Jump to content


Hlađenje AVR-a


Dr Roadstar

Recommended Posts

Bilo je dosta priče na temu hlađenja uređaja koji koriste HDMI konekcije i o tome, da li stavljati aktivno hlađenje, ako to nisu predvideli proizvođači. Lično koristim Denon i Marantz risivere. Ovaj primer budžet rešenja hlađenja u toplim danima ( kojih je u zadnje vreme bilo) je primenjeno na entry level AVR-u Denon x1300w. AVR radi celog dana, u vreme odmora i vikendom, obično se pogleda i jedan do dva UHD film, odigra PS4...sve u svemu, zna da se zagreje. Nisam bio svestan toga, dok neko nije ušao u sobu i rekao: Neka plastika gori :))))

Naravno, nije bilo ništa strašno. "Sistem" za hlađenje se sastoji od kablića USB-3pin fan konektor i ventilatora od 140mm Raidmax. Na vent sam stavio stopice da ne dođe do grebanja.To je sve :) Rešenje od 230din, ako imate već vent koji vam stoji.

USB je priključen na front usb od AVR-a. Ne izgleda loše, hladi odlično. Šta mislite? Da li možda uključiti u eksterni USB priključak ili je sve ok...?

IMG_20190908_112947.jpg.0943427bd4611632a865fbb4a95587d9.jpgIMG_20190908_112908.jpg.a0f58260dd03d4ca3e42911faee6ea99.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sudeći po slici risivera bez poklopca, ventilator na tom mestu hladi dva-tri kanala od ukupno sedam. I to ne samo da ih hladi nego ih i prehlađuje jer nema kontrole temperature, što znači da rade u drugačijem režimu od onih koji se ne hlade. To što se plastika sada ne oseća i poklopac nije vreo na dodir je samo vlasnikov mir a ne neophodno i dobro hlađenje.

Bolje rešenje je obezbediti duvanje preko cele površine poklopca pomoću ovog ili većeg kulera sa veće udaljenosti i pod uglom, tako da se se pokrije cela površina poklopca a istovremeno vazduh ne uduvava u unutrašnjost već da se duvanjem preko pod uglom topao vazduh izvlači. 

Denon-AVR-X1300W.jpg

Link to comment
Share on other sites

To je više u šali , radi i PS4 Pro, nenormalno greje i on... Pa kad neko uđe sa svežeg vazduha ima utisak da gori nešto:blink:

Nakon par sati igranja je to bilo i skrenulo mi pažnju. Inače sve ok. Ovako vent radi nekih mesec dana i malo više.

Inače AVR radi u sistemu 5.1 ( Monitor Audio Silver i SVS PB-1000).

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Willi Studer said:

Sudeći po slici risivera bez poklopca, ventilator na tom mestu hladi dva-tri kanala od ukupno sedam. I to ne samo da ih hladi nego ih i prehlađuje jer nema kontrole temperature, što znači da rade u drugačijem režimu od onih koji se ne hlade. To što se plastika sada ne oseća i poklopac nije vreo na dodir je samo vlasnikov mir a ne neophodno i dobro hlađenje.

Bolje rešenje je obezbediti duvanje preko cele površine poklopca pomoću ovog ili većeg kulera sa veće udaljenosti i pod uglom, tako da se se pokrije cela površina poklopca a istovremeno vazduh ne uduvava u unutrašnjost već da se duvanjem preko pod uglom topao vazduh izvlači. 

E to je već dobar savet. Moram da smislim kako da izvedem. Sa većim ventom ide i problem šta da ga nosi u HIFI polici. I kako namestiti ugao. Mogu da postavim sa strane i da samo pomažem brže odvođenje toplog vazduha, a preko cele površine poklopca.

 

Link to comment
Share on other sites

Da li si merio temperaturu ?

Meni se letos, po onom paklu od vrućine učinilo da mi se pojačalo greje puno više nego što bi trebalo, na dodir. Kupio sam termometar sa sondom za 280 din, meri odlično, a temperatura nije prešla 45C - kad je bilo najžešće, a pojačalo pristojno pojačano neko vreme.

 

121.jpg

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Vlajo said:

Da li si merio temperaturu ?

Meni se letos, po onom paklu od vrućine učinilo da mi se pojačalo greje puno više nego što bi trebalo, na dodir. Kupio sam termometar sa sondom za 280 din, meri odlično, a temperatura nije prešla 45C - kad je bilo najžešće, a pojačalo pristojno pojačano neko vreme.

