Jump to content


Pedeset godina od iskrcavanja na Mesec


ivanp

Recommended Posts

17 minuta ranije, baal said:

Postoji na Youtube-u dokumentarni film o Mesecu. Rusi tvrde da su Ameri bili na Mesecu. Nedvosmisleno znaju da jesu. Oni samo postavljaju pitanje zašto su prekinuli naglo ostale planirane letove.
Bio jedan Erastoten koji je izračunao obim zemlje i jedan Aristarh koji je Sunce stavio u centar našeg sistema, a sve to pre nove ere. A u novoj eri su posle ljudi spaljivani zbog takvih tvrdnji. Onda su otkrili i satelite oko Jupitera, ali su i tada hteli da ih spale, jer... Danas je i zemlja ravna, a i..... Uuuuhhhhhhhh! Duga je to borba...

 

Komšija ne znam od kud tvrdnja da su naglo prekinuli? Završila se serija letova Apola sa 6 spuštanja i nekoliko ulazaka u mesečevu orbitu i kraj. Počeo je program Spejs šatla i kada se završio NASA je naglo počela da gubi značaj i prestali su da joj upumpavaju ogromne količine novaca. Valjda su politički benefiti bili mali a pare su bile ogromne.
Diskusija je po malo otišla u (bar meni) neželjenom pravcu.
Nismo spomenuli dva najzaslužnija čoveka.
Verner fon Braun je čovek koji je konstruisao najveću raketu koja je letela, Saturn V.
Ameri nisu bili gadljivi. Fon Braun je bio konstruktor nemačkih letećih bombi V1 i V2 koje su za vreme II sv. rata uništavale London i druge engleske gradove.

Sergej Koroljev genijalni konstruktor sovjetskih raketa. Prva dva stepena njegove R-7 i dalje nose kosmonaute u zemljinu orbitu.

Dalje. Hteo sam više da osvetlimo sociopsihopatološku komonentu. Ono što je kolega Zbrujić nazvao skretanje. Nije pitanje da li su bili ili ne. Bili su, .... ali nije važno. Pitanje je zašto toliko ljudi u to ne veruje?

 

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, ivanp said:

Komšija ne znam od kud tvrdnja da su naglo prekinuli? Završila se serija letova Apola sa 6 spuštanja i nekoliko ulazaka u mesečevu orbitu i kraj. Počeo je program Spejs šatla i kada se završio NASA je naglo počela da gubi značaj i prestali su da joj upumpavaju ogromne količine novaca. Valjda su politički benefiti bili mali a pare su bile ogromne.
Diskusija je po malo otišla u (bar meni) neželjenom pravcu.
Nismo spomenuli dva najzaslužnija čoveka.
Verner fon Braun je čovek koji je konstruisao najveću raketu koja je letela, Saturn V.
Ameri nisu bili gadljivi. Fon Braun je bio konstruktor nemačkih letećih bombi V1 i V2 koje su za vreme II sv. rata uništavale London i druge engleske gradove.

Sergej Koroljev genijalni konstruktor sovjetskih raketa. Prva dva stepena njegove R-7 i dalje nose kosmonaute u zemljinu orbitu.

Dalje. Hteo sam više da osvetlimo sociopsihopatološku komonentu. Ono što je kolega Zbrujić nazvao skretanje. Nije pitanje da li su bili ili ne. Bili su, .... ali nije važno. Pitanje je zašto toliko ljudi u to ne veruje?

 

Koliko se sećam nekoliko misija je bilo gotovo spremno, a onda otkazano. MIslim da su misije 18, 19 i 20. Koliko se sećam iz tog ruskog dokumentarca tvrdi se da je sve bilo spremno, osim što nisu nasuli gorivo koje je bilo najjeftinije u celoj priči.
Naravno, operacijom spajalica Ameri su pokupili mnogo toga. Verner fon Braun je, čini mi se, bio najvidljiviji deo...
Istina je da mnogo ljudi ne veruje. Pitanje je teško, tačan odgovor ne znam, mada naslućujem mnogo faktora koji utiču na to...
Možda ljudi treba više da čitaju...

