Jump to content


Pojacalo za dynaudio


Biba

Recommended Posts

Samo jedna mala korekcija: Pass Labs je prezentovao na ovogodisnjem CESu svoje prvo integrisano pojacalo.

Takodje se slazem sa misljenjem da postoje integralci koji sviraju bolje od pojedinih pre-power kombinacija. Sama cinjenica da se radi o integralcu ne znaci da je automatski to pojacalo inferiorno u odnosu na pre-power kombinacije.

Sto se tice ECI3 + Dynaudio price .... To bi trebalo cuti pa reci. Cinjenica da ECI3 ima 70 W po kanalu na 8 ohma ne znaci da ne moze da gura Dynaudio. Musical Fidelity X-150 (2 x 70 W/8 ohma) radi dobro sa Dynaudio Focal 140. Kao sto ne mora da znaci da ce Krell sa svojih 200 W (nije sigurno A klasa) odlicno da pogura neke tesko osetljive kutije. Ili da ce sa njima da svira dobro .... Treba probati pa videti ... sa u ovom slucaju Dyn Focal 220 .... Ali ako covek ima stare krellove 100, koji su nekada bili zakon a danas su verovatno jos uvek u samom vrhu u toj klasi, sumnjam da ce ovaj manji Krell integralac moci tu i da se primakne.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 149
  • Created
  • Last Reply

Sve sto sam rekao (napisao) je moje licno iskustvo i ja u tom smislu nemam dilemu. Hocu samo da iznesem jos jedno tudje mislenje (teoriju) jer ponavljam nisam tehnicki dovoljno obrazovan da bih mogao da dam relevantan komentar. Name, cuo sam pricu da je prosto pravilo da zvucnike novije generacije treba uparivati sa pojacalima slicne "starosti" tj. novo sa novim a staro sa starim (misli se na godinu proizvodnje plus- minus desetak godina). Razlog tome lezi u zvucnoj i tehnickoj "nekomparibilnosti" materijala koriscenih u proizvodnji zvucnih jedinica i elektronskih sklopova pojacivackih sistema. Ja sam ovu teoriju imao prilike samo zvucno da proverim (naravno sa ogranicenim brojem komponenti) i licno mislim da u tome ima neke istine. Voleo bih da neko ko raspolaze visim stepenom zanja iz ove oblasti da svoj sud o tome i da mi ne zameri na krajnje laickom izrazavanju po tom pitanju.

Link to comment
Share on other sites

SonicHammeru, da li raspravljamo koje pojacalo bolje svira ili koji ti se distributer vise svidja.

Po mom skromnom misljenju izmedju KAV400 i ECI3, ja bi izabrao ECI3.

Cuo sam oba i to je moje misljenje, a ti mozes da podignes obrve :roll:

Link to comment
Share on other sites

SonicHammeru, da li raspravljamo koje pojacalo bolje svira ili koji ti se distributer vise svidja.

Po mom skromnom misljenju izmedju KAV400 i ECI3, ja bi izabrao ECI3.

Cuo sam oba i to je moje misljenje, a ti mozes da podignes obrve :roll:

Link to comment
Share on other sites

Pa jedan od razloga za ovakve razlike jeste da se cena Meridijana formira u funatama a Krella u dolarima. Dolar stoji katastrofalno u odnosu na euro a funta je vrlo stabilna i ne menja se puno. Zato uredjaji proizvedeni u USA imaju bolju cenu u Evropi nego evropski.

Ali to je samo jedan od razloga .... Verovatno je mnogo vazniji nacin formiranja cene i broj distributera do krajnjeg korisnika. Ako BM ima direktno zastupnistvo za Srbiju (vrlo verovatno s obzirom na njegove cene) a zastupnik Meridijana je vezan za Meridijan tek preko posrednika, onda se u tom lancu ugradjuje jos jedan prodavac i cena je znatno visa.

Itd.

Muka je u tome sto je taj Merdian G08 bolji CD player od Krell SACD standard. On nema SACD reprodukciju ali svira jako dobro. Kod Krella me je posebno nerviralo sto mu treba oko 15 sekundi da ucita CD - za te pare ipak ocekujem da to malo brze radi ...

Link to comment
Share on other sites

Cekajte malo, traži se high-end rešenje za 2000 evra, tema je postavljena u Hi-End, zvuènici su tu negde a onda se preporuèuju integralci. Paradoks.

