Jump to content


hocu i ja hifi


pecazui

Recommended Posts

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

3 sati ranije, pecazui said:

Neko rece izgubih sad post da DAC mogu kupiti kasnije tj u drugoj iteraciji. Da li to znaci da ce pojacalo+zvucnici+laptop svirati i bez DAC-a ili sam ja samo lose shvatio. Svidja mi se varijanta da to kupim kasnije ali ne bih da gledam sistem u sobi u tisini :mellow:

I zaboravih bitnu stvar da pitam. Posto nista nemam u principu bih jednu od dve stvari (pojacalo, zvucnik) morao da kupim na slepo. Pretpostavljam da u tom slucaju kupujem pojacalo pa ga nosim da probam sa zvucnicima i tako ih i biram da se sloze sa pojacalom koje imam....ili gresim?

Ja sam reko.:D

Svaki LapTop ima izlaz za slušalice tj zvučnike. To priključiš na pojačalo  (sa zvučnicima) i to će da svira. I to veoma dobro. Mnogo muzike ćeš se naslušati pre nego pomisliš da ubaciš ( i nabaviš) DAC. A za to vreme prištediš za DAC.

BTW mnogi low cost DACi i ne doprinose nešto preterano zvuku tj dovoljno dobro se čuje i sam LapTop tj njegova zvučna kartica. Odnosno, moraćeš da se "ispružiš" za malo skuplji DAC.

Apropo probe i kupovine, prvo biraj zvučnike. Čak i ako nemaš pojačalo poslušaj zvučnike kod prodavca na njegovom pojačalu. Dobri zvučnici se dobro čuju i na lošem pojačalu a na dobrom se čuju odlično. Traži zvučnike koji dobro sviraju muziku koju voliš da slušaš

Pojačalo ćeš posle lako da uskladiš za zvučnicima

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, siroma said:

Ja sam reko.:D

Svaki LapTop ima izlaz za slušalice tj zvučnike. To priključiš na pojačalo  (sa zvučnicima) i to će da svira. I to veoma dobro. Mnogo muzike ćeš se naslušati pre nego pomisliš da ubaciš ( i nabaviš) DAC. A za to vreme prištediš za DAC.

BTW mnogi low cost DACi i ne doprinose nešto preterano zvuku tj dovoljno dobro se čuje i sam LapTop tj njegova zvučna kartica. Odnosno, moraćeš da se "ispružiš" za malo skuplji DAC.

Apropo probe i kupovine, prvo biraj zvučnike. Čak i ako nemaš pojačalo poslušaj zvučnike kod prodavca na njegovom pojačalu. Dobri zvučnici se dobro čuju i na lošem pojačalu a na dobrom se čuju odlično. Traži zvučnike koji dobro sviraju muziku koju voliš da slušaš

Pojačalo ćeš posle lako da uskladiš za zvučnicima

Uuuuuuuu mislim da je ovo post koji mi se najvise svideo do sada.Ono sto ja trenutno slusam su ti zvucnici koje kupis tako sto odes u prvu radnju i kazes daj neke zvucnike do 5.000rsd i oni ti daju neki logitech 2.1 koje mozes da stavis gde hoces i kako hoces i oni sviraju...

13 minutes ago, Тодор НС said:

Za zvučnike

https://www.qed.co.uk/cables/speaker-cables/qed-classic-79-strand-cable.html

u   http://www.audioplus.co.rs/qed/     

QED Speaker Cables Classic 79 Strand  — 360 din/m

A ovi QED ko god da su kupili su me pricom, a i cenom :D

Link to comment
Share on other sites

@pecazui DAC ti nije neophodan sad, a možda ti neće biti potreban nikad. Pojačalo, zvučnici (stalci obavezno, ako treba) i razumno odmereni interkonekt i zvučnički kablovi čine racionalni spisak. U B sistemu koristim već desetak godina bazično takvu kombinaciju, istina s nekin dodacima, koja potpuno zadovoljava svrhu u svakom smislu (a nezgodan sam).

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, bkrmar said:

Ili neki dobar soundbar? To kida kako svira, moze na komp da se prikaci, ima Bluetooth, nema kablova, pozicioniranja. Milina...

U sustini Hi Fi je prevara, vazna je muzika na kraju krajeva, svakao uz dovoljno pive sve to zvuci isto

Nadam se da je ovo samo šala.:D

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je pokretač teme dobio pregršt dobrih saveta kako da krene.

1. Zvučne kutije: Obavezna proba! Poželjno kod sebe, alo ne može, onda kod prodavca. Savetovao bih da povede i nekog iskusnijeg za vizuelni pregled i 2nd opinion.

2. Pojačalo: Proba kod kuće, ozbiljan prodavac će to da prihvati, ako razdaljina nije prevelika. Po mogućstvu da se skine poklopac i vizuelno proveri stanje (to onaj iskusniji da uradi).

