Jump to content


HiFi igrarija


Filipescu

Recommended Posts

  • Replies 225
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 hours ago, zflazar said:

ma opušteno, samo pričamo.

Brijac, pošto te srebrne žice na metar?

konkretno 0,8mm2 1mm2 i 2,5mm2

drugo, da li ima i 1 i 2 milimetra debelih flahova? Isto ako može neki link prema cenama/izvoru...

Ma naravno - opusteno :) samo dajem neke mozda intertesantne informacije na temu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, nkrgovic said:

 Srebro se lepo legira sa lemom, ima i srebrnih lemova. Ja nekako zivim u ubedjenju da je glavna prednost srebrne zice da, kad se iskombinuju srebrna zica, posrebreni (realno srebrni na celoj povrsini kontakta - a kontakt je povrsiska pojava), konektor i lem koji je legura srebra prelazne pojave odu na minimum....

 Materijal kao takav ima neka elektricna svojstva i ona jesu dobra ali nije to 100X u odnosu na bakar. Nije ni 10X. A pricamo o kablu od metar ili dva.... Fora je da bakarni konektori ne mogu da se koriste (bakarna patina je los provodnik), pa srebro omogucava manje prelaza i komplikacija.

Ti kalaji sa srebrom su losi. Nekako zrnasti i matiraju skoro trenutno. Mislim da ne prave ni dobar spoj... Najbolje su jednostavne legure 60/40 ili cak manje 39%. I normalno sa linijama fluksa kroz poprecni presek. Fora je u tim veoma tankim tunelim u kojima je fluks obicno ih ima oko 7 unutra. To je materijal koji pospesuje lemljenje. Ovi fluks kalaji old school, su sjani i posle 50 gordina, a zalemljena mesta nemaju hladne lemove i jos uvek "drze" kontakt. Jednom je neko pitao na nekom od foruma gde se okupljaju ovi stariji frikovi koji repariraju retke i dragocene vintage cevne radio aparate za ove nove kalaje sa srebrom i ostalim, isprasili su ga dobro...

Problem je u tome sto je olovo banovano iz vecine proizvodnih sistema. Ovi "stari" tipovi kalaja se tesko nalaze u originalnom obliu. Najpoznatija firma koja ih je proizvodila  je Multicore. Mislim da postoje jos uvek.

Da bakarni oksid je izolator dok je Srebrni oksid mozda i bolji provodnik od samog srebra? Audio note koristi recimo srebrnu zicu za namotaje izlaznih trafoa za pojedine modele. I najveci im je problem bio da odmah po izvlacenju nanaesu izolaciju preko srebrne zice da ne bi oksidirala. Izvor Sound practics, clanak o AN pojacavacima.

Link to comment
Share on other sites

Kada bi se u ovoj meri pricalo o konstrukcijama, topologijama i ostalom sto cini srce uredjaja - gde bi nam bio kraj... I jos kada bi u istoj meri bile izvedene i pustene u rad te konstrukcije, pa na osnovu toga davati misljenje o zvuku - ihhh...

Secam se zovem telefonom drugara pre jedno 30 godina. Rekoh hajde da se vidimo da popijemo pice. Kaze ne diraj me ovaj vikend please, motam izlazne trafoe za 10Y za izplazni amp od 1.6W...

Zica - zna se bakar dobijen elektrolizom iz Bora, domaci. Najbolji i najskuplji na berzi. Da li ga jos uvek prave nemam pojma. Lak - neki nemacki 2 sloja. Udjes izadjes i gotovo :)

 

Link to comment
Share on other sites

Stigli Vibrog konektori kupljeni na sniženju, bakar presvučen rodijumom.

https://www.aliexpress.com/item/32921115305.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.76624c4dmiF987

Nije ova cena, bili su u paketu za skoro 2x manje para.

Sad čekam da stigne kabl.

https://www.aliexpress.com/item/32849408507.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.16d04c4dBJYx0t

I njega sam nahvatao na sniženju :)

Link to comment
Share on other sites

@Majda jedni i drugi imaju benefite i mane. Ja vecinski nisam imao matiran (zrnast nikad) lem sa wbt 4% srebro kalajem, i to pripisujem temperaturi i kolicini vremena pod temperaturom. Najveci problem su brkovi i to pripisujem neiskustvu sa istim. Ako nema prevelike termicke ekspanzije, jacih vibracija i silovanja tog lemnog mesta, nema neke velike razlike u dugotrajnosti lema, dok je provodljivost istog solidno bolja kod bezolovnog. Postoji i 10% srebro kalaj, narucicu par metara prvom prilikom kad potrosim ovaj wbt. Naravno tu je i 80/20 au/sn koji ima sve benefite oba sveta i dize ih na kub :) No nama smrtnicima zaista nije potreban. 

