Jump to content


Gramofon-pomoć


Iznogud

Recommended Posts

@Iznogud

Bravo! Odlično si se dosetio da improvizuješ konektor za uzemljenje. :klanjanje

Čist bakar hoće malo da potamni vremenom, pa je zgodno koristiti čelični sunđer za pranje sudova za povremeno skidanje patine ili oksida (naravno ekskluzivno za to namenjen i suv). Nije invazivan, a lepo ispolira i uglača površinu.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

7 hours ago, Father said:

Čist bakar hoće malo da potamni vremenom, pa je zgodno koristiti čelični sunđer za pranje sudova za povremeno skidanje patine ili oksida (naravno ekskluzivno za to namenjen i suv). Nije invazivan, a lepo ispolira i uglača površinu.

 

7 hours ago, giZ_Mo said:

И након тога да га овлаш окалајише, тј. да га пресвуче танким слојем тинола.  :thumbsup2

Hvala na savetima. Odradiću i to samo što mi je sad primarna stvar čišćenje ploča i podešavanje ručice gramofona pošto se konstanto čuje pucketanje. Razmišljam da zamenim i iglu jer mi se čini da je ova odradila svoje(nije u ravni sa glavom gramofona već je malo iskrivljena ka sredini gramofona )

IMG_20190711_154537.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
2 sati ranije, Alex74 said:

Da li moze zujanje gramofona da bude zbog chinch kablova?

može i najčešće interkonekti i jesu uzročnik šuma.. obzirom na veliko pojačanje phono signala, pa i EM smetnji koje kabl prenosi.. pokušaj da phono kabl skloniš od izvora EM smetnji, prvenstveno energetskih kablova, eventualno udaljiš gramofon od istih

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Alex74 said:

Sta tu moze da bude u pitanju?

Uzemljenje? Koliko sam video na slikama sa neta to pojačalo/pretpojačalo nije uzemljeno na kućno uzemljenje, nema šuko nego Fig.8 konektor, a nije verovatno ni gramofon, ali PC jeste i sad ko zna šta se tu dešava.

Čim se smanjuje zujanje kad otkačiš PC koji je uzemljen preko napojnog kabla i IEC konektora, to je nešto sa uzemljenjem.

Kad spojiš gramofon i njegovo uzemljenje na preamp, (sve da bude isključeno ali povezano), treba proveriti instrumentom da li su RCA kablovi gramofona (širm)  vezani na uzemljenje, ali i ručica i tanjir i ostali metalni delovi.

Pretpostavljam da je zujanje prisutno samo na MM ulazu. Line ulazi nemaju zujanja kad je priključen PC?

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Alex74 said:

Da samo phono ulaz ima zujanje.

Onda probaj da uzemljiš pojačalo, pod neki šraf sa zadnje strane namotaj žicu i stegni pa je poveži na uzemljenje šuko utičnice. Može se tada javiti brum kad zakačiš PC koji je takođe uzemljen, tako da probaj bez PC samo da li ima efekta na smanjenje zujanja na MM ulazu. Ako prestane zujanje, postoje razni načini da se pojačalo uzemlji indirektno kako bi koristio i PC, ako se ne smanji onda ne znam šta je.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Alex74 said:

Da li bi pomoglo da na sasiju pojacala prikacim zicu koju bih posle prikacio na uzemljenje na zidnom utikacu?

Прво провери да ли је црна жица која излази из грамофона у споју са металним деловима ручке.

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Alex74 said:

Zujanje je konstantno s tim sto se s vemena na vreme cije da nesto pucne i onda se zujanje pojaca pa se opet vrati na staro.

Kada to tako pucne pa se zujanje pojaca onda to traje 20-30 sekundi posle se vrati na "normalno zujanje " pa posle nekog vremena opet pucne i tako sve u krug :(

Možda tebi unosi te smetnje neki motor od lifta npr. u zgradi, ili pumpa za vodu...? Nešto što se periodično aktivira, pa pucne, a dok radi unosi zujanje na uzemljenje...?

Nagađam!?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Alex74 said:

Nemamo lift ni pumpu za vodu,ne znam sta bi moglo da se periodicno aktivira sa tako kratkim intervalima?

