Jump to content


Udar groma ne radi USB!


ivanp

Recommended Posts

To sa EPS ne ide nikako još bi ja na kraju trebo njima da platim.

Nego dešava se nešto potpuno neverovatno posle ne znam koliko cimanja i restartovanja proradila Tenda wireless network adapter. Sprava sa antenom pomoću koje sam išao na mrežu i internet (retko). Isto se gura u USB, i radi, definitivno.
Logitech bežična tastatura i miš nikako!!! Na ivici sam da uzmem čekić!

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ružić Slavoljub said:

Ivane,veruj mi... Mozes da naplatis stetu od elektro distribucije.

Ne ne može u ovom slučaju. U prilog tome govori sudska praksa i pravilnici distributivnih preduzeća. Pogledao sam gde je Kovin na izokerauničkoj karti. Ako su prpisi kod njih isti kao i kod nas nisu bili u obavezi da ugrade odvodnike prenapona blizu Ivanovog stambenog objekta. Jedino ako je Kovin baš izuzetak a to ne mogu videti bez uvida u detaljnu tabelu. Ako Ivan ima poznanika u distribuciji to je drugo. I još nešto ne zovu se više elektrodistributivna preduzeća... 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ivanp said:

Nisam imo ni kad sam bio mlađi. Sad ovako mator ne poznajem više nikog.
Nastavljam igru verovatno sutra, pošto sam se umorio.
Ma grom je udario negde u blizini, mrkla noć. Ne znam gde, samo je jako puklo!!

Razumem te. Žao mi je što je se to desilo. ZnO odvodnici spreče prenapon da dođe do tvoje instalacije ili bar ublaže štetu. Za samo domaćinstvo idu skuplji uređaji koji ne znam da li su baš isplativi. 

Link to comment
Share on other sites

Odvodnici prenapona na 35kV mrezi (silikonski ili keramicki) sluze za zastitu od prenapona, stite mrezu i elemente na njoj. Ako grom udari udari u kucu ili blizu nje tu EPS nemoze da pomogne.

I da tacno je nekad smo bili EDB ali sada smo svi EPS ili EPS ODS.Mnogo toga se promenilo u zadnjih 20+ godina u firmi.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ivanp said:

To sa EPS ne ide nikako još bi ja na kraju trebo njima da platim.

Nego dešava se nešto potpuno neverovatno posle ne znam koliko cimanja i restartovanja proradila Tenda wireless network adapter. Sprava sa antenom pomoću koje sam išao na mrežu i internet (retko). Isto se gura u USB, i radi, definitivno.
Logitech bežična tastatura i miš nikako!!! Na ivici sam da uzmem čekić!

 

Vidi imao sam slicne situacije na par lokacija kod ledina i uglavnom bi crkao fles sa koga vuce linux (proveri da ti nije taj mali usb receiver otisao)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

400/220/110 kV i 110/35 kV  a male su 35/10 kV ostale su još manje. Ne štiti se trafostanica već el. en. elementi u njoj. Transformatori u zavisnosti od naponskog nivoa i dalekovodi i kablovi  u zavisnosti od naponskog nivoa. Skuplji imaju bolju, složeniju zaštitu. Da detaljišem ili... 

Meni ne moras. Recimo da od toga zaradjujem prilicno dobar 'lebac ;)

Figure-6-OMS-network-view.jpg?resize=660

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Delija said:

Ne direktno. Softveras.

https://mining-bios.eu/product/polaris-bios-editor-3-pro-pbe-3-pro-performance-timings/

Jel si imao prilike da radis na ovome ?

Ja koristim regularan sa svojim podesavanjima za napon struju itd.

Citao sam da na vecini memorija nema razlike ako dobro optimizujes bios.

Izvinjavam se za off

Link to comment
Share on other sites

Ko ima baš skupu el. opremu, može biti da mu se isplati da ugradi nešto ovakvo na razvodnu tablu.

Nije jeftino, a nije ni 100% garancija u najgorim slučajevima, ima i nekih komplikovanih uslova oko postavljanja, ali često zna da pomogne, pogotovo ako vas distribucija napaja preko vazdušnih vodova. Ono, bandere i žice po njima do vaše kuće.

Ako ste u zonama gde ste uglavnom vezani podzemnim vodovima, pa još ako je i lokalna distributivna 20kV TS vezana podzemnim vodom prema TS 110/20kV, onda je verovatnoća da vam tehnika strada od udara groma veoma mala.

Inače, prenapon nezgodan za elektroniku možemo dobiti i iz mreže kablovske televizije, pa i iz Telekomove telefonske parice. Strada proporcinalno, ono što je priključeno, a ponekad, neočekivano, "nešto što je priključeno na nešto drugo". :P
Ne znam da li modemi i ruteri imaju galvanska razdvajanja?!? :unsure:

Za sitne pare, imate i surge protektore, produžne kablove sa prenaponskom zaštitom u sebi. Bolji modeli su veoma efikasni. Kod mene su TV, IT oprema, uglavnom sva elektronika, vezani na surge protektor. Još ih nisam stavio na frižider i klime, ali razmišljam... <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...