 

 

Nisam merio. Mogao bih. Sad je pakao prošao, što se tiče temp. napolju ali je dobro proveriti koliko je to stepeni stvarno. I da li možda nešto i ne valja pa dolazi do pregrejavanja. Potražiću termometar takav.

Za sada, poslužio je Blu-Tack , koji se izgleda najbolje snalazi u HIFI primeni. Vent je stavljen na gornju policu. Završiće posao u toplim danima...Merenja ću izvršti kad kupim sondu i termometar.

IMG_20190908_134048.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ventilator koji duva vertikalno na poklopac nije dobro rešenje jer povećava pritisak vazduha u uređaju koji nema druge proreze za provetravanje i onemogućava izlazak zagrejanog vazduha prirodnim strujanjem. Uvek daje bolje rezultate izvlačenje nego uduvavanje.

Temperaturu treba meriti na tranzistorima ali ni to nije dovoljno. Kada se izlazni tranzistori rashlade, skače struja na pobudnim tranzistorima pa se oni pregrevaju.

Po meni je i dalje najbolje rešenje strujanje preko poklopca koje će samo da pospeši prirodnu konvekciju zagrejanog vazduha iz uređaja.

 

EDIT: apsolutno najbolje je prirodno hlađenje u prostoriji sa erkondišnom i regulisanom temperaturom.

Edited by Willi Studer
Link to comment
Share on other sites

Од првог дана узео 3 вента 12, ставио их редно и спојио на стари пуњач од мобилног, наравно да извлаче ваздух, онкио 805, хладан и после пар сати. Ако им то не помаже онда су дебело инжењерски оманули у конструкцији.

Link to comment
Share on other sites

Jedno od rešenje je da ga staviš na najgornju policu.
Nisi me dobro razumio, risiver da staviš na gornju policu a ne ventilator, jer će lakše biti strujanje vazduha.
Pregrijavanje nije za podcjenjivanje. Čak i novom uređaju previše intezivno korišćenje u ljetnjem periodu smeta. Meni je crkla matična ploča na novom laptopu zbog on-line igrice i turnira:). Čak i upozorenje kad mi se sam ugasio i reztartovao nisam ozbiljno shvatio.
Na predavanjima iz održavanja mašina stari profesor je rekao da poređamo 5 naših čula po ozbiljnosti kvara, redosled je oprilike ovako:
1. dodir- vibracije, početni kvar
2. toplota- zagrijavanje uređaja zbog kvara
3. sluh- lupanje-ozbiljan kvar
4.miris- dim
5.vid- vatra.
Kad dođe do 4. obično je vrlo ozbiljna situacija.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ukoliko je pregrejavanje pojacala problem, najjednostavniji nacin je skinuti gornji poklopac kad je uredjaj u pogonu. Podrazumeva se da amp ima dovoljno prostora oko sebe. Dakle (obicno preko leta) drzao bih uklonjene srafove, koji drze poklopac i jednostavno,  pri koriscenju celog sistema, (multiamped sistem + zvucnici  izuzetno male osetljivosti 78dB) skinem gornji poklopac i odlozim ga. Nije lepo na izgled ali funkcionise odlicno.

Za kontrolu temperature, preporucujem laserski digitalni termometar, koji se moze nabaviti na B.Potoku za somica. Daleko je zgodnije od termometara sa sondom.

https://www.google.com/search?q=laser+digital+thermometer&sxsrf=ACYBGNT-MFqibF4upCK9XhnEb7_WtXcHGA:1567955093540&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjq8_7yv8HkAhXhy6YKHSfVAHYQ_AUIEigB&biw=918&bih=598

Link to comment
Share on other sites

Miso, stavim ruku iznad ampa sto gura MRT (midrangetwitter), osetim "vruce", bio je Luxman L-530, privremeno resenje, (samo snagaski deo), Pioneer M90a bio na opravci. Lako je osetiti da se amp bori sa impedansom zvucnika. Inace,  Luxman L-530 nije specificiran za imp., nize od 4 oma .

Link to comment
Share on other sites

Маранц није критичан као Онкио некада. У упутству се саветује неких 20ак цм простора изнад и 10ак цм са стране за хлађење. Ако је уређај превише угрејан вентилатори могу помоћи. Када сам по навици оставио вентилаторе на авр, после преласка са Онкио на Маранц авр па касније склонио са Маранца, приметио сам квалитетнији звук без њих. Објашњење је било да како се Маранц мање греје са вентовима компоненте унутра нису достизале своју радну температуту те је и то утицало на крајњи звук. Свакако да увођењем снагаша а тиме и растерећивањем авр води нешто нижој темп уређаја. Најновији Денони имају могућност да угасе некоришћена појачала и раде као пре про.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...