Jump to content


Shiit Sol


DejanM

Recommended Posts

1 minut ranije, džonibigud said:

Ne, pokazalo se da nisam trebao da vidim merenja. :)

Одлично, драго ми је тако, ти си направио прави избор игноришући техничке податке.  И у свом систему слушаш МОВ издања за које њихов власник каже да су резани са фајлова. И они звуче изванредно иако ту нема ни А од аналогног звука . Има само непотребне аналогне колорације.  Нема везе, важно је уживати. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Solderer said:

Одлично, драго ми је тако, ти си направио прави избор игноришући техничке податке.  И у свом систему слушаш МОВ издања за које њихов власник каже да су резани са фајлова. И они звуче изванредно иако ту нема ни А од аналогног звука . Има само непотребне аналогне колорације.  Нема везе, важно је уживати. 

Ti NE znaš šta ja slušam  na svom sistemu. Zato ne donosi ishitrene zaključke. :)

Link to comment
Share on other sites

Одлично, драго ми је тако, ти си направио прави избор игноришући техничке податке.  И у свом систему слушаш МОВ издања за које њихов власник каже да су резани са фајлова. И они звуче изванредно иако ту нема ни А од аналогног звука . Има само непотребне аналогне колорације.  Нема везе, важно је уживати. 
zapravo, "vlasnik" kaže ovako:

Which masters do you use?

We use the best audio available to cut our records. We receive and use different kinds of masters: analogue tapes, original metal parts, lacquers cut from analogue tapes and high res digital files 192/96khz/24 bit. Music On Vinyl does not use CD's as masters.

Link to comment
Share on other sites

ZF ne vredi. Sve smo to mi apsolvirali, sa slika se vidi da sa naše sprave bolje. Da su naše ploče tuki. Da muzika prestaje tu negde 56-59. Srbin je to bre, ej!!! Mi sve znamo najbolje. Ko će još muziku da sluša na ovu oskudaciju. Umesto da svaku novu spravu pozdravimo, poslušamo, da nađemo lepotu u njima, mi se svega toga odričemo zarad pljuckanja i dokazivanja svoje intelektualne i sitnosopstvenične superiornosti....

40 minuta ranije, zflazar said:

G-Rozni ga podesi

Kaki sam nervozni zlojeb zadnjih dana, pre bih nekom podesio kosti nego vrtešku. Nisam ja za podešavanje, Ja sam HI FI gorila ( kabast brate, pre nilski konj),  koja samo hoće da uživa u muzici, pa makar iz 2000-e i godina na dalje, pa makar i od inkriminisanih ovde izdavača, pa makar imao i više od 4 ploče.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Solderer said:

 МОВ издања за које њихов власник каже да су резани са фајлова. И они звуче изванредно иако ту нема ни А од аналогног звука . Има само непотребне аналогне колорације.

@Solderer:u svojoj LP kolekciji,koji je datumski najmladji snimak sto posedujes?..pitam, 'nako iz radoznalosti,jel digitalija u nekoj formi je prisutna u procesu snimanja/mastreinga ilistatijaznamvec koji sve procesi ne postoje dok dobijemo LP u ruke,vec negde od kraja '70-ih,svidelo se to nama ili ne,u svim zanrovima,sem ako se nismo selektirali na par izdavackih kuca namenjemim za pravljanje snimaka za AAA fanove i gde se normalan izvodjac trazi lupom,da prostis....na svu srecu,velika vecina kupuje jos uvek ploce zbog muzike,i nesto bas ne haju,da li je koriscena cevna mikrofonska amplifikacija,i na kojoj etiketi/izdavackoj kuci je sad izdat snimak od izvodjaca koji se voli....nisam protivnik ako nesto dobro svira,pod uslovom da je muzicki sadrzaj takav koji mene interesuje,obrnuto,mene bas nesto ne ide...

