Jump to content


Prvi sistem


reljef

Recommended Posts

Pozdrav,

Planiram da sklopim prvi audio sistem pa bih voleo da čujem vaše predloge za komponente koje mi trebaju: gramofon, CD plejer, pojačalo i zvučnici.

Jedino za gramofon imam ideju i razmišljam o Technics 1710mkII. Pošto je on u crnoj boji, i ostale komponente bi trebale biti. Za zvučnike mi je bitno da nisu previše glomazni (prilično neodređeno, znam). Ukupno bih na sve mogao da potrošim oko 600-700e.

Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ajmo ovako, za šta tebi treba HiFi sistem:

1. da slusaš kvalitetnu muziku,

2. da ti okosnica bude gramofon jer imaš dosta ploča i voliš vinil zvuk

3. kao namještaj koji se slaže sa dnevnom sobom- boja, veličina komponeti, mat/sjaj i sl,

4. nešto četvrto...

Takođe- kolika ti je soba, koju muziku slusaš, stan/kuća, koliko ti imaš godina...

Bez svih ovih odgovora rekao bih ti da potrošiš više od pola para na dobre zvučnike, ostalo postepeno...

Link to comment
Share on other sites

1. Da

2. Nemam ploče, ali nameravam da počnem praviti kolekciju - što ploča, što CD-ova. Neke stvari mogu naći samo na CD-u tako da sam mislio imati pojačalo na koje mogu priključiti i gramofon i CD plejer pa koristiti po potrebi.
3. Nije mi bitno da se slaže sa ostatkom sobe, samo komponente međusobno. Veličina mi je bitna jedino kod zvučnika jer nemam mnogo mesta u sobi.

Soba je oko 20 kvadrata. Slušam raznovrsnu muziku - jazz fusion, rock, metal ali i elektronsku muziku (doduše manje). Nisam još odlučio gde bih smestio ove uređaje, ali verovatno u stanu pošto tu ipak provodim više vremena iako je nezgodnije zbog glasnoće. Ako ne bude izvodljivo, prebaciću u kuću. Imam 26 godina.

Link to comment
Share on other sites

Budžet ti je skroman. Moraš gledati nešto starije komponente. Mislim da nemaš prostora za phono preamp pa bih ja išao na starije pojačalo iz 80 -ih. Ona su imala odlične phono sekcije ili receiver. Kako voliš.

Cd player možeš naći za 20-30 eura a da svira fino. Npr. Philips 6** ,Harman 720,....

S obzirom na muzički ukus a da je u okviru budžeta,nameće mi se Canton sa HK.

Uvek možeš ići na DALI iz starije generacije,ako ih nađeš u kombonaciji sa NAD -om.

Link to comment
Share on other sites

Основни проблеми у саветовању нових чланова о томе шта да купе је што под један не знамо да ли су тролови који су дошли да зезају. Под два, што шта год да им се препоруче, они на крају ураде нешто треће и тиме обесмисле утрошено време осталих чланова и под три, чак и када би послушали савете и купили нешто солидно, пошто немају са чиме то да упореде, не могу да вреднују то што имају. 700 Еура није чак ни тако мало пара. Одакле си? Јеси ли размислио да одеш до неке веће продавнице па послушаш да ли имају нешто у том буџету ново? Требало би да могу нешто да ти саставе па да чујеш. Понесеш неки свој цд који знаш, да те не обрлате неким ненормалним снимцима музике коју не познајеш и то је то. Онда можда можеш и да потражиш неке половне компоненте и видиш да ли је то боље или горе од онога што си чуо у радњи.

Лично бих узео звучнике за 500, појачало за 100, цд плејер за 50 (ако баш нећеш да слушаш музику преко ДАК-а и компјутера), 50ак за каблове и бог да те види. Па полако онда кад се навикнеш не звук пробаш неки грамофон. наравно све половно.

