Jump to content


Idealni Headshell


ketklou

Recommended Posts

Upravo sam isprobao identično kao što si i ti postavio. Telefon centriran iznad ose tanjira na klampu u toku reprodukcije. Dobijam stabilnih 7-9 okreta sa ispisanih 33.3 onda malo prva decimala siđe na 2 pa nazad na 3 dva tri kruga pa se opet smiri na 33.3 i tako.

Definitivno telefon treba da bude u osi tanjira jer kada se postavi na tanjir pored ose kupi nekakvu akceleraciju, momenat, odnosno centrifugu van ose pa menja podatak u svakom punom krugu.

@shon3i hvala na snimku, vrlo koristan za najadekvatniji uvid u rotaciju tanjira.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

druze, trolujes. zapoceo si zanimljivu temu u kojoj si predstavio moze biti zanimljivo tehnicko resenje a skoncao si na shellu sa robnokucne sprave. ako mislis da je ovaj nemacka robna kuca beograd shell upravo to sto si napisao u naslovu, idealan shell, ko smo mi da te u tome ometamo. onda samo nisi morao da se cimas i da crtas na pocetku. 

Link to comment
Share on other sites

@anubisgrau  aman, samo nisam hteo da otvaram novi topik posto je tema ''idealan headshell'' vec odavno otisla u bezveznom pravcu i zamrla.

nema teorije da smatram da je Nordmende  idealan shell, taman posla. zanimalo me sta je to posto sam slucajno dosao do njega.

tvoje kratko ''djubre'' me je zainteresovalo posto taj OEM shell osim ni po cemu nije razlicit od vecine brendiranih japanaca, sta vise, vrhunski je odradjen i obradjen. Prakticno, kao da si rekao za sve Soni, JVC i itd shellove da su djubre.

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ketklou said:

@anubisgrau  aman, samo nisam hteo da otvaram novi topik posto je tema ''idealan headshell'' vec odavno otisla u bezveznom pravcu i zamrla.

nema teorije da smatram da je Nordmende  idealan shell, taman posla. zanimalo me sta je to posto sam slucajno dosao do njega.

tvoje kratko ''djubre'' me je zainteresovalo posto taj OEM shell osim ni po cemu nije razlicit od vecine brendiranih japanaca, sta vise, vrhunski je odradjen i obradjen. Prakticno, kao da si rekao za sve Soni, JVC i itd shellove da su djubre.

nisi me pitao, a dobio bi slican odgovor ako su namenjeni ugradnji u rucice slicne klase.

ako svira prihvatljivo, uzivaj, to je najbitnije.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Danas sam video intresantnu stvar na jednom JVC gramofonu... headshell sa ispupcenjem u koje se uklapa zajednicka matica  za srafove kojom se pricvrsti glava.

E, sad, posto je ocigledno da tu nema mrdanja levo desno, mogli bismo ceo slucaj nazvati ''JVC inzenjeri vs. protraktor''.

Ima li tu nekog smisla, pozitive ili promasenosti?

snap1.jpg

snap2.jpg

snap3.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ketklou said:

Ima li tu nekog smisla, pozitive ili promasenosti?

Rekao bih da je izvanredno korisno. Da obrazložim.

Svaki gramofon u specifikacijama poseduje preporuku overhanga. Ako glavu dovedete iznad osovine tanjira i glavu idealno poravnate sa headshellom kao sa tvojih slika, potrebno je samo odmeriti preporučenih nekoliko milimetara overhanga. Znači, bočno gledano, od ose osovine tanjira do dijamantskog vrha pomeriti celu glavu da vrh bude udaljen od ose tanjinja za preporučenih npr. 17mm. Proveri se da je glava i dalje poravnata sa headshellom i to vam je podešavanje koje su konstruktori odabrali kao optimalno. Dakle, ovo je odgovor na smisao, donekle i na pozitivu.

E sad kada dođosmo do promašenosti, i taj kriterijum ispunjava jer u toj poziciji i sa tim konstruisanim zakrivljenjem ručke nisi u najidealnijem azimutu sa najmanjom greškom praćenja brazdi. Nikada to nisu celi brojevi ugla kako je uobičajna praksa, a idealan tracking šestara ručke je često na drugom overhangu i drugom uglu zakrivljenja glave.

Zaključak je da je dovoljno dobro, ali daleko od odličnog.

927638876_RotelRP-500.png.ab4d5a61fdd39f907830a42bfd6c78af.png

Edited by Father
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...