Jump to content


Koju glavu i vrh igle koristite, saveti i iskustva


HMrules

Recommended Posts

Želeo bih da započnem ovu temu pošto me interesuju vaša iskustva i preporuke, koju glavu i vrh igle koristite, vaša iskustva sa njima, šta vam zvuči najbolje ili najgore itd?

Trenutno imam AT150MLX glavu sa ATN150Sa shibata iglom, inače originalna igla za glavu je microline, u poređenju ova dva vrha došao sam do zaključka da shibata zvuči malo prirodnije nego microline, čak je i visina bolje definisana, oštrija, prednost microline igle je ta što najbolje ubija distorziju, mislim da je i sa shibatom to moguće ali verovatno je potrebno dodatno podešavanje glave sa protaktorom.

Inače evo jednog testa sa navedenim vrhovima.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stylus type: Nude Vital superelliptical.Dijamant je Paratrace nakon retipa,kantilever je takodje nakon reparacije nov, aluminijumski. Reparaciju je odradio Expert Stylus. Presla je vec dosta sati i blizu sam novoj reparaciji koji pored Expert stajlusa radi i Goldring koji je sad zvanican Linn reparator.Mislim da ce najverovatnije izbor biti ES,ne volim iznenadjenja mada zamalo da kupim jednu ''goldringovu'' repariranu sa 0 sati da ih uporedim.Izbor zvucnice cu tesko da promenim u ovom zivotu(uh,uh kad god sam ovo rekao...)

 

Tracking joj je izvanredan,nema nikakvih problema pred kraj ploce i sl.ni kao sveze reparirana ni nakon 600-700 sati moje grube procene.Glava ima neobicno nizak izlazni napon pa ko o njoj razmislja treba da se naoruza dobrom fono sekcijom i uzme taj izlazni napon u obzir,i sta ce sve osim signala preamp da pojaca,tako bolje da ima nizak nivo suma,bruma rfi smetnji,etc...ukratko potreban je dobar MC preamp.Ja koristim Naim Prefix ugradjen u gram i ta eliminacija phono kabla je jedna od najboljih stvari koju sam uradio,to mozda bas ima veceg znacaja sa ovim sto sam pomenuo tj. velikim pojacanjem koje je low output MC-u potrebno. 

Evo i ostalih originalnih specifikacija koje daje proizvodjac:

LINN TROIKA MOVING COIL CARTRIDGE Introduced 1986 Discontinued 1994

TECHNICAL SPECIFICATIONS Frequency Response: 20Hz to 20KHz +/- 1dB Tracking Weight Range: * 1.5 – 1.7 g Compliance (cu): 10 Recommended Load: >10ohm; 470ohm nominal Capacitance Loading: Not critical Tracking angle (deg): 20 Output: 100uV Stylus Type: Vital Connection Method: Flying Wire Weight: 7.0g Separation @ 1kHz: Better than 30dB Channel balance @ 1kHz: within 1dB

* Tracking is normally set to between 1.6 & 1.7 for Moving coil cartridges. Exact tracking weight should be set by listening to the cartridge at normal room temperature.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Prvi setup:

Shure V15 Type III sa Dual DN352 (VN 35 E) eliptičnim vrhom. Ova glava postoji u opcijama LM, TM, DU. Na glavi koju sam kupio su skoro sva slova obrisana sa donje strane, pa nije jasno o kojoj je reč, ali je činjenica da nema srebrno telo nego je komplet crna, kao ove opcije koje nalazim.

V15-III-LM.jpg

Shure-V-15-Type-III-TM-Tonabnehmer-Syste 

1102148-shure-v15-type-iii-lm-cartridge-

16224575070_08b257604e_b.jpg

1-Piece-nachbau-Needle-Shure-VN35E-Dual-

 

Drugi setup:

Ortofon 2M Blue + OM40 VDH igla

IMG_20180308_195709.jpg.47988a1796fbdcf8afb51f604903211a.jpg

IMG_20180308_200004.jpg.f2706ed799c89682ce0322922d2ee31b.jpg

Treći setup

Ortofon Super ili Gold telo + Super OM10 igla. (OM10 sa slike, poslednju u nizu sam u međuvremenu prodao)