msm,ima zivota i nakon/van Harry Belafonte "Live at Carnegie Hall"-a....MOV korisnik sam,i  u svakom slucaju ih kupujem,i kupovat cu ih i dalje,kada mi se to izdanje cini materijalno/sonicno prihvatljivijim naspram izhajpovanih tzv first press izdanja koja su reproducirana u  proteklih 40-50 godina ko zna kolko puta skrontavim zvucnicama,mackana lencoclean i slicnim cudima,budjavim omotima gde se ne vidi vise jel musko ili zensko na omotu, i cije cene neke preprodavacke dzukele/3.14ckice dizu u nebesa u nadi da ce im jedna prodata ploca mesecno,obezbedjivati mesecnu zaradu....Tidal/CD moze da posluzi i kao penicilin u klinickim slucajevima.....

 

Link to comment
Share on other sites

Најмлађи снимак на винилу који имам је вероватно Џон Хаит из 1990 године, и купио сам га због музике, а случајно сам касније сазнао из интервјуа са његовим продуцентом да је цео ланац био аналогни јер је он тако тражио. Ја сам своју колекцију градио у време издавања музике која ми се допада и нешто старијих реиздања , највећим делом наручивањем из Енглеске и приликом путовања, уз тек понеку одабрану лиценцу. Те плоче су увек биле репродуковане на добрим уређајима тако да и данас звуче одлично. Средином осамдесетих су се појавиле куће које су почеле да објављују реиздања из протеклог периода. То нису била наменски аудиофилска издања, али су квалитетно резана и пресована, и у том периоду сам наручио више таквих плоча, пре свега због музике коју сам пропустио у предходном периоду.

Избегавао сам оне са назнаком да су дигитално ремастеризоване. Наручивао сам и нека аудиофилсака издања као директно резане Шефилд , Опус три итд. трудећи се да садрже добру музику. Шефилд ми је чак послао три директно резане плоче бесплатно када сам им тражио каталог. Рекли су да им је драго да неко у Србији зна за њих. Дискотеку сам попуњавао код Жубора који је увек имао добар избор и добре цене, на берзама и испред СКЦ. Тамо је врло често било потпуно нових плоча, власници вероватно нису волели ту врсту музике. Од пре пар година нешто купујем и у Трјумвирату. Тамо сам и купио Белафонтеа, дупли албум ( реиздање из 1968 по неким изворима) за 1600 динара, вероватно никад стављена на грамофон. Још један бисер из Тријумвирата је Кет Стивенс , Тизер анд фајеркет, потпуно ново прво издање резано у Стерлинг студију. 1300 динара.Када неко чује ове потпуно аналогне плоче, пита се да ли је аудио технологија уопште напредовала до данашњих дана. Има пуно музике из аналогног доба које сам пропустио. Зато је ту вашар у месту у коме живим где понекада стижу из Аустрије нечије читаве колекције плоча за смешне цене, Ту могу да нађем и потпуно нова прва, мемачка издања класике на Дојч Грамофону, старије британске комполације хитова изванредно снимљених итд.

Купио сам својевремено код Пинбола два аудиофилска реиздања албума Грем Парсонса које сам већ имао као регуларна. Изненадио сам се великој деградацији звука на њима. Исти утисак је имао и један аудиофил са неког страног форума. Није ми познато шта су користили као извор, али звук је туп и гломазан, без финих детаља.

Дакле оно што ме интересује ја већ имам као аналогно уз употпуњавање као што сам рекао. Када хоћу да чујем нешто новије, одем код пријатеља који има велики број фајлова, и останем разочаран.

Ја сам помало конзервативан тип, за мене једанпут дигитализован звук треба слушати у дигиталној  форми. Винил је за пјур-аналог. Зато будућност винила није светла. Осим ако нисмо помодарци и хипстери.

Link to comment
Share on other sites

Интересантна фирма, са оргиналним приступом аудију. И када би смо хтели да купимо овај грамофон то не би имало смисла јер тренутно производе само модел на 60хц који је овде неупотребљив. Искуства нових власника са форума у линку су различита. Један каже да нису требали да избаце на тржиште грамофон којем хедшел, како је то Фадер лепо елаборирао, није добро решен и онемогућава употребу неких глава. Замерају му и лако кућиште мотора. Са ременом који испоручују он шета горе доле око један милиметар. Зато га је власник заменио ременом од најлона. Недопустиво.

