Jump to content


VS Audio Vinyl - CD Demagnetizer


Recommended Posts

4 sati ranije, Nixie said:

Par puta sam se tako zeznuo sa procenom ovoga, onoga. Jeste snake oil, nije snake oil.

Dok ne čujem svojim ušima, ništa ne zaključujem unapred.

Hahahaha, sve je snejk oil.

Ljudi nisu bili na mjesecu, voz ne može da lebdi, samo po šinama, brod može samo da plovi, ne može da lebdi, kablovi ne utiču, demagnetizator ne radi, zemlja nije okrugla...

Samo je istina da su u vakcinama čipovi i da ćemo postati kiborzi...

Negi, čuh i veselog Čanka na tjubu i nasmijah se...

Da li znate šta sve ima u Matijevićevoj salami? Nemate pojma ali je jedete. Šta je u cocacoli? Ne znate, ali je pijete... da su rekli da je u vakcinama vijagra, svi bi se vakcinisali... pomenu i bogojavljensku vodicu u vakcinama.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Uh, koliko mistifikacije! :D Patenti, tajna tehnologija... :ph34r:

Kao što @simplicisius i @Nixie davno pomenuše, da li ste nekada videli demagnetizatore ekrana koje su koristili TV majstori starije generacije?

Najčešće su bili ručne izrade i izgledali su ovako:

kak-razmagnitit-ekran-televizora-v-domashnih-usloviyah-3.jpg.3aae416837903f46977a37f5dbf4320e.jpg

Antimagnit_01.thumb.jpg.7a3f770bd3e91516d0d7fb10a652d72d.jpg

 

 

Moderniji CRT televizori i PC monitori su ih imali već ugrađene (onaj "Tnnnnnnng!" zvuk koji je znao malo i da zatrese TV kada ga uključite), to je ovaj kabl označen strelicom:

1410289614_-.jpg.769c84e36c950a66b66b012376e82d69.jpg

 

 

Snalažljiiviji su znali da ih izvade iz pokvarenih TV-a i da u DIY varijanti sami naprave svoje demagnetizatore:

OjpUA.thumb.jpg.0a37f13fabfeb585bf44add1387fcadf.jpg

 

Google je pun uputstava:

https://forum.allaboutcircuits.com/threads/degaussing-coil-construction.110208/

Take note that the coils in most of the old color TV's and monitors have a thermistor in series with in to limit the current as well as to taper off the current so as to demagnetize CRT. Please take note that they should not be used without a current limiting means such as the thermistor, a light bulb, or a capacitor. Otherwise the current would be and remain very high.

1252294938_ScreenShot2021-04-26at4_49_44PM.jpg.506176dff3d62eaa1e63da75043f8898.jpg

 

 

 

 

...Ko nema DIY sklonosti, može za 55 $ :)da kupi i gotovu stvar:

https://shopintertex.com/gc-electronics-9317-high-power-degaussing-coil.html

1141922988_ScreenShot2021-04-26at5_02_48PM.thumb.jpg.8cbd46a33ba2b2ba3a74ce41af9ea676.jpg

 

 

 

Naravno da ne tvrdim da su u pitanju potpuno isti proizvodi i da je kutija jedina razlika, ali da se pretpostaviti da je suštinski princip funkcionisanja isti?

Možda ima razlike u kontrolnoj elektronici, možda je upotrebljeno nešto fensije od termistora ili obične 100W sijalice, ali je srce (degaussing coil) isto?

Naravno, VS Audio uređaj lepo izgleda, drveno kućište deluje izuzetno kvalitetno urađeno i WAF faktor je sigurno visok, ali za ljubitelje vinila sa jeftinijim ulaznicama, koji bi tih 750 eur radije potrošili na ploče, a čuju razliku kada je LP namagnetisan ili nije, možda bi vredelo istražiti i neke pristupačnije alternative?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Za sada samo mogu da konstatujem da mi nažalost ne pomaže oko problema sa statičkim elektricitetom koji imam. Uređaj verovatno prilikom demagnetizacije ploče otkloni i statički elektricitet. Ali se tokom reprodukcije ploče elektricitet opet pojavi, što osetim na svojim prstima kada podignem ručku. Moguće je da je problem u tome što sam ja naelektrisan, a ne ploča - za to ću da probam uređaj koji je predložio @Nixie , da pokušam da uzemljim elekticitet koji možda ja stvaram, pa tek onda da hvatam ručku.

Što se tiče utisaka o uticaju na zvuk ploče i cd-a,  moram još malo da eksperimentišem, pa javljam :) 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Inače kad kolega @NL. pomenu otvaranje novog vinila iz celofana. Predložio sam da poslušamo prvu pesmu baš pomenutog live albuma pa da nakon slušanja odradimo tretman demagnetizerom. Jasno se čuo boljitak i slojevitija, rakao bih vivid-nija prezentacija kompozicije gde su klavirske rezonance vrlo uočljivo postale prisutnije. Zapravo ne može se istaći nešto posebno karakteristično jer je u celoj zvučnoj prezentaciji sve daleko jadnije zasijalo.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Father said:

Inače kad kolega @NL. pomenu otvaranje novog vinila iz celofana. Predložio sam da poslušamo prvu pesmu baš pomenutog live albuma pa da nakon slušanja odradimo tretman demagnetizerom. Jasno se čuo boljitak i slojevitija, rakao bih vivid-nija prezentacija kompozicije gde su klavirske rezonance vrlo uočljivo postale prisutnije. Zapravo ne može se istaći nešto posebno karakteristično jer je u celoj zvučnoj prezentaciji sve daleko jadnije zasijalo.

Nemoj vise da ga reklamiras :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 3/13/2022 at 7:46 PM, NL. said:

Za sada samo mogu da konstatujem da mi nažalost ne pomaže oko problema sa statičkim elektricitetom koji imam. Uređaj verovatno prilikom demagnetizacije ploče otkloni i statički elektricitet. Ali se tokom reprodukcije ploče elektricitet opet pojavi, što osetim na svojim prstima kada podignem ručku. Moguće je da je problem u tome što sam ja naelektrisan, a ne ploča - za to ću da probam uređaj koji je predložio @Nixie , da pokušam da uzemljim elekticitet koji možda ja stvaram, pa tek onda da hvatam ručku.

Što se tiče utisaka o uticaju na zvuk ploče i cd-a,  moram još malo da eksperimentišem, pa javljam :) 

 

Aко те занима бољи звук на плочи, најтоплије препоруке за чишћење лепком за дрво.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...