Jump to content


Da li imate problem sa komšijama zbog slušanja vaše omiljene muzike?


HMrules

Recommended Posts

31 minutes ago, lalelala said:

Stiropor nije zvučni izolator  ... zvuk zaustavlja samo i isključivo nešto što je teško , tj materijali velike gustine.

Ovo je tačno samo za onaj deo zvuka koji se prenosi vazduhom, i taj deo je uvek jednostavniji za izolovati. 

Tutnjava koja se prenosi čvrstim materijalom, pogotovo građevinskim (cigla, beton...) će veselo juriti kroz taj sloj. Nešto bolje će se pokazati porozni čvrsti materijali poput Ytonga, ali ništa drastično. 

(Univerzalno) rešenje bi bilo u "zarobljenom" vazduhu (ili stiroporu) duplog zida/poda. Soba u sobi. Ti kvadrati stana ispadnu baš skupi :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, banebg81 said:

Moja prijateljica je morala da dodatno izoluje svoju spavaću sobu u novogradnji u naselju Braće Jerković jer je bukvalno sve čula iz susedne sobe, kada naskače na komšinicu itd.

Ово већ звучи интересантно.  :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam iz nove zgrade sa izuzetno losom zvucnom izolacijom,kakvih je 90% danas u NS, u kojoj nas je noću sjajno zabavljala jedna komsinica,a danju si pouzdano mogao da znas koji kanal na Tv gledaju komsije pobegao nazad u kvalitetnu staru gradnju.Kakvo olaksanje,bukvalno nikom nebi pozeleo novogradnju u NS-cist hohstaleraj.Spoljni zidovi ovde su pola metra,unutrasnji puna cigla,dobra međuspratna izolacija,bukvalno necujes komsije,a jos mi na sreću samo jedan kuhinjski zid zajednicki sa komsijom(dva stana na spratu samo).Slabo me cuju i ukućani,a i komsije...

Zbog neceg drugog sam se javio ako mogu da pripomognem malo. Niko ne pominje tip zvucnika koji je jako bitan za zivot u zgradi.Ima ih kojima dusu treba da isteras da bi cuo muziku,narocito bass iz njih,a ima ih gde sve detalje cujes i na 1w i na 100w.Koristio sam dosta dugo male zvucnike ls 3/5 a tipa, izuzetno lenje(neefikasne) ,83db. Sa njima mi je dolazila policija na vrata.Da bi iz njih isterao zvuk to se moralo bukvalno oriti,amp na preko pola,membrane na granici izletanja.Nakon njih sam promenuo par zvucnika,tacnije 3 u zadnjih 20g i jednostavno ni sa jednim od njih nije potrebno pojacavati manijacki.Setite se samo slovenca koji je sa ampom od 500w "rusio" zidove na hifiles sajmu da bi nam eto pokazao kako zvucnici imaju jel' ,dobar bass...da ih je utisao ni b od bassa nebi culi.To napanjivanje da bi se dobio dobar bass i prenela energija muzike narocito je izrazena ako je zvuk "lak" za slusanje,nezamoran pa covek i ne primeti koliko ugrozava okolinu.Ja sam ugrozavao komsije po 6 sati dnevno, na tom maltene koncertnom nivou slusanja.Meni nikad nije zasmetalo,niti sam dobio(nadam se) probleme sa sluhom...ali zato je bilo i mrkih pogleda,i poziva, na kraju i policije kad sam bio student,dvaes i neku...Mlados ludos',kad su dosli panduri ja kazem ajd molim vas da vidite koliki mi je " razglas",a oni kad su videli kako su malecki zvucnici odma se slozili da komsije verovatno preteruju ;) Pritom ni sad narocito,ali ni tad kao klinac nikad nisam divljao u vreme odmora...van toga bilo je... svega.

