Jump to content


Pedeset godina od iskrcavanja na Mesec


ivanp

Recommended Posts

8 minuta ranije, Father said:

Pitam se pitam... Kako to da do dana današnjeg nema ni jedne fotografije sa Habl-ovog teleskopa na mesto sletanja i tih ostavljenih predmeta i tragova na mesecu? Mislim da su sleteli na osvetljenu stranu meseca, pa je valjda lako uslikati to sa objektivom "veličine ogromne". Ako slikaju magline nekoliko svetlosnih godina udaljen, valjda mogu da "fotkaju" nešto na 384.400 km, takoreći u svojoj kosmičkoj avliji.

Hablov svemirski teleskop je postavljen u kružnu orbitu oko Zemlje na visini od 600 km. Srce teleskopa čini 2,4 metarsko ogledalo. Težak je oko 10 tona, a veličine kao manji autobus.

Na žalost Habl nije dovoljan. Sad je skoro naš astronom u nekim novinama pričao. Ipak su udaljenosti ogromne. Nisu to orbite oko Zemlje u kojima funkcionišemo. Tj trebalo bi ogledalo od 9m!!!

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, ivanp said:

Tj trebalo bi ogledalo od 9m!!!

Za snimke Meseca?

Pa oni interpoluju piksele i izmišljaju slike svetova, sazvežđa, gasnih nebula sa živopisnim kolorima i detaljima u megapikselnim formatima slika da pomisliš da bi mogli da slikaju muvu na leđima na mesecu, a ne svemirski modul ili zastavu.

Sa zemlje kroz atmosferu jedan običan glupi Canon Power Shot sa objektivom od 2cm u prečniku slika mesec u punom sjaju, a ovaj sa 600km bližeg mesta van atmosferske štroke sa objektivom od 240cm ne može da uhavti snimak na površini meseca. Ne prihvatam da verujem u tu priču.

Link to comment
Share on other sites

Ne sumnjam u Kineze. Možda dopišu i Topping malim slovima.:D
Ali na našu opštenarodnu žalost tamo će naći ono što su Ameri ostavili.

Spremam se da napišem kako je do čitave priče došlo sa ozbiljnom opasnošću da ugušim uvažene članove. Naime u jeku "hladnog rata" (koji je po mnogim aspektima bio vruć i žestok) Ruje su Amerima nalupale takve šamare u svemiru da su im pedu pomerali. Da bi pokazali da je Amerika superiorna po svim parametrima, Kenedi je naciji obećao iskrcavanje na Mesec do kraja decenije........................................ Ali otom potom

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, ivanp said:

Ali na našu opštenarodnu žalost tamo će naći ono što su Ameri ostavili.

:) Ako i nađu, mogu da se prave ludi i izveste drugačije. :)

Možda i počiste dokaze i postave svoje. :D ... Kinezi su to, namazaniji od svih...

Link to comment
Share on other sites

 

2 minuta ranije, Father said:

:) Ako i nađu, mogu da se prave ludi i izveste drugačije. :)

Možda i počiste dokaze i postave svoje. :D ... Kinezi su to, namazaniji od svih...

Pa ne verujem da će to da urade. Ispašće baje neviđene svakako.

 

Link to comment
Share on other sites

Y13srN1.thumb.jpg.305966bf3c5e6b20f3f6e9f5641401e3.jpg

Evo silueta u razmeri. Vidi se ruska R-7 iz pedesetih godina, kojom i danas na žalost lete (svi). Vidi se Saturn V!!! Postaviću i rusku N-1 koja im je eksplodirala 4(7) puta i zbog toga im ljudski let na Mesec nije bio moguć.

 

Link to comment
Share on other sites

Uopste nije isto - danas i pre 50 godina.

Danas bi se eventualni neuspeh pri komplikovsnom sletanju na mesec okarakterisao kao dodatna nesposobnost parlamentarnih sistema. Nekompententnost i neodgovornoost (Kao sto i jeste) bi bilo ono cime bi mediji okarakterisali vlade.

Ne strucnjake i astro-xxx vec vlade.

Za slanje na mesec ceo kompjuterski sistem je imao "snagu" jedne playstation masine. Danas bi to bilo neuporedivo jace. Ali verovatnoca neuspeha i gubljenja ljudskih zivota ne bi bila u toj proporciji smanjena.

Setite se kako je odjeknula vest o pogibiji astronauta u spejs satlu.

A sletanje na mesec ima mnogo vecu tezinu.

Drugo u toku su verovatno i istrazivanja eventualnog slanja neke letelice na Mars? To je konkretniji zadatak i mislija koja ne bi bila ponovljena, pa je eventualno usmeravanje budzeta u tu granu  vise opravdano.

