Jump to content


Gramofoni,ploče,hipsteraj i Snobizam


sondek

Recommended Posts

Ko danas sve kupuje ploče i odjednom je kao iz vedra neba grom otkrio taj ''neverovatni romanticni zvuk kakav cd nikad nije imao''.Nerviraju li vas beskrajne price o higijeni ploča.Lošim vinilima.Krivim pločama i zamislite nesto tek sad... puckanju ploca ili obrnuto da je bas to puckanje ploča upravo glavna stvar.Da li mislite da su kolekcionarstvo i prava ljubav prema muzici  ili mozda bolji zvuk vinila napunili rafove pločama ili nesto drugo???

jamie lp12.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ideju za temu je pokrenuo novopečeni vinilaš sa 50 ploča koji je pored verovatno odličnog i pre svega skupog gramofona kupio i record cleaning mashine (RCM)...Divim se njegovom entuzijazmu i odricanju.

Pa eto da cujem i vase misljenje

Link to comment
Share on other sites

Ma ok.Ja sam prvi hajpovao vinil.Nek kupuje svako iz svog razloga ali mislim da vinil odlazi u svoju suprotnost jer ljudi zele sve iskustvo ovog sveta za 3 meseca.Inace neka hipstera,upravu je wooland mozda bude neka korist i od toga ali...realno pogledajte sadrzaj naslova u nasoj prosecnoj prodavnici.Smatrate li taj izbor naslova ploca kvalitetnim??? Koliko realno imate od toga.Jazz za pocetnike na Dol-u ,snimci sa digitalije,vesele 80-te...pregledam po 3000 ploča ni 5 za koje bih "umro" od gladi.Cene ploca od 2000 otisle na 3200...Evo novu Enya kupio za 2000 sad je video za 3400din.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ma ok.Ja sam prvi hajpovao vinil.Nek kupuje svako iz svog razloga ali mislim da vinil odlazi u svoju suprotnost jer ljudi zele sve iskustvo ovog sveta za 3 meseca.Inace neka hipstera,upravu je wooland mozda bude neka korist i od toga ali...realno pogledajte sadrzaj naslova u nasoj prosecnoj prodavnici.Smatrate li taj izbor naslova ploca kvalitetnim??? Koliko realno imate od toga.Jazz za pocetnike na Dol-u ,snimci sa digitalije,vesele 80-te...pregledam po 3000 ploča ni 5 za koje bih "umro" od gladi.Cene ploca od 2000 otisle na 3200...Evo novu Enya kupio za 2000 sad je video za 3400din.

Vinil sam zakačio kada je krenuo u silaznu putanju, tada je mainstream bila kaseta, CD se nazirao.

Imao sam dekova, dobrih i onih manje dobrih, ali se nikad nisam navukao na traku. Ne znam čak ni gde su mi silne TDK i Maxell trake koje sam snimao kod ovdašnjih DJ-ejeva za masne pare....verovatno sam podavao kada sam devedesetih rasprodao komplet hifu, od nečega je jelte moralo da se živi. Što se tiče vinila bio je tu negde, kupovao sam ploče, moj gramofon tada nije bio reprezentativan. Ali, ploče su ostale i opstale u kolekciji, njih se nisam odrekao. Sada mogu da kažem da u biti jesam vinilaš, gramofon je ono zbog čega uživam u muzici. Zvuk je drugačiji, posebno sa vinila iz zlatnih osamdesetih, kada je analogija bila na vrhuncu, a CD dolazio trčećim koracima. CD mi je bio zanimljiv, ali više tehnološki i sa praktične strane, iako su se CD-jevi održali u kolekciji i opstali.

Šta hoću da kažem...onako kako ja to vidim, u pitanju je afinitiet prema nečemu...neko preferira vinil, nije mu teško da se zeza oko njega, jer pričinjava zadovoljstvo. Kaseta je opet drugi padež...analogna, a kompaktna, zgodna za manipulaciju. CD je opet treća dimenzija, svet digitalije.

Trenutno imam i gramofon i CDP, ali 90% vremena slušam vinil...i kupujem vinil, CD sporadično, ako je baš neko dobro izdanje. Dek me zanima čisto kao tehnologija, mislim da je fascinantno kako su pravili one malo bolje...komplikovana skalamerija, po meni danas nepraktična, jer nema šta da traži pored analognog vinila i digitalnog CD-a.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, sondek said:

Ma ok.Ja sam prvi hajpovao vinil.Nek kupuje svako iz svog razloga ali mislim da vinil odlazi u svoju suprotnost jer ljudi zele sve iskustvo ovog sveta za 3 meseca.Inace neka hipstera,upravu je wooland mozda bude neka korist i od toga ali...realno pogledajte sadrzaj naslova u nasoj prosecnoj prodavnici.Smatrate li taj izbor naslova ploca kvalitetnim??? Koliko realno imate od toga.Jazz za pocetnike na Dol-u ,snimci sa digitalije,vesele 80-te...pregledam po 3000 ploča ni 5 za koje bih "umro" od gladi.Cene ploca od 2000 otisle na 3200...Evo novu Enya kupio za 2000 sad je video za 3400din.

Razumem te ali to je realnost je**nog tržišta. I ja isto pizdim jer kojekakvi majmuni dižu cene vinila zbog svog pomodarstva. Ne umeju oni da cene tu ploču koju su kupili,da je čuvaju i da uživaju u njoj. Neko im je rekao da je to nešto dobro i oni su to nešto kupili a sutra će je frljnuti u ćošak i početi da kupuju nešto treće. 