Tako da metalac,probaj neke zvucnike koji se dobro cuju na tiho i nabavi dobar amp koji će da im dobro pokrene bass na tiho,da ne filozofiram previse probaj neki snazniji-uglavnom je efekat boljeg ampa da je lepse i kvalizetnije slusanje na tiho...a komsinici jednu milku od 300g za izvinjenje,od svađe s komsijama nema nista,uvek mogu da ti posalju komunalnu pa da fasujes kaznu,a u krajnjem slucaju su u pravu.Obzirom da si podstanar, promena stana nije losa ali savet za zvucnike koji dobro rade na tiho ostaje,komsija ima gde god da odeš.Nama uzivanje,ali treba i njih razumeti.

Ja dobio neki super komsiluk mladi par sa decom potpuni pozitivci,kaze mi lik uzivamo na terasi u ovim vrućim slusajući svako vece,odmaramo od decurlike i posla...vole jazz.Ja mu sledećih par veceri u znak zahvalnosti pustao laku ali dobru bossanovu,vocal jazz i sve sto se leti lepo slusa na nekoj terasi.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, zbrujic said:

Ovo je tačno samo za onaj deo zvuka koji se prenosi vazduhom, i taj deo je uvek jednostavniji za izolovati. 

Tutnjava koja se prenosi čvrstim materijalom, pogotovo građevinskim (cigla, beton...) će veselo juriti kroz taj sloj. Nešto bolje će se pokazati porozni čvrsti materijali poput Ytonga, ali ništa drastično. 

(Univerzalno) rešenje bi bilo u "zarobljenom" vazduhu (ili stiroporu) duplog zida/poda. Soba u sobi. Ti kvadrati stana ispadnu baš skupi :)

ovo je tačno baš kod cigle ....cigla je znatno bolji izolator od Ytonga , tačno toliko koliko joj je gustina veća 

Energija vibracija se gubi na pomeranju velike mase ...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lalelala said:

cigla je znatno bolji izolator od Ytonga , tačno toliko koliko joj je gustina veća 

Onda je beton idealan: veće je gustine i manje poroznosti od cigle. A tek čelik :)

Čak je i za "vazdušni" deo zvuka efikasnije, protiv transfera zvuka, boriti se visokim koeficijentom apsorpcije (betonov je nikakav), nego debljinom zida (masom). 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zbrujic said:

Onda je beton idealan: veće je gustine i manje poroznosti od cigle. A tek čelik :)

Čak je i za "vazdušni" deo zvuka efikasnije, protiv transfera zvuka, boriti se visokim koeficijentom apsorpcije (betonov je nikakav), nego debljinom zida (masom). 

1)      Pvi princip – Princip Mase

Ovo je jedan vrlo prost i logičan princip, koji kaže „ Svakom zvucnom poremećaju biće teže da izazove podrhtavanje bilo koje prepreke utoliko ukoliko je ona inertnija ( teža) odnosno ukoliko ima veću masu. Drugim rečima,  teži zid biće ujedno i teže naterati da vibrira.

Ipak, ovaj princip sam za sebe nije naročito koristan jer je čak i u teoretskim uslovima potrebno veliko povećanje mase za merljiv učinak u zvučnoj izolaciji.

Tako, duplirajući masu zida, poboljšanje zvucne izolacije iznosi tek negde oko 6dB.

Princip mase je naročito koristan u situacijama gde je problem buke povezan sa postojećim pregradama male mase. U tim slučajevima, lakše je postići veće procentualno povećanje mase sa istim materijalima nego kod teških masivnih zidova.

U praksi, na klasičnom pregradnom zidu od gipsa, dupliranje slojeva gips kartonskih ploča daje efekat od oko 4 do 5 dB.

Dakle masa njije svemoguća ali je dobrodošla i  ponekad vrlo često dovoljna ...

Mali izvod iz teksta ...

