Jump to content


VS Audio Vinyl - CD Demagnetizer


Recommended Posts

44 minuta ranije, džonibigud said:

Kada i ako budem imao mogućnost da probam reći ću da li ima efekta. Ovako bez probe izraziću divljenje kako je uređaj izrađen, prvenstveno sa estetske strane. Asocirao me je na jednu staru igru za računare. Među prvim avanturama, Myst...

Myst je daleeeeeeko od prvih avantura :)

Ali je bio i ostao remek-delo.

Link to comment
Share on other sites

Vlasnik sam VS Audio CD demagnetizera, a nedavno sam bio u prilici da isprobam i Vinyl verziju, u svom sistemu. Ne vise od sat-dva, sto ce se ispostaviti sasvim dovoljnim za sud. Uredjaj je inace bio u klot varijanti, bez zavrsnog furnira, te stoga i nemam fotku, nije mi bilo interesantno zabeleziti tu grozotu u radnoj fazi.

Posto sam vec znao kako radi cd verzija (u zvucnom, ne u tehnickom smislu), nisam ocekivao neko veliko iznenadjenje od vinyl verzije, odnosno negde sam vec i znao sta mogu ocekivati. Tom prilikom, igrom slucaja, probi je prisustvovao i kolega @No1Livz4Ever, koji siguran sam nije imao nikakva ocekivanja, svakako nije znao o cemu se radi (manje se slusala muzika, vise se pricalo), a verujem da u prvi mah nije pokazao ni najmanje interesovanje za neku drvenu ruznu kutiju koja je stajala tu pored nas.

U nekom trenutku sam pustio I Want You (Marvin Gaye), te po zavrsetku pesme, onako kroz pricu ustanem, zaustavim plocu, skinem i odradim demagnetizaciju 30-tak sekundi, i pustim ponovo istu pesmu. Verujem da kolega nije ni registrovao ove mini operacije, medjutim posto je ponovo krenula ista kompozicija, momentalno je odreagovao, i to pitanjem sa kog sam sistema pustio to sto cuje, sta sam promenio, gleda u drugi gramofon, druge zvucnike…

Rekoh, za mene nije ni bilo prevelikog iznenadjenja, s obzirom na iskustvo sa cd verzijom, medjutim za kolegu jeste itekako. Ako je rad, moze potvrditi ovo.

Promena (na bolje) je bila cujna momentalno, maltene u svakom smislu (veca i dublja scena, bolja slojevitost, bas puniji i zaokruzeniji, jos izrazeniji prostor oko instrumenata, vise detalja, vokali otvoreniji…). Promenjeno je 6-7 ploca, i na svakoj je bilo boljitka, negde vise, a negde manje. Najmanje je bilo na ionako vec kvalitetnom audiofilskom vinylu, Naim-ovom izdanju Antonio Forcione-a (Tears of Joy).

Uredjaj je kao sto rekoh bio kratko kod mene na probi, te se nadam da cu opet imati priliku da ga probam (mozda i posedujem). Mesta nema, ali za ovako nesto ima da postavim ako treba visecu policu sa plafona.

Inace, gramofon na kom smo @No1Livz4Ever i ja slusali demagnetizovane ploce jeste Systemdek IIX, sa BenzMicro MC Silver glavom, phono preamp klon PassXono, preampom i mono blokovi Dayens Ecstasy IV. Cinjenica je da su kutije tzv. Margarite by SV, i da smo SV i ja drugari, medjutim to ne treba da umanji cinjenicu da se zaista radi o, po mom skromnom misljenju, odlicnoj spravi. Razlog mog javljanja jeste iznosenje iskustva iz prve ruke, onako kako sam ga ja cuo (i doziveo).

Link to comment
Share on other sites

Demagnetizacija CD je fizički davno objašnjena. Reflektivna folija

je aluminijumska. Ona nikada nije potpuno pročišćena i sadrži

čestice gvoždja. Možda je važniji uticaj nalepnice sa natpisima

gde su boje načinjene od raznih metala.

 

Objašnjenje za vinil takodje postoji. VIRGO (intacta ) vinil ploče

su prozirne. Crna boja koja se dodaje je sa magnetnim metalom.

" ako su lagali mene..."

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, simplicisius said:

Objašnjenje za vinil takodje postoji. VIRGO (intacta ) vinil ploče

su prozirne. Crna boja koja se dodaje je sa magnetnim metalom.

" ako su lagali mene..."

Crna boja bi trebalo da potice od carbon praha,koji je nekada bio organskog porekla

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, simplicisius said:

Demagnetizacija CD je fizički davno objašnjena. Reflektivna folija

je aluminijumska. Ona nikada nije potpuno pročišćena i sadrži

čestice gvoždja. Možda je važniji uticaj nalepnice sa natpisima

gde su boje načinjene od raznih metala.

 

Objašnjenje za vinil takodje postoji. VIRGO (intacta ) vinil ploče

su prozirne. Crna boja koja se dodaje je sa magnetnim metalom.

" ako su lagali mene..."

Folija je 99% od aluminijuma a jedan posto primese drugih metala.Boje su po spektru sa dodacima raznih metala u zanemarivim kolicinama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...