Jump to content


Bežična tastatura i miš za audio PC


Nixie

Recommended Posts

@Nixie

Nama treba galvanski izolator na USB liniji od PC-a ka prijemnoj kartici u D/A konvertoru. I to onaj koji može da propusti signale brzina USB2 (Hi-Speed) protokola, dakle do 480Mbps. Standardni izolatori tipa ADUMxxx postoje već dugo ali ne rade po zahtevima USB2 protokola. Izolator može biti eksterni ili smešten u kućište D/A konvertora ali svakako pre prijemne jedinice USB/I2S. I kod tebe bi izolator morao biti na početku a ne na kraju I2S linije. Bar ja tako dumam.

Odvajanje USB/I2S kartice od uzemljenja (kućišta uređaja) može biti rizično ako postoji neki drugi put kojim se nekakav parazitni napon može provući u sistem. Ako smetnji nema, sve je OK.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1 sat ranije, dj.nik said:

Oko 450-460Mhz. Sa dobro probranim CPU i matićnom, može se sići i do 350-360Mhz.

A da ne bude zabune, radi se o Xeon 8-jezgarnom CPU, sada već treća generacija iza najnovijih i najpaprenijih.

Da li ta hercaža može da potegne Dsd? 

Link to comment
Share on other sites

Audio softver koji koristim ne podržava DSD pa se nisam upuštao u igranjac sa formatom koji po difotu nosi visokofrekventne smetnje. Imam kolekciju od preko 9.000 CD naslova. Koliko DSD snimaka uopšte ima? (ne računajući raspakivanje SACD putem Sony PlayStation-a)

Link to comment
Share on other sites

Jesam ja 'ćlan' i te biblioteke ali sa stotinjak naslova. E baš mi se ne troši 3+ Giga prostora na hardu za jedan sLimak od sat vremena. Inače DSD64 je 2,8224MHz, DSD128 5,6448MHz, DSD256 11,2896MHz i taka natamo pa brzina CPU nije bio problem sigurno. Uređaji koje sam distribuirao od 2014 do kraja 2018 ni jedan nema procesor snage Dual Core Pentiuma, sve su to ARM procesori na 700-900MHz a pokrivaju skoro sve DSD formate te DXD (24/352,8KHz) bez greške. Nešto drugo je tu bilo usko grlo.

 

Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2019 at 11:56 AM, Father said:

Izvinjavam se na glupom pitanju.

Ako računar ima USB 1.0, 2.0 i 3.0, da li su oni odvojeni hardweri ili su jedna celina. Zapravo, želim da pitam sledeće. Da li povezivanje wifi USB tastature i miša na npr. USB 1.0 može da smeta USB 3.0 infrastrukturi, gde nam je npr. vezan USB A/B kabl prema DAC-u?

USB.jpg

 

Neke ploce imaju cak i odvojeno napajanje za usb (DAC) pa ostatak USB - ova ne bi trebalo da utice uopste na zvuk ili bi smetnje bile svedene na minimum.

Link to comment
Share on other sites

23 minuta ranije, JTGTS said:

USB.jpg

 

Neke ploce imaju cak i odvojeno napajanje za usb (DAC) pa ostatak USB - ova ne bi trebalo da utice uopste na zvuk ili bi smetnje bile svedene na minimum.

Veliko je pitanje da li je to napajanje i ceo sklop tog usb priključka i galvanski odvojen. Skoro je bilo priča sa oblepljivanjem usb kartica da ne dođu u kontakt sa šasijom ...

Koliko sam shvatio celu priču više je važno imati odvojene kontrolere (procesore) za usb protok nego odvojeno napajanje, mada verujem da je bolje da odvojeni kontroler ima i odvojeno napajanje itd...

Ja već duže vreme ne slušam mjuzu sa kompa već koristim UPnP navigaciju preko besplatne Android aplikacije mconnect Lite, za kontrolu Oppo-a i listanje baze. Računar samo upalim kao skladište (minimServer). Mogao bih i tu značajno da unapredim i poskupim stvari, ali mi u ovom momentu ništa ne škripi i ne unosi nemir.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, JTGTS said:

Neke ploce imaju cak i odvojeno napajanje za usb (DAC) pa ostatak USB - ova ne bi trebalo da utice uopste na zvuk ili bi smetnje bile svedene na minimum.