@RingeRaja i kakvi su utisci za taj Viborg? Cenis da je bakar kao provodnik, da li je oridjidji radnja itd? :) 

Link to comment
Share on other sites

Ah, khm, osim što ne volem srebro i osim što mu je tonski balans pomjeren na više (čitaj, svjetliju stranu) i osim što tranzijenti "protrče" kroz njega i ne čuju se kako treba, ne zadržavaju se, i osum što oksid srebra ima "sivkastu" notu i nervozu na duže slušanje, i osim...

Ma, šta nije u redu sa sistemom, osim ega ponosnog vlasnika, pa mora da se pegla srebrom?

:o

:beer

Link to comment
Share on other sites

33 minuta ranije, Tozla said:

Ah, khm, osim što ne volem srebro i osim što mu je tonski balans pomjeren na više (čitaj, svjetliju stranu) i osim što tranzijenti "protrče" kroz njega i ne čuju se kako treba, ne zadržavaju se, i osum što oksid srebra ima "sivkastu" notu i nervozu na duže slušanje, i osim...

Ma, šta nije u redu sa sistemom, osim ega ponosnog vlasnika, pa mora da se pegla srebrom?

:o

:beer

Морам да питам, које си сребро слушао? Који конектори?

Што би рекао ЗФЛазар, линк ка производу/произвођачу.

Edited by ab
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, brijac said:

@Majda jedni i drugi imaju benefite i mane. Ja vecinski nisam imao matiran (zrnast nikad) lem sa wbt 4% srebro kalajem, i to pripisujem temperaturi i kolicini vremena pod temperaturom. Najveci problem su brkovi i to pripisujem neiskustvu sa istim. Ako nema prevelike termicke ekspanzije, jacih vibracija i silovanja tog lemnog mesta, nema neke velike razlike u dugotrajnosti lema, dok je provodljivost istog solidno bolja kod bezolovnog. Postoji i 10% srebro kalaj, narucicu par metara prvom prilikom kad potrosim ovaj wbt. Naravno tu je i 80/20 au/sn koji ima sve benefite oba sveta i dize ih na kub :) No nama smrtnicima zaista nije potreban. 

@RingeRaja i kakvi su utisci za taj Viborg? Cenis da je bakar kao provodnik, da li je oridjidji radnja itd? :) 

U principu najboli su spojevi bez lemljenja. Postoji i specijalni, nekada standardni set alatki za to. Poznanik koji je radio naodrzavanju racunarskih sistema i druge medicinske i osetljive opreme mi je jednom demonstrirao taj mehanicki spoj - nismo mogli da oscupamo namotanu zicu... Neverovatno. Zica je isto specificne legure i elektro/mech osobina. I mislim da je vrlo dobra za audio primene. Ima i odlicnu izolaciju a moze se i lemiti ako je potrebno.

 

Link to comment
Share on other sites

Naravno, mehanicki spoj je najbolji, i istim smatram pod odredjenim pritiskom spajanje dva materijala. No, na pcb-u je tako nesto nemoguce izvesti, kao i kod terminacije kablova sa raznoraznim konektorima za audio svrhe. Pored toga, odredjeni rca na srafljenje, kao i konektori na audio uredjajima koji imaju istu mogucnost, su dobri ako moze da se ostvari kontakt vece povrsine. Jedino legura te zice ne znam koja je, bilo bi lepo da se istrazi :) 

Link to comment
Share on other sites

Kad smo kod srebra...

https://www.ebay.co.uk/itm/99-99-Pure-Silver-Wire-0-50mm-Teflon-Dielectric-for-DIY-Audio-Cables-24AWG/233314942606?hash=item3652a77e8e:g:o70AAOSw2-9dVs6I

Odlična žica, kupovao sam od ovog prodavca bez teflona, pošto sam ubacivao u pamuk i svilu. Konektori WireWorld, srebreni...đuture izađe oko 100 jura za interkonekte od po 0,5m (duplo pleteno).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...