Jump to content


Idealni Headshell


ketklou

Recommended Posts

Kao što neki ovde primećuju, headshell mora da bude što više solid build (ne znam baš neki naš izraz), tj. da bude izrađen iz jednog komada, da bi vibracije sprovodio iz tela zvučnice, preko ručke ka ležajevima gde će biti apsorbovane.

Bilo bi idealno da su zvučnica, ručka i ležajevi iz jednog komada materijala (što je gotovo nemoguće napraviti. Čak i SME konektor je potencijalni problem.

Predloženi headshell jeste da se lako podešava,  ali "klizajući i rotirajući" deo će uvek imati neke zazore prema fiksnom, a bilo kakvi zazori su oduvek big NO NO na gramofonskim ručkama.

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, giZ_Mo said:

Тачно тако :thumbsup2 , то сам управо и применио код мог ХШ-а. 

Свака част, одлична израда, али ипак имаш један механички спој више. Додуше солидан. Да ли је цев од карбон фибера?

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Solderer said:

Још шездесетих година прошлог века било је сличних покушаја са тзв. артикулисаним ручицама које мењају газни угао у току рада.

'70 је на тржиште изаш'о Garrard Zero 100SB, на њему је примењен систем мрдања ХШ-а.

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, giZ_Mo said:

'70 је на тржиште изаш'о Garrard Zero 100SB, на њему је примењен систем мрдања ХШ-а.

Пре њих је мислим АР имао нешто слично, било је и других.

Једна ручица из тог времена у циљу смањења торзије и трења које дају танке жичице у ручки применила је егзотичну методу, Крајеви жичица нису били залемњени у бази, већ зу били уроњени у живу која је проводила сигнал, и могли су да се без отпора окрећу у њој. Нисам чуо да је неко касније то примењивао.

Link to comment
Share on other sites

Živa je već odavno zabranjena i u hermetičkim zatvorenim termometrima. Gde da je stavljau još i u otvorene posudice u gramofone?!?

Kao vežbu u 3D crtanju u Acad-u, crtao i ja jedan headshell koji bi bio kao najbolji, pa dobio nešto ovakvo:

48753289791_ac2cc4fb0b_c.jpg

48753480292_fd4f192ee4.jpg

48753289691_965dbc6f08.jpg

48753480267_d603ffe74e.jpg

Nastavak ručke bi jednostavno bila cev prečnika takvog da se headshell natakne. Podešavanje, radi se pomeranjem i okretanjem headshell-a na ručki, i pomeranjem zvučnice u headshell-u.

Važan deo bi bila ova ugravirana mrežica, uzdužna, poprečna odgore, kao i bočna  uzdužna linija koji olakšavaju proveru uglova. Recimo, ceo hedšel da bude crn, a te linije bele.

Mada mislim da bi ovaj moj bio previše masivan. <_<

Link to comment
Share on other sites

Pa nije valjda da podešavaš zvučnicu u polumraku?!?

Ja bre popalim sva svetla po sobi, pa još dodam jednu lampu pored gramofona, kada se igram sa podešenjima.

Ali ajde, kada komercijalizujem proizvod, biće crno na belom, i belo na crnom verzija.

A, evo, biće i crna, a ove linije da da budu urađene onim Super-Luminova premazom
(onaj najbolji (a da još uvek nije radioaktivan) što stavljaju na kazaljke satova da svetle u mraku). :P

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, NShappy said:

Nego, ima li neko ideju gde i kako ovaj moj 3d render da se pretvori u prototip?

Mene više brine kako nabaviti telo bajoneta na koji bi se tvoj model postavilo. Ima li to negde gotovo da se nabavi ili je jedina mogućnost dezinteracija nekog postojećeg?

Link to comment
Share on other sites

58 minuta ranije, Father said:

Ne znam da li bih se složio.

 

 

Uvek je lako naći neki izuzetak koji potvrđuje pravilo da se ispadne pametan na internet forumu.Narocito je superiska sto nista od toga ne treba ni da vidis od toga,a kamoli cujes u svom sistemu ili bar nekom poznatom.Istrosio si strane i strane ovog foruma na razglabanja o gramofonima,a i svemu ostalom.Kupi jedan kršten uređaj da povećas korisnicki autoritet,ipak ima ljudi koji ne citaju samo lirske opise već i pogledaju sta ko koristi od hife.Od silne tačnoznalštine i recitosti vlasnika mikimouse uređaja ljudi koji imaju vrhunske uređaje i decenijsko iskustvo od kojih bi rado naucio nesto i sam razbezase se s foruma.

Pricamo o removable headshelovima na sestarskim ruckama od kojih su najveći i vrhunski proizvođaci odustali,sto se moze videti ako im se pogleda istorija rucki.Prakticnost brze promene headshella i glave je jedno,vrhunski zvuk drugo. Solderer je razloge lepo već objasnio.Primenuli u praksi već Sme,Linn,Kuzma... Kom je do brze promene glave postoje resenja sa promenama cevi,ali klamptavi headshellovi sa dodatnim parom kontakata i mehanickim problemima su proslost.O prakticnosti headshella treba da misli proizvođač.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...