Jump to content


Idealni Headshell


ketklou

Recommended Posts

9 sati ranije, Solderer said:

Ово у прилогу су структурне резонанце ФР 64 са одвојивом шкољком и Лин Иток са фиксном.Иток тек на 1кхц има већи пик, а ФР знатно раније.

 

Itok ima daleko goru i agresivniju testeru u čujnom spektru, posebno od 1 do 10k, ali ću se praviti da se to ne vidi.

Inači bih voleo da vidim ovaj graph za referentnu FR ručicu, 64S a ne kompromisnu 64fx. Svejedno i ona svira bolje od Ittok.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, anubisgrau said:

 

Itok ima daleko goru i agresivniju testeru u čujnom spektru, posebno od 1 do 10k, ali ću se praviti da se to ne vidi.

Inači bih voleo da vidim ovaj graph za referentnu FR ručicu, 64S a ne kompromisnu 64fx. Svejedno i ona svira bolje od Ittok.

Погледај мало боље графике, има и за S верзију. Мартин Коломс је резонанце ФР оценио као добре, а Иток-а као веома добре. Не улазим у то која звучи боље, ово ми се чинило као користан допринос овој теми. Обе су произведене у Јапану.

Link to comment
Share on other sites

На слици лево је график за ручицу у популарном Техниксу 1700. У тексту пише да је велики резонантни пик на 250хц резултат недовољно чврсте везе шкољке и цеви ручке. Постојеће методе монтаже шкољке нису довољно чврсте. Идеалан одвајајући шел би требао имати неку врсту клампа притезаног одговарајућим алатом.

arm_resonance.gif

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, NShappy said:

Brzina rotacije jeste bitna, ali je nešto što se na svakom iole normalnom gramofon podrazumeva da radi kako treba već out of the box.

Gramofon koji ne drži brzinu kako treba se ne podešava, nego popravlja. :P

Kako to misliš da se ne podešava. Na nekim gramofonima postoje otvori za pristup trimerima ili pitch potenciometri koji služe za to. Da se podesi / našteluje tačna brzina.

Ako brzina varira čuje se zavijanje i potrebno je očistiti i podmazati osovinu tanjira i / ili osovinu motora, ili zameniti kaiš. To pitanje spada u održavanje, ali se podrazumeva da je sve ispravno kada se o zvuku govori, pa sam bio u nedoumici kako da je postavim u redosledu.

Ja sam moj gramofon podesio tako što sam pustio signal sa test ploče u komp i podesio brzinu kada sam dobio 1000Hz na analizatoru frekvencija. Moj gamofon osciluje između 999Hz i 1001Hz i pored čišćenja i podmazivanja šeta levo/desno od linije za 1000Hz. Dakle ne drži zakucano konstantno 1000Hz.

Čuo sam da to može imati veze sa stabilnošću freq. 50Hz struje iz mreže. Možda to nije tačno... Gramofon je stariji od mene verovatno pa me to mnogo ne tangira. Dodatno da kažem da ovako podešen na stroboskopu tačkice ne stoje mirne već vuku u nazad. Na android app RPM calculatoru pokazuje 33.2-33.3

Ja ne znam bolje da je stabilišem. Razmišljao sam o nekom stabilizatiru struje i boljem strujnom kablu, ali se nisam još posvetio tome.

Link to comment
Share on other sites

Postoje gramofoni sa sinhromi motorima (stariji Thorens npr.) kojima je brzina rotacije direktno proporcionalna frekvenciji struje.

E sada, od tamo neke valjda 2002, naš region se povazao sa ENTSOE mrežom, tj. cela Evropa, uključujući i nas, je jedna sinhro zona u enegretici, i od tada nema šetanja frekvencije ni trunčicu. A stroboskop na gramofonu, jednostavniji rade na frekvenciju napajanje iz mreže, dakle 50Hz. Ali neki stroboskopi rade na isti clock kao i napajanje motora.

Ostali gramofoni koji nemaju sinhroni motor, stabilnost im može zavisiti od struje, ali ne od frekvencije struje, već od napona, ili viših harmonika (prljavštine) u naponu.