Posto nema politickog imperativa, a imam utisak da se na mesecu nema sta novo u naucnom smislu postici onda je to sekundarni zadatak. Eventualno mapiranje i markiranje "osvojenih" teritorija? Ali to se moze administrativno uraditi i sa zemlje ipak ne slece se na Mesec svaki dan...

Sletanje na Mesec je neka vrsta mita i dodatno sleatanje od strane iste administracije bi samo poretilo i umanjilo taj stvoreni mit. Ne bi ga "potvrdilo" ili "povrecalo". 

Problem ce nastati onda kada i ako neka druga nacija sleti na mesec...

Link to comment
Share on other sites

Mislim da su pri prvom sletanju korisceni USA raketni motori? Danas se koriste neki ruski? Ako bi NASA sletela na mesec sa ruskim motorima mozete misliti kao bi to izgledalo i kako bi bilo interpretirano u medijima?

Ima jos jedna stvar:

Ako i postoje fejk fotografije - TO ne znaci da se sletanje nije desilo. Pri analizi fotografija, pre bilo kakvog posmatranja vizuelnog sadrzaja, kada su ovako vazna pitanja, uvek se radi istrazivanje.

- Ko je objavio fotografiju prvi, da li je to prvi put ili je tako nsto u drugom domenu bilo vec uradjeno? Imena ljudi ukljucenih u objavljivanje, biografije,

- Bitni dogadjaji koji prethode objavljivanju, dogadjaji koji se desavaju posle objavljivanja u nekom relativno kracem vremenskom periodu.

(BTW. Napraviti koliko toliko soidnu fejk fotografiju ovako bitnog i prepoznatljivog dogadjaja nije jednostavno. Prvo to je veoma veliki objekat. Zamislite da prevozite tu skulpturu kamionom, cak i pod ceradom bi privlacilo previse paznje a i 70in je postojala verovatnoca da ot neko od prolaznika fotografise... To implicra da se fotografija mora napraviti u studiju. Studio mora biti velikih dimenzija. Tacnije dugacak zbog sto vece distance svetlosnog izvora koji osvetljava objekat. Svi vestaci skoru uvek prvo gledaju senke... Neki hangari vecih dimenzija bi bili idealni. I to oni bez prozora. U kojima se ne proizvodi. Vec je cij da sakriju. A to su vojni hangari koji su po pravilu veliki, dugacki i mracni. I tu je jos jedan preduslov zadovoljen posto su kompleksi sa takvim hangarima uglavnom izolovani i imaju pojacane protokole bezbednpsti. Zbog toga filmski studiji u kojima cirkulise veliki broj ljudi nisu pogodni za ove delatnosti... Od vitalnog znacaja je i da ekipa ljudi koja se time bavi bude izolovana i ne odasilje bilo kakve inforamcije o aktivnostima. Pozeljno je sto duze a pre objavljivanja fotografije svakakko NE... Zamislite pita zena nekog radnika sta radite sada a on joj kaze ma nemam pojm pravimo neki satelit i neke astronautske stvari... Tu bi bili angazovani profesionalci iz fotografske i naravno drugih struka. Ali sa sto manje "spoljnih" clanova... Itd itd.)

Povom toga da je zemlja ravna - pitali ruskog kosmonauta, kao svedoka, koji je ko zna koliko dana proveo u orbiti oko Zemlje, da li je to tacno? Covek se nasmejao i rekao da on nema takvih vizuelnih saznanja...

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Pitam se pitam... Kako to da do dana današnjeg nema ni jedne fotografije sa Habl-ovog teleskopa na mesto sletanja i tih ostavljenih predmeta i tragova na mesecu? Mislim da su sleteli na osvetljenu stranu meseca, pa je valjda lako uslikati to sa objektivom "veličine ogromne". Ako slikaju magline nekoliko svetlosnih godina udaljen, valjda mogu da "fotkaju" nešto na 384.400 km, takoreći u svojoj kosmičkoj avliji.

Hablov svemirski teleskop je postavljen u kružnu orbitu oko Zemlje na visini od 600 km. Srce teleskopa čini 2,4 metarsko ogledalo. Težak je oko 10 tona, a veličine kao manji autobus.

https://www.skyandtelescope.com/observing/how-to-see-all-six-apollo-moon-landing-sites/

Link to comment
Share on other sites

Mnogo puta se sletalo na Mesec, i pre i posle Neila i Buzza.
Ponoviti danas scenario od pre 50 godina, nema skoro nikakvu "težinu". Čak ni ako se ponovi na drugoj planeti. 

