Jump to content


Kvalitet domaćih izdanja na kasetama i vrsta trake na njima


HMrules

Recommended Posts

Nabavio sam neke domaće albume na kasetama i kvalitet zvuka i trake varira od slučaja do slučaja, neke kasete zvuče dobro a neke mutno i loše, pritom svaka kaseta ima drugačiji azimut, osim toga za oko mi je zapalo to da neke kasete imaju braon traku kao i sve normal kasete a neke tamniju, skoro crnu traku kao da je chrome, evo nekih domaćih izdanja na kasetema.

IMG-20190822-145941.jpg

Od gore na dole: Riblja Čorba-Večeras vas zabavljaju muzičari koji piju Jugoton, Leb i Sol-Kao kakao Jugoton, U Škripcu-O je! Jugoton i Riblja Čorba-Istina PGP.
Interesantno mi je da O je! i Istina imaju tamniju traku kao da su chrome.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, HMrules said:

Interesantno mi je da O je! i Istina imaju tamniju traku kao da su chrome.

CrO2 tj. chrom kasete imaju dodatno dve rupe pored krilaca za zabranjivanje presnimavanja. Metal kasete imaju dodatno dve rupe u sredini gornjeg kanta. Na taj način dekovi sa automatskim selektorom određuju koji tip trake je ubačen.

type.jpg

1986-sony-metal-es-60.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, HMrules said:

To znam da na osnovu tih rupica na kućištu kasete dek automatski prepoznaje koji je tip kasete u pitanju ali na osnovu izgleda trake mi deluje kao da su dve donje kasete chrome u normal kućištu, možda nisu, samo kažem da mi tako izgleda.

Da nije neki zaostatak iz kratkotrajnog perioda postojanja Type III - FeCr?

Link to comment
Share on other sites

Ako nema neke posebne naznake o specifičnostima trake unutar kasete, samo je obična ili nešto malo "oplemenjena" normalka. Ne bih se stao kladiti na kvalitet tih originalnih kaseta. Ni davnih osamdesetih, a ni sada.

Meni je to oduvek bio precrtani medij i nisam mu poklanjao ama baš nikakv značaj.

Link to comment
Share on other sites

 

51 minuta ranije, HMrules said:

To znam da na osnovu tih rupica na kućištu kasete dek automatski prepoznaje koji je tip kasete u pitanju ali na osnovu izgleda trake mi deluje kao da su dve donje kasete chrome u normal kućištu, možda nisu, samo kažem da mi tako izgleda.

Sa nasim izdavackim kucama se nikad ne zna. Mozda i jeste type2 ali u kucistu type1. Eventualno moze da se proveri na nekom deku gde je manuelna selekcija, pa da se uporedi sa cd varijantom da li frekventni spektar odgovara vise kad je na normal ili hrom poziciji

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...