Jump to content


Pojacalo za dynaudio


Biba

Recommended Posts

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply
Smatram nerazumnim troÅ¡enje ogromne koliÄine novaca na snažna, kvalitetna, samim tim - skupa pojaÄala, da bi se zadovoljila glad bas sekcije. Class-D snagaÅ¡i bolje "odraÄ‘uju" basove za mnogo manje para. Ako neko tvrdi da će neki monstrum u klasi A dati lepÅ¡e basove, u dubokoj je zabludi.

Link to comment
Share on other sites

..ima tu par stvari koje nisu bas najjasnije:prvo kvalitet..sta se prihvata kao kvalitet,i sta ce biti merilo kvaliteta?..drugo lepsi basovi..ovo je pojam koji ce svako malo drugacije da protumaci:brz,snazan,cist,prozracan,postojan itd..koji od ovih parametara?....ni ti u D klasi ne sviraju bas svi isto....

Link to comment
Share on other sites

aktivne kutije su ideal, ali samo to i nista vise.

razlog?

prvo, mentalni profil audiofila koji kupovinom aktivne kutije zarobljavaju prakticnu mogucnost rotacije dve od barem tri kljucne komponente u sistemu (pojacalo, pasivni zvucnici - kablove ne bih pominjao ovom prilikom:)), znaci izbacuje ih iz te socijalne igre na kojoj se zasniva audiofilska strast. ko ne menja uredjaje, taj ima problem:)

drugi i realno ozbiljniji razlog je "blago" nesavrsenstvo aktivnih dizajna koji se obracaju audiofilima u cenovnom segmentu koji prakticno pokrece biznis. sta hocu da kazem? najbolji aktivni dizajni su ili u segmentu jeftinih (ispod 1000E, recimo dynaudio BM neki broj sa drajverima iz jeftine audience serije koji zvuci ozbiljno dobro za te pare) ili u segmentu jako skupih (veliki ATC i PMC sistemi od preko 15000E) a to su kategorije u kojima ima najmanje aktivnih audiofila. izmedju ova dva pola nalazi se veliko polje pristojnih ali cesto nesavrsenih proizvoda koji su najcesce posledica ili kompromisa ili nedovoljne kompetencije proizvodjaca u jednom od dva polja cija harmoniji cini dobar proizvod (zvucnici, elektronika /[pojacala/akt.skretnica]). za sta postoji na desetine dokaza i to ne samo iz domena proizvodjaca aktivnih kutija nego uopste - poznato je da najbolja elektronika za avantgarde ili sonus faber nisu pojacala ovih proizvodjaca zvucnika nego nesto sasvim deseto.

Link to comment
Share on other sites

Govorim o basovima do 100-150Hz, koji gutaju snagu. Namerno sam koristio izraz "lepÅ¡i" basovi, jer u ovom opsegu toga nema. :lol: Brz, snažan, Äist - to da, ali prozraÄnost i lepota ovde ne postoje - to dolazi u viÅ¡em opsegu. I najbolja digitalija je sitna para u odnosu na ono Å¡to ljudi plaćaju za pokretne termocentrale. :heat A rezultat je, u proseku, isti.

Link to comment
Share on other sites

Princip aktivnih kutija ima svoje prednosti - one su ocigledne i sastoje se pre svega u tome da mozete optimalno da podesite pojacalo prema samom zvucniku. Ceo HiFi system se takodje pojednostavljuje, sto takodje ima nekih svojih drazi.

Poseban deo price o aktivnim kutijama jeste mogucnost ugradnje posebnih pojacala za svaki driver. Na taj nacin se ukazuju dodatne mogucnosti optimiranja reprodukcije. Cena medjutim sa takvim pristupom raste. Posle slusanja aktivnih Martion Orgon horni ja nemam nikakve dileme da li je takav pristup dobar ili ne ... (cena prava sitnica :rolleyes: )

Inace ovi Adam aktivni zvucnici, koje je neko pomenuo u jednom od prethodnih postova, su takodje odlicni ...