Ево ти добрих звучника:

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Zvucnici/Monitor-Audio-Silver-2--83049144-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Filipescu said:

да одеш до неке веће продавнице па послушаш да ли имају нешто у том буџету ново? Требало би да могу нешто да ти саставе па да чујеш. Понесеш неки свој цд који знаш, да те не обрлате неким ненормалним снимцима музике коју не познајеш и то је то. Онда можда можеш и да потражиш неке половне компоненте и видиш да ли је то боље или горе од онога што си чуо у радњи.

Sasvim korektan odgovor. Ove zvučnike prodaje Miloš Nešić. Pravi gospodin čovek, i naš član. Možeš da računaš na to da nemaju skrivene mane. 

Link to comment
Share on other sites

Hvala na svetima.

@Filipescu Potpuno razumem. Ipak, novo ne bih uzimao, a to i nije odluka toliko vezana za audio opremu (ne bih kupio ni nov laptop ni automobil, no da ne skrećem sa teme). I sad znam da ću zvučati baš kao opisani slučaj novajlije koji tera po svome, ali uzeo sam u obzir vaše predloge.

Probao sam da uklopim Canton i HK varijantu ali nisam našao regalske Canton zvučnike u predloženom cenovnom opsegu.

Ono na šta mi se izbor trenutno sveo je:

Dynaudio Audience 5 (300e)
Denon PMA-980R (120e)
Technics SL-1710 MK2 (još ne znam cenu) (da, ja po svome - gramofon a ne CD plejer...)
Kablovi - Klotz

Verovatno prelazim tih 700e ali preživeću. Shvatam da kod odluka na ovu temu dosta uticaja ima ukus pa bi bilo nezahvalno pitati vas da ocenite. Ali da li se bar po tehničkom kvalitetu / istrajnosti ove komponente slažu?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, reljef said:

Hvala na svetima.

@Filipescu Potpuno razumem. Ipak, novo ne bih uzimao, a to i nije odluka toliko vezana za audio opremu (ne bih kupio ni nov laptop ni automobil, no da ne skrećem sa teme). I sad znam da ću zvučati baš kao opisani slučaj novajlije koji tera po svome, ali uzeo sam u obzir vaše predloge.

Probao sam da uklopim Canton i HK varijantu ali nisam našao regalske Canton zvučnike u predloženom cenovnom opsegu.

Ono na šta mi se izbor trenutno sveo je:

Dynaudio Audience 5 (300e)
Denon PMA-980R (120e)
Technics SL-1710 MK2 (još ne znam cenu) (da, ja po svome - gramofon a ne CD plejer...)
Kablovi - Klotz

Verovatno prelazim tih 700e ali preživeću. Shvatam da kod odluka na ovu temu dosta uticaja ima ukus pa bi bilo nezahvalno pitati vas da ocenite. Ali da li se bar po tehničkom kvalitetu / istrajnosti ove komponente slažu?

Ako si već pitao za savet preskoči te Dynaudio zvučnike. Predloženi Monitor Silver 2 su bolji zvučnici. Evo kka:

Bi Wireable Yes
Black Yes
Dimensions WxDxH (mm) 230 x 335 x 375
Freq Response (Hz) 40 - 35,000
Impedance (ohms) 8
Power Rating (Watts) 120
Sensitivity (dB) 88
Weight (KG) 9.7
Brand Monitor Audio
A evo i Dynovih kka:
 
Dynaudios Audience 5

Sensitivity (2.83 V/1 m): 
87 dB
IEC Long Term Power Handling: 
150 W
Impedance: 
4 Ohms
Frequency Response: 
50 Hz - 20 kHz
Weight: 
5,5 kg
Dimensions (W x H x D): 
205 x 310 x 240 mm. .
8 spram 4 ohma i osetljiviji su. Nemoj  pogrešiti i kupiti Dyn zvučnike, dobar svet su ti dali. 
Link to comment
Share on other sites

Не треба више трошити време, пошто је момак вероватно већ купио то што је хтео, само је хтео потврду тога. И нема ту никаквих проблема, само се онда тема не отвара питањем шта да купим, већ купио сам или купићу то и то...