Sledeći tako važan događaj je - drugo Sunce :) 

Insistirao bih na ovome (ponavljam): 
"Nikada ljudi na Zemlji nisu bili tako ujedinjeni kao u želji da uspe vaš poduhvat"

Link to comment
Share on other sites

Hvala @Zexx

Znao sam da uvek mogu na tebe da računam.

"Did I say problem? No problem for NASA's Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), which can dip as low as 31 miles (50 km) from the lunar surface, close enough to image each landing site in remarkable detail."

Nije da sam kopao za slikama, ali nisam bio ni predočen sa istim, pa iznesoh svoju nevericu kako da nema slika na toj udaljenosti.

Sada smo valjda svi srećni, prašinarilo se po mesecu. :bounce

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je priča o sletanju namerno skrenuta u pravcu da li jesu ili nisu bili na mesecu. Po meni je logicnije eventualnu sumnju usmeriti na sam film, koji je prikazan kao sletanje na mesec. Oni su suštinski mogli film prikazati tad kad su morali zbog svemirske trke i političkih poena, a zaista sleteti 10 godina kasnije... Takođe, mislim da je povratak živih i zdravih astronauta veći izazov nego odlazak tamo.

Link to comment
Share on other sites

Mali off: 

Sećam se emisije na RBG2 od pre 10 ili 15 godina u kojoj je, u razgovoru, jedan pesnik, usput, kao da se to nauči već u predškolskom uzrastu, pomenuo dva (civilizacijski) najvažnija događaja XX veka. 

Prvi je, očekivano, bio Moon landing, ali drugi nije lak za pogoditi. 

Šta mislite, koji je bio drugi? 

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, zbrujic said:

dva (civilizacijski) najvažnija događaja XX veka. 

Prvi je, očekivano, bio Moon landing, ali drugi nije lak za pogoditi. 

Šta mislite, koji je bio drugi? 

... da nije WW2? :huh:

Link to comment
Share on other sites

36 minuta ranije, Filipescu said:

Mislim da je priča o sletanju namerno skrenuta u pravcu da li jesu ili nisu bili na mesecu. Po meni je logicnije eventualnu sumnju usmeriti na sam film, koji je prikazan kao sletanje na mesec. Oni su suštinski mogli film prikazati tad kad su morali zbog svemirske trke i političkih poena, a zaista sleteti 10 godina kasnije... Takođe, mislim da je povratak živih i zdravih astronauta veći izazov nego odlazak tamo.

Zar i ti brate Filipescu? Neverovatno. Nisu prikazali film! Ybt. Ima gomila filmskog (tv) materijala.....
Pa Ruje su ih uspešno špijunirale, nisu mogli da prdnu.

Odjavljujem se na neko vreme.

O zar i hifilističari?!!?:plakanje

Link to comment
Share on other sites

45 minuta ranije, zbrujic said:

Mali off: 

Sećam se emisije na RBG2 od pre 10 ili 15 godina u kojoj je, u razgovoru, jedan pesnik, usput, kao da se to nauči već u predškolskom uzrastu, pomenuo dva (civilizacijski) najvažnija događaja XX veka. 

Prvi je, očekivano, bio Moon landing, ali drugi nije lak za pogoditi. 

Šta mislite, koji je bio drugi? 

Moon launch?

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, ivanp said:

Zar i ti brate Filipescu? Neverovatno. Nisu prikazali film! Ybt. Ima gomila filmskog (tv) materijala.....
Pa Ruje su ih uspešno špijunirale, nisu mogli da prdnu.

Odjavljujem se na neko vreme.

O zar i hifilističari?!!?:plakanje

Čekaj samo, sta sam ja sad tačno pogresno rekao? Da li su bili ili ne, uopšte se time ne bavim. Samo sam izneo tvrdnju, da je u to vreme bilo puno lakše, naravno ukoliko se želelo, odraditi globalnu manipulaciju preko još uvek sporih i u odnosu na sadašnje, zaostalih sredstava informisanja. Dakle, ne iznosim sumnju u njihov odlazak, već u odabrani filmski materijal, koji se vrteo kao moon landing filmić. Ta "gomila" snimljenog materijala je dostupna masama od kad je interneta, ali tada nije bila, zar ne?

Kažeš Rusi su ih špijunirali, a u nekom prethodnom postu kažeš da Hablom ne mogu da se uslikaju ostaci opreme. Pa kojim murcem su onda ovi pratili njihovo sletanje, kada ni današnja oprema to ne može?

Na kraju, oni su ili bili ili nisu. I to će biti tako kao i svaka druga za mene neproverljiva istina, nezavisno od toga šta ja o tome mislim, tako da me to uopšte ne opterećuje.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...