Piše na slici da nije aktiviran Windows.:D

Mislim da je jedina prava stvar nezavisno kvalitetno napajanje za DAC bilo koje vrste, dokazano u praksi.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Father said:

Mogao bih i tu značajno da unapredim i poskupim stvari, ali mi u ovom momentu ništa ne škripi i ne unosi nemir.

Sinoć sam probao da čujem razliku između žičanog miša i tastature protiv one bežične što mi @skrstic dao, i nisam uspeo.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Father said:

Veliko je pitanje da li je to napajanje i ceo sklop tog usb priključka i galvanski odvojen. Skoro je bilo priča sa oblepljivanjem usb kartica da ne dođu u kontakt sa šasijom ...

Koliko sam shvatio celu priču više je važno imati odvojene kontrolere (procesore) za usb protok nego odvojeno napajanje, mada verujem da je bolje da odvojeni kontroler ima i odvojeno napajanje itd...

Ja već duže vreme ne slušam mjuzu sa kompa već koristim UPnP navigaciju preko besplatne Android aplikacije mconnect Lite, za kontrolu Oppo-a i listanje baze. Računar samo upalim kao skladište (minimServer). Mogao bih i tu značajno da unapredim i poskupim stvari, ali mi u ovom momentu ništa ne škripi i ne unosi nemir.

USB 2.0 , 3.0 , 3.1 koliko ja znam svi imaju odvojene kontrolere neki cak i napajanje zato sam ti naveo plocu koju ja koristim u prizemlju za muziku.

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Nixie said:

Sinoć sam probao da čujem razliku između žičanog miša i tastature protiv one bežične što mi @skrstic dao, i nisam uspeo.

Sledeći put kada svartim, doneću ti lekić! :D

Ipak, da ostanem konstruktivan, da li si tokom testa vozio miša neprekidno u obe opcije? Mislim da smetnje mogu da nastanu samo pokretanjem miša ili kucanjem po tastaturi u toku reprodukcije, ako ih je uopšte moguće čuti, jer nam je u tom momentu podeljena pažnja na to što tražimo i slušanje muzike.

Jedino da ko Stevie Wonder mlatiš mišem napamet i osluškuješ degradaciju između trenutakla kada je miš aktivan ili je neaktivan, pa ponoviš test sa drugom opcijom koliko kvari pri kretanju u odnosu na ne kretanje miša ... :)

Da dam i ja svoj doprinos. :cheers

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, JTGTS said:

USB 2.0 , 3.0 , 3.1 koliko ja znam svi imaju odvojene kontrolere neki cak i napajanje zato sam ti naveo plocu koju ja koristim u prizemlju za muziku.

Ako je ovo tačno onda čemu znojenje i vratolomije. Glavni računarski CPU je toliko moćan i poseduje instrukcije tredovanja i multitaskinga i koječega drugog, da prosto priča o uticaju zakačenog miša na zvuk na drugoj grani od one na kojoj nam je USB-DAC vezan odlazi u čistu fantastiku teoretisanja sa uticajem u stotom delu procenta.

Otkud znam možda je razlika nebo i zemlja, ja gluv, pa treba pristupati desktopu sa računara u drugoj sobi preko RDP-a ali kroz komšijim kompjuter na drugom brojilu ...

Čovek se uči dok je živ.

Link to comment
Share on other sites

37 minuta ranije, Father said:

Sledeći put kada svartim, doneću ti lekić! :D

Ipak, da ostanem konstruktivan, da li si tokom testa vozio miša neprekidno u obe opcije? Mislim da smetnje mogu da nastanu samo pokretanjem miša ili kucanjem po tastaturi u toku reprodukcije, ako ih je uopšte moguće čuti, jer nam je u tom momentu podeljena pažnja na to što tražimo i slušanje muzike.

Jedino da ko Stevie Wonder mlatiš mišem napamet i osluškuješ degradaciju između trenutakla kada je miš aktivan ili je neaktivan, pa ponoviš test sa drugom opcijom koliko kvari pri kretanju u odnosu na ne kretanje miša ... :)

Da dam i ja svoj doprinos. :cheers

Nisam stalno mrdao, samo dok ubodem šta želim. :banana

Ne valja mi sistem, još ima da se radi.:D

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nixie said:

Nisam stalno mrdao, samo dok ubodem šta želim. :banana

Ne valja mi sistem, još ima da se radi.:D

Mis sa kuglicom daje verovatno analogniji zvuk ,treba to probati :D a ako se cuje razlika onda videti za vrste kuglica BB kuglice AD kuglice.