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, monitor said:

I nemalo skuplji, koliko primjetih rejlef i sa jeftinijim probija budžet

100ak evra skuplji. Pa dobro svako spram onoga što želi. Mada uz pažljivo planiranje i određivanje prioriteta u novom sistemu Monitor je daleko bolja kupovina i sigurno trajnije rešenje ali dobro. Ako mu se sviđaju Dyn zvučnici nema mnogo nedoumice. On je pitao mi predložili a on će kupiti šta želi:)

Link to comment
Share on other sites

Video sam slucajno Arcam alpha 6 integralac na ebay za 50gbp,salje covek worldwide.Nije bas estetski u top stanju ali taj ampić zvuci sasvim OK.Uzeo sam ga u nekoj zameni pa iz radoznalosti probao.Imao je naravno svoje limite i nisu mu bas lako pali 86db i 6ohm(nominalno) sa padom u basu ali na nekim razumnim glasnoćama je zvucao vrlo prijatno i izuzetno muzikalno.Na pola snage su krenula izoblicenja,pa bi neki laki za pogon zvunici efikasniji bili realno dobar match i nebi se amp mucio.Pot mu je bio los i pravio problem,a video sam da im je to mana,verovatno ima jos ali je imao solidan torusni trafo unutra.Pot se resio sa 10-tak eur i naravno da bi trebalo obaviti servis,recap...ima amp i phono sekciju.

Malo vise prostora za amp,koji je najmanje u svemu bitan ali to da se sto veći deo budzeta potrosi na prave stvari tj.gramofon i zvucnike.

Inace moze svasta u toj ceni kad su polovne stvari,iznenađujuće cak.Kum je recimo kupio legendarni Spendor es 14 koji odlicno radi i dobar je izbor u gramofonskim sistemima,jedan od nekad mojih nedosanjanih.Oni su dobar izbor za takav prostor.Oni doduse traze dobar amp ali amp kakav sam pomenuo mozda moze da bude samo privremeno resenje da se od neceg pocne.Zaboravio sam već cenu,ali ti zvucnici nose oko pola budzeta.

@Stari clanovi ,znamo svi da su ovakve teme cesto zaludna rabota ali kom ne odgovaraju nek ih zaobiđu.Docekujemo polako nove clanove kao guštere u JNA(mslm da je većina još iz tog praistorijskog perioda pa zna na sta mislim),i mi smo nekog nekad "smarali" setite se.Malo vise tolerancije prema novim ...a novi pogledajte malo u search ,ima ovakvih tema koliko hoćes u sta da kupim delu .Gde su se predlozi sa malo vise entuzijazma davali.Sad su dosla neka pametna i mudra vremena,ne znam dal su pametniji pocetnici ili stari clanovim

Po meni je bitno odabrati pristup,pa onda krenuti dalje.Da li će to biti zvucnici prema sobi i tipu muzike ili solidan gramofon kao komponenta koja će biti bolja od ostalog i ostati duze,a ostalo svakako ima sudbinu apgrejda i menjanja u narednom periodu.Ko uostalom nije prosao taj put.

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, džonibigud said:

100ak evra skuplji. Pa dobro svako spram onoga što želi. Mada uz pažljivo planiranje i određivanje prioriteta u novom sistemu Monitor je daleko bolja kupovina i sigurno trajnije rešenje ali dobro. Ako mu se sviđaju Dyn zvučnici nema mnogo nedoumice. On je pitao mi predložili a on će kupiti šta želi:)

Apsolutno se slažem i da dodam, MA je lakše pozicionirati od Dyn ali, j*** ga cifra

Link to comment
Share on other sites

Шансе да за Динаудио за новце које има нађе појачало које ће их гурати су врло мале, тако да је и у том смислу МА бољи, али...

При томе, ја мислим да је Динаудио лепши, али за гаражу или радионицу :).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...