Jump to content


Pedeset godina od iskrcavanja na Mesec


ivanp

Recommended Posts

1 sat ranije, perodeformero said:

Uključi ta odela u kombinaciju temperatura na Mesecu koje se kreću od minus 160c do plus 115c.

Baš temperature su pojam koji teoretičari koječega koriste "objasne" svoje teorije o (ne)istraživanju Svemira, bez apsolutno ikavog pojma šta tačno temperature u Svemiru znače. I sa znajem dovoljnim možda za dvojku iz fizike, ali u osnovnoj školi.

Van Zemljine orbite, pa i na Mesecu, vlada vakuum. Vakuum je idealan toplotni izolator. Pojam temperature u vakuumu je potpuno drugačiji od pojma koji o temperaturi imamo na Zemlji, u našem okruženju. Termometar u Svemiru ili na Mesecu, ne pokazuje temperaturu ni Svemira ni Meseca, već samo temperaturu sebe samog, tj. svoje sonde za merenje. Ako ga zabodemo u mesečevo tlo, imaćemo temperaturu tla. Ako ga zelepimo na skafander, imaćemo temperaturu spoljašnje površine skafandera.

Toplota se prenosi kondukcijom, konvekcijom i zračenjem. Kada smo u vakuumu, postoji samo ovo treće. Telo u Svemiru se ili greje zračenjem od Sunca, ili hladi zračenjem svoje toplote u prostor kada nije osunčano. A za izolaciju je dovoljna najtanja alu ili npr. bela teflonska folija, koja nas štiti od toplotnog zračenja, dok je tanušan sloj vakuuma ispod nje dovoljan da nas toplotno izoluje od nje koliko god da se ona ugreje ili ohladi.

Temperatura na Mesecu je samo tamperatura površine, od koje je astronaut izolovan okolnim vakuumom. Na Mesecu, od Meseca, greju mu se samo tabani. Hladnoća nije bila problem jer su tamo boravili samo tokom mesečevog dana.

Ima i priča da film u Hasselblad aparatima ne bi mogao da preživi "temperature u Svemiru" (bez objašnjenja kako su Rusi fotkali Leonova par godina pre Apolla). A u stvari je dovoljno fotoaparat upakovati u 2-3 sloja alu i teflon folije, i izolovan je k'o u najboljoj termos boci.

Svaki od "dokaza" da tamo nisu bili, uglavnom se svodi na slično nerazumevanje (inače tačnih) pojmova koje teoretičari koriste, i baratanje njima u potpuno pogrešnom kontekstu, slično ovome o temperaturi.

...a ima i netačnih. Da se zastava vijori, npr. :D

Link to comment
Share on other sites

Nasina lunarna odela su sasvim lepo funkcionisala na Mesecu. Mislim da se radi o preko 60kg težine. Ruska su sasvim lepo funkcionisala u orbiti i danas funkcionišu.

Uzgred jel gledo neko novu reklamu za Pepsi? Svaki put se smejem na glas!!! Drži ga na ručnu.........ybt!!!!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, NShappy said:

A za izolaciju je dovoljna najtanja alu ili npr. bela teflonska folija, koja nas štiti od toplotnog zračenja, dok je tanušan sloj vakuuma ispod nje dovoljan da nas toplotno izoluje od nje koliko god da se ona ugreje ili ohladi.

Temperatura na Mesecu je samo tamperatura površine, od koje je astronaut izolovan okolnim vakuumom. Na Mesecu, od Meseca, greju mu se samo tabani. Hladnoća nije bila problem jer su tamo boravili samo tokom mesečevog dana.

Ne znam gde si pohađao školu, šta si završio od srednjih i visokih studija, stvarno ne znam. Ovo što si napisao je takva gomila gluposti da ja jednostavno ne verujem da neko u 2019-oj godini napiše ovako nešto. Minus 173 Celzijusova stepena je minus 173 Celzijusova  stepena, plus 127 Celzijusova stepena je plus 127 Celzijusova stepena. 

Odela su im višeslojna, spolja maksimalno reflektujuća. U sebi sadrže interni sistem za hlađenje i zagrevanje. Da li znaš zašto?! Da bi ih zaštitila od ekstremnih temperatura, onih koje sam prethodno naveo. 

Da ponovim, kada je hladno, hladno je kao u paklu, kada je vrelo, vrelo je u pm.... 

Po tebi su trebali u kupaćim gaćama i jadrankama da se šetaju po mesecu i u opšte svemiru, naravno ako su izrađene od tankog aluminijuma. :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Ne znam gde si pohađao školu, šta si završio od srednjih i visokih studija, stvarno ne znam. Ovo što si napisao je takva gomila gluposti da ja jednostavno ne verujem da neko u 2019-oj godini napiše ovako nešto. Minus 173 Celzijusova stepena je minus 173 Celzijusova  stepena, plus 127 Celzijusova stepena je plus 127 Celzijusova stepena. 