Možda bunar!? :lol::ruganje

Šala mala. :)

Trebalo bi premeriti napone između tačaka uzemljenja sa kojima sistem dolazi u vezu. Moguće je da dolazi do nekih razlika u potencijalu, pa se taj napon uglavnom najnepovoljnije detektuje na gramofonima.

Zujanje kod tebe nije konstantno, već periodično, pa sam zato predpostavio da se radi o nekom potrošaču koji se pali i gasi. A bojler? Imaš li njega, on je svakako vezan na uzemljenje? Možda proveriti da nije na istoj fazi gde i sistem...

Ja sam imao iskustava sa plivajućim širmom IC kablova da mi je proizvodio periodična puckanja, kao mini el. pražnjenja u signalni uplet. Rešenje je bilo vezati ga na signalnu masu na strani izvora. Šta ga znam, opet kod zvučničkog kabla velika je razlika bila na kom mestu se vezuje uzemljenje drenažne žice sa širma. Dolazilo je do dramatičnih audiobilnih promena u zvučnoj slici. Za sve je kriva razlika potencijala i pozicija za uzemljavanje.

No, ipak mislim da tebi neki uređaj unosi te smetnje. Meni npr. dimovana halogena rasveta kada je na 30-70% unosi vrlo suptilno zujanje u zvuk sa gramofona. Kada odvrnem svetlo na max nema ništa.

Istraži malo po kući potrošače i ugasi ih na kutiji sa osiguračima pa redom. Nađi neki sistem eliminacije.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Alex74 said:

Nemamo lift ni pumpu za vodu,ne znam sta bi moglo da se periodicno aktivira sa tako kratkim intervalima?

Recimo klima uređaj, ali sa invertertom, obične klime ne prave smetnje, osim kad se uključuje i isključuje kompresor, ali to traje kratko, u deliću sekunde. U principu standardni indukcioni motori (Teslini) u radu ne prave smetnje, smetnje prave motori sa četkicama (moderne veš mašine, usisivači i slično). Smetnje prave i standardni motori ali napajani frekventnim regulatorima (inverterima). Smetnje još prave i razne štedljive i neonske sijalice sa elektronskim balastom, regulatori svetla sa trijakom i tako to. Možda bi tu pomogao neki filter smetnji na razvodnoj letvi?

Postoji mogućnost da ti se odlemila masa od ulaznih činčeva u pretpojačalu, hoće da popusti lem nakon nekog vremena. Treba pregledati pretpojačalo.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, Alex74 said:

Odustajem,pola vas nisam razumeo,ne razumem se ja u sve te stvari o kojima pisete :(

Proveri instrumentom uzemljenje ručice i ostalih metalnih delova na gramofonu, da li kad sve povežeš kako treba imaju kontakt sa GND šrafom na pretpojačalu, proveri da li ulazni i izlazni činčevi imaju vezu sa GND šrafom na pretpojačalu, proveri da li izlazno pojačalo ima konekciju sa GND šrafom na pretpojačalu kad je povezano na preamp. Sve to samo kad je isključeno, najbolje isključiti iz zida razvodnu letvu i potom meriti. Čim je uzemljenjem GND štrafa na kućnu instalaciju delimično rešen problem, ima tu još nešto oko uzemljenja što nije regularno.

Razni uređaji prave razne smetnje, od toga uglavnom ima spasa, ali ako se negde na uređajima izgubio kontakt sa GND onda se te smetnje više čuju, na phono obavezno.

Link to comment
Share on other sites

Tu se cuje i šum, i brum, i zujanje trafoa, i električno pražnjenje...sve...samo ti jos nedostaje onaj zvuk pakla sto su rusi snimali u onoj bušotini.  :-)

Evo ti hint..imao sam slicno..

Pocupaj sve kablove..veze..povezi samo gramofon i pojacalo sa zvucnicima..i onda ekspetimentisi. Okretanje uticnice, utaci janje u drugu uticnicu, i sta god ti ladne na pamet i slušaj promene. Drugog nacina nema.

