Jump to content


HiFi igrarija


Filipescu

Recommended Posts

4 sati ranije, Majda said:

Ti kalaji sa srebrom su losi. Nekako zrnasti i matiraju skoro trenutno. Mislim da ne prave ni dobar spoj... Najbolje su jednostavne legure 60/40 ili cak manje 39%. I normalno sa linijama fluksa kroz poprecni presek. Fora je u tim veoma tankim tunelim u kojima je fluks obicno ih ima oko 7 unutra. To je materijal koji pospesuje lemljenje. Ovi fluks kalaji old school, su sjani i posle 50 gordina, a zalemljena mesta nemaju hladne lemove i jos uvek "drze" kontakt. Jednom je neko pitao na nekom od foruma gde se okupljaju ovi stariji frikovi koji repariraju retke i dragocene vintage cevne radio aparate za ove nove kalaje sa srebrom i ostalim, isprasili su ga dobro...

Problem je u tome sto je olovo banovano iz vecine proizvodnih sistema. Ovi "stari" tipovi kalaja se tesko nalaze u originalnom obliu. Najpoznatija firma koja ih je proizvodila  je Multicore. Mislim da postoje jos uvek.

Da bakarni oksid je izolator dok je Srebrni oksid mozda i bolji provodnik od samog srebra? Audio note koristi recimo srebrnu zicu za namotaje izlaznih trafoa za pojedine modele. I najveci im je problem bio da odmah po izvlacenju nanaesu izolaciju preko srebrne zice da ne bi oksidirala. Izvor Sound practics, clanak o AN pojacavacima.

 OK, recimo da mozemo da idem na varijantu mehanickog spajanja i da izbegnemo lem, uostalom uprostice celu pricu. Onda imamo :

- Srebrni kabl i posrebreni konektor.

- Bakarni kabl i pozlaceni konektor.

 Da li je jasno zasto ja mislim da glavna prednost srebra nije provodljivost, vec prosta cinjenica da se tom kontrukcijom izbegava prelaz izmedju materjala? :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 hours ago, brijac said:

Naravno, mehanicki spoj je najbolji, i istim smatram pod odredjenim pritiskom spajanje dva materijala. No, na pcb-u je tako nesto nemoguce izvesti, kao i kod terminacije kablova sa raznoraznim konektorima za audio svrhe. Pored toga, odredjeni rca na srafljenje, kao i konektori na audio uredjajima koji imaju istu mogucnost, su dobri ako moze da se ostvari kontakt vece povrsine. Jedino legura te zice ne znam koja je, bilo bi lepo da se istrazi :) 

Postoje cak i podnozja za IC, tranzistore i ostalo, za taj sistem ne-lemljenja. Mogu se kupiti i dan danas. Doduse malo su skuplja ali su i znacajno kvalitetnija. Isto tati se moze nabaviti i set alata. Skoro sam gledao i nije nesto ni specijalno skupo. Mislim da je prvi apple napravljen u garazi bas ovim sistemom? Kao i mnogi drugi uredjaji u diskretnoj tenologiji, a cevnu da i ne spominjem.. Medjutim najmanji nivo tehnologije su DIP pakovanja.

Pa u toj vecoj povrsini je i caka - ali suprotno. Kod sistema gde se zica srafi unutar materijala to je uvek veoma veliki komad materijala. Dok ako se zica namota oko pina manja je masa celog spoja? Jedino sto donose ti veliki konektori. preveliki za struje i potrosnju aparata je mozda ergonomija? Meni se dopada recimo Neutric-ov sistem powercona. Ima stift, ne moze da se rasklima i ispadne, kontakti su mali ali dovoljni. A i slusao sam odavno kod drugara koji je presao totalno sa euro konektora na powercone. Umesto RCA chinch mislim da predjem na mini xlr.

Legura te zice je verovatno slozena? Pre svega zbog mehanickih osobina. Sigurno je neko pravi i dan danas a ranije je recimo pravio filotex. Ja ima neku kolicinu te zice ali je lemim. Mogu reci da i kalaj prima kao saucesce. Naravno sa olovom 60/40 flux :)

(BTW ja napravio kablove za zvucnike od tog tipa zice za mehanicko spajanje. Klinac je cupao, vukao, savijao ne znam sve sta nije radio i nije uspeo nista da pokida. A tacno sam znao sta ce da se desava...)