Link to comment
Share on other sites

Stavljanjem pojedinacnih ampova za svaki driver, ceo sistem se znacajno komplikuje. Taj sistem treba dizajnirati kao celinu, vodeci racuna ne samo o pojedinim uparenim sklopovima (zvucnik-amp) nego i o tome kako to sve zajedno kao celina funkcionise. Mislim da vecina vremena otpada na ta fina podesavanja i da to nije bas tako jednostavno uskladiti.

Link to comment
Share on other sites

Te varijante Linn Isobaric i Naim DBL sa 3x stereo pojacalom, ili 6 monoblokova skoro uvek imaju AKTIVNU skretnicu, sa odvojenim napajanjem. Fantasticno resenje, ali opet - skupo k'o sam djavo. Takodje, odlican primer je bas SBL gde to ide kao NAC 52 + SuperCap + SNAXO + SuperCap + 6x NAP 135 + DBL. Kod izobarika je slicno - uvek ide i NAC 52 u toj varijanti.

Poenta je u tome da su te varijante "cuvene" - jer imaju sjajan match sa preamp-om. Fakticki, ko god to kupi, uzme i preamp u toj varijanti. To je odlicno resenje, ako covek odgovara preamp - i ako ima te pare, naravno. To i Linn i Naim i dalje nude, svaki svoje, ali ja zivo mislim da to radi samo zbog toga sto u kombinaciji uvek figurira i preamp.

Aktivne kutije su sjajno resenje - da nije te boljke :(

Link to comment
Share on other sites

Jedna prakticna stvar kod Naim SBL zvucnika koje ja slusam je sto je zvucnik u startu spreman i za pasivnu i aktivnu varijantu.Od nazad je sktetnica koju jenostavno odsrafis izvadis kabl iz posebnih prikljucaka za bas i visokotonac i kutija je aktivna.Treba ti Snaxo aktivna skretnica,hicap i dodatni snagas u odnosu na ono sto vec imas.Najjefinija je verzija sa aktivnom IXO skretnicom iz olive serije,jer ima u sebi napajanje.Sracunao sam da bi me to kostalo oko 800-900 E u ovom momentu,naravno u polovnoj varijanti,i nisu sve pare ovog sveta ali cu ih radije uloziti u izvor,a ovo ko zna mozda jedan dan.

Predpostavljam da je lapsus,Nikola ,ali za SBL trebaju "samo" dva snagasa ili cetri monobloka posto je u pitanju dvosistemska kutija.

P.S.opasno oftopikujemo Dynaudio.Imao sam nekad davno Dynaudio SBI one najmanje,nazalost pre naima.Musical fidellity amp proban sa njima me je zauvek prebacio u svet Engleskih pojacala iz onog sto arogantni englezi zovu mickey mouse production.

post-11818-016150400 1287434774_thumb.jp

post-11818-016150400 1287434774_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

ÄŒetiri segmenta:

do 100

100-280

280-3500

preko 3500

Ne razumem zaÅ¡to bi pojaÄalo slabije po snazi remetilo koherenciju zvuÄne slike? Ako ulaz nije iste osetljivosti, tu je aktivna skretnica da se to podesi. Ne znam kako funkcioniÅ¡u navedene aktivne kutije, ali ako nema mogućnost podeÅ¡avanja, i moraÅ¡ da koristiÅ¡ propisana (skupa) pojaÄala, onda mi to nije neka opcija.

Kod mene su snage vrlo razliÄite: 25W, 100W, 250W, 800W. Ima class D, AB, A. ZvuÄnici (membrane) su u rasponu od "nepoznati materijal" (barem ja ne znam od Äega Focal pravi woofere), preko keramike do ribbona. Posle dosta vremena i usklaÄ‘ivanja, ovo sada zvuÄi, nećeÅ¡ verovati, skladno i koherentno. Ako ti je prva asocijacija da sam tvrd na uÅ¡ima, ne branim... Ali tada ne bih ni tragao za neÄim boljim - već davno bih zakljuÄio da sve to svira isto. :ruganje

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...