Ako vaš gramofon šeta 1Hz gore dole  sa signalom od 1kHz, to je vrlo mala greška od 0,1%, što može biti i greška merenja (zavisi od stabilnosti clock-a u npr. računaru, ako je on merni instrument), a može biti i greška test ploče. Kolika je učestanost tih odstupanja kod vas? Ono, koliko brzo i često šeta između 999 i 1001Hz?

Gramofon sa pitch kontrolom, ako valja, ne bi smeo da šeta kada se jednom podesi. Ako šeta, trebalo bi da se smatra neispravnim, a ne nepodešenim. Sve zavisi kako je na konkretnom gramofonu rešena stabilizacija brzine.

Ali odosmo od teme headshella... <_<

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, NShappy said:

Gramofon sa pitch kontrolom, ako valja, ne bi smeo da šeta kada se jednom podesi. Ako šeta, trebalo bi da se smatra neispravnim, a ne nepodešenim.

Код грамофона са једносмерним мотором брзина зависи директно од напона напајања. Мале варијације изазивају велике промене брзине. А брзина зависи и од температуре калемова у мотору. Да би се то избегло бољи произвођачи уграђују контролне и компензационе склопове, али и поред тога долази до неких одступања. На Линовом форуму неки власници Лин Радикала ( ДЦ мотор) су се жалили да брзина из дана у дан варира 0.5% без обзира на софицистирану електронику. Наизменични мотори су стабилнији у том погледу.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NShappy said:

Ako vaš gramofon šeta 1Hz gore dole  sa signalom od 1kHz, to je vrlo mala greška od 0,1%, što može biti i greška merenja (zavisi od stabilnosti clock-a u npr. računaru, ako je on merni instrument), a može biti i greška test ploče. Kolika je učestanost tih odstupanja kod vas? Ono, koliko brzo i često šeta između 999 i 1001Hz?

Gramofon sa pitch kontrolom, ako valja, ne bi smeo da šeta kada se jednom podesi. Ako šeta, trebalo bi da se smatra neispravnim, a ne nepodešenim. Sve zavisi kako je na konkretnom gramofonu rešena stabilizacija brzine.

Ali odosmo od teme headshella... <_<

Pa šeta u jednom obrtaju tanjira kada sam merio sa app na androidu.

Koristio sam RTB test ploču. Znam da nije najbolja, ali radi posao. Snimano, tj. Nadzirano u realnom vremenu na PC desktopu vezano preko Y kabla.

A kao i uvek odluta se sa teme za čas jer je sve usko povezano jedno sa drugim.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Solderer said:

Код грамофона са једносмерним мотором брзина зависи директно од напона напајања. Мале варијације изазивају велике промене брзине.

Izvinjavam se ali mozda je upravo suprotno. Posto je kod gramofona sa remenom (a i kod srugih sistema prenosa) uglavnom step down koncept u smislu broja obrtaja, veliki broj obrtaja na manjem precniku na motoru se remenom prenosi na veliki precnik malog broja obrtaja diska. Onda bi trebalo da manje promene brzine na motoru izazivaju jos manje promena na disku? Kada se doda i moment inercije diska koji ima znacajno vecu vecu masu od ostalih elemenata u sistemu onda su te promene jos i manje?

 

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Majda said:

Izvinjavam se ali mozda je upravo suprotno. Posto je kod gramofona sa remenom (a i kod srugih sistema prenosa) uglavnom step down koncept u smislu broja obrtaja, veliki broj obrtaja na manjem precniku na motoru se remenom prenosi na veliki precnik malog broja obrtaja diska. Onda bi trebalo da manje promene brzine na motoru izazivaju jos manje promena na disku? Kada se doda i moment inercije diska koji ima znacajno vecu vecu masu od ostalih elemenata u sistemu onda su te promene jos i manje?

 

Овде је реч о једносмерним моторима, хтео сам да кажем да мале промене напона значајно мењају брзину мотора. И без обзира на степ даун довољно да изађе из граница стандарда од 0.3%. И мења се хаотично.

Момент инерције може само да смањи успорење под оптерећењем (slowing under load) на јачим музичким деоницама.

