Jump to content


Idealni Headshell


ketklou

Recommended Posts

8 minuta ranije, NShappy said:

U svakom slučaju, dakle, predvideo sam izbegavanje SME konektora. Tanke žice idu direkt sa zvučnice na izlaz.

Znači obujmio bi cev ručke i stegao sa dva brezona na predviđenim mestima? Žice bi slobodno prošle do zvučnice i to je to.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, sondek said:

Uvek je lako naći neki izuzetak koji potvrđuje pravilo da se ispadne pametan na internet forumu.

Samo za tvoje uši ista ploča isti headshell ali šestar ručka. Možda sam ja gluv, ali meni ovo još bolje zvuči od prethodnog tangencialnog primera, gde je opet ovaj headshell bolje trackovao.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Везано за чвсто притезање главе, раније сам набавио овај момент одвијач са финим подешавањем јачине притезања. Рега препоручује 0.4нм за метална кућишта, а 0.3нм за пластична. Они су раније имали сличан производ у понуди.

Одлична справа са фином резолуцијом. Нема више нагађања. Згодна је и за правилно затезање транзистора на хладњак, ручице на бази итд.

WR074700__98942__10435.1461678997.jpg

Link to comment
Share on other sites

Suma sumarum, ako ignorisemo skretanja sa teme, zakljucak je da je pozeljna rucka i headshell iz jednog komada.

Analogno kao sto gitaristi vole telo i vrat iz jednog komada drveta...

Ali...

Ima gitarista koji preferiraju odvojeno da bi zadrzali telo a menjali vrat i obrnuto.

Analogno tome, ima nas koji stalno menjamo headshellove i gramofone, cas sa iglom za stare ploce, cas sa iglom za nove ploce, cas sa iglom za... I volimo da se podesavanja ne razlikuju previse - tezina, overhang, azimut.

Iz cele diskusije proizilazi pitanje da li je degradacija zbog viska kontakata jako cujna ili akademska, za prefinjene usi da ne kazem merne instrumente sa 0,000001 ekstremima.

Ako je akademska, onda je cela predlozena skalamerija dovoljno suvisla. Jer, ovde govorimo o komercijalnim headshellovima. Ovakva  konstrukcija svakako nije nesto za high-end razglabanje.

Sto se cvrstoce tice, drzimo da dobar sistem zljebova ne bi bio previse razlicit od jednokomadnog headshella.

dobro pitanje koje smo i mi odmah uocili kako obezbediti zakljucavanje zupcanika da se ne ''rastimava''.

ps

''klimavi'' primeri nisu ideja naseg headshela.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, NShappy said:

Živa je već odavno zabranjena i u hermetičkim zatvorenim termometrima. Gde da je stavljau još i u otvorene posudice u gramofone?!?

Kao vežbu u 3D crtanju u Acad-u, crtao i ja jedan headshell koji bi bio kao najbolji, pa dobio nešto ovakvo:

48753289791_ac2cc4fb0b_c.jpg

48753480292_fd4f192ee4.jpg

 

Ako nije previse brezobrazno, da li postoji mogucnost da onu moju skicu pokusate da prevedete u 3D?

Naravno, samo ako vam ne bi oduzelo previse vremena.

Link to comment
Share on other sites

27 minuta ranije, ketklou said:

Suma sumarum, ako ignorisemo skretanja sa teme, zakljucak je da je pozeljna rucka i headshell iz jednog komada.

Analogno kao sto gitaristi vole telo i vrat iz jednog komada drveta...

Ali...

Ima gitarista koji preferiraju odvojeno da bi zadrzali telo a menjali vrat i obrnuto.

Nije ti baš neka analogija, iskreno...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Dobro, onda zena i svalerka u komadu naspram zene i svalerke odvojene...

Ipak je jasno sta sam teo da kazem.

Jedni su korisnici koji imaju samo jedan gramofon sa tiptop ruckom, recimo Regali i Projectanti, Lenke i Torensisti. Njih SME headshellovi ionako ne zanimaju.

Drugi su japanske dzaburike sa milion kojekakvih audio tehnika koji se igraju hifija a kao teli bi da je sve po propisu. :D Jos gore, culi su za azimute, overhangove pa bi da nerazumevanje nadoknade prostim matematickim podesavanjem.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ketklou said:

Ako nije previse brezobrazno, da li postoji mogucnost da onu moju skicu pokusate da prevedete u 3D?

Naravno, samo ako vam ne bi oduzelo previse vremena.

Heh! Bih rado, ali možda stignem, jednog dana kada budem u penziji. :P

Ovo sam sam sebi zadao da nacrtam kao vežbicu iz Acad-a, nekada davno kada sam živeo momački život. 

Inače, ko je verziran za acad, ovo nacrta za 1-2h. Meni neverziranom, trebalo bi 2 dana. :D

Inače, što kažete za zamene zvučnica, neka varijanta što je Father predložio, a sa SME konektorom je dovoljno jednostavno da se lako podesi, a opet je i dovoljno kruto. Vaša ideja headshella, pa nije valjda da bi se demontirala/montirala/podešavala druga zvučnica svaki put kada menjamo ploče stare/nove?!? Za to služi SME, da imamo headshellova koliko i zvučnica, svaki set jednom podešen. 