Link to comment
Share on other sites

Noviji chipsetovi imaju podrsku za usb3.0 i nanize, tako da tu bas i nema odvojenih kontrolera. Ranije su se ugradjivali usb3.0 kontroleri na plocu, npr ASMedia i slicno.

Sto se one GA ploce i usb filtriranja tice, verujem da jesu tu nesto odradili ali dzabe kad se napaja sa ploce i (uglavnom) svicerskog napajanja.

Tako da se slazem sa onim sto je Nixie rekao, vezano za napanje DACa. Medjutim postoje DACovi koji imaju svoje napajanje ali im se USB receiver napaja preko usb kabla (sa racunara).

 

@Father

Upnp koristi UDP protokol, nije bas najsrecnije resenje (dobro za brzinu ali ne i za pouzdanost).

 

Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, garson said:

@Father

Upnp koristi UDP protokol, nije bas najsrecnije resenje (dobro za brzinu ali ne i za pouzdanost).

Nije da me zanima preterano, ali o kakvoj pouzdanosti je reč. Iskreno, koristim UPnP kao najjednostavnije, najpraktičnije i najstabilnije rešenje i po preporuci da je za moj player UPnP najbolje zvučeća opcija.

Čak mi je stabilnije, ilustrativnije i bolje zvučeće od Oppo-ove originalne applikacije za android koja kontroliše kompletan uređaj i omogućava strimovanje sa mreže i sličnu, ako ne istu kontrolu kao i UPnP aplikacije. Bubble UPnP mi je umeo da se nešto zbuni ali mconnect Lite je bombona.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Nije da me zanima preterano, ali o kakvoj pouzdanosti je reč. Iskreno, koristim UPnP kao najjednostavnije, najpraktičnije i najstabilnije rešenje i po preporuci da je za moj player UPnP najbolje zvučeća opcija.

Čak mi je stabilnije, ilustrativnije i bolje zvučeće od Oppo-ove originalne applikacije za android koja kontroliše kompletan uređaj i omogućava strimovanje sa mreže i sličnu, ako ne istu kontrolu kao i UPnP aplikacije. Bubble UPnP mi je umeo da se nešto zbuni ali mconnect Lite je bombona.

Ukratko o TCP vs UDP, dva protokola u sastavu IP. Npr http/https i ftpkoriste TCP, dok recimo dns i dhcp koriste udp.

TCP is a connection-oriented protocol. Connection-orientation means that the communicating devices should establish a connection before transmitting data and should close the connection after transmitting the data. UDP is the Datagram oriented protocol. This is because there is no overhead for opening a connection, maintaining a connection, and terminating a connection. UDP is efficient for broadcast and multicast type of network transmission.
TCP is reliable as it guarantees delivery of data to the destination router.The delivery of data to the destination cannot be guaranteed in UDP.
TCP provides extensive error checking mechanisms. It is because it provides flow control and acknowledgment of data. UDP has only the basic error checking mechanism using checksums.
TCP is comparatively slower than UDP. UDP is faster, simpler and more efficient than TCP.
Retransmission of lost packets is possible in TCP, but not in UDP.  There is no retransmission of lost packets in User Datagram Protocol (UDP).

Naravno, ovo ima veze sa samim upnp-om a ne aplikacijom za mobilni za kontrolu.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Willi Studer said:

Veliki izvor šuma kod USB-a je i neprekidno paljenje i gašenje interfejsa u intervalima od 20ms. Kada se pogleda spektar USB signala, vidi se kako je prošaran ovom smetnjom.

Ne znam da li ovo ima veze sa opcijom da se za usb hubove disejbluje da ide u sleep radi ustednje energije.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, garson said:

UDP has only the basic error checking mechanism using checksums.
TCP is comparatively slower than UDP. UDP is faster, simpler and more efficient than TCP.
Retransmission of lost packets is possible in TCP, but not in UDP.  There is no retransmission of lost packets in User Datagram Protocol (UDP).

U prevodu šalje i ne proverava šta je stiglo, al je brz. A TCP štreberski šalje pa proverava pa ponovo šalje, koriguje.... ali je zato sporiji.

A zar oba ne rade u realnom vremenu? Dakle bolji zvuk teoriski (možda i praktično) sa TCP.

Još sam da saznam kako da strimujem preko TCP protokola. Meni je sve ovo kao nekima proračun betonske grede sa prepustom i usvajanje adekvatne marke betona i armature za predviđeno opterećenje. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...