Prema tome “tajna” izolacione moći pregradnih konstrukcija je u dovoljnoj masi i, po potrebi, u diskontinuitetu slojeva adekvatne mase. Sve ostalo su sitnice koje mogu da povećaju ili malo da smanje izolacionu moć određenu masivnim slojevima. Nažalost, oba faktora, masa i diskontinuitet, znače i neumitno povećanje debljine pregrade. U projektantskom poslu stvar je u optimizaciji raspodele težina pojedinačnih slojeva i njihovih međusobnih razmaka da bi se postavljeni akustički ciljevi postigli sa minimalnom mogućom ukupnom debljinom pregrade.

Meni je zanimliva masa jer je to skoro najjednostavniji način da u već sagrađenom objektu ponešto sami doradimo 

KOga interesuje nek čita dalje na :

http://www.zvucnaizolacija.com/edukacija.htm

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, sondek said:

Zbog neceg drugog sam se javio ako mogu da pripomognem malo. Niko ne pominje tip zvucnika koji je jako bitan za zivot u zgradi.Ima ih kojima dusu treba da isteras da bi cuo muziku,narocito bass iz njih,a ima ih gde sve detalje cujes i na 1w i na 100w.Koristio sam dosta dugo male zvucnike ls 3/5 a tipa, izuzetno lenje(neefikasne) ,83db. Sa njima mi je dolazila policija na vrata.Da bi iz njih isterao zvuk to se moralo bukvalno oriti,amp na preko pola,membrane na granici izletanja.

Tako da metalac,probaj neke zvucnike koji se dobro cuju na tiho

 

Bravo. Jedan od uslova za normalno, opušteno, nezamarajuće a pre svega kvalitetno slušanje u kućnim uslovima.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da većina nema veze sa građevinom pa zato i nagađate o zvučnoj izolaciji. U novim loše napravljenim zgradama zvuk se većinom prenosi loše izoliranim instalacijama- za struju, za vodu, telefon, grijanje... Recimo u kupatilu ubjedljivo najbolje čujete komšije u vertikali. U dobrim novim zgradama zvuk se ne prenosi tako lako. Stare zgrade su rađenje sa boljim nadzorom, nije bilo uštede na ovakvim )"sitnicama" i imale su manje instalacija (niske struje npr). I nisu imale rigips pregradne zidove kao neke sada.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Engine

Evo, meni pod prozorom, umesto prizemne kuće nikla je zgrada od 6 spratova! Ja se ne razumem baš najbolje u građevinu, ali znam da temelj mora da bude, onako, baš dobar, a posle možeš kako hoćeš. Braća su napravila ovoliku zgradu sa temeljom od tek 2 metra u zemlji. Ima tu betona, nije da nema, ali je to malo, trebalo bi da bude u krug oko zgrade bar još toliko betona, da bi to stajalo, posebno u Borči, gde ima i podzemnih voda itd.

Ali, to nikoga više ne interesuje, lepo izgleda, nova fasada, rasveta, sigurnosna vrata, drnde - mrnde, a to što su pregradni zidovi taman jedan red cigle, jer se i to vidi, kroz rupe za prozore, to nikoga ne interesuje. Novo je... Da li kablovi, odnosno rupe za postavljenje instalacije provode zvuk, da, ali i tu postoji procedura da se to izbegne. 

A tek one priče, građevinski dnevnik, tabla koja označava ko gradi, šta gradi, kada je rok, katastarska parcela i sl. su samo pusti snovi. 

Ne daj bože nekog zemljitresa, ovo će se srušiti, neće ostato ništa, jednostavno, tolicki temelj ne može da drži toliku skalameriju. Još uvek stoji, a zamislite kako će da se ponaša kada se ubaci nameštaj, lift, ljudi ... to je još sigurno stotinak tona (6 spratova, 15 ak tona po spratu, + lift) i eto nevolje. 

A onda, kada se sruši, ili ošteti, onda, ajte da pomažemo ljudima! A ti isti ne brinu kada kupuju, šta kupuju. Smetaju im deca koja trće i komšije koje slušaju muziku, o parkingu će misliti naknadno ... A mi ostali, možemo samo da gledamo i plačemo. 

