Jump to content


Udar groma ne radi USB!


ivanp

Recommended Posts

Udar groma, relativno blizu kuće uništio mi je (nešto) na PC Fujicu Esprimo E-5731 koji je izigravao HTPC.  Prvo je prilikom startovanja izbacivao grešku 0211: Keyboard error. Uspeo sam da uđem u bios sa žičanom tastaturom i da premostim grešku. Sad diže W7 ali ne radi nijedan USB port, tj računar je neupotrebljiv za muziku.
Sumnjam da mu ima pomoći ali rako da pitam dal neko ima ideju, šta je nama činiti?

Link to comment
Share on other sites

Siajlica ti je najmanji problem.Jel ti je video tastaturu u biosu?

Verovatno jeste jer da nije ne bi mogao da premostis u biosu trazenje tastature pri paljenju.Ako ti radi net probaj sa reinstalacijom drajvera za plocu.Ako to neuspe sledeci korak je reinstalacija win.

Desavalo se da lan kontroler prestane da radi na ploci (grom , los kondezator itd.) to se resavalo pci lan karticom isto mozes da uradis i sa usbom.

 

https://www.kupujemprodajem.com/Kompjuteri-Desktop/Kablovi-i-adapteri/USB-3-0-2-port-kontroler-kartica-PCI-E-4pin-molex-PCIE-x1-61528911-oglas.htm

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Vlajo said:

Crkao je usb kontroler, iako je bio isključen PC, povezan je  sa strujom. Ili premošćavanjem usb karticom, ili nova ploča (ne može standardna ploča da se ubaci)

Verovatno.
Na taj računar su bili prikačeni USB tastatura i miš! Ušao sam u bios pomoću pozajmljene PS/2 tastature.
Mislim da ću dobiti neplanirano neki mini PC.
Nisam sklon budževinama sa USB karticom.......................... imam otpor!

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

Obrati se Elektrovojvodini i prijavi šta se desilo. Njihova je dužnost da ti nadoknade štetu.

Izađe službenik,napravi zapisnik i dobiješ odštetu.

Dobijes uz mnogo srece i jos vise cimanja jedno 20% iznosa stete. Ako i toliko.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

Inače crkla mi je i elektronika na gasnom kotlu i jedna led sijalica! Sreća i veselje.:wacko:

Elektronika za kotao će više da te košta od polovnog računara. Šta sada može da se uradi. Možeš da ubaciš neki low profile usb 3.0 card kao na primer ovaj

https://www.aliexpress.com/item/33058687369.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.162c46a3Ou9NCX&algo_pvid=35e01f8e-aa27-405d-b338-2b684afaa17b&algo_expid=35e01f8e-aa27-405d-b338-2b684afaa17b-0&btsid=a52e8e77-ba55-48d2-b026-a1e53769062b&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_7,searchweb201603_52

 

na mesto grafičke kartice. Nemoj da te buni što nije ista veličina. 

38 minuta ranije, ivanp said:

Nisam sklon budževinama sa USB karticom.......................... imam otpor!

U tom slučaju pronađi na oglasima neki drugi brend računar. Moja preporuka je neki HP Elite. Samo gledaj da ima 8 GB DDR3 ram a. Stari računar prodaj, a u novi možeš da ubaciš i neki SSD od 120GB.

Probaj da se osiguraš i nekim APC om (preko Mažara naravno)

https://www.apc.com/shop/hr/en/products/APC-Performance-SurgeArrest-8-outlets-with-Phone-Coax-Protection-230V-Germany/P-PMF83VT-GR

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

To ćeranje sa EPS om bi me koštalo više živaca nego što bi para video. Ako se pokaže da je računar ostao bez USB portova neću ga prodavati. Da unesrećim nekog drugog?

Inače interesantno je da je sklopka uredno izbacila i ostao sam bez struje. Uključio sam je i sve je bilo na izgled u redu. E kad sam ujutru uključio računar počeo je horor.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja radim u EPS-u (doduse na odrzavanju 35kV) ali imao sam slucaj gde sam naplatio stetu od dunav osiguranja  a  to je bilo u slucaju da je nula u prekidu.

Za elementarne nepogode mislim da ti EPS nece pomoci.Ako se ispostavi da je kvar do njih (u mom slucaju izgorela nula na satu) , onda radis prijavu stete u EPS-u i kontaktiras nekog iz Dunav osiguranja itd...

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Delija said:

Huh... Cek polako...

"Velika" trafostanica je HV/MV - na ulazu u grad.

"Male" trafostanice su u gradu - MV/LV.

Svaka trafostanica ima zastitu, to se podrazumeva.

 

 

A sad procitaj prvi post - gde je udario grom? Tacnije - munja :)

Gde je tu trafostanica?

400/220/110 kV i 110/35 kV  a male su 35/10 kV ostale su još manje. Ne štiti se trafostanica već el. en. elementi u njoj. Transformatori u zavisnosti od naponskog nivoa i dalekovodi i kablovi  u zavisnosti od naponskog nivoa. Skuplji imaju bolju, složeniju zaštitu. Da detaljišem ili... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...