Link to comment
Share on other sites

Podesavate li i VTA za svaku ploču,promenom headshella??? To bas nije poslić,ja tome posvetim par dana.Svaka zvucnica ipak ima svoju visinu i trazi to podesavanje.Rucka bez lakog podesavanja VTA me nikad u zivotu nebi zanimala.To podesavanje je ipak od mozda i najvećeg uticaja na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

VTA podešavanje takođe ima smisao jedino onda kada se podesi tako da bude milozvučno na pločama koje predstavljaju većinsku populaciju u kolekciji. Džaba podesiš na jedinu 180-240g egzotiku koju si dobio za rođendan ako su ti ostale obične debljine.

Bio neki manijak u časopisu Trend ili Sam svoj majstor koji je imao fenomenalan članak o VTA i mogućoj kompenzaciji visine ploča koje su tanje od podešenih vrednosti sa papirnim matovima koji se stavljaju kao kompenzacija visine...itd...sve u svemu još jedna stvar da ogadi muziku i gramofon ako sitnocrevariš oko toga.

Link to comment
Share on other sites

Nisam od tih manijaka sto menjaju VTA prema vremenskoj prognozi ,debljini ploce, trenutnom raspolozenju .Kad stigne nova glava ili se dese veće promene sistema posvetim tome par dana,nastemam i onda mir godinu dve.Da imam on the fly VTA ne znam dal' bi izdzao,to je kao tonske kontrole-najlakse ih ne koristiti i pricati protiv njih kad ih nema :-; Uspeo sam, iako to nije lako, hifi i zvuk da stavim iza sebe i stalno cinculiranje . Mnogo vise uzivam u muzici odkad manje opsesivno razmisljam o zvuku.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, sondek said:

Nisam od tih manijaka sto menjaju VTA prema vremenskoj prognozi ,debljini ploce, trenutnom raspolozenju .Kad stigne nova glava ili se dese veće promene sistema posvetim tome par dana,nastemam i onda mir godinu dve.Da imam on the fly VTA ne znam dal' bi izdzao,to je kao tonske kontrole-najlakse ih ne koristiti i pricati protiv njih kad ih nema :-; Uspeo sam, iako to nije lako, hifi i zvuk da stavim iza sebe i stalno cinculiranje . Mnogo vise uzivam u muzici odkad manje opsesivno razmisljam o zvuku.

Upravo o tome pričam, razumeli smo se.

Link to comment
Share on other sites

kad pročitam ovu temu, zapitam se kako sam uspeo da sve ove (silne) godine slušam gramofon i ostanem (koliko - toliko) normalan: predlažu se nekakvi zupčanici u shellu, shellovi od plastike urađeni na 3D štampaču, pronalaze konektori za shell, upoređuje na osnovu snimaka sa youtube, na sto izbacuju nove nedoumice, ispaljuju fantastične ideje...

nema idealnog shella - ako se dobije na jednostavnosti (npr konektor na shellu), izgubi se na kvalitetu, i obratno, dakle, nameće se kompromis.. jedan od boljih kompromisa podrazumeva slider za ručku, shell koji može da se skine i neprekinut kabl od zvučnice do phono preampa, uz nekakvo VTA on the fly rešenje. takva rešenja su odavno poznata i nisu jeftina.. sad sledi ona o piti i g.. ili ona druga o parama i muzici, uz fusnotu u vezi muzike, koja veoma dobro može da zvuči i na standarnom shellu, uz utrošak 10 - 30 minuta u zavisnosti od individualne veštine.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Woland said:

...zapitam se kako sam uspeo da sve ove (silne) godine slušam gramofon i ostanem (koliko - toliko) normalan...

Šta?!? TEBI GRAMOFON SLUŽI DA SLUŠAŠ MUZIKU?!? :o

Ma on služi da se podešava čačka i testira. Eventualno, poslušaš onu neku test ploču što ćuti, pišti cvili, ili priča o fazama.

Tu i tamo možeš nešto poslušati, čisto da uporediš sa streming servisima.

:P:D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Eh kad čisti digitalac treba da ve prosvećuje :)

Ima idealan headshell sa sve ručku 'kvazi-tangencijalna' ja bik rek'o al' će da ve unazadi sa US $10.000 kol'ko se očekuje tržišna cena, ako se pronađe loodi finansijer. Najnoviji slimak sa RMAF 2019 od 12:15 min a tema na DIYaudio sa fotkama, pedefovima objašnjenjima itd ovde. Nisam siguran koliko se slika vidi ako niste ulogovani na forum pa evo fotke headshell-a sa sve lezajevima, senzorima itd itd. Ručka je takođe posebna storija za sebe:

FloatingHeadshell.jpg.a6cd7875a02b7aaddec9eaa28bd37fad.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...