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, baal said:

Možda ljudi treba više da čitaju...

Nacija koja pomračenje sunca dočeka u bunkerima i iza zamandaljenih prozora, a sve na poziv sa TV-a....????

Teško ovde ima još mnogo materijala za ovu rabotu, mnogo je zahtevno za resurse koje posedujemo....jednostavnije je zevati u parove i zadrugu, ne mora da se razmišlja....

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Krca44 said:

Pitanje je zasto inteligentni i obrazovani ljudi veruju da je spustanje na mesec lazirano...

Pa na neki način su dopustili da budu indoktrinirani od onih drugih.......

Zar bi ovdi vladale aveti devedesetih, sa sve vlasnicima lažiranih diploma i doktorata? Nešto je debelo trulo u državi Danskoj.

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, Krca44 said:

Pitanje je zasto inteligentni i obrazovani ljudi veruju da je spustanje na mesec lazirano...

Zato što nisu niti inteligentni, a još manje obrazovani.

I to nije Bog, pa da u Njega veruješ ili ne (ja verujem), već egzaktna materija, sa sve činjenicama. I vera  u Boga ne implicira automatski odbacivanje nauke, da ne tupim više, ko hoće da se uveri neka pročita šta je pred smrt pisao Stiven Hoking.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, RingeRaja said:

Zato što nisu niti inteligentni, a još manje obrazovani.

I to nije Bog, pa da u Njega veruješ ili ne (ja verujem), već egzaktna materija, sa sve činjenicama. I vera  u Boga ne implicira automatski odbacivanje nauke, da ne tupim više, ko hoće da se uveri neka pročita šta je pred smrt pisao Stiven Hoking.

Ne znam na šta misliš, ali u poslednjoj knjizi, bez ulaženja u detalje, Hoking odbacuje postojanje Tvorca kao nekoga ko je stvorio singularitet iz koga je nastao univerzum i pritisnuo kvantno-mehanički prekidač koji je izazvao veliki prasak, a razlog za to je "jednostavan" - vreme nije postojalo pre velikog praska.

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Zexx said:

vreme nije postojalo pre velikog praska.

I veliki prasak je samo jedna od hipoteza. Osom toga o kom "vremenu" se govori.

Mi vreme računamo na osnovu okretanja zemlje oko svoje ose, oko sunca i na osnovu okretanja meseca oko zemlje. A to znači da takvo računanje vremena ima smisla samo u okviru sunčevog sistema. Tako da na žalost mi znamo ...

Link to comment
Share on other sites

"Da li je Bog stvorio kvantne zakone koji su omogućili da se Veliki prasak desi? Nemam nikakvu želju da uvredim bilo koga ko veruje, ali mislim da nauka ima mnogo uverljivije objašnjenje od božanskog kreatora." Stiven Hoking

Link to comment
Share on other sites

Samo da pojasnim da nisam od onih koji ne veruju u spuštanje čoveka na Mesec. Nema sumnje da taj događaj i ono što ga okružuje i dalje golica ljudsku radoznalost i postavlja neka zdravorazumska ali i stručna pitanja, što je u svakom slučaju bolje od sveopšteg odobravanja.

Link to comment
Share on other sites

Kad je već spomenuto, religija je sociopsihološki fenomen nepovezan direktno s inteligencijom i obrazovanošću, mada može da bude. To, u stvari, važi za svako verovanje pa i ova popularna.

A kad spomenusmo vreme, ono, recimo tako, nije postojalo ni u jednom, retroaktivno formalno odredivom intervalu nakon velikog praska. Odnosno, o nultom trenutku može se govoriti samo u kontekstu formalne retroaktivne ekstrapolacije. I na treći način - u trenutku nastanka svemir je bio konačno star. Mala igra neodređenosti. Naravno, postoje i komplikovanije teorije. Nismo se izborili ni s vremenom, a sasvim je izvesno da postoji i uopštenje pojma vremene.

Prethodno sam napisao samo zato da se ne bismo olako zaletali u argumentaciju na teme s ivice ljudskih logičkih moći.

