Jump to content


Koju glavu i vrh igle koristite, saveti i iskustva


HMrules

Recommended Posts

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

18 minuta ranije, zbrujic said:

Neka iskustva s MC-3 T, možda? 

Веома ограничена. Када сам слушао MC-3 Turbo, суочио сам се са фамозном контролом квалитета у Ортофону (т.ј. недостатак исте, што сам и касније документирао за SPU у свом систему).

Тело звучнице, израђено од неке комбинације PPO, PPE и полистирена (Noryl) се мало одвајало од носача и није било лако залепити га, па се прибојавам да је сесија слушања патила од нежељених резонанци у самој звучници.

Слажем се да на папиру делује изванредно за цену.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, nkrgovic said:

 Moja je obicna aluminijumska... ne znam da li su iste, ClearAudio to nije nikad objavio... :(

 Nista, kad budem imao vremena, mozda i uzmem AT... Cekam da se mozad i @HMrules javi, deluje mi da slusa slicnu muziku kao ja :)

Samo teški metali :D

Moja prva ozbiljna glava je bila AT440MLa sa microline iglom, bila mi je suviše svetla i tanka u basu pa sam uzeo AT150MLX koja je unapređena verzija AT440MLa takođe sa microline iglom, ona je bila ono što ja tražim, posle sam nabavio ATN150Sa shibata iglu i stavio na svoju glavu, dobio sam dobre rezultate, više mi se svideo zvuk shibate, visina je jasno definisina, zvuk je nekako otvoreniji ali na poslednjim pesmama je veća distorzija nego sa microline iglom tako da bi se to verovatno rešilo sa detaljnim podešavanjem glave pomoću protaktora, možda ću probati novu VMN-40ML microline iglu.
Inače lično sam bio impresioniran kada sam čuo gramofon @Father sa eliptičnom iglom koji uopšte nema distorziju na poslednjoj pesmi tako da je u podešavanju glave suština.

Link to comment
Share on other sites

Šta god da uzmeš nećeš pogrešiti, ja sam rekao kako zvuči na osnovu mog ličnog iskustva, kod microline je fora što zbog samog oblika igle ona maksimalno ulazi u brazdu i zato je distorzija minimalna ili je uopšte nema na poslednjim pesmama, verovatno je i sa shibatom to moguće ali uz bolje podešavanje glave.
Na samom početku teme imaš moj prvi post i video sa microline i shibatom, poslušaj najbolje na slušalicama pa se lično uveri, čak se i na tom videu primećuje da je microline malo bolja kada je distorzija u pitanju.

Link to comment
Share on other sites

 Ja vise razmisljam zbog ovoga sto su @Father i @InSides pisali vezano za komplijansu zvucnice i efektivnu masu rucke. :) Ako ja dobro sabiram, ta AT-VM95 sa par srafova ce na ovu moju rucku da legne k'o budali samar.... :)

 Kazem, jos da odvojim vreme da to podesim.... Iskreno da ti kazem, razmisljam o MicroLine samo zato sto bi trebalo da je tranjnija nego sibata. I nije mi finansijski momenat problem, koliko vreme na podesavanje. Meni bi ta ML igla radila par godina bez da je diram, taj "Piece of Mind" bi mi prijao. (A i generalno volim taj album, tako da je pun intended)

Link to comment
Share on other sites

 Sad pogledah, u pravu si. Ja mislio da je veca razlika, a ono samo 20% Hmmm..... Ta shibata i nije onda losa ideja.... Samo ako se i Milan javi, ako ima iskustva.... @sondek - probao nekad AT-95 sa StageLine-N ? Ne bi smeo da bude problem, ali aj da pitam.... :)

 Pa da odvojim vreme iduceg meseca, kad poludim od pocetka skole, tamo negde sredinom septembra, da se bacim na gramofon :)

Link to comment
Share on other sites

Ja sam trenutno u low budzet varijanti sto se zvucnica tice,

I trenutno koristim tri glave

AT-VM95C to je najeftinija iz ove nove serija AT glava. Sta reci nego da svira bolje od AT-91, AT-92 (pmount) i dosta manje distorzivna na kraju ploce, ali opet su distorzije prisutne (probao sam razlicite protaktore nisam uspeo da se resim distorzije), Za razliku od AT-91 ciji je ovo replacment, je dosta dobra kupovina. Mnogo bolje izbalansirana glava nije ni pre svetla ni pre tamna da se tako izrazim.

AT-95E - tu necu nista da komentarisem, vec se sve zna, ali mislim da cak ovaj AT-VM95C u nekim slucajevima dosta bolje trackuje nego 95tica koja ima elipticnu iglu

Tehnics P24 (pmount) - Bukvalno je mogo bolja od AT glava po mom ukusu, nema distorzije pri kraju ploce i nekako dobro legla. Nedavno sam nasao originalnu iglu i to svira bas onako muski da kazem.

