Jump to content


hocu i ja hifi


pecazui

Recommended Posts

12 minuta ranije, Delija said:

Po prioritetu, zvucnici su na prvom mestu, pa prazno, pa onda sve ostalo.

Oko zvucnika se gradi sistem, a ne oko kablova :rolleyes:

A tek za ovakav budzet - kakvi crni kablovi? Smejurija.

Slažem se, ali treba da ima dobar kabl - barem oko 10% vrednosti sistema. 

Ovaj Rattle Snake je baš kabl za kvalitetne budget sisteme. 

Šta treba da ima, žicu od ofingera? 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dobra stvar kod polovnih komponenti je što kad odlučiš da ti treba nešto bolje onda ćeš izgubiti vrlo malo na prodaji. Kad kupiš novu stvar , posebno jeftinu pa vidiš da želiš bolje, gubitak na preprodaji je u startu 50%. 

Sve što sam platio skupo- pa bio to kabal ili konektor, dugo sam ostao zadovoljan. Nova jeftina stvar- vrlo brzo želim bolje.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, bkrmar said:

Slažem se, ali treba da ima dobar kabl - barem oko 10% vrednosti sistema. 

Ovaj Rattle Snake je baš kabl za kvalitetne budget sisteme. 

Šta treba da ima, žicu od ofingera? 

Od 400€ budzeta, samo analognim interkonektom i zvucnickim kablom si mu pojeo 20% budzeta. Dodaj S/PDIF (opticki ili koaksijalni) i/ili USB i strujne kablove i letvu i pojeo si mu 50% budzeta.

Spustite loptu... ;)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Od 400€ budzeta, samo analognim interkonektom i zvucnickim kablom si mu pojeo 20% budzeta. Dodaj S/PDIF (opticki ili koaksijalni) i/ili USB i strujne kablove i letvu i pojeo si mu 50% budzeta.

Spustite loptu... ;)

Misliš da je mnogo 20% za nešto što treba kvalitetno da prenese signal?

Koliko sam razumeo čovek pušta sa kompa preko USB, nije spominjao SPDIF itd... 

A stvarno se ne slažem sa tobom da treba da kupuje strujne kablove i letvu u ovom cenovnom rangu. Ta priča je diskutabilna i u rangu od 4000 a ne 400...

Ali se slažemo oko to toga da bez dobrog zvučnika ništa i da on treba da bude fokus.

Ali ne u toj meri da da 300 eur na zvučnik i onda da sve uklopi ostalo u 100 eur.

Traba da ima balans - dobar zvucnik, dobar amp, dobar DAC, dobre kablove. 

 

@JVT Čekaj da isteramo ovo do kraja pa ćemo o tvojoj problematici :D 

Link to comment
Share on other sites

Uh....pa jos jednom uh..
Prvo hvala svima koji su doprineli temi, odziv je i veci nego sto sam ocekivao.

23 hours ago, RingeRaja said:


Vrsljao sam po oglasima ovih dana trazio zvucnike i iskreno mi se svidjaju ovi koje je @RingeRaja predlozio. Nema previse informacija o njima na internetu ali iz onoga sto sam nasao ne bi trebalo da razocaraju ni iskusnijeg slusaoca. Za predlozeno pojacalo vidim samo reci hvale sto ovde sto po raznim stranim sajtovima. Mozda mi jos neko predlozi nesto bolje ali recimo da sam ozbiljno zagrejan za ove dve stvari.

 

7 hours ago, Delija said:

Po prioritetu, zvucnici su na prvom mestu, pa prazno, pa onda sve ostalo.

Oko zvucnika se gradi sistem, a ne oko kablova :rolleyes:

A tek za ovakav budzet - kakvi crni kablovi? Smejurija.

@Delija KAblovi...sta sad tu uraditi. Recimo da pazarim ovo gore navedeno, cime to povezati. Koliko meni kao nekome ko tek ulazi u ovaj svet znace ti kablovi. Da li sa tim najjeftinijim kablovima sve zvuci muljavo i jeftino ili za to ipak treba istancan sluh i iskustvo u slusanju razlicitih sistema. Ne zelim da preterano sirim polemiku oko kablova ali me zanima da li mi najjeftiniji zavrsavaju posao i koliko uopste kostaju ti najjeftiniji. Nije mi problem da izdvojim neki dinar za kablove, kapiram da su bitan deo sistema, ali nemam bas para za bacanje.

19 hours ago, AlexBgd said:

Ja bih uvek krenuo u svet hifi od početka tj. sa low budget komponentama, po mogućstvu novijim, i to sa osnovnim, pojačalom i zvučnicima, koji bi sa računarom činili Hifi sistem. Ništa više od toga.

Određeni period bih samo slušao muziku i navikavao se na zvuk sistema, koji bi kasnije polako nadograđivao nekim eksternim DAC-om i boljim kablovima. 

Posle toga kreće menjanje osnove, upgrade, bolje pojačalo, bolji zvučnici, kablovi itd. eksperimentisanje, uživanje, igranje, zabava, muka... sve ono što prati HIFI, i sve to dok ti ne dosadi ili dok ne shvatiš da "juriš sopstveni rep". :)

@AlexBgd Tvoj savet mi mozda i najpametnije deluje...stim sto bih vise voleo da kupim nesto sto ne bih brzo prerastao, ne da izmisljam sebi jos jedan skupi hobi. Hvala puno na izdvojenom vremenu za ovaj post i stvarno mislim da je jako koristan za sve one koji hoce nesto a ne znaju tacno sta.