Odela su im višeslojna, spolja maksimalno reflektujuća. U sebi sadrže interni sistem za hlađenje i zagrevanje. Da li znaš zašto?! Da bi ih zaštitila od ekstremnih temperatura, onih koje sam prethodno naveo. 

Da ponovim, kada je hladno, hladno je kao u paklu, kada je vrelo, vrelo je u pm.... 

Po tebi su trebali u kupaćim gaćama i jadrankama da se šetaju po mesecu i u opšte svemiru, naravno ako su izrađene od tankog aluminijuma. :D

  U pravu je Gari, ti ne kapiras.... Gledaj, ti probas da rezonujes na osnovu svog culnog i iskustvenog, a nikad nisi iskusio vakuum. Doduse to je u normalno, umro bi u njemu.... ali zato ne mozes da "logicki" zakljucujes o tome - nemas culnog iskustva.

 Probamo ovako: Kad pogledas u nebo vidis "sunce". Ono sto zapravo vidis nije suncevo jezgro u kome se desavaju nuklearni procesi - vidis koronu sunca. Sferu vrelog gasa u spoljnim slojevima sunca. E sad, temperatura korone je oko 6000K (ili celzijusa, sve jedno je). Temperatura i svetlosti je 6000K. I ta svetlost te pogadja. Ali ti ne goris :) Razlog je bas vakuum - ti nisi u kontaktu ni sa samom koronom ni u necemu sto moze da provodi toplotu. Tebe pogadja samo svetlost temperature 6000K. Pazi, ta svetlost se ne "ohladi" u putu, ona je iste temperature kad krene i kad stigne. Da si na orbiti Merkura, mnogo blize, svetlost bi bila ista, sve bi bilo isto. Ne bi se zapalio. Sve dok izmedju tebe i sunca ima vakuum - sve je super. Jedno bitno je koliko svetlosti dolazi do tebe - to bi se blizinom menjalo, ali sve ostalo ostaje isto.

Kapiras sad?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, džonibigud said:

Minus 173 Celzijusova stepena je minus 173 Celzijusova  stepena, plus 127 Celzijusova stepena je plus 127 Celzijusova stepena.

U vakuumu nije. Vakuum nema temperaturu. U vakuumu eventualno postoji samo temperatura zračenja okolnih tela.

Ako u Svemir odneseš ploču sa jedne strane mat crne boje, a sa druge polirano srebrenu, okreneš crnu stranu ka Suncu a srebrnu ka tami, ugrejaće se na mnogo stotina stepeni. A ako je okreneš srebrnom stranom ka Suncu a crnom ka mraku, ohladiće se u duboki minus.

Spoljašnja površina odela je ta koja trpi velike promene temperature. Visoka je kada je izložena Suncu, a niska u hladovini. Od nje se astronauti štite. Naravno da je potrebno unutrašnje hlađenje/grejanje, da se astronauti zaštite od tih promena, i da se temp. ujednači. Ali to na Mesecu nije ništa drugačije od bliske orbite oko Zemlje, gde je Leonov bio prvi.

Odelo ih na prvom mestu štiti od vakuuma (koji je mnogo veći problem nego temperatura). Zbog vakuuma se ne možemo tek tako šetkati van naše atmosfere. Temperatura je tek sledeći problem.

...

Džoni, zastava se ne vijori. Stoji tako izgužvana i ukrućena. Pogledaj video zapise.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, NShappy said:

Džoni, zastava se ne vijori. Stoji tako izgužvana i ukrućena. Pogledaj video zapise

Ozbiljno?!!! Ja mislim da se vijori:D:D:D

Objasni mi još jednom ono za ploču, kako će to ona da se ohladi u minus ako je oko nje vakum koji to ne dozvoljava? 

Ti kažeš:

Spoljašnja površina odela je ta koja trpi velike promene temperature. Visoka je kada je izložena Suncu, a niska u hladovini. Od nje se astronauti štite. 

Znaš ja sve vreme pokušavam da ti to objasnim... :)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, nkrgovic said:

  U pravu je Gari, ti ne kapiras.... Gledaj, ti probas da rezonujes na osnovu svog culnog i iskustvenog, a nikad nisi iskusio vakuum. Doduse to je u normalno, umro bi u njemu.... ali zato ne mozes da "logicki" zakljucujes o tome - nemas culnog iskustva.