Kompleti.thumb.jpg.acd2142557aca8e01c5bc5dbfed9d220.jpg

Link to comment
Share on other sites

 Ja isto treba da uzimam novu glavu za ClearAudio Evolution gramofon i isto se razmisljam :

- AT-VM95ML

- Ortofon 2M Blue

- Ortofon 2M Bronze

- Ortofon MC-3 Turbo

 Gramofonsko pretpojacalo je Naim StageLine-N, tako da samo MM i HO MC dolazi u obzir.... Ne zuri mi se, samo razmisljam. Imam i stare i nove ploce, jako malo imam 180gr i slicnih izdanja, klasika su stara (uglavnom licencna) izdanja tipa deutche gramofon, onda gomila rock i metal muzike (maiden, crimson glory.... ), po neki jazz, ono - bas svasta.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Ja isto treba da uzimam novu glavu za ClearAudio Evolution gramofon i isto se razmisljam :

- AT-VM95ML   ................ AKO JE EFEKTIVNA MASA RUČICE OD 10.5 - 15.5g

- Ortofon 2M Blue ........... AKO JE EFEKTIVNA MASA RUČICE OD 10.5 - 15.5g

- Ortofon 2M Bronze ....... AKO JE EFEKTIVNA MASA RUČICE OD 9.5 - 14.2g

- Ortofon MC-3 Turbo ...... AKO JE EFEKTIVNA MASA RUČICE OD 16.1 - 24.0g

 Gramofonsko pretpojacalo je Naim StageLine-N, tako da samo MM i HO MC dolazi u obzir.... Ne zuri mi se, samo razmisljam. Imam i stare i nove ploce, jako malo imam 180gr i slicnih izdanja, klasika su stara (uglavnom licencna) izdanja tipa deutche gramofon, onda gomila rock i metal muzike (maiden, crimson glory.... ), po neki jazz, ono - bas svasta.

Sve tri zvučnice poseduju sličan ako ne i isti tip vrha. Radi okvirno sužavanja izbora proverio sam uklapanje sa efektivnom masom ručke u rasponu rezonantnih freq. od 9Hz-11Hz, a koristeći podatak Compliance  -  µm/mN iz specifikacija za svaku.

Treba utvrditi koja je efektivna masa ručice na gramofonu i proveriti najbolju kompatibilnost. MC-3 Turbo traži najtežu ručku, a 2M Bronze dosta lakšu opciju. Vrlo bliska njoj je AT-VM95ML kojoj prija ipak 1g više mase u ručki.

2M Blue bih eliminisao jer ima najlošiji vrh od ostale tri i mutniju prezentaciju. 2M Bronze sam slušao i nije mi se dopala jer sam je doživeo kao nemuzikalnu. Ostale dve ne poznajem u zvučnom smislu.

Evo iskustava u vezi sa Ortofonima koji poseduju isti vrh ....  https://forums.stevehoffman.tv/threads/ortofon-mc-3-turbo-or-2m-bronze.736327/

Link to comment
Share on other sites

Moja Jelco je 6.5g, što mi baš lepo paše sa OM-om koji sam do skoro koristio i sa sadašnjim Shure V15 typeIII.

Nije to mnogo nisko, tih 9g, ali ti na neki način eliminiše MC iz igre, koje uglavnom zahtevaju ručice teže efektivne mase.

AT ti u tom slučaju bolje leži pa uz neki manji tegić od 1.5-2.5g možeš to lepo da podesiš ko lutka da bude. Lako se to prekontroliše u Adobe Audition programu.

AT je takođe bolja opcija zbog izbora igala koje mogu biti i jeftinije i skuplje opcije. Ja bih ipak preporučio SH opciju sa Shibata vrhom. Možda će više pucketati, ali će imati daleko više zvučnog nektara u celini.

Pokretač teme ima slična iskustva.

Link to comment
Share on other sites

46 minuta ranije, nkrgovic said:

 Deo problema je sto Clearaudio ne objavljuje bas efektivnu masu rucki... Ono sto se za Satisfy moze naci po netu kaze da je u pitanju oko 9.0g ... dosta nisko.

А која је ручка на том грамофоном?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nkrgovic said:

Ortofon MC-3 Turbo

Zašto je ova glava retko izbor (domaćih) gramofondžija? Na papiru deluje kao dobra prilika (na žalost, izgleda, ne i za tu clearaudio ručku, fali joj nekoliko grama ef. mase). 