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, ab said:

Морам да питам, које си сребро слушао? Који конектори?

Што би рекао ЗФЛазар, линк ка производу/произвођачу.

Što bi rekao Tozla, ma, šta nije u redu sa sistemom, osim ega ponosnog vlasnika, da mora da se pegla srebrom...

:ph34r:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, nkrgovic said:

 OK, recimo da mozemo da idem na varijantu mehanickog spajanja i da izbegnemo lem, uostalom uprostice celu pricu. Onda imamo :

- Srebrni kabl i posrebreni konektor.

- Bakarni kabl i pozlaceni konektor.

 Da li je jasno zasto ja mislim da glavna prednost srebra nije provodljivost, vec prosta cinjenica da se tom kontrukcijom izbegava prelaz izmedju materjala? :D

Ne izbegava se prelaz izmedju materijala nisu sigurno isti ili dovoljno slicni. Reimo nesto sto je posrebreno ima samo tanak sloj materijala po obodu a ne i u centru preseka? Skin efekat i druge stvari su drugaciji.

medjutim  bitnije je da su poprecni preseci i mase veoma razlicite. Sa jednog preseka zice se ide na masivniji i veci primac pin konektora. Mislim da je tu osnovni problem ako se tako moze reci.

Meni se ne dopada srebro kao samostalni provodnik. Nigde. Mozda deo duzine od par cm srebrnog provodnika na celu duzinu interkonekta ili oko 10cm na neku klasicnu duzinu zvucnickog kabla? 

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, Tozla said:

If you say so...

A, pravim se englez...:heat

Не кажем, само ниси дао адекватне податке, па закључујем по ономе шта износиш. А, ниси ништа изнео на видело. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Слушах једаред два иста интерконект кабела од чистог сребра. Један пропржен на пробурн апарату за ту намену неких 200инак сати, а други усвиран само слушањем мјуза. Овај пропржен је имао бољи баланс, није било ни трага напору, а резолуција му је била врхунска и имао је холографаки квалитет сребра. Да ли се исто може постићи бакром? Сигурно може, али то не значи да сребро треба скроз одбацити. Нека цвета хиљаду цветова!

Link to comment
Share on other sites

On 19.10.2019. at 15:31, Filipescu said:

Слушах једаред два иста интерконект кабела од чистог сребра. Један пропржен на пробурн апарату за ту намену неких 200инак сати, а други усвиран само слушањем мјуза. Овај пропржен је имао бољи баланс, није било ни трага напору, а резолуција му је била врхунска и имао је холографаки квалитет сребра. Да ли се исто може постићи бакром? Сигурно може, али то не значи да сребро треба скроз одбацити. Нека цвета хиљаду цветова!

Neka, samo nek cvjeta i treba da cvjeta.

:cheers

Link to comment
Share on other sites

On 19.10.2019. at 8:40, ab said:

Не кажем, само ниси дао адекватне податке, па закључујем по ономе шта износиш. А, ниси ништа изнео на видело. :rolleyes:

O, pa bato, pa ne želim.

Ne želim da iznosim na vidjelo. Hebaga, dome, demokratsko pravo. Mogu da kenjačim i opstruiram do mile mi volje, bez da dokazujem bilo šta, ka' 'iljada diljem neta na ovoj veseloj planeti majmuna.

Neko će se već upecati i reći "a be, rekao Tozla..." a onda popularnost raste, a kredibilitet... beš kredibilitet.

Rekao Tozla, rekao ab, rekao ... čovek na netu. Ne se sekiraj, nek cveta hiljadu cvetova, srebrnih, bakarnih, zlatnih, rodijumskih, paladijumskih...

:cheers

 

Link to comment
Share on other sites

Др це греју рај тог се јул Бгд мм

Ето, ни ја нисам ништа рекао. Траћиш нам време. Неко би помислио да си имао шта рећи на тему, овако само трошим тастатуру с тобом. 

Одјава.