Za zvuènike ove klase je jedino pošteno rešenje odvojeni preamp i snagaš. To izmeðu ostalog otvara moguænosti da se u amplifikaciji spoje cevi i tranzistori jer se ovde predlažu i jedni i drugi. Po meni, nema sumnje da poslovièno lenjim Dynaudio zvuènicima i, posebno, ovom snažnom modelu, treba èvrsta ruka u vidu tranzistorskog snagaša, osim ako ne razmišljaš o nekom PP ili OTL-u od pedesetak vati u A-klasi.

Dobro rešenje bi bili Koratov cevni preamp i tranyistorski snagaš. U suprotnom, na oglasima ovih dana možeš da naðeš polovna rešenja, kao što su Carver 2 x 200 W (zvuèni cevno i moæno), Luxman 5M21 ili MX4000 a za preamp bi mogao da uzmeš opet Korato ili neki manji Audio Research. Oba staju u tvoj planirani budžet.

Link to comment
Share on other sites

iz perspektive kupca, BM radi nesto super, prodaje robu daleko ispod preporucenih (RRP) cena za evropsko trziste. medjutim, to se iz perspektive trzista smatra dampiranjem i nelojalnom konkurencijom. sva sreca da je ovo trziste malo i minorno, a oni direktno osteceni ovakvom operacijom - distributeri iz susednih zemalja - ocito nemaju uticaj na krella da utice na BM na formiranje cena koje ce biti u skladu sa krellovim cenama u evropi.

vox trade ima iste cene za dynaudio ili meridian kao bilo gde u evropi i to je izmedju ostalog regulisano politikom ove 2 kompanije da njihovi uredjaji moraju imati istu cenu u evropi. ne drze se sve kompanije striktno u procenat ovoga, ali se vecina ozbiljnih drzi.

ti izgleda imas neki drugi problem i sa vox tradeom i electrocompanietom?

Link to comment
Share on other sites

Nikada se ne bih opredelio za integralac neke od nabrojanih firmi: Krell, Electrocompaniet, Karan. Osim sto je pitanje licnog ukusa, to ima i svoju tehnicku stranu koju sam vec naveo: ne verujem u postenje velikih firmi kada silaze u nizi segment od onoga u kome dominiraju.

Ali, ako mislite drugacije, na primer da postoje hi-end integralci, da premestimo temu u hi-fi.

Jos nesto: zvucnicima deklarisanim na 30-250 W treba snaznije pojacalo nego onima na 30-150W.

I, da se ne bi dalje preslisavali naglas i ponavljali opsta mesta, kao na primer da postoje bolji integralci od odvojenih pre i snagasa, svakome ko je dovoljno upucen u ovu oblast dovoljno je jasno da se govori o predpojacalu i snagasu boljima od integralaca. Preporucio sam Koratovu kombinaciju jer sam je cuo na Contiur 1.8.

Link to comment
Share on other sites

Dynaudio zvuÄni ci su zahtjevni po pitanju amplifikacije.Imao sam prilike vidjeti Å¡ta se sa njima radi, tu su razna uparivanja sa Primareom,Krellom pa Äak i Electrocompanietom.Sve je to divno-krasno, no kada se sve dobro promotri to ne funkcionira kako treba.Naime, odliÄan test je test sa klasiÄnom glazbom gdje dinamiÄki raspon se kreÄe od 5 dB pa naviÅ¡e, za takvo neÅ¡to treba pojaÄalo s dobrom zalihom ali i zalihom soniÄne kvalitete.Dynaudio voli elektroniku koja je toplog ili neutralnog karaktera.

Link to comment
Share on other sites

Darko, potpuno se slazem, zato sam i pomenuo npr. Brystona. Od najmanjeg modela pa sve do 7B grdosija krasi ih izuzetna snaga sa istancanim detaljima. Finoca kojom prepisuju signal dobijen sa izvora retko se srece u kategoriji ovakvih snagatora.

Moguce resenje za pomenute kutije.

I da se nadovezem na gore pomenutu pricu oko integrisanih pojacala

...brandovi poput Naim, Audio research, Bryston, Conrad Johnson, Mcintosh, Blue Circle... uspesno prave integrisana pojacala ciji kvalitet premasuje mnoge pre/pow kombinacije u slicnom cenovnom rangu. Slusajuci neke od pomenutih ni u jednom trenutku nisam pomislio da se neko zezao spustajuci se na prizeman nivo ponude. Dobro, mozda AR VSi55 nije Refference serija ali o kojim cenama pricamo?