 

I da, Mesec je ravna ploča. Samo fali rupa u sredini.

Link to comment
Share on other sites

I nauka je religija, s' tim da se u nauci Bog kaže postulat. Dakle, uzmemo neku pretpostavku kao tačnu i onda možemo sve da objasnimo. Takođe, generalno nauka ne postavlja pitanje zašto, jer se na zašto ne može dati odgovor naučnim aparatom. Nauka objašnjava kako, tj. procese iza fenomena i s' time se zadovoljava. Zašto je ipak religijsko-filozofska disciplina.

Link to comment
Share on other sites

Bio sam u prilici da posjetim Smitsonijan Space muzej u Vašingtonu. pored raznih modula i opreme iz Aplo programa kao i W2 njemačke rakete iz IIWW najači utisak su mi u stvari ostavila kosmonautska odijela. Dok je Nasino odijelo bilo kao po  poslednjoj modi, bijelo hi-tech, Gagrinovo odijelo je bilo šok- naranđasto HTZ odijelo kao od gratske čistoće, na nogama crne HTZ cipele. Oko vrata  okačen jedan masivan prohromsi "hi-fi" uređaj, sa četiri velika prekidača, na jednom je sjećam se pisalo "Gromkost". Ako su u takvoj opremi poslali čovjeka u orbitu, Gagarinu se treba pokloniti.

Link to comment
Share on other sites

I nauka je religija, s' tim da se u nauci Bog kaže postulat. Dakle, uzmemo neku pretpostavku kao tačnu i onda možemo sve da objasnimo. Takođe, generalno nauka ne postavlja pitanje zašto, jer se na zašto ne može dati odgovor naučnim aparatom. Nauka objašnjava kako, tj. procese iza fenomena i s' time se zadovoljava. Zašto je ipak religijsko-filozofska disciplina.
nauka UVEK traga za odgovorima, kada ih nema služi se hipotezama, koje pokušava da dokaže, a koje su zasnovane na dotadašnjem naučnom iskustvu.. to je jedan od načina kojim se dođe do odgovora.. Teologija ne traga za odgovorom, on se nalazi u začetku, i sve sto sledi je tumačenje odgovora..
Link to comment
Share on other sites

25 minuta ranije, Woland said:
3 sati ranije, Filipescu said:
I nauka je religija, s' tim da se u nauci Bog kaže postulat. Dakle, uzmemo neku pretpostavku kao tačnu i onda možemo sve da objasnimo. Takođe, generalno nauka ne postavlja pitanje zašto, jer se na zašto ne može dati odgovor naučnim aparatom. Nauka objašnjava kako, tj. procese iza fenomena i s' time se zadovoljava. Zašto je ipak religijsko-filozofska disciplina.

nauka UVEK traga za odgovorima, kada ih nema služi se hipotezama, koje pokušava da dokaže, a koje su zasnovane na dotadašnjem naučnom iskustvu.. to je jedan od načina kojim se dođe do odgovora.. Teologija ne traga za odgovorom, on se nalazi u začetku, i sve sto sledi je tumačenje odgovora..

Može i tako da se kaže :)

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Engine said:

Bio sam u prilici da posjetim Smitsonijan Space muzej u Vašingtonu. pored raznih modula i opreme iz Aplo programa kao i W2 njemačke rakete iz IIWW najači utisak su mi u stvari ostavila kosmonautska odijela. Dok je Nasino odijelo bilo kao po  poslednjoj modi, bijelo hi-tech, Gagrinovo odijelo je bilo šok- naranđasto HTZ odijelo kao od gratske čistoće, na nogama crne HTZ cipele. Oko vrata  okačen jedan masivan prohromsi "hi-fi" uređaj, sa četiri velika prekidača, na jednom je sjećam se pisalo "Gromkost". Ako su u takvoj opremi poslali čovjeka u orbitu, Gagarinu se treba pokloniti.

Uključi ta odela u kombinaciju temperatura na Mesecu koje se kreću od minus 160c do plus 115c.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...