Za nekih 20-50e po glavi nije u opste lose :) A i mogu da preporucim ovu AT-VM95C

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, shon3i said:

Sta reci nego da svira bolje od AT-91, AT-92 (pmount) i dosta manje distorzivna na kraju ploce, ali opet su distorzije prisutne (probao sam razlicite protaktore nisam uspeo da se resim distorzije)

Poseduješ dva gramofona ili imaš jedan i koristiš isključivo P-mount glave? Kod P-mount glava nema nikakvog podešavanja, samo je ubodeš i vozi, zato pitam.

 

Link to comment
Share on other sites

Jedan gramofon koristim Akai AP-D30 (doduse imam i rezervni fisher MT-125 ali on skuplja prasinu debelu)

P-Mount glave koristim preko T4P-Half Inch adaptera koji sam dobio sa AT-92ECD glavom posto je ona U(niversal) mount glava.

Medjutim ranije dok sam imao Tehnics SL-BL3 linear tracking gramofon i koji je bio P-Mount AT-92 je i tad na kraju ploce imala distorziju i losiji tracking od P24, i dosta je svetlija od P24, a P24 sam dobio uz Tehnics

I negde sam shvatio da AT-91, AT-92 moraju prosto da imaju distorziju, i ako AT-92 elipticna i trebalo bi da je bolja od AT-95, Medjutim AT-95 se nekako nosi dobro sa krajevima ploce sto se distorzije tice, ali opet je tracking losiji i zbog toga pesma malo zvuci kad da je izgubila dinamiku.

AT-VM95C nekako resila i taj problem, ali i ona je malo svetlija i opet ponegde ima distorzije.

Za P24 sam kupio neki analogis headshel koji je laksi, posto je glava teza pa sam tu kompezovao sa ovim adapterom, i mislim da sam dobio dobitnu kombinaciju. Nastelovao VTA na 1.5 koliko je po propisima i to lepo trackuje.

 

Link to comment
Share on other sites

@shon3i ok sada je jasnije, hvala.

U tom slučaju je protraktor neophodan jer ti zapravo sa adapterom koristiš P-mount glave na S ručki sa skidajućim headshellom.

Koju god iglu da imaš i ako je idealno podešena po lučnom protraktoru (koji smatram kao najbolje rešenje) imaćeš reprodukciju bez distorzija sve dok ti se vrhovi ne ostružu do nekog nivoa kada to počne da se primećuje. Razlika u prezentaciji detalja i tonova između različitih tipova vrhova bi tada trebala da se jasno primeti u korist boljih/skupljih opcija.

Adekvatna tracking težna na svakom vrhu ponaosob osigurava da ona trackuje u maksimalnim svojim mogućnostima, pod uslovom da je izuzetno precizno podešena adekvatnim protraktorom sa odgovarajućom geometrijom.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, shon3i said:

I negde sam shvatio da AT-91, AT-92 moraju prosto da imaju distorziju, i ako AT-92 elipticna i trebalo bi da je bolja od AT-95, Medjutim AT-95 se nekako nosi dobro sa krajevima ploce sto se distorzije tice, ali opet je tracking losiji i zbog toga pesma malo zvuci kad da je izgubila dinamiku.

Ovo demantuje moj prethodni post, a što se tiče AT-95, moguće je samo da ti je VTA loše pogođen, ako je ta glava viša ili niža u odnosu na P-mounth glave pa dolazi do lošeg upadnog ugla vrha u brazdu. To se može rešiti podizanjem korena ručke ako se poseduje ta opcija, ili tanjim / debljim matom. Dakle spuštanjem ili podizanjem pozicije vinila na disku pa ujedno i menjanjem upadnog ugla vrha u brazdu.

Link to comment
Share on other sites

@Father Hvala na odgovoru, uvek je zadovoljstvo citati tvoje postove :)

Citao sam tvoj da kazem doktorat oko protaktora i tada sam imao zelju da konstruisem svoj protaktor tj za ovaj gramofon, ali sve se nekako nije stiglo iz tog razloga koristim komercijalne, nekoliko sam kupio od Tome iz Krusevca, zadnji koji sam uzeo jeste

https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Gramofoni-Delovi-i-oprema/Protaktor-za-podesavanje-zvucnice-klasicni-i-profesionalni-4512278-oglas.htm?filter_id=463210193

Zadnje dve slike, tj u obliku diska kliritni, druga strana je dobra za stelovanje skejtinga, posto je flat. Pre ovoga sam koristio Analogis Just 1 sto je koliko sam video neki standard a i dobar je zbog ogledalca. Takodje uglavnom sve sto sam kupio od analogisa je bilo dobro tako da imam neko poverenje u njihove proizvode, cak sam jedno vreme koristio ni njihov entry level phono preamp Easy Phono, koji je za 30e zvucao bas izbalansirano i cisto. Takodje sam sa vinyl engine-a stampao one njihove stupid protaktore i sa njima sam probao da dobiijem distort free zvuk ali uvek je rezultat bio identican, ma kojim god protactorom, probao.