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2019 at 3:31 PM, Filipescu said:

Слушах једаред два иста интерконект кабела од чистог сребра. Један пропржен на пробурн апарату за ту намену неких 200инак сати, а други усвиран само слушањем мјуза. Овај пропржен је имао бољи баланс

I ja sam bio svedok, doduse pre jedno 30 godina, kada su menjani kablovi ali na zvucnicima. Vrlo dobro se pokazao obican 1mm bakarni koji je bio u kucnoj kaljavoj peci oko 1h. Ohladjeno normalnim putem polako na vazduhu. Bilo je potrebno samo obezbediti da se zice ne spoje jer je lak izolacija sagorela... Odlicno su radili i kablovi od aluminijumske folije ALI to je bilo uzasno postaviti i ne bih preporucio jer se moze ostetiti amplifikacija pa onda spaliti i zvucnici... (Sistem je bio na bazi jeff rowland class A pojacala i preampa izvor neki Sony dat, zvucnici razni modeli Proac i Totem koliko se secam.)

ALI sve to pada u vodu kada se konkretno uporedjuju topologije. Da li je Single ended ili Push pull osnovna konstrukcija? Kod diskretnih pojacavaca da li je izlazni tranzistorski par mos fet ili darlington ili neki drugi spoj, koji je ulazni obrtac faze, koji je i kakav je nivo feedbacka... Kakav je kvalitet napajanja, Da li je napucano u amp bez ikakvog smisla desetina hiljada uF condenzatora a pogonski trafo kao za frizider? Da li je ako je cevno pojacalo u pitanju solidan propusni opseg i mali poremecaj faze na krajevima? Ili je to sve osrednje bez basa i sa 60deg na 50Hz? itd itd :). Zvucnike, tipove kabineta i skretnice - da ne spominjemo...

Sve ovo mnogo vise utice na primarni karakter zvuka nego bilo koji kabl na bilo kakvoj poziciji u sistemu.

Evo i jedan TIP - uzme se kvalitetna bakarna zica, recimo domace proizvodnje iz nekog ranijeg perioda. Presek oko 2-3mm. I cekicem se blaze polako udara, recimo random, po duzini na svakih oko 2-3cm. zica se otprilke i rotira nekako istovremeno. I tako celom duzinom. Cilj je od pravilnog kruznog preseka dobiti blagu elipsu i ujedno dodati mehanicku  energiju na delu udarca. Ostavi se oko 5-6cm do terminala. Spakuje se u neku izolaciju. Mozda je najbolja selotejp traka za bebe. Bela u plasticnom kruznom pakovanju. Zice posle isplesti u twisted pair prost sistem bez prevelikog pritiska i utezanja jedne oko druge. I to je to.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo dobro do odlicno su radili neki interkonekti od zice iz voice coila JBL zvucnika. To je neki kombinovani tip recimo nekog bajadera sistema po potecnom preseku od razlicitih materijala. Ima u JBL dokumentima preciznije sta im je to. Mislim da je osnovni presek bakar, posle njega aluminijum i preko neki finalni tanji sloj nekog materijlala pa lak? Ali je nezgodno razlepiti tu relativno tanku zicu iz namotaja kalema. Inace odlicno radi.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ostao sam duzan slike ugradjenih Furutech NCF socketa u eling doznu..
Evo skoro mesec dana je proslo, nema pozara, a ni dima..
Samo uzivanje.
Ispalo je odlicno, zadovoljan sam. Sve je proslo ok. A tek napredak u zvuku. Ne znam to lepo da opisem, ali ukratko,  pre uticnice je bio ok, a sa njom uzivanje. Zatim sam stavio i neki jeftini kabl (kopije Oyaide konektora i Neotech jeftiniji kabl - FP40) da zemeni defaultni crni, i zvuk se poboljsao opet za onoliko! 

Hvala svima na savetima i pomoci (hvala i na brizi; i ona je povecala pedantnost i sistematicnost :-) )
1.jpg.136986ed06af2b1e88742c1d39474a4f.jpg

2.jpg.7de1a4479a0ce9a0f599853b58a461e1.jpg

3.jpg.d1401d29adba33d9a9fcfd16de63268b.jpg

4.jpg.031596114a409bff62dc3a1fe7f328ec.jpg

5.jpg.0e4aceae9ea3ccce84769edd025a9273.jpg

6.jpg.db7d1b81d239af23e64406481f015caa.jpg

7.jpg.8b2c370469a59516b30d06ca7fd17129.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...