Link to comment
Share on other sites

Kompresor na frizideru vrlo cesto pravi smetnje gramofonu tog tipa,pucka povremeno kad se ukljuci.Lose odradjena instalacija ce vam preneti zvuk motora masine za,ves,fen...Neka slicna smetnja iz kucne mreze sasvim moguce je problem,najverovatnije zapravo.Imam i sam toga.Sasvim je moguce i uhvatiti radio stanicu,tzv RFI smetnje.Nekad i samo pomeranje kabla pomogne ili promena uticnice,okretanje strujnog kabla.Nekad treba ozbiljniji zahtev.Ovo sto kolega uzvrab predlaze dobar je pocetak.Sve u svemu razlog je uglavnom logican,predpojacalo za gramofon sa jako niskog gramofonski signal jako treba da pojaca,narocoto kad je MC u pitanju.Pojacava nazalost i smetnje signalu.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, Alex74 said:

Odustajem,pola vas nisam razumeo

Samo da dodam još nešto, treba probati da se uzemljenje sa kućne instalacije veže na neki šraf od izlaznog pojačala (bilo koji koji je vezan na šasiju), umesto na GND šraf pretpojačala kao što si prvo probao. Skineš gore vežeš dole, ne smeju biti dve tačke direktno uzemljene jer se stvara ground loop pošto su pojačalo i pretpojačalo međusobno povezani nekim kablom koji ima GND.

Link to comment
Share on other sites

Meni je nekad davno slične smetnje na Lenco L133 gramofonu (dokazano) pravila komšijina brusilica udaljena 50 metara vazdušnom linijom.

Nikakve vradžbine nisu pomagale - ni okretanje utikača, ni promena utičnice, ni priključivanje na neku drugu fazu, ništa.

Pomogla je jedino zamena gramofona - uzeo sam Technics SL-Q202 i nikakve smetnje se više nisu javljale...

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Froggy said:

Meni je nekad davno slične smetnje na Lenco L133 gramofonu (dokazano) pravila komšijina brusilica udaljena 50 metara vazdušnom linijom.

Nikakve vradžbine nisu pomagale - ni okretanje utikača, ni promena utičnice, ni priključivanje na neku drugu fazu, ništa.

Pomogla je jedino zamena gramofona - uzeo sam Technics SL-Q202 i nikakve smetnje se više nisu javljale...

To što dolazi napojnim vodovima 230VAC se rešava ugradnjom EMI filtera i uzemljenjem. Ono što dolazi iz atmosfere, to je već malo teže, potrebno je oklapanje osetljivih uređaja i takođe kvalitetno uzemljenje.

Ako si u zgradi sa lošim uzemljenjem, to je već malo veći problem.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Nixie said:

Ako si u zgradi sa lošim uzemljenjem, to je već malo veći problem.

U pitanju je kuća na selu u Južnom Banatu, sa podosta velikim rastojanjem do prvih komšija (35 do 50 metara vazdušnom linijom, u zavisnosti orijentacije), a problem mi se događao u drugoj polovini '80-tih godina.

Danas taj isti gramofon, sa istom zvučnicom, uboden u istu utičnicu i priključen na isto pojačalo, više ne "hvata" smetnje, iako komšija i dan-danas vitla brusilicom.

Doduše, tokom prvih par godina posle peto-oktobarskih promena, ElektroVojvodina je zamenila sve stare transformatore po selu novim, pa je uzrok svega toga vezano za smetnje najverovatnije bio u lošoj konstrukciji starih lokalnih transformatora...

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Froggy said:

pa je uzrok svega toga vezano za smetnje najverovatnije bio u lošoj konstrukciji starih lokalnih transformatora...

Za trafoe ne znam stvarno da li utiču na to koliko ko ima smetnji, možda su vam i ulične kablove zamenili,  ali individualna kuća je prednost što se tiče uzemljenja, ako ne valja uradi se novo.

Link to comment
Share on other sites

Sad mi došlo i d.p..a u glavu podsećanje na neku teoriju zavere koja je tokom tih godina kružila Južnim Banatom da je tadašnja Elektrodistribucija povremeno povećavala frekvenciju sa nominalnih 50 Hz a smanjivala napon na nenormalnih 180 V, ne bi li veštački povećala individualnu potrošnju tj. broj obrtaja strujomera, a time i iznos na računu za struju...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...