Jbg - tržište ...

Link to comment
Share on other sites

Stvar je prosta:

- gramofoni dobro sviraju

- audiofili vole stalno nesto da cackaju oko svog HiFi sistema, a gramofon, rucke, zvucnice, phono preampovi, kablovi, pruzaju neiscrpni izvor cackanja, osluskivanja, uporedjivanja, ...

- gramofoni lepo izgledaju (bar ovi noviji modeli)

- omoti ploca su dovoljno veliki da na njima moze nesto i da se napise a uzitak je citati te tekstove dok se vrti nova ploca na gramofonu. Tako dolazi do intimizacije ...

- odrzavanje ploca je zahtevan proces, koji oduzima vreme i trud, ali istovremeno audiofilu pricinjava zadovoljstvo jer tako ima utisak da nesto radi na poboljsanju zvuka svog HiFi sistema

- gramofoni su kao nevaljala deca: moras da im posvetis paznju a sto vise vremena provodis sa njima, utoliko ti vise prirastu za srce.

Ovo sa setanjem ploca u istoj boji kao i odelo - cujem po prvi put. I mislim da nista gluplje od toga nisam cuo ...

Link to comment
Share on other sites

I DAC i CD i kasete...sve je to ok ali gramofon je nešto opipljivo,nešto sa dušom,nešto živo. Imam dosta albuma na digitaliji koji bolje zvuče od ploče ali volim više ploču. 

Lako mi je s vama. Vi to kapirate ali kako ljubav prema vinilu objasniti nekom ko ne uziva u Hi Fi -u ?

Kažu mi "pereš ploče,mažeš lepkom,stalno skačeš da ih okrećeš ? Mi pustimo You tube i cepaj... To je bolje ".

Dobro je kad ima izbora pa svako uzme šta mu je po volji ali ove ljude koje pominje pokretač teme,zaista ne razumem. A takvih ima u svim sferama života. Kupiti nešto što neko drugi voli ili što je sada "In"... jako bez veze. To je za žaljenje.

 

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, violent femmes said:

Ja sam vinyl freak od svoje 17g,nema posustajanja :)

Cheers za stav.I ja sam sa svojih 16-17 kupio svoj prvi Thorens(316).Od onda se racunam u freak-a ,mada sam imao gramofone i ranije,prvi sa dobio za svoj prvi rođendan, ali taj thorens je recimo prvi "ozbiljan".Pokupio ga u nekim beogradskim magacinima bogu iza nogu,pa gradskim busem na autobusku,psovale me neke babe gde ćes ti u bus sa tom kutijom.Za sledeći zapucao u Zenicu, vozom.Nisam primetio da je počeo rat.Prodavac i zena mi spremili rucak pa me gledaju u neverici,kazu malo daleko taj Zrenjanin...nismo verovali da ćes doći dok se na vratima nisi pojavio.Dosao malo kasnije njihov kum,kaze morao sam da stegnem ruku "fantomu" koji je zapuc'o iz vojvodine dok mi u autima noću spavamo krijući se od mobilizacije.

Da ,vinilasi po pravilu jesu freakovi za ceo zivot spremni na raznorazne akcije da se docepaju ploča i gramofona...

Link to comment
Share on other sites

e moj junior ima jednog metalca vinilasa u razredu,nije beznadezna situacija.Jednom ih sacekao sa ekskurzije(drugi srednje),a mali nosi Skid Row plocu,ja kazem al ćes da obradujes tatu,a on "ma kakav tata to ja slusam"-bas me iznenadio. Iznenadio sam se već par puta na berzi sto ima dosta mladih ljudi,a narocito je primećen veći broj zena.Međutim mlađoj generaciji koja ne razume ljubav prema plocama,slusa muziku sa zvucnika mobilnog telefona sa YT zaista ni za 100g nećeš objasniti,niti treba pokusavati.Meni su i audiofili bez ikakve kolekcije bili cudni do skoro.Sprave od 10k ,a nema gde ni cd da se gurne,znanje o muzici često obrnuto proporcionalno audiofilskim hitovima...vremenom navikoh.Jedan mi je rekao da je jazz dosta lepa muzika i da je ima cesto na semplerima,da "to lepo snimaju".Ima covek 50 godina.Klijent mi ,uzdrzah se jedva.

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, DejanM said:

Ovo sa setanjem ploca u istoj boji kao i odelo - cujem po prvi put. I mislim da nista gluplje od toga nisam cuo ...

Pa.. nisam ni pomenuo to kao nesto pametno :)

 

13 sati ranije, zflazar said:

možda Pompi misli na sugrađane koji šetaju trbušine ispod šarenih majci i košulja pa izgledaju kao modni detalj veličine longplejke sakrivene ispod garderobe?

:lol::lol::lol:.. ne. :lol:

Pa, ne znam, stvar ukusa. Kako ko cuje. Valjda je to licno zadovoljstvo a covek sebe ne bi trebalo da laze. Ja sam prve ploce grebao sa 5-6 godina a sa 10-ak sam poceo i da ih cuvam. Sada kako gazim petu deceniju verovatno ga malo vise "tupim" ali zadovoljstvo je i dalje prisutno.

:cheers

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...