Jump to content


Serviser gramofona


Oknarb

Recommended Posts

58 minuta ranije, RingeRaja said:

Ja kad nešto ne znam dam nekome ko zna, a iskoristim priliku da naučim (ako se to da izvesti).

Ovako, može samo da bude veća šteta nego korist, gramofon je osetljiva sprava, lako može da se zezne.

Znam ali nemam kome da ga odnesem. Majstor,moj poznanik koji ga je održavao je umro. 

Ipak podmazivanje i nije neki ozbiljan zahvat koji mislim da mogu i sam uz par saveta sa foruma.Ako je nešto veće,ići će kod majstora u BG.

Link to comment
Share on other sites

On 24.10.2019. at 10:43, Ružić Slavoljub said:

Da ne otvaram posebnu temu,pitaću u ovoj.

Imam Lenco L 75. Od skoro je počeo da zeza kada pustim prvu ploču.Teško mu je da zavrti tanjir pa mu ja malo pomognem i pokrenem ga rukom. Posle toga radi normalno i savršeno drži brzinu. Takođe,kod slušanja druge,treće ploče, nema problem da normalno zavrti tanjir.

Šta je problem ? Kako da ga rešim ?

Na svim 75-icama kad su dugo slusa samo na 33 opruga se "stvrdne" i onda se u prvih pola sekunde cuje karakteristicno krcanje dok se tanjir ne zavrti. Pusti ga malo da se vrti na 18 i 75 ili ako ga samo slusas na 33 uzmi oprugu adekvatne duzine samo za te obrtaje....

Link to comment
Share on other sites

Daaaa.

Jesi razmišljao o nekom gramofonu iz Sovjetskog Saveza ili iz zemalja Varšavskog ugovora?

Ja se konkretno ložim na model BEAG studijskog gramofona koji se proizvodio u Kadarevoj Mađarskoj a bio kopija EMT studijskih gramofona.

BTW, kad prođe ovo virtuelno zagađenje, navrati na slušanjac grebatorskog sistema.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Izgubila mi se ova tema. Jedva je pronađoh.

Hteo sam da javim šta bi sa gramofonom.

Pošto sam se posle dužeg zagledanja i razmišljanja ipak fokusirao na gumeni točak, pretpostavio sam da se stvrdnula guma na njemu. Podmazao sam je glicerinom u dva navrata i ostavio po nedelju dana da odstoji i guma omekša. 

Problem rešen i Lenco ponovo radi kao pravi Švajcarac.

Hvala svima na pomoći.

Link to comment
Share on other sites

On 29.10.2019. at 16:42, zflazar said:

Daaaa.

Jesi razmišljao o nekom gramofonu iz Sovjetskog Saveza ili iz zemalja Varšavskog ugovora?

Ja se konkretno ložim na model BEAG studijskog gramofona koji se proizvodio u Kadarevoj Mađarskoj a bio kopija EMT studijskih gramofona.

BTW, kad prođe ovo virtuelno zagađenje, navrati na slušanjac grebatorskog sistema.

Nisam. 

Nisam imao nikakvog dodira sa bilo kojom firmom iz te nekadašnje "skupine" ,sem Videotona. I sad imam neke njihove male kutije u 5.1 sistemu. Držim ih više zbog nostalgije.

Čak sam i živeo tamo jedno kraće vreme - možda zbog toga.

Nisam znao da su imali šemu sa EMT-om.

:klanjanje

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Da li ima neki  servis da servisira tangencijalne gramofone. Dosao sam u posed technicsa sl l-3 koji ima sitne muke:

Kada spusti glavu na plocu jedva se cuje ton,...! Kada plocu pustam od pocetka, dok je igla na crnom (prostor pre ulaska u pesmu),... cini mi se da se krckanje ploce jace cuje od samog zvuka kada krene ploca da svira... Ne znam da li je do glave/igle ili neceg petog-dakle zdrav je za majstora da ga pogleda....


 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...