Ima li nešto što bi trebalo znati, a ne piše u brošuri? 

Link to comment
Share on other sites

Nađoh ovo i preporuku da se koriste glave više kompianse od 12. 

"By the way, any cartridge with a compliance over 12 that I’ve tried with the Satisfy arms has performed superbly."

https://www.dagogo.com/clearaudio-satisfy-tonearms-the-carbon-fiber-satinee-wood-and-ebony-review/

 

Koliko vidim ima 3 opcije ručki, sad da li su im i efektivne mase identične ...??

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, zbrujic said:

Na papiru deluje kao dobra prilika (na žalost, izgleda, ne i za tu clearaudio ručku, fali joj nekoliko grama ef. mase). 

Pa otprilike 10g manjka. NIje to malo, valjda? Skoro ko dve zvučnice zajedno, a ne vidim opcije za zamenu igle kao kod AT.

Verujem da bi stavljanje tolikog dodatnog tega zeznulo komplet performanse ručke.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, nkrgovic said:

ClearAudio Satisfy, prva gneracija

Ako je spindel to pivot 222 preporučena montažna daljina, (kako nalazim ovde), imam izvanredno konstruisan protraktor za nju. Dugo sam ga polirao i podešavao za Kuršumov gramofon sa istom geometrijom. Konačno sam najbolji rezultat dobio na 16mm overhanga umesto preporučenog za tvoju ručku 17.3mm gde ima dosta više distorzije u zadnjem delu ploče.

 

2121379161_KURSUM238-22.1.thumb.jpg.cb9cb2caf8805eb9081eb09b4fc7e2ca.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja isto treba da uzimam novu glavu za ClearAudio Evolution gramofon i isto se razmisljam :

- AT-VM95ML

- Ortofon 2M Blue

- Ortofon 2M Bronze

- Ortofon MC-3 Turbo

 Gramofonsko pretpojacalo je Naim StageLine-N, tako da samo MM i HO MC dolazi u obzir.... Ne zuri mi se, samo razmisljam. Imam i stare i nove ploce, jako malo imam 180gr i slicnih izdanja, klasika su stara (uglavnom licencna) izdanja tipa deutche gramofon, onda gomila rock i metal muzike (maiden, crimson glory.... ), po neki jazz, ono - bas svasta.

odgledaj lepo ovaj video,ako imas neku Clearaudio MM zvucnicu sa otvorom kao sto je na slici,neke ideje ce ti se nametnuti vec same po sebi..fokusiraj se na centralni deo zamenskih igala od AT,ne kako izgledaju sa okvirom..grickalicu za nokte sigurno imas u kuci,kao i testericu za nokte...

 

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, zbrujic said:

Ne fali toliko. Oko 3g bi bilo dovoljno ako je 9.5g ef. masa ručke (kažu, a nkrgovic bi mogao i da je izmeri :)), a 13 je 10hz-komplijansa. 

Што је, у ствари, маса мало тежих завртња.

https://www.vinylengine.com/cartridge_resonance_evaluator_results.php?m=Ortofon+MC 3 Turbo&cm=4.1&dc=13&search=search

Табела показује исте вредности и за 9 и за 10 грама ефективне масе. Хоризонталне вредности показују "тоталну масу звучнице и хардвера за монтажу". Када сам задње мерио завртње, чини ми се да је сет месинганих завртња (типично за све Ортофоне које сам ја имао) имао масу од око ~2 грама.

Колона означена како 6.1g (4.1g за звучницу + 2g за хардвер) показује 11Hz и за ефективну масу од 9g и од 10g.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, zbrujic said:

Ne fali toliko. Oko 3g bi bilo dovoljno ako je 9.5g ef. masa ručke (kažu, a nkrgovic bi mogao i da je izmeri :)), a 13 je 10hz-komplijansa. 

Compliance, dynamic, lateral - 13 µm/mN 

Ručka 9g + 4.1g zvučnica + 1g šrafovi = 14.1g

tako je Fali 5.4g, nisam uračunao težinu glave ranije.

Untitled.png.48ed83ab573c3e0b6b7803394af63f15.png

Da je 9.5g to je onda čak 2.5g na 11Hz rez.freq.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...