Али највећи недостатак код једног власника је осовина диска која се помало клати у чаури, тј има што би се рекло луфта. То је већ разлог да се грамофон врати произвођачу. То је витални део грамофона где се сваки недостатак драстично одражава на репродукцију. Како је такав примерак прошао њихову контролу квалитета?

Унипивот ручица нема уља за дампирање , нити може да га има јер је шиљак пивота на бази ручице. Тешко је рећи да ли то утиче на репродукцију. Такође, нема податка за ефективну масу ручице.

Диск је тежак 1.5кг и захтева јачи мотор због мањег момента инерције. Вероватно су о томе водили рачуна.

Link to comment
Share on other sites

On 11.9.2019. at 15:18, Father said:

VFixpPu.png

Na ovoj slici se zaista vidi veliki problem sa headshell-om. Nedostatak prostora da se glava povuče nazad za celu dužinu kanala je velika greška konstruktora. Cev je predugačka i ne ostavlja dovoljno mesta za pinove i žičice da klizaju napred nazad.

Većina njih je dobro primetila da se u revjuima uglavnom viđa glava namunjena do samog kraja na headshell-u što ukazuje na nepreciznost postavljanja glave i ne korišćenja protraktora.

Na osnovu onoga što sam pročitao u diskusiji pominje se da je Efektivna daljina ručke 11" što je 279.4mm. Navodno je protraktor koji se dobija sa ovim gramofonom konstruisan po geometriji Spidle to Pivot - 265mm, što ukazuje na 14.4mm predviđenog overhang udeljenja.

Neke glave ne mogu da se podese da isprate protraktor koji je proizvođač poslao sa uređajem, kao što je Denon 103-ojka, a pitanje je i da li bi i ova Nagaoka mogla da isprati luk na originalnom protraktoru.

Velika falinka je upravo u cevi i headshell-u koliko ja vidim.

 

 

Izvini, koliko si glava namontirao u zivotu na rucicu? Pa upravo je uslikan polozaj apsolutno najcesci prilikom picanjenja prema protraktoru.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, anubisgrau said:

 

 

Izvini, koliko si glava namontirao u zivotu na rucicu? Pa upravo je uslikan polozaj apsolutno najcesci prilikom picanjenja prema protraktoru.

Važi, važi. Samo ti montiraj kako si do sada, nemam ja ništa protiv. Moja tehnika je nešto drugačija, a i čuje se drugačije. Tebe nemam nameru da ubeđujem ništa.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ipak zbog drugih da elaboriram.

 

"I'm certainly not an expert, but I didn't have too much trouble following along the video. The one step I did get frustrated with was the paper protractor, which I wasn't having a great time with. I quickly decided that was probably some inexactness on my part wrt. cutting on the lines, and I swapped out for a cheap mirrored one which worked well enough. I went ahead and set the cart all the way forward, as in the instruction video (and without pressuring the pins), but this didn't actually seem to interfere with the alignment at all.

I think the angle at which I took these pictures makes it look less aligned than it is.

That's not to say things went without issue... but I think that's more of a support or me being a dumbass problem."

 

Ko nešto zna o podešavanju zna da "well enough" nije zadovoljavajuće a tek nije ono što je u nastavklu teksta dodao. Ovaj što je ovo napisao nema blagog pojma o podešavanju.

Verujem da @anubisgrau ima više iskustva od ovoga čiju sam sliku ranije postovao i sada citirao teks iz njegovog posta. Ako je tebi to ispravno onda tebi na čast.

Zaista se čudim da ti nije čudno sve ovo što sam naglasio kao neisprevno postupanje. Čovek nije uspeo da podesi glavu po fabričkom protraktru!!!!  Šta tu dalje treba da se diskutuje. Ili je nestručan ili jednostavno nije mogao zbog ukazanih problema sa headshellom. On se odlučio da je zabije do kraja "kao u videu" i kao što "svi rade".