Ako je uteha, mi u starim zgradama bar donekle možemo da slušamo muziku, za njih već ne znam, neka brinu pre useljaja. Mada, potencijalni kupci su verovatno iz Babušnice, Surdulice, Bujanovca i sl. za njih je ovo velegrad, a o problemima, misliće kasnije (ništa protiv nabrojanih nemam, samo konstatujem).

 

Link to comment
Share on other sites

Na trenutnoj lokaciji mi se niko ni na šta ne žali a i ja slabo čujem buku iz drugih stanova. Zgrada je inače matora ali izgleda da je napravljena kako treba.

Dok sam bio u Novom Sadu u jednoj potpuno novoj zgradi kod futoške pijace čuo sam zvukove iz minimum 2 stana istovremeno. Večite svađe sa jedne strane, hevi metal sa druge, lupanje šnicli sa treće... Tada sam bio student bez Hifi-ja ali nek je bog na pomoći onome ko tamo kupi stan a voli ovaj hobi. Em bi se komšije žalile em ni sam nikada ne bi imao tišine. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ja lično nemam jer nemam komšije, živim u velikoj privatnoj kući prvi komšija je dosta udaljen, ali imam drugare koji su po zgradama i kad noću glasnije slušamo muziku kažu mi da su komšije već navikle i da je to njima sve manje više normalno. Čak neke komšije i vole kažu uživaju u dobroj muzici koju nemaju gde da čuju. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imao sam za vikend interesantan razgovor sa komsinicom :D Naime imao sam goste, spremio klopu, slusali muziku pricali, i ispratio ih do auta. U povratku do zgrade, sretne me komsinica, i iz vedra neba koja ti je ono pesma sa kojom obicno zapocinjes repertoar :D Reko nije valjda da se cuje toliko (moram priznati, surio sam solidno u par navrata pri instalaciji novih kablova, a i posle usviravanja), a inace standardno slusam kako mi prija i da zvucnici imaju sansu da pokazu "svoje pravo ja". Kaze ma kakvi nije problem, lepa muzika, nekad se i naculjim da slusam sta pustas. Uglavnom, nisam ocekivao prijatni razgovor, vec pretnje buduci da imam solidan broj psihica u zgradi. Dadoh joj numeru (benchmark pesma za svaku izmenu, Chris Jones, 5645kbs/44khz/24bit), ona zadovoljna, ja malo u bedaku sto zgrada ocigledno ne moze da izoluje koliko treba za jacinu slusanja koja mi prija. 

Link to comment
Share on other sites

On 8.10.2019. at 15:15, brijac said:

Imao sam za vikend interesantan razgovor sa komsinicom :D Naime imao sam goste, spremio klopu, slusali muziku pricali, i ispratio ih do auta. U povratku do zgrade, sretne me komsinica, i iz vedra neba koja ti je ono pesma sa kojom obicno zapocinjes repertoar :D Reko nije valjda da se cuje toliko (moram priznati, surio sam solidno u par navrata pri instalaciji novih kablova, a i posle usviravanja), a inace standardno slusam kako mi prija i da zvucnici imaju sansu da pokazu "svoje pravo ja". Kaze ma kakvi nije problem, lepa muzika, nekad se i naculjim da slusam sta pustas. Uglavnom, nisam ocekivao prijatni razgovor, vec pretnje buduci da imam solidan broj psihica u zgradi. Dadoh joj numeru (benchmark pesma za svaku izmenu, Chris Jones, 5645kbs/44khz/24bit), ona zadovoljna, ja malo u bedaku sto zgrada ocigledno ne moze da izoluje koliko treba za jacinu slusanja koja mi prija. 

Zovi je da slušate ploče.B)

Link to comment
Share on other sites

A moje komsinice sve babe.....:( 

Doduse,  zivim u kuci,  tako da nisam nikada imao problema.

Ranijih godina sam slusao glasnije. Sada je to svedeno na neku meru.

Godine cine svoje.

Desi se, kad sam raspolozen, odvrne se muski. Ipak to ne traje suvise dugo.

Nekih 20/30 minuta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...