3. DAC: Ovo može i da sačeka, da se slegnu utisci, pa natenane da se bira nešto adekvatno.

4. Kablovi: Kanibal je super predlog, nisu bezveze žice i nije skupo.

 

Zvučne kutije su najvažnije, tu ne sme da se omane!!!

Link to comment
Share on other sites

Слажем се да за почетак ДАК није обавезан, али зависи каква је интегрисана картица на компјутеру. Има сасвим солидних, а има и кршева. Углавном цену рачунара прати и квалитет звучне карте. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Nadam se da je ovo samo šala.:D

Nije :) 

Šala je pričati o Hi Fi sistemu i razmatrati da se koristi interni DAC u laptopu. Nema tu H od HiFi... 

Pa za 100 EUR ima Khadas Tone Board koji zvuči 80% dobro kao jedan Benchmark..

To nije trošak, to je investicija 

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, bkrmar said:

Nije :) 

Šala je pričati o Hi Fi sistemu i razmatrati da se koristi interni DAC u laptopu. Nema tu H od HiFi... 

Pa za 100 EUR ima Khadas Tone Board koji zvuči 80% dobro kao jedan Benchmark..

To nije trošak, to je investicija 

Ma to se razmatra za početak, da ima šta da sluša, svakako treba da skuplja posle pare za DAC.

Imaću nadam se uskoro priliku da čujem taj Khadas i Topping D10 kod sebe, ako valja napisaću ponešto o tome.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, bkrmar said:

Nije :) 

Šala je pričati o Hi Fi sistemu i razmatrati da se koristi interni DAC u laptopu. Nema tu H od HiFi... 

Pa za 100 EUR ima Khadas Tone Board koji zvuči 80% dobro kao jedan Benchmark..

To nije trošak, to je investicija 

хау јес ноу :)

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Filipescu said:

хау јес ноу :)

 

Lično smo kolega sa foruma i ja radili A/B test kod njega na njegovom Benchmark sistemu.

Ja sam svoj prodao pošto sam uzeo neki custom R2R TDA1387 DAC ali više iz nekog fetiša nego što bolje zvuči.

Ako neko hoće da donira za test da se uveriš, ja ću ti doneti linearno napajanje i pivo :) 

Link to comment
Share on other sites

Dobro je bas ste mi pomogli. Sad znam neke stvari...kablovi za zvucnike oko 400rsd/m + kabl od laptopa do pojacala <=10e, pojacalo negde 120-130e i zvucnici do 250e.

O dac-u cu razmisljati kasnije taman dok vi istestirate sta treba ali me to ceka kao stavka od jedno 100e.
Laptop koji ce sve to da gura je Lenovo Thinkpad Yoga X1 2.gen sa WQHD ekranom , i7 procesorom , 16gb rama itd, ozbiljna masina pa kapiram da i ta zvucna u njemu nije neka kanta nego ce da radi lepo dok ne nadjem stotkicu viska.

Svideo mi se savet za ono HK pojacalo i nasao sam u oglasima za 10e vise covek prodaje iz licne kolekcije isto takvo deluje dobro na slikama stim sto je Novi Sad u pitanju pa ne mogu bas da odem da ga vidim/probam vec ce verovatno biti varijanta brze poste ako se za njega odlucim.
https://www.kupujemprodajem.com/Audio/Pojacala/Harman-Kardon-HK6550-Ocuvan-Akcija--80665057-oglas.htm?filter_id=110419535#photoBig

Dilema je ostala oko zvucnika tj najvaznije stavke. Kao sto rekoh hteo sam podnostojece cisto zato sto su mi lepsi kao takvi i sto mi deluju ozbiljnije a onda mi rekoste da se to tesko uklapa itd. Sta ja ustvari dobijam sa podnostojecim a sta sa onim malim, kako se koji gde postavlja i koja im je razlika. Razumem ja kad kazete da treba da biram zvucnike prema sobi ali ne znam koji su mi kriterijumi odabira

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Ali za ovo mu treba mazga od pojačala.:unsure:

Sad pogledah KP, taj prodavac ima puno uređaja, zvučnika i slično, sve deluje onako pristojno, možda bi mogao kod njega da sedne i napravi neku povoljnu kombinaciju. Možda je neko nešto pazario od njega?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, RingeRaja said:

Da, ali ovo su bookshelf Dynaudio na 4 oma, mora strujaš da ga vozi kako treba.

Ma svi od 4 oma su manje više problem za komercijalna pojačala srednje klase. Video sam da ima i nekih Bowersa, JBL, Cantona i slično sve oko 100-150 eur. Možda uspe da sklopi nešto pristojno tako da mu ostane za kablove i eventualno neki DAC tipa Khadas. I da može da čuje to pojačalo i zvučnike sa laptopom pre kupovine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...