Jump to content


Kenwood KX-2060


空也

Recommended Posts

Evo resih da ovaj odgovor na pitanje PrekoBare zbog opsirnosti odvojim u odvojen thread, kako ne bi zagadjivao temu o restauraciji pojacala posto sa time nema veze.

A neka to onda bude kao i neko predstavljanje jednog retkog uredjaja.

Kujo, kako zvuci tvoj Kenwood dek? Da li mozes da ga poredis sa nekim drugim vrhunskim dekom? Meni se po karakteristikama cini da je on tu negde kao Pioneer CT-F1250.

Pored Nakamichija, meni je hobi da isprobavam dekove pretposlednje generacije, one koji su se pojavili 1983-5 kao odgovor na CD plejere.

Po dosadasnjem iskustvu, skoro sve posle 1990 nije vredno truda, a ni vecina onoga pre 1982.

Ovaj tvoj nisam imao priliku ni da vidim uzivo a kamoli da cujem. Medjutim, posto imam Model 600, 2060 me jako intrigira.

Link to comment
Share on other sites

Moze da bude vise razloga zasto ti visoki tonovi podrhtavaju.

-U svakom slucaju ,,capstan belt'' ili remen izmedju motora i zamajca mora biti potpuno suv , znaci ni traga masnoci. Probaj da ovo ocistis sa nekim sredstvom koje uklanja masnocu.

-Ista ova gumica istrosena pa proklizava.

- proveri i gumeni tockic koji naleze na capstan da nija potrosena ili se rasusila tako da se traka vise ne krece stalnom brzinom.

-Ukoliko planiras da zadrzis ovu masinu duze vreme preporucujem ti ako mozes da nadjes ove gumice da ih sve promenis , jer su posle toliko godina izgubile elasticnost.

U svakom slucaju mnogo lepa masina. Lud sam za dekovima jos iz ranih 80tih kada sam kao srednjoskolac balavio iznad raznih kataloga i sanjao iste.

Link to comment
Share on other sites

Kujo, cestitam i hvala na divnim slikama. Sad ti ostaje da nabavis kasete.

Kaseta je 'way to go' za kopiranje SACD. Raspitaj se medju prijateljima da li imaju negde po fijokama stare kasete koje im ne trebaju :listen Lose odmah bacis, dobre cuvas.

Nove kasete uglavnom nisu dobre - TDK je obustavio proizvodnju, ne samo metalki nego i SA-X. SA Made in Thailand nije dobra. Maxell XL-IIS Made in England je onako, kako se zalomi. Maxel XL-II nije losa, ali ni blizu staroj XL-II.

Letos sam u Beogradu u bivsem Ferumu na I spratu video TDK MA-X. cena je bila onako, kao na ebay-u, 240din komad. Bilo ih je i u Nusicevoj u onoj radnji iznad dragstora.

Link to comment
Share on other sites

Kujo slicnu mehaniku(na oko) sam vidjao na pojedinim Pioneer-ovim intro i midle dekovima iz devedesetih.Nazalost vecina su bili plastikaneri i nemam neka lepa iskustva sa njima.Cesto se desavalo da roler koji naleze na kapstein proklizava pa su zavijali sto je zavisilo od trake do trake.Model koji me je izludjivao je nosio oznaku CT-S430 iako mu je elektronika bila dobra mehanika je bila truba :D Elem to su bile devedesete.

U nekom ranijem postu is pitao kako izgleda varistor.Na slici 03_218_1886.jpg u delu napajanja na zasebnoj plocici plavi elemenat odgovara opisu :listen .

Pcb izgleda uredno i pregledno,mada su putanje stampe suvise "kockaste" i ostre sto moze da prodje kod led pokazivaca i pojedinih prostih izvora napajanja dok kod kola koja pojacavaju i obradjuju signal nije dobro i utice na degradaciju zvuka(propust u projektovanju) tako nesto neces naci ni u tragovima kod Nakamichia, Sony-a iz ES serije , Revoxa... ni iz sedamdesetih a kamoli novijih.

Link to comment
Share on other sites

@Muzy

Pioneer-i i Technics-i sa kraja 80-ih i pocetka devedesetih su korisitili uzasno losu Alps mehaniku. To su imali i jevtiniji Uher i Teac dekovi. Primeri su: Technics 605-707-755-765-965 itd. Teac 3000...

Mehanika na slici je i stara i lose resena, radi se o mehanici s kraja 70-ih/pocetka 80-ih i nema nikakve veze sa navedenom ALPS mehanikom. Treba zameniti sve potrosne delove (remenove, gumice, rolere, eventualno i motor), mehaniku oprati (ili bar ocistiti) i podmazati i onda ce sve da proradi. Eventualno, moze jos zezati i neka od opruga na rolerima ili jos pre na sistemu za proklizavanje (beli tockic na slici).