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, giZ_Mo said:

А који су то недостаци?

Хедшел, ремен, зазор у лежајевима диска, могуће и сувише лако кућиште мотора и још нешто што се не зна ( стабилност брзине? ). На том форуму има тема о томе,

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Solderer said:

Хедшел, ремен, зазор у лежајевима диска, могуће и сувише лако кућиште мотора и још нешто што се не зна ( стабилност брзине? ).

А шта онда ваља на том грамофону?  :)

Link to comment
Share on other sites

Moje sam zaključke izveo iz iskustava koje sam pročitao na prosleđenim linkovima. I pre toga sam primetio u videu da je deo podešavanja u headshellu urađen nestručno, nepravilno i neprecizno (gledajte od 12min). Za početak, ko podešava glavu sa zaštitom za iglu. Drugo, ko baca glavu onako sa liftom na tanjir. Treće, protraktor je lučni i obavezno je prvo ispratiti lučni trag sa vrhom igle, pa tek onda podešavati pravac cantilivera...

Četvrto zašto taj lift ne spušta glavu lagano???? Nije potrebno mnogo da se uvidi gomila propusta kada se dođe u kontakt sa uređajem.

Nije moja namera da pljujem po uređaju, koji mi se odmah dopao, već da ukažem na nepravilnosti. Ako sam udario u idolopoklonstvo brandu onda se izvinjavam svim poštovaocima. Ja na HiFi pa ni na život uopšte ne gledam takvim očima.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, giZ_Mo said:

А шта онда ваља на том грамофону?  :)

Добро питање. То су запажања и примедбе првих власника.. Колико сам разумео фирма ће им вратити пола износа цене и отклонити недостатке.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Father said:

Nije moja namera da pljujem po uređaju, koji mi se odmah dopao, već da ukažem na nepravilnosti. Ako sam udario u idolopoklonstvo brandu onda se izvinjavam svim poštovaocima. Ja na HiFi pa ni na život uopšte ne gledam takvim očima.

Slobodno iznosi svoje misljenje - zato ovakvi forumi i postoje. Nikakvo idolopoklonstvo prema Shiit Audio ne postoji - bar ne kod mene. Ja doduse mislim da su proizvodi Shiit Audio (ne svi nuzno) dobra vrednost s obzirom na cenu, ali to ne znaci da su savrseni ili da predstavljaju vrh HiFi-ja.

A ako je istina ovo sto je Solderer naveo, onda ispada i da si bio u pravu ...

U principu kod ovakvih proizvoda, koji su potpuno novi za jednu firmu, treba malo sacekati da se izlece decije bolesti. Mozda i sacekati V2 ovog proizvoda. Nema potrebe za zurbom.

Meni je nesto drugo palo na pamet. Ako izostavimo rucku i zvucnicu, sam koncept ovog gramofona je jako jednostavan. Za nekoga ko ima odgovarajuce masine, zapravo ne bi bio nikakav problem da napravi ovakav gramofon. Motor verovatno moze gotov da se kupi, kais i eto diy verzije ...

Link to comment
Share on other sites

@DejanM

Meni se u globalu jako dopada, sve skupa, ali to nije tema. Tek po čitanju direktnih iskustava i frustracijama koje su iznesene počeo sam više da zagledam. Pošto sam protraktor čistunac, najviše mi je zasmetala ta ozbiljna zamerka koju sam pročitao na temu headshell-a i nemogućnosti manevra na njemu, zbog skučenog prostora iza zvučnice, odnosno kratkog headshella (što je zapravo slučaj zbog nešto duže cevi).

Mislim da bi, ako se želi zadržati ista geometrija bilo potrebno samo skratiti cev, a za isto toliko produžiti headshell na nazad i problem rešen jer će tada imati više prostora za manevar sa glavom.

Ostale stvari koje se spominju su takođe teme za zabrinutost i ne treba biti previše strog da bi se zamerile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...