Пре више година модификовао сам свој грамофон заменом АЦ са ДЦ мотором. Марк Кели, ауторитет за грамофонске моторе је дизајнирао комплексно напајање за ДЦ моторе са температурном компензацијом. Аутор је продавао ПЦБ и ја сам то направио. Све је то скупа добро радило, али сам приметио промену брзине. Данас савршено тримована брзина наредног дана је одступала близу 1%. Онда се је Марк Кели јавно оградио од тог пројекта и чак јавно изјавио да ДЦ мотори нису најбоље решење за грамофоне. Вратио сам грамофон у изворно стање. Власници Ориџин Лајв ДЦ модификација грамофона пре сваког слушања проверавају и тримују брзину окретања! Њихово напајање је обичан ИЦ регулатор од 12В!

Можда најмодернији дигитални контролери омогућавају апсолутну конзистентност. Колико знам и Лин Радикал је такав, па су се власници жалили. Чини ми се да је наш уважени колега са форума Инсајдс  употребио нешто слично у свом пројекту.

Link to comment
Share on other sites

Мало смо побегли од теме headshell-а, и можда би дискусију о стабилности ротације могли у посебну тему, али бих додао још само ово.

По мени, не постоји један једини најбољи универзалан погон за грамофоне, и свака комбинација типа мотора са типом контролера може бити идеалан за неки тип грамофона... све док се употреби неки механизам повратне спреге. Нарочито код погона ременом, сами тип врске која је све но ригидна, и тиме подложна варијацији утицајем вањских параметара (температура, влажност) може гарантирати стабилност ротације једино ако се употреби повратна спрега - и то на нивоу крајњег елемента у ротационом циклусу (тањир) а не почетњег (мотор).

Што се тиче headshell-а, ригидна веза на ту локацију се препоручује зато што је најлакша за извести. Далеко од тога да прецизна механика тамо не би могла бити боље решење од фиксне везе. Али биће знатно скупља. И недоступна већином DIY-ера.

Link to comment
Share on other sites

Posle par sati razglabanja, drugar i ja smo zakljucili da postoji bitna manjkavost u pogledu univerzalnosti headshella...

Kalibracija overhanga je na pocetku izgledala kao genijalno resenje a onda je neko iz drustva primetio da je to korisno samo u slucaju da se uvek koristi ista glava i igla. I zaista, razlicite glave nemaju uvek vrh igle na zamisljenoj nuli rotacionog dela.

Elem, stigli smo do tacke da se genijalni izumi ne dobijaju u kafanskim razgovorima :D

 

ideal headshell 2.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 21.9.2019. at 11:29, Father said:

Čuo sam da to može imati veze sa stabilnošću freq. 50Hz struje iz mreže. Možda to nije tačno... Gramofon je stariji od mene verovatno pa me to mnogo ne tangira. Dodatno da kažem da ovako podešen na stroboskopu tačkice ne stoje mirne već vuku u nazad. Na android app RPM calculatoru pokazuje 33.2-33.3

Ja ne znam bolje da je stabilišem. Razmišljao sam o nekom stabilizatiru struje i boljem strujnom kablu, ali se nisam još posvetio tome.

Ovo je i meni bila nedoumica, Ali sam takodje isto video da zavisi i od telefona, I od mnogih koji sam probao izgleda da mi Samsung Galaxy S3 Neo verzija najpreciznije meri RPM. Tako da kazem da kad stavim telefon i kad su na stroboskopu tackice kako bi se reklo standsill telefon ocitava 33.3-33.4. Takodje telefon stavim na centar tako sto preko osovine stavim 45rpm adapter i taman ga poravna i samo spustim telefon. Takodje imam i neki ravni clamp, koji isto koristim ako ocu u toku reprodukcije ploce da proverim a da slucajno telefon ne zakaci rucku.