Link to comment
Share on other sites

@Zoki

Rekao sam "na oko" ,mehanika sa slike me je podsetila na neke od tih pioneer-ovih modela iz devedesetih koji mi nisu ostali u ne tako lepom secanju.Kujin dek je proizveden dosta ranije i za ono vreme je bila sasvim pristojna sprava.Za pohvalu je to sto kroz njega neduva promaja kao kod mnogih modela iz devedesetih.Sam Kenwood je poznatiji po dobrim radio prijemnicima nego po dekovima.Jednostavno kad kazes dek mislis Nakamichi,kad kazes tjuner mislis na Kenwood.Ako gresim slobodno me ispravite :listen .

Link to comment
Share on other sites

Za Nakove si u pravu- kasete snimane na njima lose zvuce na drugim dekovima ( koristim 2xnak ZX7 +Akai gx 75 mk2). Magnetna kola u Nak glavama su uza od drugih glava zbog bolje separacije kanala i predpojacala rade po starim karakteristikama IEC 76 ( ispravite me ako gresim), iako mislim da je i ovaj Kenwood tako nastelovan. Bezbrojne noci sam proveo pokusavajuci da Akai nastelujem da dobro radi sa Nak kasetama. Nisam uspeo :D Sada ga pustam preko ekvilajzera pa zvuci..onako. Ima daljinski pa kad mi se ne ustaje iz stolice................. :listen

Link to comment
Share on other sites

"Izvini Muzy na ovom komentaru. Cuo sam ja i ranije audiofilske price da putanje treba da budu zaobljene, ali to mi nekako nema neko naucno opravdanje na nivou atoma koji prenose elektricni signal. Mislim dek ima stvarno dobar zvuk. Ne znam kavo bi poboljsanje doneo drugaciji oblik putanja. "

Kujo evo konkretnog objasnjenja za "kockaste putanje" :listen

Link to comment
Share on other sites

"Ali to nije sve - pomenuto je negde na ovom forumu i da im je mehanika osetljiva, kompleksna i zahtevna za odrzavanje i da znaju da je rade kako treba samo neki zen monasi. Znaci treba uloziti jos koju stotinu evra... "

Nije bas tako kako se prica.Pusti mi na PM svoj mail da ti posaljem kompletno servisno upustvo za neki od njih i da te i tu razuverim. :listen

I ovo za snimanje nije u potpunosti tacno ! Ali da nekvarim topic.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam ranije Technics RSB-965, sa kojim sam isto imao problema sa podrhtavanjem na krajevima trake. Doduse on je imao dupli kapstan, tri motora, zaista je delovao veoma robusno. I to je vremenom bilo sve izrazenije. U prvo vreme to sam resavao koriscenjem odredjenih tipova trake - npr. Maxell XLII/XLII-S (pricam negde o periodu 1998-2000) su najmanje problema pravile, kao i Basf Chrome maxima, dok mi je TDK bilo koji bio prakticno neupotrebljiv. E sad' u cemu je caka? Izgleda da je sam nosac premaza kod kvalitetnijih traka izdrzljiviji i manje osetljiv na nepravilnosti u mehanizmu kasetofona, pa se i manje deformise usled koriscenja. Takodje, trake od 90 min. su osetljivije od onih od 60 - nosac im je tanji, a prednost je sto bolje prijanjaju na glavu, pa bi snimak trebao da je kvalitetniji. Krajevi traka su, po mojoj nekoj logici, a nisam neki strucnjak, pod vecim opterecenjem, sto je i logicno jer su pod vecom tenzijom, namotani na najmanjem precniku - uostalom premotaj bilo koju novu traku na drugu stranu, pa ces videti kako je sva izoblicena. U svakom slucaju, problem je bio sve izrazeniji, cak je, valjda zbog duplog kapstana i nejednake istrosenosti dva pinc rolera poceo da mi bukvalno "tegli" trake - pa sam na svakoj dobio extra minut otprilike :listen Na kraju sam ga takvog falicnog i prodao za neke sitne pare, jer nije neki raritetan model da bi bio vredan restauracije...

Link to comment
Share on other sites

@Zoki

Rekao sam "na oko" ,mehanika sa slike me je podsetila na neke od tih pioneer-ovih modela iz devedesetih koji mi nisu ostali u ne tako lepom secanju.Kujin dek je proizveden dosta ranije i za ono vreme je bila sasvim pristojna sprava.Za pohvalu je to sto kroz njega neduva promaja kao kod mnogih modela iz devedesetih.Sam Kenwood je poznatiji po dobrim radio prijemnicima nego po dekovima.Jednostavno kad kazes dek mislis Nakamichi,kad kazes tjuner mislis na Kenwood.Ako gresim slobodno me ispravite :listen .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...