је ATX прикључак са 20 пина уместо 24.

5 minuta ranije, garson said:

Ako dobro razumem 3.3V grana mora dostici maksimum max 20ms kasnije od +12V i +5V? Ne znam kako to izmeriti.

То би требало да среди тај интегралац (и слични њему). Када је све у реду, онда шаље "PWR_OK" сигнал назад ка плочи па онда иде даље.

Link to comment
Share on other sites

13 minuta ranije, InSides said:

То би требало да среди тај интегралац (и слични њему). Када је све у реду, онда шаље "PWR_OK" сигнал назад ка плочи па онда иде даље.

Kako li je to izvedeno na onim malim napajanjima tipa picoPSU? Gde naguraju tu logiku?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...