Jump to content


Savet za interconnect kablove


brijac

Recommended Posts

Pozdrav. Hteo bih malo da osvezim komplet sa novim interconnect kablovima. Tu vi dolazite na scenu sa preporukama :) Nesto sto bi komplementiralo Telefunken TA750. Takodje i konektor za aux posto ce ici na zvucnu na komp (ili ako ima nesto krsteno sa vec spojenim aux bananicom). Znam da je veliki raspon cena, i ima bas svacega, i bukvalno ne znam sta je sasvim dovoljno za ovaj sistem (Telefunken tlx 22/4 je uparen sa pojacalom), pa da ne bacam pare na nesto sto necu osetiti razliku. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, brijac said:

Ima i DIN i RCA na aux, vidi se i na slikama. (to je to pojacalo)

Ah, izvini...

Pa zgodnije ti je na RCA posto takvih proizvoda vec ima gotovih.

Taj Neotech koji koristim je treci kabl na tom mestu ( racunar/amp ) a prethodna dva su bile bas jeftine varijante... uglavnom cula se razlika na bolje, ne mozda velika ali dovoljna.   Pre ovoga su konektori bili plastikanci ( spolja ) i sa njima je bilo zujanja koje je prestalo kad sam trazio da stave bolje metalne konektore.

Sve zajedno, pravljeno u Kanibalu tada je kostalo oko 30eu ( mislim ),  7-7,5m kabla i sviralo je bolje od osnovnih kablova.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, brijac said:

Tako nesto vec imam. Cenis da nece biti neke razlike u odnosu na ovako nesto?
https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Kablovi/Fta-Interkonekt-82452221-oglas.htm?filter_id=57217779

Ja od skoro koristim taj kabal, kupio sam ga baš od tog čoveka (izgleda da ima više komada). Kod mene se pokazao stvarno mnogo bolje od jeftinih kablova koje imam po kući (HQ, Hamma), i takođe solidno bolje od mog pravljenog sa Neutrik/Rean konektora i OFC kablom. Ja ga koristim da spoji Khadas DAC i Cyrus 8vs2 pojačalo. 

Ne mogu da garantujem da li bi tebi u tvom sistemu napravio neku bitnu razliku jer nisam baš upoznat sa tim Telefunken komponentama, ali u najboljem slučaju budeš zadovoljan kao i ja a u najgorem ne čuješ nikakvu razliku i staviš ga na prodaju. Taj kabal je inače nov bio preko duplo skuplji tako da će se kupac sigurno naći pre ili kasnije. 

Link to comment
Share on other sites

Par napomena.

- Interkonekt kablovi koji su u istoj cenovnoj klasi mogu da budu različitog kvaliteta.

- Kablovi mogu da imaju dosta različite zvučne karakteristike, iz iste cenovne klase, ali da su svi kvalitetni za tu cenu. Iz tih razloga treba uzeti na probu više njih odjednom pa uporediti.

- Tako kupljeni kabl je sada nova startna osnova za dati sistem. Promenom nekog uređaja on može da bude sada manje dobar.

- Ne postoji univerzalan kabl. Već koji tebi odgovara u trenutnoj postavci.

- Ovo važi i za strujne i zvučničke.

Link to comment
Share on other sites

Previše kruti kablovi, kakav je taj narandzasti, znaju da naprave štetu na spojevima. Obično je to na šasijskom rca terminalu uređaja, a ponekad i sam kabal gubi kontakt na krajevima.

Oni znaju takođe i da diktiraju gde će koji uređaj da stoji zbog svoje krutosti.

Posle kad se prodaje neki ljudi neće da kupe takve kablove zbog svoje krutosti. Recimo ja ih ne kupujem.

Link to comment
Share on other sites

Koristim ja jedan još zvučno bolji i još mnogo deblji i još daleko tvrđi kabl između preampa i Ampa, ali upravo zbog toga što si pomenuo nije praktičan, pa sam ga zamenio ovim laganim, savitljivim, tankim i narandžastim kablom na drugim mestima :bounce

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, vdzele said:

Iz tih razloga treba uzeti na probu više njih odjednom pa uporediti.

Nažalost mnogo lakše reći nego uraditi ako se ne kupuje od poznanika (makar forumskih) ili naših domaćih proizvođača. Dobiti npr. nekoliko kablova koje si našao povoljno na KP širom zemlje na probu je vrlo teško izvesti ako je uopšte i moguće.

Link to comment
Share on other sites

Kapiram da probavanje nekoliko razlicitih nece da moze. Trenutno bih ulozio par hiljada u kablove, nisam u potrazi da menjam sistem. Ako sam dobro skapirao informacije koje sam skupio, ne moze pare i jare, kvalitetan kabal i los konektor, i obratno, s tim da vise uticaja ima konektor jer vecina jeftinih je izradjeno od mesinga a ne od bakra sto ponistava svrhu kvalitetnog kabla. Ispravite me ako sam to lose percipirao. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, brijac said:

kvalitetan kabal i los konektor, i obratno,

Hmmm pa ovako,.... kvalitetan kabl je ovaj narandžasti o kome pričamo ali je izrazito jeftin, pa se dobija utisak da je loš. Konstrukcija i sve oko njega ga čine jako interesantnim a u praksi je pokazao da se na njega može ozbiljno računati i uparivati sa izrazito skupim konektorima.

Zapravo cenu tog IC-a čine samo konektori i izrada, ako ne radiš sam.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Hmmm pa ovako,.... kvalitetan kabl je ovaj narandžasti o kome pričamo ali je izrazito jeftin, pa se dobija utisak da je loš. Konstrukcija i sve oko njega ga čine jako interesantnim a u praksi je pokazao da se na njega može ozbiljno računati i uparivati sa izrazito skupim konektorima.

Zapravo cenu tog IC-a čine samo konektori i izrada, ako ne radiš sam.

Pa da, rekoh los ne jeftin :) Trenutno radim nove razmestaje u stanu, i ako mi ovo na kraju bude kratko (pola metra), da li ovako nesto odgovara da se odradi. 
http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=15024300&pid=15024301
https://www.aliexpress.com/item/4000037448341.html?spm=2114.12010608.0.0.25442e3eDmfKh7
ili ove iz kanibala http://www.kanibal.co.rs/products.php?sgr=12205000&pid=12205073

One kopije WBT su drasticno jeftinije, i po komentarima su od mesinga...

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, brijac said:

One kopije WBT su drasticno jeftinije, i po komentarima su od mesinga...

Ne bih ulazio opet u diskusiju, ali svi konektori su od mesinga raznih receptura, ispada da je najvažnija završna obrada u vidu više slojeva ili jednog solidnijeg.

Ja koristim ovaj dugi niz godina. Navodno je teflon u izolaciji, što bih rekao da je istina po tome da ne mrda pri lemljenju čak i batinaških debeljuca i dužeg grejanja lemnog mesta.

 

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, brijac said:

Zar ne postoje tellurium bakar legure u konektorima? 

Ima i fosfor bronze i "crvenog bakra" .... Bila negde priča o tome naširoko i nadugačko. Ostaju dve činjenice. Kupi šta smatraš da je dobro, poslušaj i odluči ili veruj drugome kupi, poslušaj i odluči opet. Svakako moraš da platiš iskustvo.

Nešto jeftiniji su WireWorld konektori, i dosta su dobri, ali su pipavi za terminaciju. Još jedna loša stvar je što se brzo habaju, a dobro je što su navodno "bakarna" baza, posrebrena pa pozlaćena.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...