Inace imao sam muku sa brzinom na mom AKAI-APD30 gramofonu. Na kraju sam sve podmazao, produvao trimere kontakt sprejom i zamenio glavni pitch control sa novim potenciometrom i sve nastelovao na osecaj (posto osciloskop nemam) i u sustini dobio vrlo mala odstupanja..  Pre ovog ciscenja kad stavim telefon brzina je isla recimo 33.4,5,6,7 pa se spusti naglo na 33.2 pa tako u krug, na 45 jos osetljivije, bas cujan wow, a stroboscop to ne moze bas da prikaze eventualno malo kao da trzne. Sad drzi 33.3, pa se popne na 33.4 posle duzeg vremena, neki put ostane na 33.4, pa se vrati na 33.3 ali dosta je stabilno i kockice na stroboskopu stoje mirno. Mada mislim bez Quartz stabilizacije ne moze da bude perektno, i da uvek mora malo da se dosteluje jer nije ni svaka ploca iste tezine i to ima uticaja, a sto je neko rekao i vlaznost vazduha i temperatura generalno.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja ovu moju opisanu fluktuaciju u obrtajima ne čujem, na primer u dužim violinskim tonovima ili nekim tonovima koji umeju da konstantno traju. Pre nekog vremena sam dobro isprao osovinu tanjira i osovinu motora, preporučenim sprejem za odmašćivanje, koje sam nakon toga adekvatno podmazao. Od tada namam utisak da mi to stvara problem.

Inače telefon sam postvljao tik uz osovinu pa je moguće da postoji neki momenat koji telefon natera da spusti obrtaje za 0.1 RPM po krugu. Probaću šta dobijam kada ga postavim na klamp u samu sredinu tanjira.

Link to comment
Share on other sites

Тачност мерења са андроид апликацијом директно зависи од толеранција уграђеног жироскопа. Апликација за Ајфон ради на другом принципу и кажу да је прецизнија. Код мене андроид ап. у поређењу са стробоскопом са ЛЕ диодом ( независно од мреже) варира 0.1-0.2%, што није велика разлика. Телефон се мора поставити директно на осовину на неки пластични поклопац, иначе мерење није тачно.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

U mom slučaju pre nego sam odradio čišćenje i podmazivanje. Se moglo čuti tu i tamo na kraju pesme mala promena brzine, ali problem je bio u osovini motora, koju verovatno niko ranije nije čistio svih godina do sada. Svašta se tu nakupi što koči osovinu i muči motor da lagano radi. Kao što rekoh više nemam taj problem i drago mi je da sam to rešio jednostavnim čišćenjem.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Solderer said:

Ово је најтачнија метода за проверу брзине  https://www.vinylengine.com/diy-strobe.shtml

Све док је корисник сигуран да је strobe disk прецизан.

ЕДИТ: Прецизан = прецизно отштампан.

Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, InSides said:

Све док је корисник сигуран да је strobe disk прецизан.

ЕДИТ: Прецизан = прецизно отштампан.

Предност овог строб светла које сам направио пре десетак година је потпуно стабилна генерисана фреквенција јер се напаја батеријом. На страни у линку има цео пројекат у пдф формату. Може се користити и са тест плочама које на налепници имају  ред линија за обе брзине и које су вероватно прецизно одштампане. Када се репродукује нека плоча класичне дужег трајања без прекида и штоперицом измери време трајања и упореди са временом означеним на плочи скоро да нема одступања када се са овом справом подеси.

Link to comment
Share on other sites

On 26.9.2019. at 13:26, Father said:

Ja ovu moju opisanu fluktuaciju u obrtajima ne čujem, na primer u dužim violinskim tonovima ili nekim tonovima koji umeju da konstantno traju. Pre nekog vremena sam dobro isprao osovinu tanjira i osovinu motora, preporučenim sprejem za odmašćivanje, koje sam nakon toga adekvatno podmazao. Od tada namam utisak da mi to stvara problem.

Inače telefon sam postvljao tik uz osovinu pa je moguće da postoji neki momenat koji telefon natera da spusti obrtaje za 0.1 RPM po krugu. Probaću šta dobijam kada ga postavim na klamp u samu sredinu tanjira.

Evo kako kod mene sad izgleda, nazalost nemam odranije snimak, ali sad je bas stabilno.. I telefon (posto nije perfektan) pokazuje .4 ali desi se nekad da se vrati na .3 i da ostane tako. Inace sad vise ni ja nemam wow ali verujem da ce kad tad morati opet da se sve cisti i podmazuje. Ali mislim da cu u skorije vreme mozda ipak pazariti neki Quartz gramofon bas zbog ovog, Mislim da je to definitivna solucija :)

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...