Daleko od toga da kategoricki zastupam stav za ili protiv. Jednostavno, mislim da je potrebno da covek cuje neke stvari da bi prevazisao predrasude.

Cudo kako su pravila tu da se krse.

Pozdrav

PS. Pored Pass Labs integrisanog pojacala sprema se jos jedan. Hovland

Link to comment
Share on other sites

Probao KAV-400xi i nedavno KAV-300i, oba na Dynaudio Contour 1.3mk2;

Mada je KAV-300i neÅ¡to "prljaviji" u srednjim tonovima (problem preampa), KAV-400xi je vjerojatno najgori amp koji je Krell pustio u promet - suh, sirov, dosta brz ali jako nedostaje finoće koja je prvi imperativ za svaki Dynaudio, pa Äak i za Focus 220. ZvuÄna slika je s Dynaudiom sužena, nema aure, već zvukom dominira "famozni" Krell bass koji kao da pokuÅ¡ava odvlaÄiti pažnju s ostatka spektra (iako je definitivno za Äistu 5-cu). ECI nema tu atraktivnost, ali je dosta dobar u timbralnoj korektnosti, prostoru i sredini, a joÅ¡ je i jako brz, pa je idealan za akustiÄku muziku, bilo jazz bilo klasiku.

Što bi rekli - na mostu dobiješ, na ćupriji izgubiš :listen

KAV-400 nema dobro hlaÄ‘enje a ima 12 tranzistora po kanalu (KAV-300i ima 6 "Å¡eÅ¡irića", Motorolle direktno naÅ¡rafljenih na kućiÅ¡te i to će trajati veÄno)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Evo da nastavimo ovu temu. Pao u iskusenje da kupim cjevasa i naravno tako i bi. Radi se o integrircu sa po dve el34 po kanalu,44w ultraliner ili 22w triodni mod. Vec pri samoj pomisli da cu ga trenutno slusati na gladni dyn contour 1.4s bio sam pomalo skeptican da ce to da radi. Ovaj cj je fabricki prebacen u 22w triodni mod i necete vjerovari koliko je to dovoljno snage cak i na 86db osjetljivim zvucnicima. Odlicno se uklopio,uz solidnu glasnocu zvuk je toliko muzikalan,pun(basa ni malo ne fali),vibrantan,dinamican, u jednu ruku topal ali cist da je isplivala masa detalja. Jednostavno za ne povjerovati.

Link to comment
Share on other sites

Evo da nastavimo ovu temu. Pao u iskusenje da kupim cjevasa i naravno tako i bi. Radi se o integrircu sa po dve el34 po kanalu,44w ultraliner ili 22w triodni mod. Vec pri samoj pomisli da cu ga trenutno slusati na gladni dyn contour 1.4s bio sam pomalo skeptican da ce to da radi. Ovaj cj je fabricki prebacen u 22w triodni mod i necete vjerovari koliko je to dovoljno snage cak i na 86db osjetljivim zvucnicima. Odlicno se uklopio,uz solidnu glasnocu zvuk je toliko muzikalan,pun(basa ni malo ne fali),vibrantan,dinamican, u jednu ruku topal ali cist da je isplivala masa detalja. Jednostavno za ne povjerovati.
Link to comment
Share on other sites

Evo da nastavimo ovu temu. Pao u iskusenje da kupim cjevasa i naravno tako i bi. Radi se o integrircu sa po dve el34 po kanalu,44w ultraliner ili 22w triodni mod. Vec pri samoj pomisli da cu ga trenutno slusati na gladni dyn contour 1.4s bio sam pomalo skeptican da ce to da radi. Ovaj cj je fabricki prebacen u 22w triodni mod i necete vjerovari koliko je to dovoljno snage cak i na 86db osjetljivim zvucnicima. Odlicno se uklopio,uz solidnu glasnocu zvuk je toliko muzikalan,pun(basa ni malo ne fali),vibrantan,dinamican, u jednu ruku topal ali cist da je isplivala masa detalja. Jednostavno za ne povjerovati.
Link to comment
Share on other sites

Povrsina je nekih 20ak kvadrata a svira svasta. Sinoc slusao,dianu kral live,ela and luis,david grisman,coltrane,dosta sempl diskova,dali,alr,naim,vdh....zato zijevam citavo jutro na poslu....znaci otprilike muizka sa dosta dinamike punog frekfencijskog spektra(dosta dubokog basa). Da a amp je Conrad Johnson cav50...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...