I ja isto mislim da bi trebalo da sa novom zvucnicom/iglom dobijem zvuk bez distorzije, medjutim to sam samo uspeo sa P24. I mislim da je razlog jer je ona ipak malo bolja od AT glava koje imam, da kazem neki srednji stalez. i po specifikacijama tako deluje.

Sto se VTA tice, hvala na preporuci, nije mi to palo na pamet. Doduse jesam u skorije vreme AKAI-ev mat (koji je cista guma) zamenio za soulines pluta-guma mat to sam od Igora nabavio, i tu sam bio iznenadjen novim zvukom, Ali glave nisam pre-podesavao za novi mat. Inace AT-95 imam i od pre kupovine tog mat-a tako da ne znam da li mozda nikad VTA nije bio dobro podesen, ovako na proizvoljno gledanje glava stoji paralelno horizontalno u odnosu na plocu. Mozda ne vidim neki mikro ugao, mozda napravim par fotografija svih zvucnica..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@shon3i hvala ti na lepim rečima, a ono "doktorat" je prejako, više sam želeo da približim sopstvena razmišljanja od početnih analiza do nekog momenta kada sam odustao od daljeg iznošenja usvajanih poboljšanja konačnog pristupa i konstrukcije.

Verujem može da se podesi dosta dobro sa tim protraktorom na belom vinilu, ako se prvo što preciznije podesi overhang na prstenovima u centru ploče pa pristupi podešavanju pravca igle, stalno proveravajući da li je overhang i dalje na istoj daljini (npr 15mm). Svako mrdanje/rotiranje glave dovodi do pomeranja overhanga i zato ga treba posle svakog pomeranja ponovo kontrolisati.

Nije idalno rešenje jer su idealne tangente na kojima se ovde podešava na zakucanim tačkama, a one variraju od geometrije do geometrije i odabranog overhanga. Zapravo sve se uzročno posledično pomera pa i offset ugao. Iz tog razloga sam zagovornik prethodnog istraživanja najboljeg overhanga u sadejstvu sa pronalaženjem najboljeg offset ugla. Dakle tri mere ali dve nepoznate. Jedino što nam je polazna tačka je udaljenje spindle tanjira do pivot-a ručke, što je zapravo montažna daljina ručke. Overhang i offset angle se ugađa da se dobije najoptimalniji raspored greške i distorzija. Zvuči komplikovano i tricky, ali uz exel tabelu sam mnogo ubrzao postupak i ceo postupak učinio preciznijim u konačnom ishodu. Poklapanje jednačina u tabeli je 100% sa dobijenim proverama uglovne greške u AutoCad-u.

Kada se dobijene tri dimenzije, dve u mm i jedna u obliku ugla ubace u AutoCad konstrukcija je relativno laka. Postoji jedan luk i jedna referentna tačka za podešavanje i sve štima "like a charm".

Još jedna prepreka je na putu, a na nju se zaboravlja. To je štampač. Oni mogu poprilično da povuku u štampi i pomere rezultat (čak do 1.5mm). I to sam uspešno rešio sa štampom direktno iz AutoCad-a na Canon image RUNNER ADV C5235i.

Link to comment
Share on other sites

@Father Hvala opet na sazetom upustvu, opet mi se budi neka zelja da pokusam. Mislim da cu prvo da proverim overhang, jer ne mogu da se setim da sam ga proveravo posle stelovanja (najverovatnije da nisam). Inace po specifikaciji vidim da je na mom gramofonu 15mm. Ako ni posle ovoga ne dobijem nesto bolji rezulatat, onda cu te kontaktirati oko ovih preracuna, a taman u medjuvremenu da instaliram neki AutoCAD, davno bese jos u srednjoj skoli kad sam ga zadnji put koristio :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, shon3i said:

I jos jedno pitanje, da li je pametno uzeti tehnicsov overhang gauge? za stelovanje, posto vidim da je isti overhang 15mm kao i kod mog AKAI-a ? Posto kontam da mi je lakse da nastelujem tako. Inace danas proveravam trenutni setting.

Ako je 15mm preporuka za tu ručku ili fabričku kombinaciju tog gramofona sa tom ručkom onda bi mogao samo da podesiš vrh igle na 15mm overhang ali tako da cantiliver bude poptuno paralelan sa osom headshella ili njegovim bočnim ivicama (ako su potpuno ravne).

To manje više stoji za svaki gramofon sa farbričkom ručkom. To nije najbolje rešenje ali je najbliže najboljem rešenju, čak bih rekao i dosta bolje od nekih univerzalnih protraktora.

Znači igla u osi sa headshellom na preporučenom overhangu iz specifikacija proizvođača. U tvom slučaju 15mm. Ja bih pre podesio prema toj ploči tih 15mm i pokušao da isparalelišem iglu sto preciznije uz stalnu proveru preciznosti overhang daljine. Ne koristeći referentne tačke.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...