 Probamo ovako: Kad pogledas u nebo vidis "sunce". Ono sto zapravo vidis nije suncevo jezgro u kome se desavaju nuklearni procesi - vidis koronu sunca. Sferu vrelog gasa u spoljnim slojevima sunca. E sad, temperatura korone je oko 6000K (ili celzijusa, sve jedno je). Temperatura i svetlosti je 6000K. I ta svetlost te pogadja. Ali ti ne goris :) Razlog je bas vakuum - ti nisi u kontaktu ni sa samom koronom ni u necemu sto moze da provodi toplotu. Tebe pogadja samo svetlost temperature 6000K. Pazi, ta svetlost se ne "ohladi" u putu, ona je iste temperature kad krene i kad stigne. Da si na orbiti Merkura, mnogo blize, svetlost bi bila ista, sve bi bilo isto. Ne bi se zapalio. Sve dok izmedju tebe i sunca ima vakuum - sve je super. Jedno bitno je koliko svetlosti dolazi do tebe - to bi se blizinom menjalo, ali sve ostalo ostaje isto.

Kapiras sad?

Nikada ali nikada ne ulazim u polemiku sa moderatorima, čak i kada mi se ovako obraćaju:)

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Filipescu said:

I nauka je religija, s' tim da se u nauci Bog kaže postulat. Dakle, uzmemo neku pretpostavku kao tačnu i onda možemo sve da objasnimo. Takođe, generalno nauka ne postavlja pitanje zašto, jer se na zašto ne može dati odgovor naučnim aparatom. Nauka objašnjava kako, tj. procese iza fenomena i s' time se zadovoljava. Zašto je ipak religijsko-filozofska disciplina.

Ne baš. Na primer, klasični zakon gravitacije opisuje, a činjenica postojanja gravitacione sile objašnjava gravitacione pojave. U tom kontekstu, konačno pitanje - zašto apsolutno nepostojanje nije fizički moguće - nije relevantno. Važno je odrediti relevantni domen u kojem se fenomen posmatra.

Religija ne objašnjava ništa. Filozofija nije nauka. Matematika se bavi sama sobom. To su tri discipline zasnovane na aksiomima. Nauka se bavi činjenicama. Tu se istoriji klima stolica.

Bit tvoje tvrdnje i uobičajeni iracionalni argument kontra nauke je da nauka ne daje sve odgovore. Pa, ne daje, ali ih traži.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, džonibigud said:

Objasni mi još jednom ono za ploču, kako će to ona da se ohladi u minus ako je oko nje vakum koji to ne dozvoljava?

Ako je crnom stranom okrenuta ka tami, a posredbenom ka Suncu, ohladiće se zračenjem, jer je emitovanje toplote (toplotno zračenje) sa crne strane ploče, daleko veće nego apsorpcija toplote sa Sunca na posrebrenoj strani ploče.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, NShappy said:

Ako je crnom stranom okrenuta ka tami, a posredbenom ka Suncu, ohladiće se zračenjem, jer je emitovanje toplote (toplotno zračenje) sa crne strane ploče, daleko veće nego apsorpcija toplote sa Sunca na posrebrenoj strani ploče.

Da tako je :), da li onda ima potrebe da se vratimo na tanka aluminijumska odela, tanak sloj vakuma i sl. ili smo sve objasnili? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, džonibigud said:

Ne znam gde si pohađao školu, šta si završio od srednjih i visokih studija, stvarno ne znam. Ovo što si napisao je takva gomila gluposti da ja jednostavno ne verujem da neko u 2019-oj godini napiše ovako nešto.

Čak i da su bile gluposti u pitanju, ovakva reakcija je više nego neprimerena. 

A, pride, nisu gluposti. 

Link to comment
Share on other sites

Ko bre nije gled'o Pepsi reklamu?!? Jedna od najboljih u poslednje vreme, bar meni. Žena je nešto ne konta. :P

Što se odela tiče, niko nije rekao da su tanka. Ujednačavanje temperature u njima, izdvajanje vlage, održavanje pritiska uz očuvanje pokretljivosti, sve to ih čini veoma komplikovanim i naravno debelim.

Moje pisanije je u cilju skretanja pažnje na to koliko je (ne)naučno popularno (ne)znanje tanko, a koristi se za samouvereneo dokazivanje raznih internet baljezgarija.

Link to comment
Share on other sites

Ameri će se ozbiljno zapizdeti da preteknu Kineze, ako ovi zaista priprete da tamo budu drugi. 

Space X je neobično ozbiljan igrač na space tržištu, koji, ako dobije dobre finansijske inekcije, može da ode tamo za manje od 10 godina. 

Doduše, Musk ne krije da se zapravo spremaju za Mars. Ali evo ja, koji jesam freak što se asrtonautike tiče, mislim da je to na predugačkom štapu. 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Ružić Slavoljub said:

U sve se mi razumemo. Možda bi inženjeri NASA-e trebalo da se učlane na forum ( koristilo bi im ).

E moj Ružiću...... Slavoljube........
Sedmorica čuvenih inženjera na Apolo programu bili su sa ovih prostora, poreklom. Majk Vučelić, dal ti je poznato?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...