Link to comment
Share on other sites

Neko rece izgubih sad post da DAC mogu kupiti kasnije tj u drugoj iteraciji. Da li to znaci da ce pojacalo+zvucnici+laptop svirati i bez DAC-a ili sam ja samo lose shvatio. Svidja mi se varijanta da to kupim kasnije ali ne bih da gledam sistem u sobi u tisini :mellow:

I zaboravih bitnu stvar da pitam. Posto nista nemam u principu bih jednu od dve stvari (pojacalo, zvucnik) morao da kupim na slepo. Pretpostavljam da u tom slucaju kupujem pojacalo pa ga nosim da probam sa zvucnicima i tako ih i biram da se sloze sa pojacalom koje imam....ili gresim?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, siroma said:

Zvučnici obavezno da se probaju.

Makr i sa prodavčevim pojačalom ako ne možeš svoje da nosiš

I jedno pitanje: Mora li podnostojeći zvučnici? Kolika je soba ? Podnostojeći su malo zeznuti za odabir, uskladjivanje, razmeštaj,....ma sve

+1 tako je, bolji su manji a njih možeš da odneseš na probu sa pojačalom. Mada ozbiljan prodavac bi bio fer da donese kod tebe i da probate pojačalo sa tvojim zvučnicima. Siroma će se složiti samnom, potrebno je po mogućustvu sve da probaš kod sebe. Da dođe neko od drugova koji ima nekog iskustva i pmogne ti u izboru da te ne izvaćare prodavci... 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, siroma said:

I jedno pitanje: Mora li podnostojeći zvučnici? Kolika je soba ? Podnostojeći su malo zeznuti za odabir, uskladjivanje, razmeštaj,....ma sve

Uopste ne moraju da budu podnostojeci, otprilike jedini razlog je sto su mi vizuelno lepsi i deluju ozbiljnije. Nisam ni razmisljao puno o pozicioniranju, soba 5x3,5. Na duzem zidu stoji komoda od 4m i imam prostor od po pola metra na oba coska i plan mi je bio da zvucnici tu stoje a pojacalo na sredini komode.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, pecazui said:

Uopste ne moraju da budu podnostojeci, otprilike jedini razlog je sto su mi vizuelno lepsi i deluju ozbiljnije. Nisam ni razmisljao puno o pozicioniranju, soba 5x3,5. Na duzem zidu stoji komoda od 4m i imam prostor od po pola metra na oba coska i plan mi je bio da zvucnici tu stoje a pojacalo na sredini komode.

To ti je preveliko rastojanje, 4,5m između zvučnika. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, pecazui said:

Neko rece izgubih sad post da DAC mogu kupiti kasnije tj u drugoj iteraciji. Da li to znaci da ce pojacalo+zvucnici+laptop svirati i bez DAC-a ili sam ja samo lose shvatio. Svidja mi se varijanta da to kupim kasnije ali ne bih da gledam sistem u sobi u tisini :mellow:

I zaboravih bitnu stvar da pitam. Posto nista nemam u principu bih jednu od dve stvari (pojacalo, zvucnik) morao da kupim na slepo. Pretpostavljam da u tom slucaju kupujem pojacalo pa ga nosim da probam sa zvucnicima i tako ih i biram da se sloze sa pojacalom koje imam....ili gresim?

99% prodavaca zvucnika od 100 eur ti nece doneti na probu. Dace ti da probas kod njih a to ti nista ne znaci zbog tvoje sobe. Svaka soma ima svoj room mode.

Ako imas manju sobu, gledaj da uzmes kompresione kutije zato sto su lakse za pozicioniranje. Dakle bez portova (onih rupa napred ili pozadi). Pogledaj neke Mission ili Bowers and Wilkins, ima na KP koliko hoces. 

Ako hoces, mozes da mi pises na PM, da cujes moje Bowers u manjoj sobi.

DAC ti treba posto je to konverter digitalnog signala u analogni. Imas i za 1000 rsd ali gledaj neki koji smo ti preporucili na pocetku teme.

Sto se tice kabla, da li zelis da kupis neki od 500 rsd pa da se mislis kako bi to zvucalo sa boljim? Evo odmah cu ti reci, razlika je mala ali cujna izmedju npr HAMA zvucnickog kabla i nekog Hi Fi kabla (npr onaj koji sam ti rekao)

Ima jedan covek na KP koji daje probu 7 dana za kablove koji prodaje, necu da ga reklamiram - pisi na PM.

Link to comment
Share on other sites

U najboljem slučaju će ti neki prodavac dati da probaš par varijanti pojačala i zvučnika da čuješ kod njega. To što neko ima puno toga na lageru ne mora da znači da je neki poznavalac zvuka. Ja lično bi otišao kod onog u Loznicu jer ima veliki izbor i voljan je za neke probe, ne i prevelike.

Isprobati par varijanti kod preprodavca je mnogo bolja varijanta nego ti ovako nasumice. Tako ćeš dobiti mnogo bolju startnu osnovu. Ako uzmeš nasumice, kad ćeš ti moće da probaš nešto drugo? Ljudi nerado daju nešto na probu. Plus te naknadne probe koštaju.

Ja sam slušam muziku sa laptopa, pa na DAC. Bez DAC-a je zvuk katastrofa. Ja bi uzeo neki stari jeftin CD plejer kao prelazno rešenje, jer svaki bolje zvuči od integrisane muzičke kartice. CD plejer će ti dati bolji uvid kako ostalo radi nego sam laptop bez DAC-a.

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...