Jump to content


Gorenje muzička linija GC 203


Kulin Ban

Recommended Posts

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, patason said:

sentimentalna vrednost otisla niz vodu kao i bluetoth zbog malo novca.

na prvoj strani ti ljudi rekose ovo za sta je tebi trebalo 6 strana price o emocijama i nostalgiji :ruganje

jebiga

nadođeš nekad u toku vožnje

ali najviše je pomoglo "liječenju" i stvarno druženje sa ovim posuđenim primjerkom, gdje sam imo priliku da se malo igram i isčejfim

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 7.10.2019. at 8:07, Kulin Ban said:

ovo je Körting Music Center 665 kada ih je Gorenje preuzeo, što je naravno bila senzacija da tadašnja socijalistička firma kupi njemačku, kapitalističku

Koliko je ovo tačno, da je Gorenje kupilo Korting? Tada sam imao utisak da se ovaj Gorenje uređaj radi po licenci, a prilično sam siguran da je bilo novijeg modela pod brendom Korting, ovaj na slici, 1983 godina, koji se prodavao kod nas.

019.JPG

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, VU metar said:

Koliko je ovo tačno, da je Gorenje kupilo Korting? Tada sam imao utisak da se ovaj Gorenje uređaj radi po licenci, a prilično sam siguran da je bilo novijeg modela pod brendom Korting, ovaj na slici, 1983 godina, koji se prodavao kod nas.

019.JPG

Tacno je.

From 1954 to 1978, Körting was the home supplier of the then important Neckermann mail order company . The company was then taken over by the Yugoslav household appliance manufacturer Gorenje . After the bankruptcy of the resulting company in 1983, the Körting brand was still used in various Eastern European countries for some household appliances.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...